„Diverse 'assen op uitsterven" Maassluis moet izorgen voor 15 standplaatsen Vogel tuin in Triangel Drukke opening pp Riibensplein Nelly van Buysen vandaag hegraven Sleepvaartmnseiim ■begin 1979 open Vogelaar Maarten Noordzij ÜUIIUIIülllill! "Beroep één dag te laat Diefstallen bij V en D Jeugdige dievegges verbaliseerd Bromfiets verdwenen Zweedse boom in Schiedam Inbreker pikt stofzuiger Illll!llill!!!!lllill!!!!!l!lll!!l!!!!llllll!!lil!!!l!!l!ll Boom voor stadhuis lllillllllllllllip Vriendelijk papier in Schiedam ivixi.AWuziAj 20 NOVEMBER 1978 SC/VD/WW3 ^•**1 U Maassluis Het ziet er naaruit jat het sleepvaartmuseum in jet voormalige stadhuis aan de Maassluise Hoogstraat in het perste kwartaal van 1979 wordt geopend. Het bestuur en de Raad van Toezicht en Advies voor dit unieke museum zijn reeds geïnstalleerd. 3oaJs bekend, werd een jaar geleden door burgemeester M. K. van Dijke een vergadering belegd met als doel te komen tot de oprichting van een Natio naal Sleepvaart Museum. De directies van de sleepdienst en Smit Internationale N.V., Rotterdam, Wijsmuller B.V., U- muiden, en Willem Muller, Ter- neuzen, alsmede het bestuur van de Internationale Sleep vaart fjobby Club verklaarden zich destijds direct bereid steun te geven aan dit initiatief- Er werd een werkgroep gevormd die opdracht kreeg een rapport samen te stellen over de oprich ting van het museum. Inmiddels heeft in Maassluis de eindbe- spreking van dit rapport plaats- gevonden met als resultaat het besluit over te gaan tot de offi ciële oprichting, van de Stichting Nationaal Sleepvaart Museum. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om naast een perma nente tentoonstelling enkele maanden per j aar een wisselten toonstelling te houden. In het museum het enige in de wereld zal niet alleen de technische, maar ook de econo mische, de maatschappelijke en de sociale problematiek in de zee- en binnensleepvaart aan dacht krijgen. Het museum krijgt ook de beschikking over een bibliotheek, filmotheek en fototheek. Financiële steun wordt verkregen van de reeds genoemde sleepdiensten. De N.V. Slavenburg's Bank te Maassluis zal krediet verstrek ken ten behoeve van de fonds- verfacties, zoals de uitgifte van een serie penningen en eerste- dagstempels en -enveloppen. Tevens zal een vereniging van Vrienden voor het museum wor den opgericht. Den HaagProvinciale Staten hebben geweigerd een bezwaar schrift van B en W van Maas sluis in behandeling te nemen zij hebben het „niet ontvan kelijk" verklaard omdat het een dag te laat werd Ingediend. ,De staten sloten zich hiermee aan bij de opvatting van GS jn het advies van de provincia le commissie-Arob. en W zijn op grond van de jyet-Arob bij het provinciaal pestuur in beroep gegaan tegen }iet vastgestelde Woonwagen- jilan, Zuid-Holland, dat Maas sluis de verplichting oplegt vijf standplaatsen in te richten. Voor dat beroep hadden B en W 30 dagen de tijd, maar zij reageerden net één dag te laat De staten waren mening, dat van een gemeentebestuur als het Maassluise verlangd mag worden, dat het zich aan wette lijke termijnen houdt en ver klaarden het beroep dus niet ontvankelijk. Dit betekent dat Maassluis gebonden blijft aan het Woonwagenplan en ver plicht is de vijf omstreden standplaatsen in te richten. Schiedam Vanochtend om tien uur is op de algemene begraafplaats Nelly van Buysen ter aarde besteld. Deze vrouw, die vooral na de oorlog zeer actief is geweest in het welzijnswerk in Schiedam, is 84 ja ar geworden. Tientallen omstanders bewezen haar vanochtend de laatste eer. Nelly van Buysen, die op 26 april 1894 in Schiedam werd geboren en vorige week woensdag overleed, is meer dan dertig jaar in touw geweest' voor het welzijn van de Schiedamse kinderen. Voor haar werk voor de stichting van Nederlandse gezondheidskolonies kreeg zij destijds de penning van verdienste van de Schiedamse Gemeenschap. Deze kolonies waren min of meer vakantieverblijven voor „bleekneusjes", zoals kinderen toen werden genoemd die leden aan bloedarmoede of ondervoe- -ding. Nelly van Buysen woonde lange tijd aan de Prins Bernhardlaan. Maarten Noordzij in zijn winkel aan de Hoogstraat VIaardingenDe politie waar schuwt het winkelende pu bliek, dat er in V en D in Ylaardïngen herhaaldelijk wordt gestolen. Leg daarom geen portemonnees boven op volle boodschappentassen of in de kinderwagen, luidt het ad vies. Vorige week was het namelijk weer zo ver. Op deze wijze werd de 21-jarige mevrouw A. G. H. uit Vlaardingen van haar porte monnee beroofd waar ongeveer honderd gulden in zat. Vlaardingen Tegen twee Vlaardingse meisjes van 13 en 14 jaar oud heeft de politie proces-verbaal opgemaakt De twee bleken deze maand ver schillende winkeldiefstallen te hebben gepleegd. In totaal ont vreemdden zij voor zo'n 350 gulden aan goederen. Vlaardingen Een 17-jarige scholier uit Vlaardingen is zijn bromfiets kwijtgeraakt nadat hij de twee wieier bij een brom fietshersteller voor reparatie had gebracht. Toen de scholier zijn bromfiets wilde ophalen kreeg hij van de reparateur te horen, dat de 2500 gulden dure Zündapp al was teruggehaald. Het bleek, dat twee jongens de bromfiets had den meegenomen en de repara teur daarbij hadden gezegd dit op verzoek van de eigenaar, wiens naam zij daarbij ook noemden, te doen. Te goeder trouw gaf de monteur de de bromfiets mee. Het verzeke ringsplaatje van de gestolen Zündapp luidt RJL-264. Schiedam Het Koemarkt- plein wordt binnenkort weer opgesierd met een reusachtige in Zweden gekapte kerstboom. Zoals elk jaar krijgt de gemeen te de boom aangeboden van het Zweedse bedrijf Sandvik, dat ook een vestiging heeft aan de 's-Gravenlandseweg in Schie dam. De komende dagen 2al de boom worden neergezet en worden getooid met kerstverlichting. Op zeven december zai hij dan officieel in gebruik' worden ge steld door burgemeester Lems die daarbij wordt bijgestaan door de heer Nellen, de direc teur van Sandvik Nederland. Tezamen 2ullen zij, precies om half acht, de feestelijke verlich ting ontsteken. Het gebeuren zal muzikaal worden omlijst door de Schiedamse drumband ,Har- pe Davids'. Schiedam Vijf briefjes van honderd en een stofzuiger zijn ontvreemd bij een inbraak in een woning in de Kortland straat. De inbreker heeft het huis waarschijnlijk met een val se sleutel betreden. Gedupeerde is de 44-jarige A.Y. Voor driehonderd gulden aan huishoudelijke spullen zijn ge stolen uit een tuinhuisje in het Thurledecomplex. Ontvreemd werden een fluitketel, vier pan nen een koffiepot een fototoe- stel, een regenpak en wandver siering, De schade die aan het huisje werd aangericht be draagt vijfentwintig gulden. Een inbraak in de Burgemees ter Verveenschool heeft hele maal niets opgeleverd. De inbre ker forceerde een toegangsdeur] en een bureaula, maar kon niets van waarde ontdekken. Wel werd de inhoud van de la over de grond verspreid. De aange richte schade bedraagt twee- 'honderd gulden. o Het plein voor het nieuwe Maassluise stadhuis aan Koningshoek ziet er sinds vrijdag wat .aangekieder' uit. De knotwerkgroep Maassluis-Maasland loste vrijdag haar belofte in die zij enige tijd geleden had gedaan om voor het stad huis een boorn te planten. Burgemeester Van Dijke heeft de boom, een linde, namens het gemeentebe stuur in dank aanvaard. Vlaardingen Juist nu ook in Vlaardingen voor bereidingen worden ge troffen voor de jaarlijkse grote vogeltentoonstel- iing is de bekende voge laar, Maarten Noordzij, teruggekeerd van zijn zo veelste vogelsafari in Afrika. Hij bezocht dit maal de landen Kenya, Zaïre en Oeganda met als doel hier de vogels in htm biotopen op te zoeken. Vogels waarvan er de nodige soorten worden weggevangen voor de ex port, een bron van inko men voor genoemde lan den. Ook Maarten Noordzij voerde als handelaar heel wat tropische vogels in. Deze worden ook in Vlaardingen op grote schaal ge houden in huiskamers en grote volières. In enkele continenten is het vangen van vogels verbo den. Hele soorten dreigen uit te sterven, maar de sluikhandel tiert nog welig. Legaal mogen ook in ons land bepaalde soor ten in het kader van de be schermde uitheemse diersoor ten niet meer worden ingevoerd, verhandeld of gehouden. Vogels van dit soort die hier al jaren zijn, dienen bij CRM te worden aangemeld. Op zijn rondreis door de drie landen trok Maarten Noordzij door oerwouden en zakte met ■de prauw rivieren af. Hij be zocht wildparken en was te gast op missieposten in afgelegen gebieden. Met zijn andere reis genoten gebruikte hij de maal tijd bij stammen. ,3ij de inboor lingen is het dier in z'n alge meenheid weinig in tel. Het is een object Om te consumeren of te verhandelen en daarmee uit. Wat dierenliefde is weet hij niet", zo is zijn ervaring. Eigen kweek Nu er geen legale import meer mogelijk is van bepaalde exoti sche vogelsoorten zijn de hou ders in ons land aangewezen op eigen kweek. Er zijn reeds enkele opmerkelijke resultaten geboekt Met het scheppen van een miniatuur leefmilieu, groendekking en voor de holen- broeders onder de vogels broed- blokkcn of kasten zijn vogelpa ren tot broeden te brengen. Er komen vaak eitjes in het nest maar het kritieke moment breek aan als de jonge vogels uitkomen. De oude vogels moe- Schiedam „Zelfs grote kapi talistische ondernemingen ma ken al gebruik van kringloop papier" de standwerkers van de vereniging milieudefensie to nen in hartje Schiedam als een bewijs een foldertje van een groot Amsterdams hotel dat is gedrukt op kringlooppapier. „Er bestaat steeds meer belang stelling voor het milieuvrien delijke papier", voegen ze er aan toe, „tegenwoordig valt er dan ook bijna van alles mee te doen: briefpapier, notitic- bloks, enveloppen, foldertjes, affiches en wat al niet meer is verkrijgbaar in een voor het milien wat vriendelijkere uit voering". Ook burgemeester Arie Lems bezocht vrijdag de stand van de vereniging milieudefensie op de Koemarkt Hij toonde ach ent housiast over het initiatief van dé vereniging en liet zich uitge breid door de standwerkers voorlichten. Helemaal nieuw was alles niet voor hem. De gemeente Schiedam maakt al lang gebruik van kringlooppa pier. Toch kwam de landelijke ver eniging naar het Schiedamse toe: „Het gaat ons vooral om voorlichting aan het publiek, we willen laten zien wat er allemaal met kringlooppapier mogelijk is. Bovendien zijn er erg veel bedrijven die uitstekend van het papier gebruik zouden kunnen maken". Ook nu weer is de grote zaal van gebouw Triangel vier dagen achtereen één exotische vogeltuin. Van 29 november tot en met zaterdag 2 december is de grote zaal van gebouw Triangel te Vlaardingen één exotische vo geltuin. Het is de 32ste show van de Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers, afdeling Vlaar dingen weer voorafgegaan door een keuring van de ingezonden vogels waaruit de kampioenen van het jaar tevoorschijn moe ten komen. De vogels zijn zoals gebruikelijk ondergebracht in verlichte vitrines en vlucht- kooien, met uitzondering van de kleurkanaries en andere kleine re vogelrassen. De Kanaries zijn aanwezig in alle voorkomende kleurslagen. Verder tonen de leden hun ge kweekte bastaarden, kruisingen tussen, kanaries, mozaïkesijs en parkieten. Vooral de grote tropi sche rassen zijn in grote getale aanweag, Met de tropische en subtropische vogels wedijveren ze in kleurenpracht. Verder zijn er tropische duiven en kwartels maar ook zelf gekweekte tropi sche vogels wat kan doorgaan als iets unieks. De toegang tot de show is gratis. Openingstij den: woensdag 29 november van 20 tot 22 uur, vrijdag en zaterdag van 10 tot 22 uur en .zaterdag van 10 tot 20 uur. Zaterdagmiddag vindt de trek king plaats van de aan de show verbonden loterij, plra. 16 uur. ten dan voedsel hebben van een samenstelling, die de jonkies door de eerste moeilijke levens dagen heen helpt Maarten Noordzij heeft zijn safari dan ook grotendeels benut om te onderzoeken wat de in vrijheid levende tropische vogels alzo nuttigen. Hij bracht zelfs grond monsters mee naar huis, alsme de diverse zaden en insekten. Over de pure zaadeters onder de vogels zegt deze kundige vogelaar: „In Afrika staan di verse rassen op uitsterven. Dit is toe te schrijven aan het op grote schaal ontbossen van ge bieden. De diertjes kunnen dan niet meer vinden wat ze aan zaden nodig hebben". Gezien de reeds bereikte kweekresultaten en de nu opgedane ervaringen bij de vogels thuis, moet het mogelijk zijn te komen tot de kweek van vrijwel alle voorko mende soorten onder de insec ten en fruitetende vogelsoorten» zo meent Noordzij. Toezicht „In Australië gaat geen enkel ras het land meer uit Op het uitvoerverbod wordt op de nale ving scherp toegezien. Er komt een tijd dat wij geen enkel continent meer nodig hebben", vertelt Noordzij. Een aardige bijkomstigheid is dat één vogel weer is teruggekeerd in zijn land van herkomst Bij een zen ding vogels trof Noordzij vorig jaar een zeldzaam papegaaitje aan. Een beschermde vogel, die voorkomt in oost- en zuid-Afri- ka. Het was een Pojcepkalus Robustus met als nederlandse naam: Kaapse papagaai. Hij had een vergunning kunnen aanvragen om het diertje te kunnen houden, maar hieraan is de nodige papierenromp slomp verbonden. Hij nam de vogel mee op reis en liet hem los nabij de grens tussen Kenya en Tanzania. De papegaai, niet in huis te houden wegens zijn fel gekrijs, kon niet praten. Zo wel, dan had hij beslist gezegd: „Dank je wel Maarten Noordzij". Het visitekaartje van de Scftiedatnss Beleggingsmaat schappij: het Rubensplein is weer als nieuw. SchiedamBij de opening van bet gerenoveerde hoekpand op bet Rubensplein (het in decem ber 1976 afgebrande Atlantlc- botel) heeft de Schiedamse Be- -esgingsmaatschappij vrijdag middag meer dan 250 zakenre laties, buurtbewoners en in vloedrijke Schiedammers over de vloer gehad. Cor de Vries Martin de Jager, die de directie vormen van de BV die Ln Schiedam, Vlaardingen Rotterdam over meer dan 800 huizen ontfermt, hadden zowel kantoorruimte als koop appartementen ter bezichtiging opengesteld. Van de appartementen is de helft al verkocht, zonder dat de Schiedamse Beleggingsmaat schappij er reclame voor heeft moeten maken. Volgens De Vries komt dat door de ideale ligging. Zijn kantoor is geves tigd op de begane grond, waar naast over een maandje de Am- ro-bank zich zal vestigen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3