ÏÏX55 Steendijkpo lder kan boodschappen doen i Pleun Roobol is gek van Hinderlooper stipwerk Morele schuld aan ongeval Politie gaat brand met lege blusser te lijf Woordvoerder discotheek was geen eigenaar m-.-m 1 VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978 Posthoorn opent koopavond LEAO Vrouw in eigen winkel bestolen Sint zaterdag in Maasland m mé Winston m Arcade SC AD/WW 3 Schiedam Dinsdag wordt door de loco-burgemeester van goorn, de heer A. Si jm een laatste hand gelegd aan 67 houtskelet- tfonvvwocingen die in die gemeente zijn neergezet door het fthiedamse bedrijf Pashout Elementcnbouw BV. Sijm doet dat itpor zelf het laatste element van één der huizen aan te brengen. Schiedam Wethouder Herman posthoorn opent vrijdag 10 no vember een koopavond op de tien jaar bestaande LEAO- school aan het Oude Kerkhof. Die avond wordt vanaf zeven air de deur van de school wa genwijd open gezet voor het publiek. Doel van de avond is peer bekendheid te geven aan bet LEAO. gen groot aantal Schiedamse winkeliers werkt mee om die topavond zo goed mogelijk te doen slagen. Bovendien zal het geheel muzikaal worden omlijst door drumband Juliana, com pleet met majorettes. Schiedam Op een bijzonder uitgekiende manier Is de 47-ja- rlge mevrouw T.C.P.-F. in haar winkel met babyartikelen op de fiotterdamsedijk bestolen van «u portefeuille met 1620 gul den. Na eerst voor ongeveer duizend pilden aan baby-artikelen te hebben uitgezocht vertelde de dief dat hij alvorens te betalen uog even langs de bank moest Met het geld zou hij dan terug komen om de spullen op te halen. Omdat dit erg aanneme lijk klonk ging mevrouw L. erop in en stond zij de man tevens toe om even gebruik te maken van het toilet en daarna even ajn handen te wassen in het keukentje van de winket De vrouw kreeg argwaan omdat de man niet meer langs kwam na zijn bezoek aan de bank om de tybyspulletjes op te halen. In- ctie in het keukentje wees dat de man uit een tas in keukenkastje de portefeuil- had meegenomen. Mevrouw L, beeft aangifte van de diefstal gedaan bij de Schiedamse poli tie. Maasland Sinterklaas doet aterdag ook zijn intrede in Maasland Met zijn gevolg wordt de goedheiligman om twee uur ingehaald op de Hof- fogel ter hoogte van het dienstencentrum. Vandaar begint een rondrit |i(ior het dorp. De route is als ralgt: start Hofsingel nabij de ophaalbrug, Kerkweg, Nieuw Huis ter Lucht, Kon. Juliana- weg, Hildegaarde, Huis te Vel- delaan, Slat de Houvelaan, 's- Herenstraat, Langetaan, Huis te Veldelaan, Stationsstraat, Die- penburchstraat, Slot de Houve- ÏJan, 's-Herenstraat Hofsingel En de Hammers dreef als eind punt Het houtskeietbouwdorp is in Hoorn neergezet als uitloop van een prijsvraag, die was uitge schreven door het houtvoorlich- tingsinstituut Het architecten bureau Lantrnk won een eerste prijs in de prijsvraag en gaf de opdracht tot bouwen aan het Schiedamse Pashout. Het project in Hoorn is één van de drie houtskeletbouwprojec- ten waar Pashout mee bezig is. De andere twee worden uitge voerd in Alkmaar, eveneens ten gevolge van een prijsvraag, en in Zoetermeer. Met een van de skeletbouwmethode afgeleide bouwwijze is Pashout voorts nog actief op het terrein van recreatiebungalows in Neder land, België, Frankrijk en Duitsland en worden er comple te dorpen neergezet voor werk nemers in het Midden-Oosten, Wethouder Van der Knaap opent met een druk op deknop het nieuwe winkelcentrum ten fraai overzicht van Winkelcen trum Steen- diikpofder. Maassluis De huidige en toekomstige bewo ners van de meest westelijke wijk van Maassluis, de Steendijkpo ld er, kunnen dicht bij huis hun dagelijkse boodschappen doen. Het nieuwe win kelcentrum, dat ook voor de zogenaamde Bar ge- mees tersbuurt zal functioneren, is gisterochtend door wethouder Izaak van der knaap officieel opengesteld. Het winkelcentrum omvagt 19 winkelpanden met in totaal een verkoop-oppervlakte van bijna drieduizend vierkante meter. Boven de winkels zijn 17 woningen opgenomen, terwijl daarnaast nog een negental drive-in woningen is gereali seerd. In de toekomst zal het complex worden geflankeerd door de tweede sporthal van Maas sluis, die eind volgend jaar geopend moet worden, door een medisch centrum en eventueel nog de nodige bedrijfsruimte. Van de negentien winkels zijn er tot nu toe zeventien offieel in gebruik. Voor twee van de winkelruimten moet nog een ondernemer gezocht worden. De bedoeling is, dat die beide winkels in de groenten- en de kaas en notenbranche zullen vallen. De ondernemers in het nieuwe winkelcen trum hebben het duidelijke buurtverzorgende karakter laten uitkomen door een ruim assorti ment verbruiksgoederen in hun winkels op te nemen. Pleintje Het winkelcentrum is geheel overdekt. Er is gekozen voor een centraal winkelmodel met enkele korte passages die diagonaal door het centrum lopen. Al die passages komen bij elkaar op een soort pleintje, waarboven zich een fraaie lichtkoepel bevindt. Door die groepering van winkels in zogenaamde clusters woren dode buitenkantoren zoveel moge lijk vermeden. De eengezinswoningen, die boven de winkels zijn opgenomen, hebben aan de voorzijde een galerij. Deze galerijen vormen tegelijkertijd de luifels die boven de winkels zijn aangebracht Aan de voorzijde van de woningen liggen verhoogde terrassen. Opdrachtgever voor de bouw, die is uitgevoerd door Grootei's Bouwmaatschappij uit Eindhoven, is gegeven door de Nederlandse Financierings maatschappij voorBedrijfsobjecten, onder auspi ciën van de Stichting Winkelcentrum Steendijk- polder. Het geheel is gebouwd naar een ontwerp van de architectengroep Sigmond BV uit Heerlen. De totale stichtingskosten van het gehele complex bedroegen ruim acht miljoen gulden. '*Sit .5 r AJA. -A Vlaardingen Pleuo Roobol heeft het uitste kend naar zijn zin in zijn „winkeltje" op het Liesveld. In een piepkleine kioskachtige ruimte tegenover de vestiging van Radio Modem is hij na zijn werktijd regelmatig te vinden. Daar staan de resultaten van de hobby, die hij ai enkele jaren haast met fanatisme beoefent: het beschil deren van allerhande gebruiksvoorwerpen vol gens de oude Hindelooper en Staphorster stip- werk-tradities. Pleun Roobol is service-mon teur van beroep. Een vak, dat hij echt niet met tegenzin beoefent Maar toch: als je even met hem praat dan kom je tot de ontdekking dat hij best wat méér tijd zou willen hebben voor zijn aardige, merkwaardige hobby. Een hobby die zo langzamerhand een hartstocht is geworden. „Ik schilder al vanaf mijn zestiende: landschappen en dergelijke. Dat ging altijd bij-' zonder leuk en ik beleefde er erg veel genoegen aan. Een jaar of drie geleden echter kwam ik via een oom in con tact met dat Hindelooper schilderwerk en dat vond ik zd schitterend. Ik ben me daar eens wat meer Ln gaan verdie pen en heb er het een en ander over gelezen. Het is wel jam mer dat er niet zoveel docu mentatie over bestaat". In haar ban Dat stipwerk kreeg Pleun he lemaal in haar ban. Hij be zocht allerlei musea, waar nog redelijk wat van deze schil dercultuur te vinden is en maakte er op zijn eentje een studie van. „Als je zelf al met schilderen bezig bent geweest, dan is het echt niet zo razend moeilijk om het zelf ook te doen. Om kort te gaan: ik ben er drie jaar lang bijna onafge broken mee bezig geweest en heb in die periode zo'n beetje een eigen stijl ontwikkeld. Het is een enorme fijne ontspan ning: als ik 's avonds moe van mijn werk thuiskom, dan kan ik er uren mee bezig zijn. Als ik dan naar mijn bed ga, dan zijn alle spanningen van me Maasland Verre van elegant was de handelwijze van een tot dusverre onbekende automobi list, nadat hij gisteren vroeg in de avond aan de bejaarde Maas- Jandse veehouder A. Dijks hoorn de weg had gevraagd. De 'daas]ander werd daarbij door een andere auto geschept, ter wijl de man die hij wegwijs wilde maken meteen gas gaf en wegreed. Het ongeval gebeurde op de Molenweg, toen de veehouder in het donker midden op de weg naast de auto stond om de weg te wijzen. Omdat die auto groot licht voerde, werd een 27-jarige automobilist uit Maassluis ver blind. Hij zag de bejaarde man niet staan en een aanrijding volgde. Op dat moment reed dewegvra- ger weg, terwijl de veehouder licht gewond achterbleef. Met een ambulance is de man voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. Door de botsing werd de voorruit van de auto verbrij zeld khiedam Tot grote hilari- van een veertig vijftig ^schouwers heeft de Schie- «nse politie woensdagavond JProbeerd met een lege brand- «sser een in brand gevlogen Hommer te blussen. voor de RN-bookshop op Broersvest was een tiental ®}huten na elf uur een brom os in brand gevlogen. Twee. JJtatigjarige Schiedamse jon- vluchtten meteen daarop de Broersvest weg in de fthting van de Buitenhaven- ]^g. Een omstander belde daar- meteen de politie die, com et met brandblusser, snel ter plaatse was en pogingen in het werk stelde om het brandje even te blussen. Omdat er helemaal niets uit de brandblusser tevoorschijn kwam. werd assistentie van de brandweer gevraagd en gekre gen waardoor het vuurtje toch nog tamelijk snel gedoofd kon worden. Eerder waren ook blus- po gingen vanuit café het Vier kantje met een emmer water, al op een mislukking uitgelopen. De politie heeft de twee ge vluchte jongens op de Buitenha venweg aan kunnen houden en voor verhoor mee naar het poli tiebureau genomen. Beiden ont kenden ook maar iets met de brand van doen te hebben. De bromfiets is ongeveer een half uur na de bluswerkzaamheden door de politie opgehaald. Schiedam Zondag treedt in sociëteit De Instuif in zaal Ar cade aan de Lange Haven de Engelse formatie Winston op. Winston wordt gezien als een van de beste muziek- en dans groepen van Noord-Engeland. „De stijl van de groep benadert die van de Eagles en vertoont ook duidelijke overeenkomsten met de Beatles", beweert John van Elswijk namens de socië teit. „Ook het vorig seizoen", zegt John „was de groep bij ons te gast en wist ze het publiek erg enthousiast te krijgen. Er werd daarbij zelfs gesproken van het beste optreden ooit door een groep in Arcade gebracht". Het gebeuren begint zondag om half negen en de toegangsprijs bedraagt vier gulden voor leden van de soos. afgevallen. Het is erg goed voor een mens". Het gebeurde regelmatig in die drie jaar, dat Pleun eens wat schilderstukjes maakte voor familie, vrienden en ken nissen en later zelfs ook voor mensen die niet in de directe relatiekring thuis hoorden. Het idee om ooit nog eens een winkeltje te openen, om van die hobby een neven-beroep te maken, groeide al snel. „Ik heb ook wel eens rondgeke ken, hier in Vlaardingen, naar een geschikte ruimte. Het was echter allemaal niet haalbaar in verband met de huurprij zen enzo. Toen zag ik in mei van dit jaar een advertentie, dat deze kiosk te huur stond. Daar ben ik meteen op afge gaan. Dat lukte". Vol schilderen Voor Pleun Roobol braken toen drukke tijden aan. Het is wel aardig, om eindelijk een eigen winkeltje te heb ben, maar dat moet dan na tuurlijk ook wel vol staan met spulletjes die te verko pen zijn. Twee maanden is hij toen vrijwel ieder vrij uur bezig geweest om de winkel „vol te schilderen". Dat lukte in de waanzinnig korte tijd van twee maanden: in augus tus ging zijn winkeltje open. Sinds die tijd is het enthou siasme van Pleun eigenlijk alleen maar gegroeid. Belang stelling is er namelijk genoeg voor de handbeschilderde spulletjes, die hij te koop aan biedt. „De reacties zijn vaak bijzonder leuk, hoewel nog altijd de meeste mensen niet weten dat ik hier zit. Vooral met kenners op dit gebied heb ik bijzonder leuke gesprekken gehad. .Zoiets hadden we al veel eerder in Vlaardingen moeten hebben', zo werd di verse malen gezegd". Werken als service-monteur doet hij nog altijd. Zijn vrouw, die ook grote waarde ring kan opbrengen voor de hobby van haar echtgenoot, „bemant" overdag het winkel tje, zodat men er afgezien van de maandag en dinsdag iedere dag terecht kan. En op de donderdagse koop avondnatuurlijk. Momenteel is het hoofdzake lijk Hindelooper stipwerk, dat in Pleun's winkeltje te vinden is. Maar dat gaat wel verande ren. „Het is de bedoeling, dat ik stelselmatig ook de andere stijlen in de collectie ga opne men. Er staat al wat Staphor- ster stipwerk, maar ook de andere stijlen, zoals van de Zeeuwse eilanden, moeten er bij komen". Het stipwerk is ontstaan, in de 16e en 17e eeuw, als een echte volkscultuur. De schil derkunst in die dagen werd sterk beïnvloed door de pro- dukten, die met het handels verkeer uit China en India werden geïmporteerd. In die tijd was het gebruikelijk, om de vaak sombere en donkere huizen op te vrolijken door allerlei gebruiksvoorwerpen te beschilderen. Dat is Ui teindelijk uitgegroeid tot de stipwerkcultuur, zoals die ui teindelijk traditioneel gewor den is. Verschil Er zit trouwens behoorlijk wat verschil in de diverse soorten stipwerk. Pleun Roo bol: „Iedere stijl gebruikt bij voorbeeld eigen bloemetjes: in het Hindelooper werk vind je altijd de papaverknol, het slaapmutsje en de oude roos. Op oude werkstukken vind je in deze cultuur ook vaak Een fraai overzichtje van de stipwerk-kiosk op de Liesveld. religieuze afbeeldinen en der gelijke, omlijst door krullen en stippen. Bij het Hinde looper stipwerk zijn de basis- kleuren vrijwel altijd rood en groen, terwijl het Staphor- ster werk veelal zwart als ondergrond gebruikt Het" Staphorster stipwerk is overigens knap ingewikkeld. Daarbij wordt gebruik ge maakt van de zogenaamde penseeldruppeltechniek: op de fijne penselen wordt zoveel verf opgenomen dat het er af druipt De bedoeling is dan natuurlijk wel, dat die drup pels precies op de vastgestel de plaatsen terecht komen. Het is niet noodzakelijk om te vermelden, dat er heel wat tijd in gaat zitten voor derge lijke werkstukjes af zijn. Van een blank houten gebruiks voorwerp tot het uiteindelijke kunstwerkje in stipwerk: daar zitten heel wat uren werk in. „Neem bijvoorbeeld deze potjes: die koop ik hele maal blank in en die moeten eerst uitgebreid geschuurd worden. Dan worden met pla muur alle oneffenheden weg gewerkt, nogmaals schuren, grondverf erop, weer schuren en dan pas het uiteindelijke beschilderen. Als je echt een normaal uurloon zou bereke nen, dan zou dit potje veel te duur worden en dus onver koopbaar. Ik reken alleen de inkoopkosten en de prijs van de materialen die ik gebruik en daar bovenop komt onge veer een tientje per uur dat ik er aan bezig ben". Rijk zal Pleun er dus niet van worden, maar daar zit hij geen secon de mee. „Het zou wel leuk zijn, natuurlijk om het voor je beroep te kunnen doen, maar ik beleef er zo ook al genoeg plezier aan". En wat die prijzen betreft: voor een tientje is al een heel aardig stukje stipwerk te ko. pen. Een uniek stukje, dit in ieder geval. Het is net zoals Pleun zelf zegt: „Ieder stukje is weer anders: je krijgt ze nooit helemaal hetzelfde". Boycot tegen zwarten" Schiedam Paul v. Bielsen de eigenaar van King's Discotheek, ontkent dat hij naar aanleiding, van een voorval dat zich zater dagavond voor de deur van die Schiedamse discotheek afspeel de uitlatingen gedaan zou heb ben, van een discriminerende strekking. „Ik stond werkelijk stomverbaasd toen ik die woor den in de krant las, zo'n discri minerende houding ligt hele maal niet in mijn aard. Aanvan kelijk dacht ik aan een grap van anderen". Aldus eigenaar Paul van. Bielsen, die er overigens geen duidelijkheid over heeft wie de uitlatingen dan wèl in zijn plaats gedaan heeft Maandag werd er in deze krant melding gemaakt van het „feit dat zaterdagavond een jonge neger de toegang tot de disco theek geweigerd was. Commen taar van een zich als eigenaar voordoende maar verder onbe kend gebleven woordvoerder le verde toen onder meer de vol gende zinsneden op: „Veel kleurlingen in je zaak is zakeli jk gezien niet zo'n gezonde situatie. Je kunt gerust zeggen dat heel Schiedam een boycot tegen zwarten is begonnen". Paul van Bielsen: „Ik heb dat niet gezegd. Onmogelijk; ik heb zelf een tijd in Zuid-Afrika ge woond maar ben daar wegge gaan omdat ik bang was anders net zo'n schoft te worden als al die blanken daar". De feite lijkheid van het gebeurde zelf ontkent Van Bielsen niet, hij zegt de zaak nader te willen onderzoeken. Eén van de getui gen overweegt nog steeds bij de politie een aanklacht in te dienen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3