M Varia speelt zelfgeschreven musical Wk'M Algemene beschouwingen Vlaardingen Gouden huwelijk inMaasland Modeshow in Koningshof l. Brandweer JAC is even dicht PONDERDAG 16 NOVEMBER 1978 Brand gesticht in slooprijpe Bakkershaven Ruilbeurs van ansichtkaarten Kritiek Papier op Hoogstraat vé'fK Schiedam In panden aan de Bakkershaven, die al een jaar leegstaan, is door onbekenden brand gesticht- De panden zijn voor de sloop bedoeld, maar nog steeds is niet bekend wanneer de huisjes bij het voormalige Nieuwsticht tegen de vlakte gaan- De brandweer heeft in elk geval het vuur geblust Sinds een paar maandjes is de Bakkers haven verlaten. De laat ste der bewoners verhuisde deze 2omer. Van het nabijgelegen Eendrachtbuurtje, aan de Maas dijk, is bekend dat de slopersha mer gaat zwaaien als daar ook de laatste bewoners vertrokken zijn. Dat zei wethouder Chris Zijdeveld onlangs. Vlaardingen De afdeling Vlaardingen van „De Verzame laar" houdt leder jaar een ruil beurs van prentbriefkaarten- Dit Jaar gebeurt dat op zondag 19 november in zaal De Harmo nie aan de Schiedamseweg. Van 10 tot 17 uur kan men op die dag terecht, om de collectie van vele verzamelaars uit het gehele land te bekijken. Er zijn kaarten over de meest uiteenlo pende onderwerpen: stads- of dorpsgezichten, molens, kerken, schepen, fantasiekaarten en ga zo nog maar even door. Een fraaie gelegenheid voor iede reen, die zijn verzameling wil uitbreiden. Wie van tevoren inlichtingen over de beurs wil hebben of wie een tafel wij reserveren, kan zich melden bij het secretariaat, de heer A. Verboon, Groeneweg 13, tel. 344269, Maassluis De evenementen- commissie van Koningshof houdt samen met het hand- werkhuis Astrid uit Maassluis een grote modeshow, die maan dag 27 november vanaf 20 uur wordt gehouden in Koningshof aan de Uiveriaan. Tijdens deze show, die geheel gericht is op zelfmaakmode op het gebied van breien en haken, zal een groot aantal manne quins en dress men de nodige modellen tonen. Voor de entourage hebben enige Maas sluis e middenstanders hun medewerking toegezegd: tassen, Echoenen, laarzen en bloemver- sieringen worden door plaatse lijke middenstanders verzorgd. Kaarten voor deze modeshow kosten 3,— per stuk en zijn in de voorverkoop al te krijgen bij handwerkhuis Astrid bij Ko ningshof. VD/SC/WW4 ri ,v VI-" j? - f Het artikel gelezen in uw krant van vrijdag tien november over de brandweer op de Lange Ha ven. Hoe kunnen we de brand weer nu 20*n stukje toneel pp laten voeren? Als er werkelijk brand was geweest op de Lange Haven had de brandweer wel een andere route gekozen want er zijn veel betere wegen om er te komen. Ook als er aan de andere kant van de stad brand was geweest was de brandweer via deze route waar schijnlijk te laat gekomen. Het is gewoon autootje pesten of brandweer. Maar als de brand weer wil kijken naaruitrukrou- tes dan moet men de ladderwa gen maar eens op vrijdag op de hoek van de Xreupelstraat- Kerkstraat laten rijden wan neer er markt is. Pat kan dan mensenlevens kosten als er brand uitbreekt Waarom zetten we de markt niet op het Emma- plein. Dat is groot genoeg. En die auto's kunnen achter het stadskantoor, dan laten de amb tenaren hun auto's maar thuis. Maar dat zullen ze toch wel niet doen. A.H.PÏI Schiedam „De belangrijkste taak van de gemeente is gele gen in de zorg voor de zwakkeren In onze sa menleving. Om als poli tieke partij daadwerke lijk iets te doen voor de mensen, die in de knel zitten, maakte het heel wat uit of je wel of niet in het college van b en w zit", stelde CDA-voor- man Jo Schriel in zijn algemene beschouwing. Doordat de financiële gevolgen zijn overwogen, noemde Schriel het college-programma bepaald geen vrijblijvend wensenlijst je. Wat de gevolgen van de bezuini gingen van regering zullen zijn op de haalbaarheid van de Vlaardingse plannen, kon hij echter niet aangeven. Hij somde w$l de algemene verschillen op tussen de uit gangspunten van WD, PvdA en CDA maar betrok een en ander echter nauwelijks in de Vlaardingse situatie. Over de collegesamenstelling zei Jo Schriel het machtsdenken in de meerderheidsstrategie zoals de vorige collegevorming van de hand te wijzen. Het akkoord tussen PvdA en CDA is volgens Schriel tot stand gekomen waarbij jeder vanuit zijn eigen verkiezingsprogramma werkt in de wetenschap dat bij beide partijen op een aantal essentiële zaken verschil van inzicht be staat Hij noemde de verschillen CDA houdt zich op de vlakte niet bijzonder. Over bijvoor beeld de afsluiting van de bin nenstad voor het autoverkeer zei Schriel niet meer dan dat de overheid regulerend dient op te treden en alle belangen zorg vuldig moet afwegen. Kortom: De CD A-woord voer der hield zijn betoog erg alge meen, ging niet in op de details en legde zich nauwelijks vast op concrete uitspraken. Vele in het beleidsprogramma vermelde zaken zijn niet te verwezenlijken, zo luidde de kritiek van VVD-woordvoerd- ster Hariètc Hoogendijk. „Meer een verkiezingsprogramma dan een zakelijk, opgesteld vierja renplan", noemde zij het beleid sprogramma. In het kader van volkshuisves ting stelde mevrouw Hoogen dijk zich lijnrecht op tegen het collegeprogramma door voor verkoop van woningwetwonin gen te pleiten. Dat de CDA-frac- tie akkoord is gegaan met de bepaling nu de regering, waar het CDA deel van uitmaakt, verkoop van woningwetwonin gen voorstaat noemde de libe rale raadsvrouwe onbegrijpe lijk. Over het zogenaamde anti-spe- culatiebeding in de erfpachts overeenkomst stelde zij voor een grote terughoudendheid te betrachten. Het leek haar ver standiger eerst de studie van de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten af te wachten voor dat in Vlaardingen over dereac tie van een dergelijk beding een besluit wordt genomen. „Im mers, er ontstaan in Nederland chaotische toestanden als iedere gemeente haar eigen regels stelt Bovendien kunnen diege nen die hun huis in de ene gemeente moeten verkopen om dat zij naar een andere gemeen te verhuizen en daar een huis moeten kopen, in grote moeilijk heden komen". De VVD-fractieleidster consta teerde ten aanzien van de af sluiting van auto's uit de Vlaar dingse binnenstad een omme zwaai van het CDA. Zij vroeg zich daarbij af of afsluiting van de binnenstad wel de manier is om de streekfunctie van de binnenstad te waarborgen, laat staan te versterken. „Er is bij de collegevorming wat gemakkelijk over de verschil punten tussen PvdA en het CDA heengestapt, er is te veel gepoogd zich samen te vinden in de wat voze kretologie van de afzonderlijke programma's en men heeft te veel verschillen onder het karpet geveegd", dit zei fractieleider Ben Warmen- hoven van D'66 in zijn algemene beschouwing over het college programma van Vlaardingen. Hij noemde het geheel te vaag voor een werkelijk beleid en beschouwt dit als een gevaar voor de democratie. „Men kan o Het nieuwe college van burgemeester en wethou ders voor de eerste vuur proef. Van links naar rechts: De wethouders Cees Bot, Jelle Wijnstok en Bas Goudriaan, burge meester Wim Kïeboom, wet houders IJsbrand van der Velden, Ari Maarleveld en secretaris Nico Duinkerken. er alle kanten mee op", sprak hij niet zonder teleurstelling: „Wat wij nu hebben is een winkel van Sink el waar van alles te koop is. De etalage met de uitgangspunten is in orde maar daar achter is het een onoverzichtelijke rommel markt Als grootste bezwaar voor de kiezer geldt volgens Warrnenho- ven: „Geen inspraak zonder in zicht". Zo meende hij, dat bij voorbeeld ten aanzien van de inkomensverdeling, werkgele genheid, milieu en beheer dui delijker standpunten ingeno men hadden kunnen worden. Anders ligt dat met de hoofd stukken economische aangele genheden en stadsontwikkeling waar D'66 zich met de inhoud daarvan, goed kan verenigen. Het roer om Rïen Lensvelt namens de SGP en GPV stelde daarentegen dat het met het collegeprogramma juist de geheel verkeerde kant op gaat Hij noemde het beleid sprogramma voor 98 procent socialistisch met een miniem christelijk randje van het CDA daar om heen. „Voor een behou den vaart moet het roer om", sprak Rien Lensvelt. Hij hekel de het feit dat het college ook de aandacht vraagt voor andere levensvormen naast het huwe lijk. „Juist dat aandacht vragen voor en het bevorderen van de andere samenlevingsvormen naast het huwelijk en het gelijk stellen daarvan, berooft het hu welijk van die geheel eigen plaats die het behoort te heb ben". Bij het huisvestingsbeleid zei Lensvelt ervan uit te blijven gaan, dat een (jong) gezin in principe voorrang heeft boven één of twee alleenstaanden. Opportunisme Remi Poppe van de SP noemde het samengaan van de PvdA met het CDA opportunistisch van de zijde van een „zich links noemende partij". ,Jn de Rijn- mondraad samengaan met de WD, in Vlaardingen met het CDA en dan in Rotterdam de monstreren tegen Bestek 81 van CDA en WD, dét is nou politiek opportunisme", sprak Poppe, die meende dat Vlaardingen met het gepresenteerde beleid sprogramma donkere tijden te gemoet gaat „Het lijkt allemaal prachtig. Alleen lezen we niet hoe dat binnen de ijzeren wetten van het kapitalisme uitgevoerd gaat worden". Resumerend stelde hij vast dat er niets nieuws in het college programma staat: „Bij het ver delen van de koek komen zo niet de reële behoeften van de bevolking aan bod. De rijks- voorschriftcn staan dat ook in de weg. Daartegen zullen weten strijde moeten trekken. Daar voor zijn tenslotte gemeente raadsverkiezingen". Vlaardingen De „toneel- en letterkund dievende vereni ging" Varia viert zaterdag haar jubileum in de Stadsgehoor zaal. Al sinds 1873 beoefent de vereniging die kunst die, zoals achter op het programmaboek je staat, „...zorgen baart en moeite en plichten, maar ook te beloonen weet De liefde voor toneel heeft dus 105 jaar lang stand weten te houden, maar volgens de tegen woordige actieve leden is de letterkunde in de loop der jaren verdwenen. Toch valt de waar heid van die opmerking te be twijfelen, als men ziet hoe de jubileum voorstelling tot stand is gekomen. De muzikale komedie „Fijn d'r Uit" is een zeer vrije bewerking van het Jiddische toneelspel „Mijn moeder de generaal" van Eli SaghL De oorspronkelijke plot was niet meer te gebruiken en er kwamen maar zes perso nen voor in het stuk, terwijl Varia graag zoveel mogelijk ac tieve leden in het jubileumstuk mee wilden laten spelen. Er moest dus heel wat omgewerkt worden en er moesten zo'n twin tig rollen bijkomen: dat werk nam regisseur Hans Abma voor zijn rekening. Bovendien wilde men graag mu ziek en liedjes erbij, want de musical die bij het honderdjarig bestaan was gespeeld, was toen ingeslagen als een bom. Zowel "muziek als tekst van de 35 liedjes zijn gemaakt door Hans Abma, de begeleiding met piano en orgel wordt gespeeld door Hans Abma. Er wordt dus heus niet alleen maar toneel ge speeld; alles komt uit eigen han den. Het enige dat van buiten aangetrokken moet worden, rijn enkele kostuums. Hans Abma is trouwens ook gewoon lid en speler van Varia. Deze vereniging heeft namelijk de vrij unieke opzet dat er djie regisseur-leden zijn die bij toerbeurt voor de toneelleldifg zorgen. Als de één regisseert, spelen de andere twee. Die drietaligheid maakt nog een ander ongewoon aspect in de organisatie mogelijk: Varia heeft namelijk twee besturen, één van de dagelijkse gang van zaken, de penningen en het or ganiseren van het zo belangrij- Maasland Dinsdag 14 novem ber was het vijftig jaar geleden, dat het echtpaar Vreugdenhil- Aiblas in het huwelijk trad. Dat huwelijk werd voltrokken te Wateringen, waar de bruid op 18 februari 1903 was gebo ren. De bruidegom zag op 23 januari 1905 in Maasland het levenslicht Afgelopen zaterdag al hield het gouden echtpaar een receptie. Die werd druk bezocht door familie en bekenden, terwijl na mens het gemeentebestuur de Schiedam Burgemeester Arie Lems neemt vrijdag op de Hoogstraat kringlooppapier in ontvangst van de Vlaardingse vereniging Milieudefensie. Voor hem niets nieuws. Sinds jaar en dag maakt de gemeente Schiedam immers al gebruik van het milieuvriendelijke papier. Een loffelijk feit, zo vindt men bij de milieubeweging, maar de gemeentelijke instanties alleen is nog niet genoeg. Veel meer mensen, zo vindt de vereniging, zouden eigenlijk op de grote voordelen van het kringlooppapier moeten worden gewezen. Vrijdag gaat het gebeuren. Met een kraampje, en zeer veel voorbeelden van kringlooppapier trekt de Vlaardingse vereniging dan naar buurgemeente Schiedam, om ook daar de mensen kennis te laten maken met hergebruikt papier, zoals een krakkemikkige vertaling van "recycled" papier, wel luidt. Ook de resultaten van verschillende druktechnieken op kringloop papier zullen den volke worden getoond. Burgemeester Lems staat daarbij vooraan in de rij. Om kwart voor één ontvangt hij het eerste exemplaar van kringlooppapier, dat vrijdag zal worden uitgedeeld echtgenote van burgemeester Van den Brink de gelukswensen overbracht Dit ging gepaard met het aan bieden van een fruitmand. Het gouden echtpaar woont in Maasland aan de Weverskade 30. Uit het huwelijk werden zes kinderen geboren Het echtpaar Vreugdenhfl heeft daaruit achttien kleinkinderen. Vlaardingen Het Jongeren Advies Centrum in de P.K. Drossaartstraat is vandaag en morgen gesloten. De JAC-ers kampen momenteel met zieken onder de pandbezetting en daar naast moet hard gewerkt wor den aan allerlei activiteiten in het kader van de nieuwe rijks bijdrageregeling. Volgende week is iedereen op het JAC op de gebruikelijke tijden weer welkom. ke feest achteraf, met daarnaast het zogenaamde artistiek be stuur, dat de stukkeuze en het overige artistiek beleid bepaalt. Behalve de drie regisseurs zit ten daar ook afgevaardigden van het algemeen bestuur en van de technische commissie in. Onderdeel van het artistiek be leid is het tweejaren-plan. Dat wil zeggen, dat er per twee jaar telkens twee blijspelen, een th riller en een toneelspel in het ernstiger genre worden opge voerd. Verder doet Varia ook ieder jaar in januari mee aan het eenakterfestival van het VCA het Vlaardingse Cen trum voor Amateurtoneel. Zaterdag spelen de Varianten als we ze even zo mogen noemen dus hun jubileum musical, zoals gewoonlijk voor eigen publiek, dat wordt ge vormd door de ruim 400 niet-ac- tieve leden. Als die allemaal komen en dat is wel te ver wachten voor dit grote festijn dan zal de Stadsgehoorzaal aardig vol worden. De voorstelling begint om kwart over acht precies en de toeschouwers mogen best zelf ook actief worden en de refrei nen meezingen, want de muziek ligt lekker in het gehoor en de teksten zijn niet moeilijk. *De groep van Varia, mor gen actief in de Stadsge hoorzaal.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4