VYD: „Schiedam trekt zich niets aan van Bestek '81" Schiedam „krijgt" n paar ton van prins Cornelis Jongeren werker is een half ei Post- hoorn houdt zich op de vlakte Vrouw valt over ia r Groenoord is 't meest vergeten 99 99 11! Eigearaamb.?. Fengeot dealer Bent u echt wel raadslid? Voor de raad ermee Nog eens Aantjes W2: t P-d WOENSDAG 22 NOVEMBER 1978 SC3 PvdA praat over rellen iifIT -;.0 !>110 ■~.XA Am ■n-n v.u vb ■A-a öH ;nV ..7'i •«•-s ■S« Schiedam „De rel len tussen Sehiedam se en Vlaardingse jongeren hebben bij zonder weinig te ma ken met de vechtpar tijen van vroeger." Dat schrijft Jos van der Lugt, opbouw werker in Schiedam- Noord, in het novem bernummer van Voorwaarts, het par tijblad van de PvdA te Schiedam, J)e werkelijke oorzaken," be weert Van der Lugt," moeten meer worden gezocht in de maatschappelijke omstandighe den. In Schiedam-Noord zowel ak in VI aar din gen-Holy hebben wfc kunstmatige onevenwichti ge, geïsoleerde samenlevingen georeerd, volstrekt onleefbare nieuwbouwwijken zijn er verre zen.: De problemen, die daar door langzamerhand naar vo ren komen, moeten we niet on derschatten. Vooral het voorzie ningenpatroon loopt er achter (jj de nieuwbouw en dat leidt samen met het gebrek aan werkgelegenheid in die wijken tot het agressieve gedrag van dejongeren." Van der Lugt valt in zijn artikel bet beleid van de gemeente aan. Hij komt tot de conclusie dat er op jeugdgebied zeker geen progressief beleid is gevoerd. Misschien, stelt Van der Lugt voorzichtig, wel helemaal geen beleid. Adequate opvangmoge lijkheden voor jongeren ontbre ken of zijn in onvoldoende mate aanwezig. De sociale structuur in dé nieuwbouwwijken is hele maal zoek. Erg verbaasd is Van der Lugt daar niet over. „Met name de jongeren," stelt hij," rijn érg moeilijk te bereiken. Er is dan ook veel onderzoek nodig. Onderzoek dat ongetwijfeld een hoop geld gaat kosten. Maar dat mag geen beletsel zijn om zo'n onderzoek op poten te zetten." „We:hebben die nieuwbouwwij ken-zelf opgezet, dus we moeten ook de gevolgen ervan accepte ren, jln geen geval mogen we de problemen op dezelfde lakse manier afdoen als destijds met de Turkenrellen is gebeurd," schrijft Van der Lugt Het fi novembernummer van Voorwaarts bevat overigens meer stof over de jongerenrel- len. :Zo ziet Rens van der Ram- mervyan het open. Jongerenco- mit£,: Schiedam-Noord reden om,irich baserend op de rellen, weeë; eens te pleiten voor de realisatie van een open jonge rencentrum in Schiedam Noord, en voelt de voor jeugdza- ken'verantwoordelijke wethou der Herman Posthoorn zich ge- roeiien om nog in hetzelfde nummer een reactie op beide artikelen te geven. Omzichting als altijd vraagt Posthoorn zich af df het ontbreken van ont spanningsmogelijkheden inder daad'de grote oorzaak van de rellen is geweest zoals de beiden anderen min of meer in hun artikel stellen. „Ik vind moeilijk te beoordelen of dat inderdaad to is," schrijft de wethouder in iiiiifimriiiiiiiriiuiiiiiHiiiiiiiiiiiiiniiitKtifii^ Jos van der Lugt: „Adequate mogelijk heden voor jongeren ontbreken of zijn »*n onvoldoende mate aanwezig." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiniiii zijn reactie en daar Iaat hij het voor wat betreft de oorzaken van derellen bij. Wel onderschrijft hij het grote gebrek aan mogelijkheden voor de jeugd in het Noorden van de jeneverstad. Met name het initiatief voor een open jonge rencentrum zal door hem zeker gesteund worden. In het weinig concrete commentaar voegt Posthoorn eraan toe, dat een open jongerencentrum geen ga rantie is voor het uitblijven van agressief gedrag. Het voorstel van Jos van der Lugt een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de rellen, lijkt de wethouder „zeker het overwegen waard". „De moge lijkheden hiertoe, zal ik bezien om zo mogelijk tot dit onder zoek te komen," schrijft Post hoorn letterlijk. Vaagheid alom dus in het stuk van de wethou der. Een vaagheid die overigens al lang opghelderd is. In onze krant van 27 oktober kondigde burgemeester Arie Lems al aan dat er zeker t'en onderzoek zou komen naar de rellen en de oorzaken daarvan. Een onder zoek dat niet beperkt zou bijven tot oppervlakkige conclusies, zo beloofde de burgervader. Onze krant van 33 november kondig de aan, dat een werkgroep een rapport naar aanleiding van de rellen zou gaan opstellen. So ciaal-cultureel werkers, de jeugdconsulent en een vertegen woordiger van de Sehiedamse politie zouden van die werk groep deel uit moeten maken. Duidelijk is nu al dat de menin gen binnen die werkgroep nogal uiteen zullen lopen. Posthoorn in ieder geval wacht met concre te uitspraken tot die*onderzoe- kingen zullen zijn verricht en het rapport op tafel ligt. Schiedam Met een parttime jongerenwerker is de jeugd van Schiedam-Noord nog niet uit de brand. „Er moet veel meer gebeuren", vindt Els Hellwig van het CDA, „zo is het alleen een druppel op een gloeiende plaat. Groenoord is toch al een vergeten kind in Schiedam. Wat moet zo'n wijk nou met alleen een halve kracht?" Maandagavond, tijdens de ge meenteraadsvergadering, bleek Herman Posthoorn, als wethou der verantwoordelijk voor de „wijken", het met haar eens, al gaf hij een andere omschrijving dan die druppel op de plaat. „Beter een half ei dan een lege dop", sprak hij over de „halve" jongerenwerker die voor Groe noord en omstreken wordt aan getrokken. Trouwens, Groenoord komt er kennelijk inderdaad héél be kaaid af. Volgens het college van gedeputeerde^ staten is Zuid-Holand een achtergestelde provincie in Nederland, volgens het openbaar lichaam is Rijn mond een vergeten gewest, vol gens wethouder voor financiën en economie Reinier Scheeres is Schiedam vergeten en nu is er weer de CDA-vrouw uit Groenoord die haar wijk een vergeten kindje noemt. Els Hellwig: „Wat moet Groenoord nou met alleen maar een halve kracht?" Hiiniiiiiiiiwiiiiiiinitmiiiilliiliililiuiiiiiiiii Schiedam De 45-jarige mevrouw W. B. v. H. heeft diasdagavond na een val- partij in de Villastraathaar pols gebroken. Mevrouw B. was gestruikeld over een tegel die door werkzaamhe den-in de Villastraat los wa^komen te liggen. Met de GGD is mevrouw B. naar kfc. gemeenteziekenhuis vervoerd. Na behandeling wazij weer naar huis. asiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiuiii Scliiedam „De Socia listische Jongeren heb ben nota bene dezelfde bezorgdheid als de WD over al die belastingver hogingen. Dat moet de PvdA-fractie zich wel even realiseren. Maar Dielemans weet kenne lijk zonder de begroting bestudeerd te hebben al, dat de verhogingen zo groot moeten zijn. Het getuigt niet van een in ventieve aanpak. Van in- komensmatiging is, voor zover ik in een paar da gen heb kunnen zien, niets te merken in de gemeentebegroting, ter wijl dat het gat had kun nen verkleinen. Het colle ge gaat zo te zien al uit van het mislukken van Bestek '81. Geen enkele ombuiging is er in Schie dam te zien, als er een tekort is gaan gewoon de belastingen een procentje omhoog en de boeken kloppen weer". WD-raadslid Cor van Tilborg is in de gemeenteraad gekomen met uitgebreide kritiek, moties en amendementen, maar er is alleen gelachen om „die nijvere •jVpn Beethoven-angel 124. doordingen OO -357900 Die nieuwe prins carnaval is nogal serieus tussen de bedrij ven door, maar dat wisten we aL Cor van Tilborg Van zich nogal opwinden, ais er niet de relativerende werking van fractieleider Gerard Verhuls- donk is. En hoe. Direct nadat al zijn moties en amendemen ten tijdens de raadsvergade ring waren weggevaagd, pakte Van Tilborg zijn diplomaten koffertje en verliet hij de raads zaal, tegelijk met de communis ten die hem via Eef Collé had den gesteund. Het was toen kwart over twaalf. De twee dames van de VVD bleven de vergadering samen met de an dere fracties nog even uitzitten. Prins Cornelia I beeft in elk geval de primeur. Een maand te vroeg is hij begonnen met de begrotingsdebatten, zelfs te gen zijn zin in, want liever had hij verhogingen van met name de onroerendgoedbelasting tot de marathonzitting in decem ber uitgesteld, evenals D'66 trouwens. Omdat echter, tot spijt zelfs van finatfeienwet- houder Reinier Scheeres, de koppeling tussen tariefsverho gingen en gemeentebegroting 1979 niet gemaakt kon worden en het een volgens Van Tilborg direct te maken heeft met het ander, moest hij weL Natuur lijk bokste hij vergeefs op tegen door Kor Kegel het Pvd A/CD A-college, en daar komt bij dat Scheeres toch al erg overtuigend klinkt: „Nee, Cor, moet je nou eens luisteren, zo simpel is het niet"^ Wie als eerste een handschoen heeft geworpen ti jdens de drie uur durende discussie van maandag {Scheeres, Van Til borg, Noordegraaf, Dielemans, Collé?), is niet zo opgemerkt, maar de uitdaging is aan CPN en VVD om aan te tonen hoe het gat van anderhalf miljoen had kunnen worden verkleind zonder forse belastingverho gingen, hoe weinig populair ook. Cor van Tilborg heeft laten weten wel een paar ton te kunnen vinden, 't Zou een leuk kerstcadeautje zijn. jongen". Alleen van Eef Collé kreeg Van Tilborg consequente steun, omdat de CPN tegen elke belastingverhoging is die meer dan trendmatig is, „Volksver lakkerij" noemde Herman Noordegraaf (PPR) een derge lijke handelwijze, „omdat er niets tegenover gesteld wordt en het geld ergens vandaan moet komen". Van Tilborg wil daar pas in december op Ingaan, maar Col lé opperde al om dat geld uit de saldi-reserve van de gemeen te te halen. Wethouder Reinier Scheeres vond dat „ontzettend goedkoop" om zo te praten, omdat bekend is dat gedepu teerde staten van Zuid-Holland niet 20uden goedkeuren dat Schiedam in verhouding teveel uit dat reservepotje haalt: „Dat appeltje voor de dorst moet je niet nu al helemaal afkluiven", aldus Scheeres. „Wij zullen toch al op kruistocht naar Den Haag moeten met zo'n gat in de begro ting, maar ja, Schiedam zit krap". De wethouder gaf de verzeke ring, dat het verhogen van de belastingen niet het enige in strument is geweest om het begrotingstekort te beperken. Daarop ging Aad van Lingen (CDA) overstag. Hij trok zijn voorstel in om enkele verhogin gen te verlagen. De discussie tussen Van Tilborg en Scheeres over wat een emmertje huisvuil de gemeente wel kost deed no gal quasi-serïeus dus carnava lesk aan. Legitimatie bewijzen: Schiedam De gemeente raadsleden van Schiedam moeten zich voortaank un- nen legitimeren. Te vaak komt het volgens burge meester en wethouders voor, dat mensen die geen raadslid zijn gebruik ma ken van faciliteiten die alleen aan raadsleden zijn toegekend. Daarom laat de gemeente van elk raad slid pasfoto's maken, die op een speciaal pasje ko men. Het legitimatiebe wijs is geldig voor vier jaar, totdat de nieuwe ge meenteraad begint. Wie in de tussentijd afhaakt als raadslid, moet zijn pasje inleveren op het stadskan toor. Welke niet-raadsleden zich dan voordoen als raadsleden, laat het colle ge in het midden, maar ambtenaren weten te ver tellen dat het vooral de Jonge Socialisten zijn die ongeoorloofd gebruikma ken van de fotocopieerap- paratuur op het stadskan toor. Voor de ambtenaren is het volgens het college onmogelijk om van elke Schiedammer te weten, of deze raadslid of niet is, en alleen aan raadsleden mo gen zij doorgaans bepaal de informatie kwijt Ook zou zo'n pasje kunnen worden gebruikt bij het bezoek van gemeentelijke bouwwerken of bij contac ten met andere overheden en met de pers, aldus bur gemeester en wethouders. door Gerard Verhuis- donk, fractieleider WD. Alle mensen nog aan toe, was dat schrikken. Het Ne derlandse volk in het diepst van hef hart geschokt en het koninkrijk der Nederlan den in staat van instorting, cn dat alles omdat in 1944 ene Willem Aantjes (post beambte) als minderjarige zonder toestemming van pa en ma Aantjes zijn handte kening zette onder een over eenkomst met de Duitse overheid. Het contract hield in dat de heer Aantjes, Willem voor zijn vrienden, dus voor mij de heer Aantjes, op een veilige manier terug naar Nederland zou kunnen gaan en in ruil daarvoor zou hij Duitsland door middel van de wapens aan de eind overwinning helpen. Welnu, zijn bewegingsvrij heid bleef beperkt tot een omheinde ruimte in Drente en zijn heldenrol op het slagveld ging niet door. De ze heldenrol lag op hem te wachten, toen hij dertig jaar later de kristenen en christenen van Nederland samenbundelde en verant woordelijk was, zij het met ingebouwde moeilijkheden, voor de geboorte van bet CDA om op die manier een front te vormen tegen de socialisten en liberalen. Tot zover was er dus niets aan de hand. De heer Aantjes werd zelfs leider van het CDA, een soort sleutelbewaarder van evangelisch Nederland en bewaker van de belangen van die landgenoten, die meenden in hem de redder des vaderlands te zien. Rechtschapen, we rjf de heer W. Aantjes getypeerd. En toen, beste lezers, toen kwam een orkaan van ont hullingen over Nederland. Aantjes is in de oorlog fout geweest, Aantjes is lid ge weest van de Germaanse SS, Aantjes is eigenlijk gee neens een Nederlander, Aantjes heeft al vanaf 1944 de kluit beduveld. Het gekke was nu, dat na de eerste schrik de mensen opeens medelijden kregen met de heer Aantjes, met mevrouw Aantjes en de kin deren; wat moet de goede man nu gaan doen - alsof de Ogem niet bestaat Wat doen we in zo'n geval: we trommelen de TWeede Kamer bijeen en gaan zwaarwichtig naar de schuldige(n) zoeken. En wat blijkt nu: we hebben er drie gevonden. 1. Van Agt, onze minister president, hoofdschuldige eerste graad. 2. Prof. L. de Jong, hoofd schuldige tweede graad. 3. De tipgever, hoofdschul digederdegraad. Van Agt wordt verweten kil en genadeloos te zijn. Prof. L. de Jong wordt ver weten te emotioneel te zijn. De tipgever wordt als de grote vergeler van onze sa menleving beschouwd. Met tranen verstikte stem men hebben onze kam erle- den hun zegje gedaan, het was Wim voor en Wim na. Maar mag ik als simpele ziel toch wel even vaststellen dat noch Van Agt, noch De Jong, noch de tipgever gete kend hebben voor de Ger maanse SS, dat was toeval lig de heer W. Aantjes, en dat wou ik nu maar even kwijt En wat heeft Aantjes nu te maken met de Sehiedamse politiek? Aantjes niets, maar het CDA wel. Tot over drie weken. Gerard Verhulsdonk

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3