Extra krediet voor clubhuis HSV '46 m 138. 5 SE kannen hoofduitvoerder woningbouw 6.50 27.50 MAANDAG 20 NOVEMBER 1978 Gemeente schuift verantwoordelijkheid van zich af Geld Leidingen „De Lange Haven cl, smit's bouwbedrijf bv Barometer Zilveren bedeibandjes. oorringen Gouden kinderkopjes 24.95 iseuw bij Evatoom Kindergamituren in etui Konijn, Eekhoorn en uit onze Roeien kollektie Rozenboom Melig MGR. NOLENStAAN 686, SCHIEDAM. Tel.; 702667SCHIEDAMSEWEG 33* 47, VLAARDINGEN. TEL 346000. SC/VD/WW8 Hock van Holland Dit ver haal gaat over de bouw van een accommodatie, die van de Hoekse Sport Vereniging: {HSV '46). Maar het slaat terug- op vrijwel alle Rotterdamse sport clubs die al gebouwd hebben of waarvan de gebouwen in de „steigers" staan. De bouwcom missie van HSV '46 bestaat ai weer zo'n dikke vijf jaar. Een eerste» al te ambitieus, plan, moest worden teruggenomen. Leergeld dus, omdat niet alleen een pïan uitvoeren, maar ook voorbereiden geld kost De Hoekse ornni vereniging, -bruisend als altijd, kreeg voor 'haar korfbal-afdeling nieuwe .velden toegewezen aan de Hill- weg- .»Na een eerste mislukking :had ik de twijfelachtige eer", 'aldus Leen van Ooijen, „otn in de nieuw gevormde bouwcom missie als penningmeester te gaan fungeren- Eigenlijk niet eens zo'n ondankbaar baantje, omdat het mislukte plan de bodem liet zien van de kas van de bouwcommissie (alleen de architect toucheerde al duizen den guldens), maar aan de ande re kant was dat plan door de gemeente Rotterdam goedge keurd en de kredieten waren door de gemeenteraad ver leend". Want dat dient te worden ge zegd. de gemeente Rotterdam is één van de meest royale ge meenten in ons land wanneer het gaat om het verlenen van bijdragen en subsidies. De kleedgelegenheid is geheel voor rekening van de gemeente, maar er schuilt wet een addertje onder het gras. Per kleedgele- genheid mag een bedrag van 45 mille niet worden overschreden- Dat lijkt een fors bedrag, maar de praktijk wijst uit dat het bepaald niet eenvoudig is. Ver der wordt een subsidie van 25 procent verstrekt op de bouw "en inventaris van de kantine. Een kwart moet door de vereni ging zelf op tafel worden ge bracht, en voor 50 procent kan een door de gemeente gegaran deerde lening worden afgeslo ten. Dat ziet Gr op papier allemaal mooi uit In het geval HSV was het zelfs erg mooi, wanthelgeld lag klaar aan de hand van het oude Plan. Maar het ging in eerste instantie om de benodig de bouwvergunningen. Op dat moment begint dan ook het gemeentelijke spel, een soort roulette dat de speler con stant in grote moeilijkheden brengt- Want de gemeente Rot terdam speelt het spel erg goed. In eerste instantie wordt de verantwoordelijkheid voor de hele zaak toegeschoven aan de dienst voor Sport en Recreatie, een soort koninkrijk apart in het gemeentelijk bestel. Bij die dienst vertelt men de vereniging dat niet de gemeente gaat bouwen, maar de club. Dat betekent dat de vereniging dus ook de kleedgelegenheid van de gemeente meeneemt in de bouw. »»Dat is gemakkelijker, een plan ineens is beter uitvoerbaar", 20 vertelt men bij sport en recrea tie. De echte achtergronden ko men voor de argeloze vereni. gingsbestuurders pas later aan het licht Een enorme papieren warwinkel komt op de mensen afgestormd. Terwijl de gemeen te beschikt over een ambtelijk apparaat moeten vrijwilige le den van een bouwcommissie zich door die stapel papier heen- vverken die nooit kleiner wordt en altijd maar groeit Een tweede konsekwentie maar die komt pas veel later is, dat de vereniging de taak heeft om te zorgen dat de prijs van 45.000.per kleedgele genheid niet wordt overschre den. Gebeurt dat wel, dan zijn de extra kosten voor de vereni ging. „GoedL, aldus Leen -ran Ooi jen, „na vele brieven, na talloze besprekingen, na tientallen te lefoontjes en na mini een jaar is er dan eindelijk de voorlopi ge bouwvergunmng van de dienst voor bouw- en woning toezicht Een voorlopige ver gunning inderdaad en starten met de bouw betekent bouwen op eigen risico, gezien het ..voorlopige" karakter van de vergunning". ..Dus bouwen, :io denkt dan een bouwcommissie. Maar die ge dachte is niet juist. Want bouw- en woningtoezicht kan. wel toe stemming geven, de dienst van spQrt en recreatie is de eigenaar van de grond, dus dat gaat zomaar niet. ..Want kijk", en nu spreekt de secretarie-afdeling Sporten Re creatie via de heer Labruijère, ..voordat er gebouwd kan wor den moet eerst de financiering verzekerd zijn en dat is nog niet het geval. De lening via de bank is nog nie t rond", ..Maar", zo werpt dan een pen ningmeester van een bouwcom missie tegen, „dat kan ook niet, want de gemeente-garantie is nog niet gegeven en dat is een eis van de bank". Waarop Labruijère adviseert die gemeente-garantie te laten vervallen en te vervangen door hoofdelijke aansprakelijkheid van de bestuursleden. Gemeen te-garantie loopt namelijk ook via Gedeputeerde Staten en dat is een zaak die in totaal ruim een half jpar kan vragen. Als er gemeente-garantie is aange vraagd en die is nog niet ver leend, dan mag niet met de bouw worden begonnen. Gelukkig blijkt het bestuur van HSV bereid die hoofdelijke aan sprakelijkheid te aanvaarden tot de kantine gereed is- Het gebouw, althans het deel dat verenigingsbezit is, moet dan dienst doen als onderpand voor de geldlening. Merkwaardig genoeg zal een employé van de dienst voor sport en recreatie, de heer Bik, later weer aandringen op het aanvragen van gemeente-garan tie, „omdat de wethouder niet graag heeft dat een bestuur hoofdelijke aansprakelijkheid aanvaardt". En dan is de bouw dus begon nen. Het gaat om een „prefab systeem" en nadat ook de fa briek de zaak nog eens een week of acht op zijn beloop heeft gelaten, staat plotseling in één dag het hele complex er. Blije leden van de bouwcom missie en van het bestuur felici teren elkaar, want nu lijkt de zaak op een oor na gevild. Lijkt inderdaadhet toegezeg de voorschot van sport en re creatie blijft namelijk uiL Zes weken nadat is toegezegd dat het geld wordt overgemaakt, is het nog niet binnen. Dankzij het handige spel van de gemeente is echter de vereni ging opdrachtgever en de fa briek „maant" dus niet de ge meente, maar de club. Dat probleem zal vervolgens nog een hele tijd blijven spelen, want de uit te keren voorschot ten bedragen 10% van het to taal, maar de fabriek eist volle dige betaling na plaatsing en wie dat gat moet dichten is niet duidelijk. De blijdschap over het gereed komen van de buitenkant van het gebouw is trouwens ook van korte duur. Het „bijwerk" dat door de fabriek verricht moet worden gaat belangrijk trager dan de aanmaning tot betaling. Er zijn wat „binnengemeentelij ke" schermutselingen over de vraag wie de aanleg van electri- citeit en water moet betalen, maar die problemen blijken op losbaar. Echt ongelooflijk wordt het pas wanneer het hoofdstuk gas aan de orde komt. „Dat kan best eens een Errand of drie gaan duren", zegt S. Dufoumée, chef van de dienst van Sport en Recreatie. Het blijkt namelijk dat in de toege zegde gelden geen krediet is opgenomen voor de aanleg van de gasleidingen. Het bedrag van ongeveer veertig mille is niet beschikbaar en er moet een voorstel voor krediet-verster king worden gedaan bij b en w en dat voorstel moet dan door de gemeenteraad worden goed gekeurd. Een procedure die in Rotterdam, drie maanden vergt. „Maar", vindt Dufournée, „dat is ook helemaal niet zo erg, want in de winter ligt de korfbal op hel veld toch stil". Waarmee deze wijze S en R-me- dewerker voorbij gaat aan het feit, dat de kantine gebouwd is ten bate van de complete multi- sportvereniging, dat afdelingen vergaderingen en activiteiten hebben gepland en vooral ook, dat de bouwcommissie de zorg voor de exploitatie heeft en op 1 januari 1979 de eerste rente moet gaan betalen van het ge leende bedrag. Uiteraard is het voor de bouw commissie, inmiddels omge doopt tot beheerscommissie, vechten tegen de bierkaai. De gemeente heeft het spel han dig gespeeld, heeft zowel de zorgen voor de bouw als de financiële zorgen aan de vereni ging toegespeeld en blijft zelf in gebreke in alle opzichten. Zowel de nazorg bij de bouw, waaronder de aanleg van gas,* als bij de uitbetaling van voor schotten. De gulle bijdragen, die vaak gunstig afsteken tegen die van andere gemeenten, blijken ach teraf toch duur te moeten wor den betaald NOOTEBOOM AUTOBANDEN B.v. Zwaluwla«n M Schl&aam/Ketbe! - Tel. 700069-708976 .:^.b;9.g. 708328 ;:j/ zaterdags' tot 13.00 uu' flSOpeno 1 specialiteiten restaurant i TEVENS BESCHIKKEN WIJ OVER t SFEERVOL INGERICHTE ZALEN VOOR HET VERZORGEN van al s uw DINERS EN PARTY'S i"-'.-.-.'—-mogelijk) oGeOpend vanaf 11.30 uur Zaterdag vanat 17.00 uur i ZONDAGS GESLOTEN f SCHIEDAM-LANGE HAVEN 99 TEL. (010) 73.20.33-73.23.69 -X-—'1*--■Xy—Tr*' "V—'.IV' 'XvM-r/** T-:— SM it's Bouwbedrijf bv te Beverwijk is een werkmaat schappij van de S.ö.Q. Bouwgroep, die vestigingen heelt in Beverwijk, Haarlemmermeer, Maastricht, België en Spanje. Binnen deze groep vormen wij een middelgroot bouwbedrijf met ruim 500 medewerkers en zijn gespecialiseerd op het gebied van woningbouw en de realisatie van utiliteitswerken. V/ij zoeken voor Rotterdam en direkte omgeving een die onder supervisie vaneen bedrijfsleider de dagelijk se leiding en verantwoordelijkheid krijgt over een groot woningbouwprojekt, uit te voeren in gietbouw. De noofduitvoerder die wij nodig hebben moet een jarenlange praktijkervaring hebben opgedaan bij grote woning bouwwerken en tenminste beschikken over het MTS- en/of Aannemersdiploma. Het strekt tot aanbeveling indien hij daarnaast meerdere aanvul lende theoretische kursussen heeft gevolgd. Hij moet in staat zijn leiding te geven aan een team, bestaande uit één of meer uitvoerders en een organi satie-medewerker. Aan zijn technische kennis en organisatorische kapaciteiten worden hoge eisen gesteld. Leeftijd omstreeks 35 jaar. Kandidaten, die over de gevraagde kwaliteiten be schikken, bieden wij een goed salaris, bonus regeling, opname in de premievrije pensioenverzekering en andere bijkomende gunstige voorwaarden. Een informatiebrochure over ons bedrijf wordt u op aanvraag toegezonden. Sollicitatie gaarne san het Hoofd van de afdeling personeelszaken. Parallelweg 8 te Beverwijk. parallelweg 8. Beverwijk Telefoon (02510) 29041 SINT ZELF WEL Kmderhorloges met tekonstripfiguurtjes op de wijzerplaat div. kleuren nu van 35,-voor x'&uren. 17 s._, 7e's<?,v, met o.a. hygrometer en barometer Speciale partij regulateurs zolang de voorraad strekt, Paardjes regulateur van 250,% Nu Massief-zilveren a dameshorloge met zilveren band in div. modellen en wijzerplaat kleuren 17 steens, incabloc Nu compleet met 3 bedels. Nu vanaf Zilveren fant. ringen Zilver met bloedkoraal. Nu Gouden fant. ringetjes Zilveren bedel bandjes Zonder bedels. Nu van 39.voor 1 jaar garan van 179.- voor Souden Leuk massief zilveren dames-hang-horioge met 17steens shock-proof uurwerk. 2 Modellen wijzerplaat 1 Jaar garand van 129— Nu vanat Nu al vanaf zolang de voorraad strekt Voor onze Ideine klantjes porceieine bord, kop en schotel Verzilverde boterschelpmetmes in 3 verschillende motieven Kmderbekers in vele modellen verzilverd vanaf Tinnen 95% kraantjeskan uit de tinsiadTiè! Luxe uitvoering op voet RookvenJrijvers vanaf 24.95 B>j evatoom vanaf 4 modellen vanaf Opgelet: juweliersafdeling, doe-totzelf, sport, alsmede

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 8