Inf o-klaver, ofwel; culturele reclame Fysiotherapie krijgt de ruimte die haar toekom.! Twee scholen bestolen Afschei 1 van brandweer Vrouwen eisen Hond rent door etalage DINSDAG 14 NOVEMBER 1978' Posthoorn hoopt op raste plaats: Imperia! gestolen Ds. Trouwborst naar Holy Gasfles in brand Honden vallen schapen aan Teveel op Chic SommrV. warmanre dineen Schade twee mille Oude man onwel Koppelingen meegenomen VD/SC/WW3 s De cultu rele top van Schiedam presenteert een nieuw informatie bulletin. Van links naar rechts. Van de Vrie (mu seum), Pil- lard (SG). Van der Feijst (ar chief), Van der Blij (bi bliotheek) en Post hoorn (wet houder). Vlaardingen Een imperia], die was gemonteerd op een auto die in de Landstraat gepar keerd stond, bleek vrijdagmid dag ges folen. De waarde van het bagagerek was ruim 100 gulden. Vernielingen werden aange richt aan een auto, die in de omgeving van de Tematestraat geparkeerd stond. Het dak, kof ferdeksel en de motorkap wer den beschadigd. De schade be draagt zo'n 5000 gulden. VI aardingen Dominee C. Trouwborst uit Bensehot heelt het beroep, dat op hem was gedaan door de Hervormde Wijkgcmeente Vlaardingen-Ho- ly, aangenomen. Hij zal over enige tijd naar zijn 'nieuwe standplaats komen. Vlaardingen Een werkne mer van een bedrijf aan de Vis hal straat heeft vrijdag lich te brandwonden opgelopen, toen hij een brandende gasfles naar buiten gooide. Hij kon ter plaatse aan de ver wondingen worden geholpen. De gasfles raakte waarschijn lijk in brand, doordat de afslui ter iets openstond. Er werd geen schade aangericht. Vlaardingen Enkele scha pen, die in de wei aan de Productiestraat liepen, zijn zondagmiddag de stuipen op het lijf gejaagd door twee loslo pende honden, die de wolprodu- centen aanvielen. Eén van de schapen werd zwaar gewond aan de hals. De honden konden worden ge vangen en werden Ln het diere- nasyl ondergebracht. De eige naar is nog niet bekend. Vlaardingen Twee automo bilisten kregen in de nacht van zaterdag op zondag een proces verbaal wegens overtreding van artikel 26 van de Wegen Verkeers Wet; het besturen van een voertuig met teveel alcohol op. De eerste was een 39-jarige Rot terdammer, die teveel gedron ken bleek te hebben. Ruim een naif uur later werd een 23-j arige Vlaar dinger wegens hetzelfde teit aangehouden. De laatste bestuurder reed in een auto, die ten technisch onderzoek diende te ondergaan. Beiden hebben de bloedproef ondergaan. i In feite is de uitbreiding van de afdeling fysiotherapie van het Holyziekenhuis geen uit breiding in de zin van het verkrijgen van extra ruimte. Het gaat slechts om het ophef fen van het huidige tekort aan vierkante meters, ruimte en accommodatie. De huidige af deling is geschikt voor vijftig duizend verrichtingen per jaar terwijl er volgens opgave van geneesheer-directeur J. H. Trommel van het ziekenhuis thans ruim honderdtiendui zend verrichtingen jaarlijks plaatsvinden. De opzet is daar bij evenmin gebaseerd op ra mingen van de toekomstige aanwas van de bevolking van de gemeenten Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Hol land, die het meest op het Holyziekenhuis zijn aangewe zen. Indien bijvoorbeeld de plannen van Rijnmond be bouwing van de Broekpolder doorgang vinden, ziet de heer Trommel zichzelf al gauw op de stoep van het ministerie van volksgezondheid terugkeren met nieuwe verzoeken. De planning voor de gezond heidszorg gaat uit van al vastge stelde plannen van de Planolo gische Dienst. Op de zaken vooruitlopen is er dus niet bij. Maar volgens die reeds vastge stelde plannen is de uitbreiding van de fysiotherapeutische af deling van het Holyziekenhuis voldoende om het tot 1990 uit te zingen. Datzelfde geldt ook voor het structuurplan van het gehele ziekenhuis waar een be drag van dertig miljoen gulden mee is gemoeid. De gang van zaken rondom de uitbreiding van de fysiotherapie loopt al een jaar of vijf. Dit project valt dus buiten het structuurplan, buiten de dertig miljoen. De fysiotherapie heeft de laatste jaren een hoge vlucht genomen. Steeds zwaardere eisen worden aan de therapeuten gesteld, over de opleidingen moet niet lichtvaardig worden gedacht. De tijd dat een goede masseur zich fysiotherapeut noemde, omdat het chic stond, is voor goed voorbij. Fysiotherapeuten genieten een volledige rechtsbe scherming waarin exact is be schreven binnen welke marges zij kunnen werken, tot hoever hun beslissingsbevoegdheid gaat. Artsen zien steeds meer de waarde van een goede fysio therapeutische behandeling in. De afdeling van het Holyzieken huis opereerde aanvankelijk on der de naam van revalidatie. Het terrein dat wordt bestreken is echter veel omvattender. De wijze waarop fysiotherapeut K. \V, van Baarlen met zijn perso neel moet werken in de huidige ruimte voldoet bij lange na niet aan de gangbare normen. Een korte gang door de afdeling verschaft de bezoeker eerder de indruk van een drukte bij een arbeidsbureau dan die van een instelling waar personen zich in alle rust kunnen concentreren op oefeningen voor lichamelijk herstel. Wachttijden kunnen volgens Van Baarlen wei door de beugel, „het kan allemaal beter", voegt hij daaraan toe. De behandelingen zijn gericht op de in het ziekenhuis opgeno- Door Crïs van Bremen men patiént (30 procent), de poliklinische patiént, die opge nomen is geweest in het zieken huis (40 procent) en patiënten wjer behandelingzodanigis.dat zij bij andere fysiotherapeuten niet terecht kunnen (30 procent). „Daarbij is geen sprake van het doen van concurrentie aan an dere fysiotherapeuten in de om geving", stelt afdelingshoofd Van Baarlen resoluut vast „Daarom wordt er hier em dui delijke scheiding gemaakt tus sen patiënten, die een langduri ge en uitgebreide behandeling behoeven en patiën i patiënten die voor Schiedam Voor 2800 gulden aan spullen is gestolen bij een inbraak in de LEAO-schoo! aan het Oude Kerkhof» De inbre kers, die door een ruit te vernie len het gebouw wisten te betre den namen twee cassetterecor ders, een bandrecorder en een dictcerapparaat uit het school- Maassluis Aan de beren D. Kloppenburg, commandant, en W. O/freins, ondercomman- dant bij de Maassluise Vrijwil- Brandweer, Is met ingang jan 1 januari 1979 eervol func tioneel leeftijdsontslag ver leend. De heer Kloppenburg trad op 1 januari 1939 toe tot het korps en zal dus op de dag van zijn ontslag precies veertig dienstja ren hebben volgemaakt De heer Off reins dient deMaasslui- se Vrijwillige Brandweer sinds 1 juni 1965. Op een nader te bepalen tijdstip zal van beide functionarissen ADVERTENTIE afscheid worden genomen. Ter voorziening van deze vaka- tures hebben burgemeester en wethouders met ingang van 1 januari benoemd: - tot commandant in de rang van hoofdbrandmeester le klas: de heer P. van 't Wout; - tot ondercommandant in de rang van hoofd brandmeester: de heer M. Lievaart, In de reeds geruime tijd be staande vakature van adjunct- hoofdbrandmeester is met in gang van gelijke datum be noemd de heer J. J. M. Claessert De benoemde personen maken reeds jaren deel uit van het Maassluise Brandweerkorps. gebouw mee. Zij doorzochten in de school aanwezige kasten en laden op een grondige ma nier en richten voor ongeveer 500 gulden aan schade aan. Voor zevenhonderd gulden werd gestolen bij een inbraak in een andere schooi: de Chris telijke scholengemeenschap Schieland aan de Nieuwe Dam- laan. Hier werden een portable televisie, een radio, theepotten, schenkkannen, blikken erwten soep, banketstaven en nog wat klein grut uit het gebouw mee genomen, de inbrekers zijn het gebouw binnen gekomen door vanaf het platte dak via de brandtrap de kantine te betre den. De schade die werd aange richt bedroeg vij ftig gulden Nagenoeg met lege handen za gen inbrekers in een pand van Van den Berg BVK zich ge dwongen huiswaarts te keren. Alleen een sleutelbos met acht sleutels en een kluissleutel wer den meegenomen uit het be drijfspand aan de Westvest. Ook onder de inhoud van laden, kasten en de kluis van het be drijf vonden de inbrekers mets van waarde. De schade die werd aangericht bedroeg 500 gulden. Jaarlijks tweemaal zo veel verrichtingen dan de ruimte in feite toelaat een enkelvoudige behandeling aankloppen. Deze laatste groep sturen we zo door naar thera peuten. die voldoende mogelijk heden bieden om de patient volwaardig te behandelen. Bo vendien is de sfeer tussen de collega's onderling m Vlaardm gen van dien aard. dat mij problemen over eventuele zuig kracht die wij ten nadele van andere therapeuten zouden uit oefenen, tijdig ter ore komen In 't bad Met name waar het om hydro- therapeutischc behandeling gaat kan er geen sprake zijn van concurrentie omdat het Ho lyziekenhuis als enige beschikt over een daarvoor bestemd bad. Straks zijn het er twee, het huidige van zes bij twee meter en het nieuwe van zes bij tien met een schuin aflopende diepte van veertig centimeter tot 1.60 meter. „Het belang van het bad is groot", meent Van Baarlen, ,.al is dat alleen maar opdat kinderen meer plezier in de therapie beleven. Oefeningen moeten in een prettige sfeer gedaan kunnen worden, in een omgeving die stimulerend werkt." Nieuw wordt ook de ergothera pie voor het leren van de lede maten in de praktijk te gebrui ken zoals in de oefenkeuken. Speciaal voor de behandeling, die erop gericht is dat patiënten zichzelf thuis goed kunnen hel pen, wordt de model keuken in gericht met, in. hoogte wisselen de kasten, gootsteen, aanrecht en kranen. Daar kan dan wor den bepaald hoe de keuken thuis dient te worden aangepast voor de minder valide bewoner. Om een lang verhaal kort te maken: de nieuwe afdeling 2al geheel aan de eisen voor de komende jaren voldoen. Over bodig lijkt de vermelding, dal de afdeling ook geheel te berei ken is voor rolstoelgebruikers. Het gaat er hierom, dat de rolstoelgebruiker zonder de hulp van anderen zich naar en iii de ruimte kan verplaatsen. Als in de maand mei van het volgende jaar de eerste paal voor de uitbreiding van de af deling bij het Holyziekenhuis de grond in gaat zal het naar verwachting 17 maanden duren aleer het geheel kan worden opgeleverd. In die tussentijd verhuist de hele afdeling naar elders, onder de personeelsflat. De afdeling zal dan de ruimte krijgen die haar toekomt. Schiedam Info-kiaver heet het. Wie de naam heeft bedacht, kon giste ren bij de presentatie niet worden achterhaald, maar met de info-klavers denkt wethouder Her man Posthoorn een goe de reclame te kunnen maken voor de culturele hoek van de gemeente, dat wil zeggen; archief, museum, bilbliotheek en Schïedamse Gemeen schap. Het gaat om posters van een handzaam, vierkant formaat die zo ongeveer om de drie maan den gaan verschijnen. Voor de presentatie dragen de vier be trokken instellingen zelf zorg. Nummer één bevat vrij algeme ne informatie over de activitei ten van de openbare biblio theek, de Schïedamse Gemeen schap, het stedelijk museum en het gemeentearchief, en op ver schillende plaatsen in de stad komen de affiches te hangen. De eerste oplage telt 350 stuks, die binnen Schiedam verspreid worden onder middenstand en voor publiek toegankelijke ge bouwen. „Ik hoop dat het steeds op een vaste plaats komt te hangen," zei wethouder Post hoorn gisteren in het stadskan toor. „Als tnfo-klaver een beetje ingeburgerd raakt, kan het mis schien erg nuttig zijn voor men sen die hun agenda wel eens vergeten in te vullen als zij de krant le2en". Is het eerste nummer van info- klaver meer bedoeld ter kennis making (het ontwerp is van Dingenus van de Vrie. de educa tieve medewerker van het mu seum), in de toekomst zal het vooral gaan om actuele infor matie te bieden over wat zoal gaande is bij de drie gemeente lijke diensten en bij de culturele stichting. Bij de presentatie wa ren dan ook de betrokken instel lingen zwaar vertegenwoor digd: gemeentearchivaris drs. G. van der Feijst. bibliotheekdï- recteur W.F, van der Blij, SG-di- recteur Ruud Pillard en na mens de zieke museumdirecteur Hans Paalman ontwerper Van de Vrie. Veel was er nog niet van te vertellen. Posthoorn sprak de verwachting uit, dat er bij een volgende info-klaver misschien informatie kan worden gebo den over komende tentoonstel lingen, over de kinderboeken week en over nieuw aange schafte boeken, over bezighe den van de SG en over gelegen heidsexposities in het archief aan de Korte Haven. „Je zou je kunnen voorstellen, dat als er nieuwe dingen in de binnenstad gebeuren, er een tentoonstellinkje in het archief koint met allemaal historisch materiaal over die binnen stad," aldus Posthoorn. „En in een volgende info-klaver kan je daarover dan informatie ge ven", Info-klaver is voor de Schie dammers een eerste zichtbaar resultaat van het overleg, zoals dat sinds een jaar plaatsvindt tussen Posthoorn en 2ijn cultu rele afdelingen. „Dat overleg is erg zinvol", vindt wethouder Posthoorn en zijn culturele af delingen. „Dat overleg is er zinvol," vindt wethouder Post hoorn. „Intern heeft het al ge leid tot een betere boekhouding, want voor de vier instellingen hebben wij nu één financieel deskundige. Tot voor enige tijd geleden moesten de vier het 2elf bolwerken". Een ander resultaat van het gezamenlijke overleg wordt ver wacht bij het komende Holland Festival. Posthoorn zei gisteren nog geen idee te hebben van het thema van dat landelijke zomergebeuren, maar volgens hem moet het mogelijk zijn dat archief, museum, bibliotheek en Schiedamse Gemeenschap alle tegelijk op dat thema insprin gen, zodat ook Schiedam eens zijn steentje bijdraagt aan het Holland Festival: „Want daar voor hebben wij nu toch die nieuwe leus, nietwaar?" Dit is het eerste num mer van in fo-kiaver. In de hoeken staan foto's van de ge bouwen, waar de drie betrokken instellingen zijn geves tigd. In het midden, in de vorm van een klavertje vier, de in formatie. De tekst staat noga! scheef. „Goed voor de nekspie ren," vol gens de ge- meentear chivaris. infoklover scnedom Schiedam Een 2o'n 2000 gulden jonge bouvier schade aange- heeft in de etalage richt, van de modezaak Al ja aan de Het beest was. Broersvest voor hondsbrutaal, zon der dat zijn baas of bazin in de buurt was, de win kel binnen komen stappen en sprong pardoes de etalage in. Het personeel van de modezaak heeft samen met enkele omstanders gepro beerd de bouvier te vangen, die daarop, als ware het een spelletje, door hard heen en weer te rennen een enorme ravage aangericht heeft. Nadat het dier ui teindelijk toch kon worden gevangen is het naar het die renasiel gebracht alwaar hij op de komst van zijn. nog onbekende, baas wacht. Schiedam Een 76-jarige man is zaterdagochtend om onge veer half elf plotseling onwel geworden op de Burgemeester VanHaarenlaan. Door de GGD werd de 76-jarige de heer B. van H. naar het Nolet/iekenhuis gebracht waar hij met vermoedelijk een lichte hersenbloeding en hartklachten werd opgenomen. Schiedam Uit kisten die bij bouwwerkzaamheden in de Oranjestraat op de stoep ston den zijn achthonderd kruiskop- pelingen gestolen met een geza menlijke waarde van 4000 gul den. Twee kisten zijn bij de diefstal opengebroken, en geleegd, Kruïskoppelingen worden in de bouw gebruikt bij het opzetten van stellingen. Schiedam Donderdag wordt er voor de vrouwensoos een lering georganiseerd, waarbij vooral over de sociale voorzie ningen voor vrouwen zal wor den gerept. Marian van Gelo ven komt daarvoor op die avond om acht uur naar de vrouwensoos in de Nieuwstraat 12. Vanaf 14 december gaat er bij diezelfde vrouwensoos een lees- groepje van start dat van plan is over verschillende artikelen en boeken te discussiëren. Op 18 november gaan Schie damse vrouwen naar de Jaap Edenhal in Amsterdam om deel te nemen aan de landelijke ma nifestatie voor abortus die daar dan wordt gehouden. Speciaal voor die manifestatie is op donderdag 9 november een Schiedamse afdeling opgericht van „Wij vrouwen eisen". Die vrouweneisen omvatten: abor tus uit het wetboek van straf recht; de vrouw beslist: abortus in het ziekenfondspakket. Kaarten voor de manifestatie kosten 3 gulden, buskaarten vanuit Schiedam zijn voor 12 gulden verkrijgbaar bij Janny Boonstra, Van Hogendorpstraat 73. telefoon 70.88.63.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3