Y Blokje ^Irond^ Vijf jaar idealen en vasthoudendheid Vogels kijken in Arcade Is uw Peugeot al klaar voor de winter? Vadertje tijd Auto met voeten getreden Inbreker kan jaren roken Diefstal uit boot en auto parkeergarage WOENSDAG 15 NOVEMBER 1978 Schiedam „De gemeente is rekening gaan houden met de Gorzen. Ze zien in het stadskan toor ook wel dat Schiedam-Zuid een bewonersvereniging heeft die niet gauw van haar stand punten afwijkt En door die vasthoudendheid zijn we een van de belangrijkste verenigin gen van Schiedam geworden" Koos van der Keur is kers vers voorzitter van de club. Hij gelooft erin. Geen wonder. Een wijk op rich, eigenlijk een dorp binnen Schie dam. De Gorzen heeft zijn eigen karakter waarschijnlijk behou den, doordat de wijk helemaal omsloten is door water Wester haven. Houthaven. Spui- en TO- helminahaven, Nieuwe Maw»?, Voorhaven, Buitenhaven en Nieuwe Haven. Van oorsprong een laag bouwwijk, en dienten gevolge lijken de bewoners van de rijf flats op de Havendijk nog helemaal niet ingeburgerd. „Je kunt het direct merken", zegt de groenteboer, „de gewone Gorzenaar vraagt om een pond De Bethelkerk wordt gesloopt. Er was al een plan voor 30 woningen van Muwi. Maar hoogbouw ziet de bewonersvereni ging hier niet zo graag. Wél een gezondheidscen trum. door Siem Rosman, fractievoorzitter van het CDA De tijd stond even stil, zegt Jan van Hillo. We kijken verwonderd. Zo lang gele den alweer? We nemen het woord tijd vaak in de mond. Beidt Uw tijd. Uit de tijd. IDe tijd vliegt Vindt U dat ook? Nou, ik wel. Zo dwarrelt er een envelop in de bus van het .Actieco mité dak Grote Kerk". Ver zoek om een bijdrage op giro 393953 van de kerk voogden hervormde ge meente Schiedam. En zo lees je in de krant dat er nog maar zus en zoveel reacties binnen zijn. Och heden, denk je dan. Moet ik ook nog doen. Zo zal het wel meer Schiedam mers rijn vergaan, vermoed ik. Heeft U even een moment voor een monument? Voor onze morumenten? In 1975 hehben we daar overigens een heel jaar aan gewijd, het monumentenjaar. Ne derland, maar ook Schie dam, heeft nog veel histori sche bouwwerken. Dat zijn niet maar dode dingen. Din gen uit een ver verleden! Een monument heeft een maatschappelijke beteke nis. Ze vertellen hun ver haal. Helpen ons verstaan waar onze vorming op stoelt. Er wordt wel eens gezegd dat iemand een pro- dukt van z'n tijd is. Dat is Iwaar. Maar die tijd is weer een produkt van de vorige tijd. En 20 stapelt de ene tijd zich op de andere. En elke tijd laat z'n sporen na in het heden. Wijlen Win ston Churchill merkte eens op dat de gebouwde omge ving wel door mensen is gemaakt, maar dat de men sen er ook door worden gevormd. Daarom heeft het z'n waarde, dat men zich inspant voor het behoud van monumenten. Gelukkig is er een groeiende belang stelling voor deze materie. Ongeveer een jaar geleden behandelde in Schiedam de commissie ruimtelijke or dening een tussentijds rap- port beschermd stadsge zicht De daarbij in gang gezette ontwikkeling moet uiteindelijk leiden tot een bestemmingsplan. Mijn J fractie is daar voor. De i bescherming die de monu mentenwet biedt krijgt daardoor, voor wat betreft de ruimtelijke waarde vair de historische gebouwde omgeving, inhoud. De af zonderlijke monumenten worden in een totaalkader bezien. Hier ligt een belang rijke gemeentelijke taak. Aanzetten in Schiedam tot een goed momumentenbe- leid? Die rijn er zeker. Ook de politieke wil daartoe is aanwezig. Maar zeggen is één en doen is tweé. Ik wil niet ontkennen dat in de achterliggende tijd belangrijke dingen rijn ge daan. Denk maar eens aan de molens. Aan wat diverse particulieren hebben ge presteerd. Helaas rijn er echter ook nog treurige za ken in onze stad. Bijzonder in het oog springend zijn bijvoorbeeld de slechte toe stand van het Proveniers huis en de Lindenhof. En ik ben echt niet de enige, die dat opvalt Ook door de historische vereniging Schiedam en de bond Heemschut is hier al eerder op gewezen. Willen vrij deze (en andere) objecten voor de slopershamer behoeden, dan zal er toch echt iets moeten gebeuren. Van groot belang is een goede bestemming voor de pan den. Zonder bestemming geen restauratieplan en zonder restauratieplan komt er geen geld op tafel. Hoeveel subsidie er echter ook komt de eigenaar van een monument moet ook geld op tafel leggen. Boven aangehaalde „bedelbrief' was eigenlijk de aanleiding tot het filosoferen over mo numenten. Gelukkig zijn er altijd mensen, zoals ge noemd actiecomité, die be langeloos tijd inzetten voor het behoud van één of an der monument In dit geval het dak van de Grote Kerk, Schiedams oudste momu- ment Bedankt dat U even de tijd nam deze kolom te lezen. Siem Rosman niet meer kon wennen en nu naar Groenoord verhuist Andere actie, uit 1973. In de Groenelaan en omgeving ston den wakkere vrouwen op om te protesteren tegen de slechte televisie-ontvangst Aangevoerd door mevrouw Van de Helm werd een ontvangst geëist zon der storingen van de flats op het Marconi plein en het Schie- damse stadskantoor..Daardoor is er de kabeltelevisie in Schie dam gekomen", zegt mevrouw Krikke. „Dat is in de Gorzen begonnen en nergens anders." het er hoopvol uit De bewoners verenigingen hadden echter bonje met de KSCA, die inmid- dels in slaap is gevallen. De benoeming van een opbouw werker werd toen al door de conflicten uitgesteld en om de situatie te verbeteren kwam er een stedelijk overleg, de SS- WO, binnen welk instituut van daag de dag echter moeilijkhe den zijn over de vraag of Ar- mand van Puyvelde opbouw werker in Zuid moet worden. mijn prullebak in zo'n ding wil legen", zegt hedendaagse actie voerder Anton Konings. „Die containers worden te weinig schoongemaakt en de helft van de rommel ligt ernaast Hoogbouw Is er eigenlijk al te veel in de Gorzen: de flats op de Havendijk bijvoorbeeld, ten vereniging in oprichting, die van Zuidschiedamse huiseigenaren/bewoners, vreest dat er meer hoogbouw komt op een grote kaalslag zoals aan de Willemskade en Hagaslraat, waar dure koopwoningen worden opgeleverd (vroeger stond hier de verffabnek van Veveo). ge» en een zondag aan gewerkt, pen voor woonbegeleiding opge- totaal", zegt Herman van der in samenwerking met de bewo 2et, en zowaar, na jaren vlot de Poort, tot maandag secretaris Dersverernging. Vijf jaar acties renovatie van blok L nu zelfs, van de bewonersvereniging, die in de Gorzen worden vertoond, „Prima", zegt opa Kegel in de en gesprekken zijn opgenomen film. met de betrokkenen. Een film dus van historisch onschatbare waarde, die voor belangstellen den in december nog eens zal worden gedraaid Een film, waarin mede-opricht ster van de bewo nersvereniging Tiny Krikke (haar man heeft de voorzittershamer nog gemaakt) zegt: „De Gorzen is een wijk waar veel gebeuren kan en waar ook veel is gebeurd, door idea listische mensen zonder geld" door Kor Kegel Opbouwwerk Een opbouwwerker is er nog steeds niet, maar in 1976 al zag Ook kwam er een werkgroep voor de speelstraten, die op steeds meer plaatsen worden aangelegd De primeur daarvan had Delft, en een delegatie uit Zuid ging daar eens kijken. Toch mopperen vooral oudere Gorzen aren nog wel. „Een sfeer die in jaren was opgebouwd, verdween met de renovatie en met de veranderde omgeving k zie 4 ga hoeve, vis, Wa- mensen", zegt Herman Elshof, een van hen, „en daarom is destijds de bewonersvereniging Schiedam-Zuid genoemd in plaats van de Gorzen. Zuid is ook iets groter dan de Gorzen. Achter de Heilig Hartkerk aan de Lekstraat/Rijnstraat wordt nog een deel van de Deltadijk aangelegd. Reden is er om aan te nemen dat er veel verkeer over die dijk kan rijden: de zuidelijke randweg? ma straat 3190). - 3). - ndhelds- O. Schiedam Onbekenden heb ben fikse schade aan de perso nenauto van de 29-jarige Schie dammer D.V. aangericht, door letterlijk over het dak van het voertuig heen te lopen. Reden voor het vandalisme is met be kend. Het aan de Boerhavelaan geparkeerde voertuig „liep" een schade van ongeveer 500 gulden op. Schiedam Gebrek aan een rokertje zal de inbreker die het pand van Albert Heijn in de Oranjestraat heeft bezocht voorlopig wel niet hebben. Uit de voorraadkelder van de uit de Zaanstreek afkomstige su permarkt nam hij voor maar liefst 5500 gulden aan rookarti kelen met rich mee. Om binnen te komen heeft de inbreker een luik van de voorraadkelder ge forceerd. De hierdoor ontstane schade bedraagt ongeveer 200 gulden. Voor zo'n duizend piek aan gereedschap is ontvreemd uit een werkplaats uit de Bakker- straat Over een muurtje en door een raam is de nog onbe kende inbreker het pand aan de Bakkerstraat binnengeslo pen, De 42-jarige Schiedammer J. T. P. heeft aangifte van het gemis gedaan bij de politie. Een radio-cassetterecorder met een waarde van 600 gulden is gestolen uit een touringcar van het bedrijf Broere touringcars B.V. uit Hendrik Ido Ambacht. De bus was geparkeerd in de Admiraal de Ruyterstraat Aan gifte is gedaan door de 51-jarige chauffeur L. de W. Alleen de dorst was weg na een inbraak in een tuinhuisje van het volkstuincomplex Thurlede. De dorst van de inbreker dan, want de inhoud van een fles limonade was het enige dat hij de moeite van het meenemen waard vond. Wel doorzocht de limonadedief verschillende la den en kasten in de hoop toch nog iets waardevols met zich mee te kunnen nemen. De scha de die door de dief werd aange richt bedraagt ongeveer 150 gul- jdrijven. Signalement: Naam: onbekend Ras: bastaard-hazewind Leeftijd: onbekend Geslacht: mannelijk Kleur: geel-wit Beharing: kort Schiedam In de bovenzalen van gebouw Arcade houdt de Schiedamse afdeling van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers op 17, 18 en 19 november haar jaarlijkse onderlinge wedstrijd. De afdeling heeft rich een goede reputatie verworven met het kweken van kleurkanaries. Pigment- en kleurstofkana ries zullen op de onderlinge wedstrijd dan ook veelvuldig te zien rijn. Ook een fraaie collectie postuurkanaries is aanwezig. De meeste van deze vogels rijn door de vrouwelijke leden gekweekt Verder zijn er tropische vogels, parkieten en bastaarden, ontstaan uit kruisingen tussen kanaries en tropische vogels. De bezoekers worden in de gelegenheid gesteld, een goede vogel aan te schaffen op een speciale verkoopklasse, waarbij redelijke prijzen worden gehanteerd. De toegang tot de show is gratis. Vrijdag kan men van 20 tot 22 uur terecht zaterdag van 10 tot 22 uur en zondag van 10 tot 19 uur. In het dierenasiel De Hargahoeve aan de Sportlaan 2 in Schiedam zal het altijd wel druk blijven. Dat komt niet alleen omdat mensen nog steeds hun huisdieren buiten de deur blijven zetten, maar ook omdat het avontuurlijke in het dier niet te onderdrukken is. Veel honden en katten krijgen het plotseling in hun kop om de wereld achter de voordeur eens te gaan bezichtigen. Dat zal tevens het geval zijn met de hond die we deze week een blokje rond hebben genomen. De bastaard-hazewind- hond, een mannetje, zit nu ongeveer drie weken in het asiel op een baasje te wachten. Zijn naam en leeftijd zijn niet bekend. De korte haartjes hebben een beetje geel-witte kleur. Hij liep te zwerven aan de Nolenslaan. Volgens de verzorgers van het dierenasiel is deze hond erg lief van aard. Heel erg oud is de bastaard niet. Omdat de juiste leeftijd niet bekend is moet hij wel worden ingeënt Alleen de dierenarts kan zijn leeftijd met zekerheid zeggen. Verder verblijven achter de tralies van de Hargahoeve een groot aantal bastaards, een Amerikaanse cocker-spaniel, een herder, poedeltje en een bouvier. Het zal wel een beetje voorbarig zijn om over de oude-jaarsnacht te beginnen. Toch doen we het maar. Het kan niet genoeg gezegd worden. In deze knallende nacht hebben heel wat beestjes het moeilijk. Velen rijn al zenuwachtig in de decembermaand, met alle feestjes, luidruchtige bijeenkomsten, vreemde lichten en noem maar op. Daarom is het zaak het huisdier, en dat geldt ook voor de hamster, de muis, de kanarie enzovoorts, gerust te stellen en een plaatsje te geven waar de keukenmeiden, rotjes en zevenklappers niet door kunnen dringen. Laat één van de aanwezigen rond twaalf uur even gaan kijken. Geef het diertje een vertrouwde omgeving en vertrouwd licht Dus liever gewoon de lamp aan in plaats van de zo gezellige kaarsen. Voor een dier blijft het namelijk gewoon vuur, dus eng én gevaarlijk. Er valt nog veel meer te vertellen, maar dat komt volgende week weer. Schiedam Twee zagen, een en enkele werphengels rijn gestolen uit een bootje uit de «hie. De geschatte waarde van de ontvreemde spullen bedraagt ongeveer 400 gulden. De eige naar, de 64-jarige M. J. M., heeft aangifte van de diefstal gedaan rij de Schiedamse politie. De 20-jarige Rotterdammer H. bestolen van een ADVERTENTIE W CCI" iubfclclk cassetterecorder en twintig cas settebandjes met een gezamen lijke waarde van ongeveer 250 gulden. De spullen bevonden rich in zijn auto die geparkeerd was op het parkeerterrein aan de Horvathweg. De diefstal heeft plaatsgevonden tussen donderdag en maandag. Schiedam Weer is de par keergarage 'bij het Nieuwe Werck doelwit geworden van inbrekers. Dit keer was hetgeen in dé garage geparkeerde auto, maar een daar neergezette bouwkeet die het moest ontgel den. De inbrekers hebben het' slot van de keet verbroken en een gereedschapstas met in houd, een bankschroef en een radio-cassstterecorder meege nomen. De totale waarde van het ontvreemde wordt geschat op drie vierhonderd gulden. von Be&thGvensingel 124, Vicefdi.?3enC!0-357900

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3