Schiedam- Noord krijgt „Halve" j ongerenwer ker Willemijn Altenburg leert Tov weven Programma Historische Vereniging Vlaardingen: Maatregelen voor komst Margriet Schiedamse op rijksweg gewond Maasland 135 bomen rijker ,JA hoop dat er ook mannen komen" m Octave de Comnck met Kerst herdacht Eerste micro DONDERDAG 16 NOVEMBER 1978 Wk Vakbondskrant vergelijkt de stad met Bijlmermeer Israëlisch volks dansen in Triangel Razende man gooit steen VD/SC/WW 3 Maasland Maasland doet nooü mee aan de nationale boomplantdag. De „groene oase" heeft namelijk een eigen boomplantdag, die vandaag Is gehouden. Dat betekent dat Maasland er weer 135 bomen bij heeft gekregen, welke zijn geplant door de leerlingen van de hoogste klassen van de Maastandse basisscholen. Dit onder leiding van het bureau gemeentewerken en de schoolhoofden. Geplant zijn 75 eiken aan de Koningin Julianaweg, 7 kastanjebomen aan de Foreest, 6 platanen, 9 bolaoacia's en 2 berken aan het Nieuw Huis ter Lucht. 32 lijsterbessen aan de Baanderheer en 4 lindebomen bij het gemeentehuis. De leerlingen waren goed op het planten voorbereid, want in oktober was er al een zogenoemd Boomherkenningsspel georganiseerd. Nadat de bomen vanmorgen op hun plaats waren gezet, volgden aansluitend nog enkele films over het planten van bomen. De boomplantdag werd overigens met enig ceremonieel begonnen bij het gemeentehuis. Da Knotwerkgroep Maasland-Maassluis bood namelijk een lindeboom aan die door burgmeester J. van den Brink werd ontvangen en een plaats kreeg voor het gemeentehuis. De stoep voor het Schiedam Uit een arti kel in de Vakbondskrant, die de FNV in Nederland uitgeeft, blijkt nog eens boe noodzakelijk de jon gerenwerker is die de ge meente Schiedam wil aantrekken voor Scbie- dam-Noord. Na de relier, tussen Schiedamse en Vlaardingse jongeren heb ben burgemeester en wethou ders besloten zo'n jongerenwer ker aan te trekken, ter assisten tie van opbouwwerker Jos van der Lugt, die volgens de FNV in zijn eentje werk voor tien moet doen. „Schiedam-Noord met zijn 20.000 bewoners (moet uit groeien tot 35.000) heeft sterke Bijlmertrekken", staat in de Vakbondskrant „Veel beton, weinig voorzieningen. Twee snackbars, dat is alles voor de jongeren. In zo'n klimaat kan jeugdwerkloosheid versterkend werken, in negatieve zin dan." De komst van een jongerenwer ker, die overigens slechts als part-time kracht wordt aange trokken, wordt mogelijk door dat het college heeft besloten een bestaande vacature - van de voormalige beroepskracht bij de inmiddels gesloten sociëteit De Tempel - te splitsen. De va cature is omgezet in een „halve vacature" voor een jongeren werker en een halve voor een opbouwwerker in de oude wij ken van Schiedam. In het laatste geval betekent dat dus een kleine versterking van de opbouwwerker, die m Sclue- dam-Zuid aan de slag moet gaan (als althans het conflict rond Arm and van Puyveldeniet leidt tot uitstel). De „halve op bouwwerker" die erbij komt zal in een andere wijk beginnen, waarschijnlijk Schiedam-Oost maar -West is nog niet helemaal uitgesloten. Naar aanleiding van de rellen van vonge maand gaat de Vak bondskrant in op de Schiedam se situatie. Herinnerd wordt ook aan de rellen van twee jaar geleden, die aanvankelijk tegen de Turkse gemeenschap in Schiedam waren gericht, maar uitliepen op agent je pesten. Leden van de Knotwifg- groep bieden een linde boom aan gemeentehuis werd daartoe wat gewijzigd en meteen van een sierbestrating voorzien. De gemeente zei! kocht de tweede koningslinde die voor het gemeentehuis een plaatsje kreeg. Het totale aanzien werd nog meer verfraaid door ook aan de overzijde van de straat een tweetal lindebomen te planten. Vlaardlngen De volksdansgroep Vlavoc, onderdeel van CJV „liefde en Vrede", houdt begin december een lesdag voor iedere belangstellende, waarop Israëlische volksdansen zullen worden gedoceerd. De heer Marius Korpel, die in de Israëlische volksdans is gespecialiseerd, zal deze dag begeleiden. Men begint 's morgens om 31 uur, terwijl het gebeuren rond 16 uur wordt afgerond. Leden van Vlavoc en leden van de Nederland se Volksdansvereniging betalen ƒ9,-, niet-leden die eveneens welkom zijn betalen 11,- voor deelname. De zakelijke leiding van het gebeuren is in handen van R. W. Beets, Kethelweg 207A in Vlaardingen, teL 71.25.4a Bij hem kan men ook alle inlichtingen krijgen. Maassluis In verband met de officiële opening van het nieuwe 'stadhuis van Maassluis aan Ko ningshoek op 24 ;novcmber door H.KJL Prinses Margriet worden een aantal ver keersmaatregelen getroffen. Tussen 8 en 14 uur zal geen rij dend verkeer op het plein voor het stadhuis en op de toegangen naar dit plein worden toe gelaten; voor beide zij den van de Van Beethovenlaan zal een stopverbod gelden; het parkeerter rein gelegen tus sen de Van Bee thovenlaan en het postkantoor aan de Koningshoek zal alleen door ge nodigden kunnen worden benut Van 8 tot 11 uur zullen anderen dan genodigden naar andere par keerterreinen moeten uitwijken; speciaal de winkeliers ter plaatse en hun personeel zal wor den verzocht op die vrijdag de auto elders te parkeren. Hendrik-Ido-Ambacht Na een aanrijding op rijksweg 16 Is de Schiedamse mevrouw G. H. E. van Dijk-Van Dongen met Om half een dinsdagnacht werd mevrouw Van Dijk van achter en aangereden door een vier wielige trekker die werd be stuurd door C. W. uit Barend- recht De botsing vond plaats ter hoogte van Hen drik-Ido-Am bacht De wagen van mevrouw Van Dijk werd door de klap ?waar beschadigd, zelf werd zij met klachten over haar nek in het R- K.-ziekenhuis in Dord recht opgenomen. De hond van mevrouw Van Dijk bevond zich ook in de wagen, maar werd niet gewond. De politie heeft het dier naar een zoon van me vrouw Van Dijk in Hendrik-Ido- Arab acht gebracht Maassluis Er is de laatste jaren een groeiende belangstel ling voor alle mogelijke vor men van vrijetijdsbesteding. De steeds groter wordende vrije tijd speelt daar zeker een belangrijke rol in, maar dat geldt ook voor de gedachte terug naar de natuurt. Spinnen, weven, werken met natuurlijke materialen: er is weer steeds meer interesse voor. Op die ontwikkeling speelt het Maassluise jongerencentrum De Toverbal actief in. Binnen kort start in het jongerencen trum een cursus raam-weven die gegeven zal worden door Willemijn Peltenburg. .Leren weven kan in principe iedereen," vindt Willemijn. „Het is eenvoudig een kwestie van draden spannen en er andere draden doorheen weven. Dat klinkt eenvoudig, en in feite is het dat in principe ook." Simpel of niet; Willemijn heeft al een jarenlange ervaring op dit gebied. Al een jaar of veer tien is zij in Maassluis actief met het geven van les in macramé, egyptisch vlechtwerk, kantklos sen, raamweven en dergelijke. Daarvoor was zij op hetzelfde terrein in Tilburg actief. „Ik geef zowel les aan particulieren, bij mij thuis, als op lagere scho len bijvoorbeeld. Vreselijk leuk werk: het is voor mij een hele fijne hobby. Een broodwinning hoef ik er niet van te maken." Eenvoudige middelen Raamweven is een hobby, die met fraaie, dure materialen beoefend kan worden. Ze zijn wel bekend: de schitterende weefgetouwen die vele tiental len tot soms honderden guldens moesten kosten. Noodzakelijk is de aanschaf van die dure appa ratuur niet. Willemijn: „Je kunt het met heel eenvoudige midde len ook. Het is mooi, op die dure dingen, maar het kan bij wijze van spreken ook met wat oude planken, wat stevige takken of iets dergelijks. Ook het te ge bruiken materiaal kan van alles zijn: dat kan met echt weef ga ren, maar. ook oude wol is heel goed te gebruiken. Je kunt er een oude trui voor uittrekken." Het is wel de bedoeling, om op de cursussen bij De Toverbal leuke dingen te gaan maken op het weefgetouw. Er wordt vrij individueel begeleid: als iede reen het principe een beetje kent, dan kan men volop aan de slag. Willemijn Peltenburg geeft aan de hand van de fouten, die er door de deelnemers even tueel gemaakt worden de nodi ge adviezen. „Ik hoop dat er een redelijke belangstelling is onder de Toverballers, want ik heb er best zin in. Het lijkt me ook leuk als er wat mannen bij zijn, want die hebben weer heel andere ideeen." De cursussen zullen eenmaal per twee weken op woensdag avond worden gegeven. Zowel beginners als gevorderden zijn welkom. Op 29 november wordt voor iedereen die maar komen wil een introductie- avond gegeven. Wie meer wil weten of zich wil opgeven kan bij Willemijn Peltenburg te recht: teL 01899-15810. o Weven kan op schitterende getouwen, maar ook eenvoudige materialen zijn uitstekend geschikt. Schiedam Octave de Coninek, de in 1974 overleden Schiedamse tekenaar, staat centraal in de komende kersttentoonstelling die de historische vereniging van Schiedam toch kan gaan inrichten in het stedelijk museum. Dreigde begin dit jaar deze ex positie - nu al gekwalificeerd als traditie- niet door te kunnen gaan vanwege de grafiekmani festatie in het museum, op uit drukkelijk verzoek van cultuur wethouder Herman Posthoorn is toch een plaatsje ingeruimd voor de historische vereniging. Posthoorn hecht veel waarde aan de kersttentoonstelling, die telkens een zogenaamde Schie damse Miniatuur moet gaan op leveren. Vorige keren wérd aan dacht besteed aan de ontwikke ling van Schiedam door de eeu wen heen en aan de Schiedamse fotograaf Jan van Diggelen. Van en over Octave de Coninek bestaat nog veel materiaal, waarvan een aanzienlijk deel Is terug te vinden in de gemeen tearchieven van Schiedam en Rotterdam. De tekenaar is uit historisch oogpunt van grote waarde geweest. Honderden pentekeningen heeft hij vooral van Schiedam gemaakt, de stad waar hij zich in de oorlog vestig de. Veel van de oude binnenstad heeft de Coninek met zijn pen op papier vastgelegd. Plekjes, die nu verdwenen zijn en ook niet op de talrijke foto's van het archief op de Korte Haven zijn te vinden, staan wel op de vele tekeningen van Octave de Co ninek. Zijn werk werd met grote, regelmaat gepubliceerd in Schiedamse bladen zoals De Havenloods en De Schiedam mer. De historische vereniging Schie dam zal een beroep doen op bestaande collecties, waaronder die van gemeentearchieven. Bij de tentoonstelling komt een een voudige catalogus, wat niet doet veronderstellen dat er meteen al een Schiedamse Miniatuur gereed zal rijn. De druk van het boekje over Jan van Diggelen, geschreven door Cees van der Geer, liet lang op zich wachten. Rond de kersttentoonstelling zullen bij liet museum op de Hoogstraat en bij de VVV in het Proveniershuis ook nieuwe kerst- en nieuwjaarskaarten te koop rijn, die door de histori- - sche vereniging worden uitgege- ven. Ook zijn er in de kerk zelf vijf prentbriefkaarten met afbeel dingen van de Grote Kerk, waarvan vooral het dak -on danks de kerkrestauratie na de oorlog- sterk in verval is. De opbrengst van de kaarten is daarom bestemd voor de restau ratie van het kerkdak. Vlaardingen/Schiedam In de eerste ronde van de micro korf- balcompetitie komen vijf teams uit bet Waterweggebied in actie. Vlaardingen, dat nitr komt in de tweede klasse van het district, speelt thuis tegen een kampioensfavorlet, terwijl" Oranje Nassau en Maassluis, beide redelijke kanshebbers, eL kaar in Maassluis ontmoeten. Hier spelen behalve de aanwezi- ge spel belangen ook de nodige sentimenten mee. Marga, dat uitkomtin de tweede klasse van het district, moet in het debuut tegen De Regenboog bewijzen dat de neergaande lijn van het veld geen mvloed op het spel in de zaal heeft ODO, tenslotte, debutant in de derde klasse van het district, speelt thuis tegen Actief. Schiedam In dolle woede beeft een Schiedammer dins dagavond een ruit van drie bij drie meter met een steen inge gooid Dat gebeurde bij Gerard de Lange aan de Broersvest De «een richtte ook schade aan koelkasten en en een wasmachi- P& aan. De 48-jarige A. W. S. was niet Joos op de bekende firma- Met »et gooien van de steen wiloe hij rich afreageren. Vlaardingen —Het bestuur van de Historische Vereniging Vlaardingen heeft voor het win terseizoen een nieuw program ma samengesteld. Het betreft een rijk gevarieërd programma met lezingsavonden die open baar zijn. Alle bijeenkomsten beginnen om acht uur 's avonds. Maandag 20 november In de hal van bet stadshuis: Aanbieding van bet Historisch Jaarboek Vlaardingen 1978. Burgemees ter Wim Kieboom zal daarbij een lezing houden over een nog nader te bepalen onderwerp. Maandag 18 december in het gemeentearchief Plein Emaus 5; Onder de titel „Vlaardingen in kaart en prent" vertelt archi varis Theo Poelstra iets over de kaarten en prenten in de Topo- grafisch-historische Atlas van het gemeentearchief. Maandag 22 januari 1979 in bet stadhuis van Maassluis: Dr. J. P. van der Voort houdt een causerie over de visserij van Maassluis. De heer T. Masten broek verzorgt daarbij een ex positie over de Maassluise ge schiedenis en vertelt daar te vens het nodige over. Dinsdag 20 februari in het Vlaardingse Visserijmuseum aan de Westhavenkade 53: Le zing door ir. A. Hoogendijkover de visserij door rijn familie in het verleden. Zo mogelijk zal een foto-expositie worden inge richt over de geschiedenis van de Dogger Maatschappij. Woensdag 14 maart aan de Maassluisedijk 5: Centraal staat op deze avond de geschie denis van de Markt Door M A. Struijs zal aan de hand van dia's de geschiedenis van de Grote Kerk worden besproken. De dia's zijn gemaakt van de tentoonstelling „Kroniek van een kerk". Architect G. Geluk vertelt verder wat over de res tauratie van het pand Markt 4243 terwijl zo mogelijk de heer G. Dorsman daarna de bewo ning van de Markt in vroegere tijden zal belichten. Donderdag 19 april in het Ree- dershuys aan de Westhavenka de 45: Dirigent Ton Stolk spreekt over de geschiedenis van het mannenkoor Orpheus, Daarop volgt een bezichtiging van zijn museum waarin enige honderden muziekinstrumen ten staan opgesteld. Maandag 14 mei aan de Maas- sluissedijk 5: Jaarlijkse leden vergadering. Na afloop houdt" de heer C. Hoek van de afdeling" Oudheidkundig Onderzoek van Gemeentewerken Rotterdam een lezing over „Vlaardingen alsf7 handelsnederzettingen in de -< vroege middeleeuwen". Zaterdag 26 mei: Excursie naar - Heenvliet en Geervliet Op de- jaarvergadering worden hier nadere mededelingen over ge-" daan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3