Sluiten van Tankercleaning ook schadelijk voor milieu Vier auto's geleegd i 9Ontucht tierde welig Discussieavond over abortus Kampeerterreinen worden 'uitgedund9 VOGELSHOW IN ROZENHOF HISTORIE VAN VLAARDINGEN IN BOEKVORM Bejaarde beroofd Raad Maasland behandelt begroting Prijzen voor mooie tuinen Maassluis telt nu 32189 zielen Rijnmond stelt alleen strenge voorwaarden: helpt al jaren bij hoest niets weg Calf in schrikdraad De Kabel brengt avond met Proloog Reclame in brand Stekkereruit en meenemen Winnaars van begrotings- puzzel gehuldigd VVD-primeur over Europa Twee jochies (9) gewond Knokpartij om voorrang DINSDAG 21 NOVEMBER 1978 VD/SCAVW3 Vlaardingen Een 77-jarige ri*me werd zaterdagavond op it Floris de VUfdelaan, ter boogt® van de apotheek, be- roofd van haar handtas. Pe diefstal werd uitgevoerd door een jongen die per fiets opereerde en die na de roof dan ook snel weer verdwenen was. Afgezien van enkele beseheiden en persoonlijke artikelen bevat- a de tas een geldbedrag van lOG gulden. jBaasland In twee zittingen él de gemeenteraad van Maas land de begrotingen voor 1979 behandelen. De2e bijeenkomsten worden vanavond en donderdagavond u het gemeentehuis gehouden. Beide bijeenkomsten beginnen om half acht Dinsdag houden de drie raadsfracties hun alge mene beschouwingen, waarna' de maandelijkse raadsvergade ring volgt Donderdag komen burgemeester en wethouders met hun antwoorden, waarna de raad wordt voorgesteld de begroting vast te stellen. Vlaardingen In de Harmo- nieaal aan de Scbiedamseweg rallen donderdag 23 november prijzen en diploma's worden uitgereikt, die door de jury roor de Tuinkeuringen 1978 rijn toegekend. De bijeenkomst, die om 20.00 uur begint zal een kleurig ka rakter krijgen, want van alle beoordelingen worden dia's ver toond. Er is tevens een aantal met-aangemelde voortuinen in de prijzen gevallen. Deze avond al worden meegedeeld aan wie de mr. J. Hensdens-wisselprijs roor het jaar 1979 wordt toege kend. Maassluis De bevolking van Maassluis is gedurende de laat ste tien maanden gestegen met 618 personen. De eerste stad aan de Waterweg melt momenteel 32189 zielen. In de maand oktober daalde de bevolking met tien personen, vonden dertien huwelijken plaats en werden twee echt scheidingen uitgesproken. Van af 1 januari van dit jaar vestig den rich 281 personen in Maas sluis en zagen 397 Maassluiser- tjeshet levenslicht In hun nopjes met het voorlopi ge stand punt van het dagelijks be stuur van Rijnmond zijn de di rectieleden, met in hun midden hun advocate, mr. Elly Kro nenberg. Tankercleaning wordt van de Gorzen alleen gescheiden door da Westfrankelandsedijk. „En die dijk houdt de stank en herrie niet tegen", zeggen de bewoners van de Zuidschiedamse wijk. Luchtfoto: Henk Speksneijder (Sijthoff Pers). Herman Elshof van bewonersver eniging Schie- dam-Zuid: „Van die andere opzet van Tankerclea- ning is nog geen sikkepit te mer ken". Schiedam Sluiten van Tankercleaning kan óók negatieve gevolgen heb ben voor het milieu. Daarom heeft Rijnmond geen gebruik gemaakt van de mogelijkheid het omstreden schoonmaak bedrijf van tankers te sluiten. Wel krijgt het bedrijf aan de Havenstraat/Wiihelmmahaven beperkingen opgelegd om ge vaar, schade en hinder te voor komen, maar over dc aard van die beperkingen is nog overleg gaande tussen het provinciaal bestuur, de dienst centraal mi lieubeheer Rijnmond (DCMR) en het dagelijks bestuur van het openbar lichaam Rijnmond. Hoewel Tankercleaning al een paar jaar draait zonder in het bezit te zijn van een hinderwet vergunning en een vergunning inzake luchtverontreiniging, mag het bedrijf in de Gorzen dus voorlopig doordraaien, als het ligt aan het dagelijks be stuur van Rijnmond. Die uitspraak is verrassend (vooral bewonersvereniging Schiedam-Zuid zal pijnlijk ge troffen zijn, zo niet de Gorzena- ren zelf, en ook de gemeente Schiedam zal er verbouwereerd van opkijken), maar met de constatering, dat sluiting van de BV óók schadelijk kan zijn voor het milieu» werpt Rijnmond een heel nieuw licht op de zaak. „Immers, de mogelijkheid be staat dan, dat de cleaning van schepen in dat geval in toene mende mate op het water zal plaatsvinden, waardoor regule ring daarvan via de hinderwet onmogelijk wordt", zegt het da gelijks bestuur van Rijnmond in antwoord op schriftelijke vragen van Joop de Jong (Pv dA) uit Schiedam. Schiedam Viermaal is er het afgelopen weekend ingebroken in Schiedam geparkeerde au to's. Bij drie van die inbraken is door de dieven een valse sleutel ge bruikt om de voertuigen te be treden. Uit de auto van de 46-jarige mevrouw T. A. M. verdwenen een bruin Ieren colbertjasje en vier cassettes. De totale waarde van de buit bedraagt ongeveer vierhonderd gulden. De auto van mevrouw M. stond geparkeerd op de Rotterdamse- dijk. Twee schapevachten en een portefeuille met honderd gul den verdwenen uit een auto m de Laurens Costerstraat Eige naar van auto en spullen is de 21-jarige H.T. De schapevachten vertegen woordigden een waarde van on geveer 300 gulden. Vlaardingen Wij Vrouwen Eisen en de NVSH houden vrijdag U november aanstaande een discussie-avond over de abortuspro blematiek. Alle Vlaardingse afdelingen van politieke partijen djn met hun vrouwenorganisaties uitgenodigd om aan een forum-discussie medewerking te verlenen- De discussie vindt iluts in gebouw Triangel. Je aanleiding voor deze discus- Wie mee wil praten over dit iie-avond is de slepende zaak onderwerp is vanaf 20 uur wei- rond de nieuwe wetgeving van köm. abortus. Die is onlangs weer actueel geworden, nu de rege- fing haar ideeën hierover be kend heeft gemaakt. De discus- lie wordt ingeleid door een nieu we füm die over dit onderwerp gemaakt is: „Tien jaar abortus- ttrijd; van breinaald tot politiek steekspel". Na die film volgt de discussie, die vanuit het forum ten eerste aanzet zal kunnen krijgen. Vlaardingen Uit een kelder box aan de Zwaluwenlaan is de eerste helft van deze fcaaad - de datum is niet pre de* bekend - een herenfiets ontvreemd. pe box werd daartoe openge broken. De waarde van ht ver voermiddel was ongeveer 500 fiulden. Vlaardingen De politie «noest er aan te pas komen, om °P de kinderboerderij Holy- Wood aan de Amsterdamlaan ten kalf te bevrijden, dat zich. in een prikkelende positie had swerkt iet dier was met zijn kop ver- *ard geraakt in een schrikdraa- aafzetting. Het kalf kwam let- «rhjk met de schrik vrij en liep fieep verder letsel op. Vlaardingen Op uitnodiging van het VZaardingse Werkloos- hcidsproject De Kabel speelt Proloog woensdag in het Ont moetingscentrum West aan de Floris de Vijfdelaan 2 het maat schappen jk-kritische stuk „Keihard, maar er is een grens!". Op die avond wordt tevens een videofilm vertoond, die door een werkgroep van De Kabel is gemaakt. Niet alleen .haanlozen" rijn welkom op die avond: iedereen die zich voor de problematiek interesseert of iets meer over De Kabel wil weten kan komen. Men begint om 20 uur. Gratis toegangsbewijzen zijn bij de ca ravan van De Kabel af te halen en zijn voor aanvang van het gebeuren en bij het Ontmoe tingscentrum te krijgen. De 28-jarige J. H. de H. mist uit zijn auto een radio-cassette recorder met een waarde van ongeveer 245 gulden. De wagen was tijdens de in braak geparkeerd op het Bach- plein. Geen valse sleutel heeft men hoeven gebruiken om in te bre ken in de personenwagen van de 33-jarige J. v. H. Het voertuig was gewoon niet afgesloten waardoor de inbre kers zonder veel moeite 25 cas settes met een gezamenlijke waarde van zo*n 250 gulden met zich mee konden nemen. Met andere woorden, als het schoonmaken van tankers op het water geschiedt, heeft Rijn mond er geen grip meer op omdat daar de hinderwet niet telt. Alleen de provincie kan in dat geval nog een vinger in de pap hebben, omdat deze overheid controleert of de wet inzake de luchtverontreiniging wordt nageleefd. De Jong krijgt op zijn vraag, waarom Rijnmond nog niet overging tot sluiting van het bedrijf, ook te horen dat werk gelegenheid een rol speelt Tien tallen arbeidsplaatsen zouden verloren gaart Maar ook wijst het dagelijks bestuur op dc sterk teruggelopen bedrijfsacti viteiten bij Tankercleaning, waardoor automatisch minder overlast in de Gorzen wondt veroorzaakt dan in het verleden. De „lankmoedige" houding van Rijnmond moet nog niet worden gezien als een definitieve opstel ling. De argumenten tegen Tan kercleaning, die dinsdag 10 ok tober tijdens een hoorzitting r.aar voren werden gebracht door bewoners van de Gorzen, zijn nog niet verwerkt in de gegevens die Rijnmond over het bedrijf heeft Zo stelde Herman Elshof van bewonersvereniging Schiedam-Zuid, dat er helemaal geen waarborgen zijn dat Tan kercleaning door interne wijzi gingen minder hinder gaat ver oorzaken. Toch houdt Rijn mond daarmee wel rekening en daarom wordt gesproken over beperkende maatregelen. «Mm, Schiedam De brandwrer heeft zondagmiddag moeten uitrukken om een in brand gestoken reclamezuil op het Dr, Wibautplein te blussen. De daders van de brandstichting zijn nog met bekend. Veel moeite heeft de brandweer bij de bluswerkzaamheden niet ondervonden. Maasland In de zaal van de Rozenhof in Maasland wordt woensdag tot en met zaterdag door de Maaslandse Vogelvereni ging een grote vogelshow gehouden. Niet minder dan vierhonderd vogels van diverse pluimage worden door keurmeester op kwaliteit beoordeeld en daarna te pronk gezet Nu de vereniging vijftien jaar bestaat besteedt de tentoonstellingscommissie bij zondere aandacht aan de show voor wat betreft de inrichting. Hoek van Holland Met de aankoop van ongeveer twee hectare grond, grenzend aan het Hoekse recreatieoord, heeft gemeente Rotterdam de moge lijkheid gekregen om het huis jeskamp vrij belangrijk uit te breiden. Dat wil echter niet zeggen dat in de nabije toekomst ook veel meer mensen zich hier met een vakantiehuisje kunnen vesti gen. Een deel van de uitbreidingsmo gelijkheden zal namelijk ge bruikt worden voor 'uitdunning' van de bestaande huisjeskam pen. Veel huisjes staan hier namelijk erg dicht op elkaar en men hoopt door een betere grondvcr- delmg een aantrekkelijker beeld op de kampen te creeren. Hoe dat allemaal gaat gebeuren is één van de zaken die de deeLraadcommissie voor sport, cultuur en recreatie morgen avond m een openbare vergade ring in de Hoekstee gaat behan delen. Een flink aantal andere onder werpen op het gebied van sport en cultuur zal hier ter sprake komen. Een late uitbetaling van gemeentelijke subsidies en voorschotten zal ook worden behandeld. Door te late betaling van ge meentelijke bijdragen dreigen verenigingen in financiële moei lijkheden te komen. Naast de vogels zal het accent worden gelegd op de fraaie bioemversiering. OpemngsUj- den: dagelijks van 19 tot 22 uur met uitzondering van zaterdag. Dan zijn de vogels tot 20 uur te bezichtigen. Schiedam Zonder dat ook maar iemand er iets van heeft gemerkt is uit het zusterhuis op het gemeenteziekenhuis een kleurentelevisie gestolen. Het toestel stond opgesteld in de conversatiezaal en bleek om een uur of elf ineens verdwenen. Commentaar van poUtieinspec- tuer Dick van der Veen: "Het zusterhuis is nou eenmaal mak kelijk te betreden; iedereen kan er zo binnenstapen". De dief heeft waarschijnlijk gewoon de televisie onder zijn arm geno men en is er, zonder dat iemand hem ook maar heeft gevraagd wat hij ging doen» ijskoud mee naar buiten gelopen. Vlaardingen Burgemeester Wim Kiebootn heeft vrijdag avond, voorafgaande aan de laatste vergadering van de ge meenteraad over de begroting voor 1979, de tien winnaars en winnaressen van de puzzel „Dat zoeken we op" gehuldigd. Deze puzzel stond in de begro- tmgskrant die onlangs door de gemeente is uitgegeven. Ten overstaan van het volledige college en diverse raadsleden kregen de winnaars hun prijzen uitgereikt: boekenbonnen, m waarde vanerend van 100,- tot 10,-, De jury die de beste oplossingen had geselecteerd bestond uit voorzitter Jelle Wijnstok, E. J. Nevens (afd. algemene zaken) en Jan Maneij (afdeling voorlichting). Secreta ris was Titus van der Bijl (afde ling voorlichting). Schiedam De eerste vergade ring. die in Schiedam plaats vindt over de Europese verkie zingen, wordt maandagavond gehouden ia Novotel. Daar zal Aad Geurtsen, lid van het Europees Parlement, spre ken voor WD'ers uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. De vergadering is belegd door de ondercentrale Waterweg- Noord van de WD. Op de openbare bijeenkomst spreekt Geurtsen over het thema "libe ralen voor Europa", waarna de film "Eurobus" wordt vertoond, een film over de Europese Ge meenschappen. De WD-avond begint om acht uur. Schiedam Twee negenjarige Schiedammertjes zijn in het afgelopen weekend in bet zie kenhuis opgenomen. Het jongetje Y. D. is door een personenauto aangereden op de Lange Haven nadat hij plotse ling de straat overstak. De per sonenauto werd bestuurd door de 52-jarige Rozenburger H. H. Het negenjarige knulletje ligt met een vermoedelijke hersen schudding in het gemeentezie kenhuis. Het negenjarige Schiedamse jongetje S. v. O. is op de Nieuwe Damlaan met rijn fiets ten val gekomen. De verwondingen van de jongen waren van dien aard, dat hij met de GGD naar het gemeenteziekenhuis moest wor den vervoerd. O. is ter observa tie in het ziekenhuis opgeno men. Schiedam Acht man politie zijn er In de nacht van zaterdag op zondag aan te pas gekomen ora twee vechtersbazen op het grasveld van de Gerrit Ver- boonstraat te scheiden. De knokpartij was ontstaan nadat de 22-jarige Schiedammer G. N. met zijn auto bijna de 18-jarige N. H. O. van de sokken had gereden. Kwaad om de vermeerde on handigheid van de automobilist had O. enkele scheldwoorden laten horen waarna N. zijn auto uitstapte en op de vuist ging. Nadat de politie de beide heren enigszins tot kalmte had weten te manen ging'de hele ploeg in de richting van het politiebu reau en werden beide heren verhoord. Na verhoor werd het duo heen gezonden. N. moest zijn auto op het bureau achterlaten omdat hij teveel alchohol had genut tigd om nog adequaat aan het verkeer te kunnen deelnemen. HISTORISCH JAARBOEK VLAARDINGEN .1978 Vlaardingen - Honderdzesentwintig bladzijden telt het nieuwe Historisch Jaarboek Vlaardin gen, dat gisteravond aan burgemeester Wim ttieboom werd overhandigd. Daarin beogen de samenstel lers, dat rijn de leden van de Historische Vereniging onder redactie van gemeente-archi varis Theo Poelstra, de ge- schiedenis van Vlaardingen toegankelijk te hebbem ge maakt voor de hele bevolking. Bepaald het meest interessan te hoofdstuk van het boek werk is „Stad in Wording, Vlaardingen 1574-1650," over de stad na de brand, de tach tigjarige oorlog, hoe er in de stad werd gewoond, geleefd» en. gewerkt. In een levendige verteltrant verhaalt Theo Poelstra daarin over Vlaar dingen, een armetierig ge hucht, geteisterd door pest epidemieën. hongersnood, Het Histo risch Jaar- boek is 5 sinds giste ren verkrijg baar. oorlogsgeweld. Vergelijkin gen zoals tussen acties van kapers, die vooral vanuit Vhs- singen opereerden met het geen het Duitse onderzeeboot wapen deed door het in de grond boren van vijandelijke vissers- en koopvaardijsche pen om een land economisch de nek om te draaien maken het hoofdstuk voor iedereen prettig leesbaar. Deze lees baarheid wordt daarbij ver sterkt doordat historicus Poelstra dieper ingaat op het lot van de mens dan het droge opsommen van feiten en ge beurtenissen. In zijn artikel is Poelstra er goed in geslaagd Vlaardingen te schetsen binnen de vader landse geschiedenis. Teleur stellend voor de chauvinisten onder ons is ongetwijfeld rijn conclusie dat Vlaardingen aan de grote Nederlandse be schaving van de gouden eeuw niet heeft bijgedragen. Poli tiek denken was de Vlaardm- ger anno 1600 vreemd, „zij voelden", stelt Poelstra waar op hij laat volgen; „Wat dit betreft is het trouwens de vraag of in 1978 de zaak wezenlijk anders is". Als we Theo Poelstra verder mogen geloven dan tierde de ontucht in Vlaardingen welig: .vele dertelheden bedrij ven, strijdende jegens alle eer- baerheyt ende schaemte", zoals dat heet. En het ging er ook echt ruig aan toe. Gemeld wordt over naakt- zwemmen in de haven -aan zwembroeken had immers in die tijd niemand gedacht- ge volgd door wederzijdse of col lectieve masturbatiepartijen in het ruim van de schepen. Vandaar het verbod op zwem men in de haven, de Waal en in andere binnenwateren van de stad. De vele geboden en verboden ten spijt, uit het feit, dat bepaalde verordeningen wel vijfmaal werden uitgeroe pen blijkt wel» dat de Vlaar- dxngers hun eigen gang gin gen. Geen wonder dat Vlaardingen omstreeks 1625 als volgt werd geschetst- „Vlaardingen is op den dagh van heden veran dert iri de gedaente van een seer slecht dorp". Volgens Poelstra was Vlaar dingen ondanks allerlei my thische verhalen van het te gendeel tot voor 1574 nooit meer dan zo'n erbarmelijk dorp geweest Pas omstreeks 1730 zou Vlaardingen tot het belangrijkste visserij- en ha ringcentrum van ons land rijn uitgegroeid. Naast dit hoofdstuk bevat het Historisch Jaarboek een over zicht van de gemeentelijke archiefdienst het streekmu seum Jan Anderson, Visserij museum, de Historische Ver eniging en de kroniek van Vlaardingen 1927 en 1977 door Huig de Koning. Onget wijfeld leuke informatie waarbij wel afgevraagd kan worden of een en ander de fraaie uitvoering van het boekje wel helemaal waard is. Vorig jaar schreef de pers over het jaarboek 1977 al: „Duur en exclusief'. Dit tot grote spijt van de vereniging. Helemaal ten onrechte blij ken die kritieken achteraf niet te rijm Van de zestien honderd exemplaren werd slechts een derde verkocht. En dat terwijl de leden van de Historische Vereniging het jaarboek gratis ontvin gen. Een verdrietige zaak, constateren de samenstellen van het boekje. Aan de op maak van het boek, vormge ving. de keuze van de hijdra- gen en de stijl waarin die zijn geschreven ligt het niet Aan een tekort aan publiciteit evenmin. Dus toch te duur en te exclusief misschien?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3