Vals wordt nooit de concurrent van echt Stille verjaardag voor onderwijs winkel Edelsteenkundige Jan Sluis: Wegwijzer in doolhof Cabaretgroep bij De Sokkel Theeconcert op zondagmiddag Woning als werkplaats Tennisclub gedupeerd Bromfietsers m botsing Sint denkt ook aan zieke kinderen ïnfo-klaver was slordig Er zijn nog ruim 4400 ^wachtenden voor u... Gemeente Rotterdam «JP3 VRIJDAG 24 NOVEMBER 1978 SC/VD/WW3 Vlaardingen De cabaret groep „Met zonder met" brengt zaterdag baar programma „Barre Tijden" op de soos- avond van De Sokkel in de zijvleugel van de Ichtuskerk, Van Maerlantlaan 4. De cabaretgroep, die sinds 1975 bestaat en deze maand tweede werd op het Delftse Cameret- tenfestival, probeert een pro gramma te brengen dat niet alleen uit amusement bestaat. Ook actuele onderwerpen, waarover het een en ander op gemerkt kan worden, komen in haar programma voor. De be zetting bestaat uit Amoud van Buuren, Jan Middendorp. Mare van der Velden en Fred Wil lem s. Het programma begint om 21 uur. Vanaf 20 uur kan men al in de sociëteit terecht Leden betalen 2,50 entree; niet-leden 4,50. Maassluis In de Ontmoe- üngskerk Koningshof aan de Ui verlaan wordt zondag tassen 14.30 en 16 uur een theeconcert gegeven door drie docenten van de stedelijke muziekschool. Irene de Jong, blokfluit, Marco Kreiken, gitaar en Frank West ern, hobo en gitaar, spelen wer ken van Poser, Mancini, Tele- mann, Hottetere, Ravel, de Fa 11a en enkele andere componisten. Het concert, dat wordt gegeven onder auspiciën van de Evene- mentencommissie van Konings hof, is voor 3,50 per persoon bij wonen. Jeugd, CJP- en Pas 65-houders betalen 2,-. Vlaardingen Tegen een be woner van de Fazantlaan heeft de politie Vlaardingen proces- verhaal opgemaakt. De man had «en deel van zijn woning ingericht als bedijfs- ruimte, waar hij tv.-toesteÜen en wasautomaten repareerde. Naast tv.-toestellen en wasma chines trof de politie een las-in- stallatie, twee propaan flessen een lastrafo en diverse gereed schappen aan. Vlaardingen Op het terrein van het Vlaardingse tennispark Soenda is in de afgelopen week voor 2100 gulden schade aange richt. Men vernielde ruiten, tennisnet- ten en rietmatten. Ook werd voor ongeveer 650 gulden aan limonade weggenomen, terwijl men in het gebouw ongeveer vijftig drinkglazen kapotgooide. Vlaardingen Op de Broek- polderweg kwamen woensdag middag twee bromfietsers met elkaar in botsing. Eén van de bromfietsers, de 32-jarige AX.A.C.T. uit Maasland moest talbehandeling van een bij de botsing opgelopen beenwond naar het Holy-zickenhuis wor den overgebracht Na behande ling mocht hij weer naar huis. De botsing ontstond toen de 24-jarige bromfietser J.v.d.O. uit Schiedam, rijdende in de richting van de Watersportweg twee fietsers inhaalde. Bij deze inhaalmanoeuvre kwam hij in botsing met de hem tegemoetko mende Maaslander die uit zijn koers werd geduwd en vervol gens in de sloot belandde. Jan Sluis, edelsteenkundige F.G.A. steen binnentreden," via de microscoop de binnenkant van de Micro-opname van een groepje kristaden-insluitsel in een granaat. De ware doorsnede van dit abstracte beeldhouwwerkje is ongeveer 0,1 millimeter. De omlig gende lijnen worden gevormd door het mineraal hoorn blende. Vlaardingen „Dat is onmogelijk. Een synthe tische edelsteen, na maak dus, al lijkt die nog zo precies op een echte, zal nooit een con current kunnen worden van de echte edelsteen. Het is eenvoudig ondenkbaar. Want feit blijft dat een synthe tische steen toch gewoon een dingetje blijft dat uit de fa briek komt. Terwijl een echte steen een natuurlijk produkt is dat blootgestaan heeft aan alle mogelijke omstandighe den en in de natuur onderhe vig is geweest aan een proces van eeuwen. De natuur beeft er zijn vingerafdruk op achter gelaten". „Sluis Juweliers" staat er op zijn etalageruit. En dan een klein bordje: „edelsteenkundi ge F.G.A.". Een leek loopt er al gauw aan voorbij, aan dat F.G.A. Kwestie van onwetend heid. Want die letters staan voor een begrip dat in Neder land niet of nauwelijks bekend is. Jan Sluis (30) is één van de weinigen, zo niet de enige in Nederland, die zich „Fellow of the Gemmological Associa tion" mag noemen. Een Angel saksische wetenschappelijke graad in de edelsteenkunde. De Gemmological Association is het overkoepelend orgaan van al het wetenschappelijk onderzoek dat er op het gebied van de edelsteenkunde gedaan wordt Vijf jaar geleden volgde Jan Sluis de oude Sluis senior op in diens juwelierszaak aan de Vlaardingse Van Hogendorp- laan. Maar een echte zaken man lijkt hij toch allerminst Hij is in de eerste plaats ie mand die gefascineerd wordt door het produkt dat hij moet verkopen. Hij houdt lezingen, geeft les aan aankomende edelsteenkundigen en verricht taxaties voor verzekerings maatschappijen en particulie ren. Praten over de economi sche aspecten van de edelsteen doet hi] duidelijk veel minder graag dan over de edelsteen zélf. Veron treiniging? Gek misschien, je zou het im mers niet zo snel verwachten, want een edelsteen wordt toch vooral bewonderd vanwege zijn buitenkant - Jan Sluis kruipt als het ware zijn stenen binnen. En daar ontsluit zich een wereld die voor heel veel mensen wel altijd gesloten zal blijven. Het heeft te maken roet de manier waarop be paald wordt of een steen echt of vals is. „Dat een steen uit de fabriek komt kun je vaak niet met het blote oog bepalen. Je moet met de optische instrumenten die je hebt (microscoop bijvoor beeld) die vingerafdrukken van de natuur opzoeken. Een echte steen heeft die altijd. Er zitten „verontreinigingetjes" in. Ik vind het een rot woord, hoor, want juist die verontrei niging zijn zo prachtig, dat ik er lyrisch van kan worden". Jan Sluis specialiseerde zich binnen de edelsteenkunde op „insluitsels", de officiële en heel wat vriendelijkere bena ming van „verontreiniging". Hij laat prachtige microscopi sche opnamen zien van de grillige wereld binnen een smaragd. Nooit vermoed. „Kijk, die oogjes die zich daar In de binnenste vloeistof van de smaragd hebben gevormd. In feite heeft er zich een proces afgespeeld waardoor drie ag gregaten zijn ontstaan. De oog jes zijn gasbelletjes. Aan de hand van het karakter van de insluitsels kun je bepalen waar de steen vandaan komt Dit is Columbia, de Chivormijn. Ie der die ermee op de hoogte is, weet: kan niet anders. En deze, ja inderdaad, het lijkt een beetje een vissebekje, deze komt uit India- Moeilijk om te zeggen van welke plaats pre cies, maar het is in elk geval India". Het verschil tussen valse en echte stenen zit 'm dus voor een belangrijk deel in de bin- door Jan H. Bakker nenkant Maar somsheeft men ook die zo verduiveld goed weten te imiteren, dat de steen naar het laboratorium in Lei den moet om geröntgend te worden. Maar als je nu aan de buiten kant geen verschil ziet, waar om dan geen valse edelsteen gekocht in plaats van een ech te? Een nuchtere vraag, waar op een even nuchter antwoord mogelijk is: geld-belegging. Een synthetische robijn kost zo rond de honderd gulden, een mooi, echt exemplaar ech ter al gauw een kwart miljoen. „Maar van die geldbelegging afgezien: de gevoelswaarde van een echte steen is zo on noemelijk veel groter. Het blijkt bijvoorbeeld dat er steeds meer mensen om astro logische redenen een steen ko men kopen. Ik weet niet veel van astrologie af, maar ik denk dat ze het gevoel hebben dat die steen, bij hen hoort". Gevoelswaarde „Het is feitelijk erg jammer dat heet veel mensen, die een edelsteen kopen, alleen maar op de kleur afgaan. Er zijn nog zo ontzettend veel andere as pecten die een steen mooi ma ken. De glans, de duurzaam heid en het al of niet zeldzaam- zïjn. Hel is de gevoelswaarde. Een steen is edel of hij is het niet. De term „halve edel steen" is echt een vloek, vind ik. Wat is nu half edel?" Namaak of echt. edel of half edel, hoge kwaliteit of lage; dat te bepalen is Jan Sluis* belang rijkste werk. „Het wordt steeds moeilijker, de techniek steeds geperfectioneerd er. Soms kun je, om het maar zo te zeggen, aan de klant al zien of een steen echt is of niet Maar soms ben je er ook uren mee zoet Sinds anderhalve maand is er een synthetische diamant op de markt, Zisco- nia, die een optische waarde heeft die zo dicht bij de echte diamant ligt dat die nauwe lijks meer te onderscheiden valt Maar gevoelsmatig ge zien, zal het valse het echte nooit kunnen beconcurreren". Wie er wat voer voelt om de microwereld van het edelge steente binnen te wandelen: Rotterdam en Zwijndrecht kennen geologische verenigin gen waar een speciale afdeling edelgesteente bestaat Schiedam Vandaag bestaat de onderwijswinkel aan de Schiedamse Hoogstraat twee jaar. Een feit dat bijna onopge merkt voorbij dreigde te gaan. Hans Oldc Monnikhof, een van de initiatiefnemers van de win kel: „O ja? Bestaan we dan precies twee jaar?.Het ligt eraan waar je vanuit gaat.we zijn inderdaad in november 1976 open gegaan met de winke- I...ja, dan bestaan we Inder daad op 24 november twee ja ren". Erg zwaar gelild wordt er aan dat jubileum niet; geen dure lunches met alle medewerkers, geen officiële gebeurtenissen. Het tweejarige jubileum gaat voorbij in dezelfde sfeer als waarin twee jaar terug de win kel geopend werd: geen poespas en geen dingen doen waar de subsidie aan op gaat. Schiedam Het programma ZOS-op-zaterdag, dat de Schiedamse ziekenomroep iedere zaterdag tussen 10 en 13 uur uitzendt is verplaatst naar de middag. Van 13 tot 16 uur zal het programma Sint-op-zaterdag te beluisteren zijn, waarin de ZOS een verslag doet van de binnenvaart van de heilige heer, de aankomst bij het Proveniershuis en van de toespraken van de Sint en de burgemeester op de Grote Markt In een Woudhoekse lagere school is een reportage gemaakt, waarin gesproken wordt over het belang van de Sinterklaasviering. Bekende vijf-december-melodietjes, verhalen van Sint en Pieten, zullen elkaar afwisselen op kanaal vier in het Nolet-ziekenhuis, het gemeenteziekenhuis en via de huistelefoon in de Driemaasste- de. Geschenken voor de ziekenomroep zijn welkom aan de Korte Haven 27 of telefonisch op het nummer 264455. Schiedam Vanwege een be schamende hoeveelheid spel fouten en slordig zetwerk is de eerste oplage van het nieuwe informatievel Info-klaver uit de roulatie genomen. Het gaat om 600exemplaren. Inmiddels is een verbeterde serie van de persen gekomen, die eerstdaags verspreid wordt Informatie in summiere vorm wordt op het affiche Info-klaver 1 gegeven over het stedelijk museum, de Schiedamse Gemeenschap, het gemeentearchief en de openba re bibliotheek. Schiedam Bij het bureau huisvesting staan al meer dan 4400 mensen ingeschreven voor een woning. Uit de cijfers van het gemeentelijke bureau aan de 's-Gravenlandseweg blijkt, dat met ingang van november 4386 mensen op de wachtlijst stonden, van wie een kleine duizend urgent genoemd kan worden. Met ingang van oktober was het aantal wachtenden nog 4305. Bij huisvesting 15 men de laatste maanden gewensd geraakt aan het gestaag stijgende aantal woningzoekenden. Onderwijswinkel. Het begrip doet voorkomen alsof er iets over onderwijs te koop zou zijn. Hans: „Dat is niet zo; we verko pen niets, we proberen mensen op weg te helpen. Als er proble men over onderwijs zijn bij onze „klanten" komen we niet met een pasklare oplossing. We zet ten veel meer de dingen op een rijtje; we wijzen de mensen de weg in de doolhof van het on derwijs. Iemand die komt pra ten over problemen op een be paalde school kunnen wij geen pasklare oplossing bieden. We weten de omstandigheden niet en kunnen dus geen oordeel vellen. Die mensen moeten dus weer terug naar de school om dóór te gaan praten, het enige wat wij kunnen doen is vertellen hoe ze het beste kunnen gaan praten, en waarover". De winkeliers van de onderwijs winkel zijn met hun twaalven. Bij toerbeurt zijn ze in het winkeltje aanwezig. Alle twaalf zijn het mensen die dit werk in hun vrije tijd doen, bijna allemaal zijn ze naast hun gewo ne werk en hun werk voor de winkel ook nog actief op andere terreinen. „Daardoor is er slechts een be perkte tijd voor het werk voor de winkel beschikbaar. Alles doen wat we eigenlijk zouden willen, is daardoor niet moge lijk. In *de beginperiode werd er nog gedacht aan het opzetten van een cursus ouders op herha ling en meer van dat soort initiatieven. De praktijk leert dat we daarvoor gewoon te wei nig mankracht hebben. Mis schien dat er in de toekomst wel zoiets mogelijk blijkt. De twaalf vrijwilligers: hun ge wone werk varieert van de huis houding tot wetenschappelijk medewerker aan het onderwijs beleid. Alle twaalf staan zetwee drie keer per maand in de winkel, vergaderen ze minstens eenmaal per maand, maar zijn ze het langst bezig met uitzoek werk voor de klanten. Daarbij horen ze eigenlijk ook op de hoogte te blijven van hun spe cialisatie op het gebied onder wijs. Bij elkaar brengt dat op zijn minst anderhalve avond werk per week met zich mee. „Het uitzoekwerk kost vaak enorm veel tijd. Een goed voor beeldje daarvan vormt eer klant, die de lagere school niet had afgemaakt en een bijspij kercursus wilde volgen. Nou worden er veel van die cursus sen georganiseerd maar zijn ze bijna allemaal voor vrouwen. Voor mannen wordt er gewoon voornamelijk problemen van onderwijsconsumenten. Mis schien dat dat in de toekomst wat wordt uitgebreid. £o zou den we misschien wel mee kun nen praten bij het educatieve beleid van de gemeente: voorlo pig hebben we met zijn twaal ven echter nog onze handen vol om de mensen die met proble men bij ons komen te kunnen helpen. HansOlde erg weinig op dat gebied ge daan. Toch kwam die man bij ons in de hoop geholpen te kunnen worden. We zijn syste matisch alle club- en buurthui- zen af gaan bellen om een cur sus voor hem te zoeken. Daar gaat een heleboel tijd in zitten, vooral omdat het meestal nog wel even duurt voor je de juiste persoon in een clubhuis aan de lijn hebt. De mogelijkheden moeten dan weer met die man worden doorgenomen en zo duurt het een hele tijd voor hij daadwerkelijk is geholpen". Het eerste jaar heeft de winkel ongeveer honderd klanten te gast gehad. Het tweede jaar heeft men ongeveer de helft meer binnen gehad. Vergeleken met andere winkels zijn dat belachelijk kleine aantallen. Olde Monnikhof: „Je kunt het ook niet vergelijken. De drem pelvrees van een onderwijswin kel is veel hoger dan bijvoor beeld een bakker. De mensen komen hier niet zo makkelijk binnen. Toch zou dat eigenlijk wel moeten, het zou weinig uit moeten maken of je een gewone winkel binnenstapt of een on derwijswinkel. Langzamerhand begint dat wel te komen. We hebben in het tweede jaar dan ook zo*n vijftig mensen meer mogen ontvangen dan in het eerste. Ook mensen die de om loop over de Hoogstraat nemen, ons reclamebord buiten zien staan en dan denken: we kun nen wel even voor dat pro bleempje naar binnen stappen. De problemen waarmee de klanten binnen komen: „Het grootste deel van de problemen betreft studiefinancieringen en het zogeheten tweede kans on derwijs, waar vooral vrouwen yan een jaar of 35,40 belangstel ling voor hebben. Daarnaast komen er ouders met vragen over hun kinderen, en zelfs met vragen over zakgeld bij ons binnen. Op het moment behandelen we Het gemeentehuis hart van de stad- trefpunt van burgers werkplaats voor dienaren- schakel in'n keten van centra in de regio- ontmoetingsruimte voor bestuurders en bezoekers van buiten het Rijnmondgebied en het land- Maassluis heeft dit nu allemaal spiksplinternieuw. Gefeliciteerd daarmee door Rotterdam namens het gemeentehuis hart van die stad- trejpunt van burgers werkplaats voor zijn dienaren- schakel in 'n keten van centra in de regio ontmoetingsruimte voor bestuurders en bezoekers van buiten het Rijnmondgebied en het land- Gefeliciteerd daarmee - kortom - door collega-gemeente vcrn wat grotere omvang maar met dezelfde taa/c. Een taak die ruimte vraagt. Maassluis eerste stad aan de Waterweg - heeft nu die ruimte. Rotterdam - grootste stad aan de Waterweg - is mee verheugd daarover.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3