Jaap de Raat schrijft tweede hoek over Kethel en Spaland Schiedam opnieuw in serie van Europese Bibliotheek VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978 r y g n n Pc< ?<se fv.ïft f?. SC/VD/WWS Kethel ten tijde van de overstroming in 1903. Op deze plek achter de Dorpskerk is nu park Kethel. Langs de Polder weg stonden vele turfschuren. Na het turven en het droog- malen van de daar door ontstane plas werd de Oost-Abi- spolder de op één na diepste van Neder land. Al eeuwen is er de Dorpskerk. Al in 1929 werd zij gerestaureerd. Bijdorp. Dorp bij Ke thel. sinds '41 bij Schie dam. De Kethel- poort uit 1858. Schiedam Een week, nadat de jongeren van het CDA bekend maakten een actie te gaan voeren voor het behoud van Kethel, is bij de Europese Bibliotheek een boekje verschenen met als titel: „Kethel en Spaland in oude ansichten". Het is geschreven door Jaap de Raat, schilder/tekenaar uit Bijdorp, die daarmee zijn tweede geschiedkun dig werk aflevert over het vroegere Kethel, in „grootvaders tijd" nog een zelfstandige gemeente. Het nieuwe boekje maakt deel uit van de serie „In oude ansichten", waarmee de Europese Bibliotheek in Zaltbommel heel Nederland en België als het ware bestookt Dui zend deeltjes verschenen er al over steden en dorpen in Nederland, in België zijn ongeveer vierhonderd delen verschenen - daar onder de naam „In oude prentkaarten". Elk deel laat zien hoe een plaats eruit zag in de periode tussen pakweg 1880 en 1925. Dat maakt enigszins duidelijk hoe belangrijk de serie is, historisch gezien. Niet voor niets werd Jaap de Raat benaderd voor hetdeel over Kethel. Als stamgast van het gemeentear chief had hij met „In en om de dorpskern van Kethel" al een waar devol project kunnen maken, en daarmee was zijn naam als ge schiedschrijver van Kethel geves tigd. Bi j dat vroegere Kethel hoorde het ambacht Spaland en ook het wijkje Bijdorp valt binnen dat vroe gere landelijke gebied, waar nu de flats en nieuwbouw van Groenoord en Woudhoek staan. En waar vol gens de gemeentelijke plannen nog vijfduizend woningen bijkomen, totdat dorp Kethel geheel ingeslo ten zal zijn en ook Kethel-Noord niet meer „eruit zal springen". Van daar de actie van het CDJA en om het karakter zoveel mogelijk te behouden, waar dat nog kan. Jaap de Raat heeft zich sinds zijn eersteling nog uitvoeriger gedocu menteerd. Nog steeds doet hij on der de Kethellappers wetenswaar digheden op en sinds zijn speur werk begon is het oude gemeentear chief van Kethel er in het schiedam- se archief op de Korte Haven beter bij komen te staan. Hij gaat In zijn fotoboekje „In oude ansichten" pre cies totaan de grenzen van het oude Schiedam, dat in 1941 het grootste deel van Kethel annexeerde (de rest kreeg Rotterdam erbij). Het komt erop neer, dat Jaap de Raat daar verder gaat waar de Schiedamse gemeentearchivaris drs. G. van der Feijst was opgehouden in zijn deel tje uit de serie van de Europese Bibliotheek. Dat kwam al meer dan tien jaar geleden uit en Van der Feijst beperkte zich daarin tot het Schiedam binnen de stadsgrenzen, zoals deze voor de oorlog waren. Het Schiedam van nu bezit dus twee delen van de „In oude ansich ten", van Van der Feijst over Schie dam en van De Raat over Kethel en Spaland. Het formaat is handig. Jaap de Raat heeft volgens het gebruik van de Zaltbommelse uitgeverij zelf de illustraties bij zijn tekst mogen uitzoeken, en op elke pagina staat één historische prent. Die truc is bij uitgeverijen zeer beproefd, want het geeft de indruk dat het doorbla deren van zo'n boekje veel soepeler gaat. Bij de serie Interbook Interna tional, aan de Lange Haven in Schiedam, is dan ook hetzelfde kleine formaat terug te vinden: in de reeks „Zo was..." zijn onder meer Pemis, Hoogvliet en Schie dam al getoond aan de hand van oude foto's, die in het laatste geval werden gesorteerd door Hans van der Sloot. „Zo was Schiedam" ver scheen vorig jaar. Ook de voorouders van de bejaarde en bebaarde Jaap de Raat komen uit Kethel en van hen heeft hij zijn voorliefde voor het platteland, het dorp van toen, overgehouden. Zoals De Raat Kethel kent, kent waar schijnlijk niemand Kethel, en met enige verbittering schrijft hij over de annexatie door Schiedam, Zo rolde het Kethelse leven „ge- noegJyk" voort tot de twintigste eeuw daar voorgoed een eind aan maakt. De eerste wereldoorlog breekt uit en de landman mag blij zijn dat hij zijn lot niet voor een koningskroon had omgeruild. In vele landen rolden deze over straat. Maar bij de volgende oor log, die van 1940 tot 1945, is de Kethelse landman aan de beurt. Hij rolt van zijn voetstuk, omver- geschoven door bulldozers. Zijn gemeente, met bijna 2500 inwo ners, wordt in 1941 geannexeerd door Schiedam en deels door Rot terdam. Daarna wordt zijn hoeve onteigend en zijn land met heipa len doorzeefd ten behoeve van repeterende woonblokken en in dustrie. Weg is dan ons landschap, waar in de glorietijd zeven molens driftig bet overtollige water in de Schie en de omstreeks 1280 gegra ven Poldervaart maalden... Jaap de Raat houdt van de polder (je ziet hem vaak door Midden-Delf- land fietsen, met de baard achter hem wapperend in de wind) en van de dorpen waar iedereen elkaar kent. En nog steeds kan de schrij ver/schilder moeilijk wennen aan rijksweg 20, die Bijdorp van Kethel scheidt en waarop Jaap de Raat vanuit zijn werkkamer aan de West polderstraat uitkijkt. „Kethel en Spaland in oude ansich ten" komt nog deze maand in de handel. Ook m 1903 werd Hein van Dam eigenaar van een oude herborg, de Halve Maan. bij de Poldervaart, die een internationale bekenheid kreeg: de zeelui uit Rotterdam kwamen er nog op af, met hupse dames in hun kielzog. Of andersom? Waar Karei Poortvliet nu zangzaad verkoopt, aan de Vlaardingseweg, woonde vroeger Leen de Bruyn, de stem van Kethel, verslaggever van het Rotterdamsch Nieuwsblad. De Dorpsstraat in Kcthoi de entrees in het prille 1900 al aantrekkelijk. v - van Kethel waren

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5