Goed en Fout Koop niet zo maar wat I Öntdekken. f December Twee tot vier Handenarbeid NB Het Sinterklaasfeest staat weer voor de deur. Meestal is dat feest eooi4 ouders de aanleiding om hun hinderen eens lekker van speel goed te voorzien. Een kind dat dan ftok nog vlak voor of vlak na Sinterklaas jarig is, heeft het dan niet best. Immers, niemand weet wat het kind te geven en het past fiou eenmaal in het patroon om {fen kind ook met zijn verjaardag fe voorzien van een fikse hoeveel- heid speelgoed. fToch'is het helemaal verkeerd om je kinderen alleen met Sinterklaas en verjaardagen speelgoed te ge ven-'Nieuw speelgoed moet gege ten worden als het kind er aan foe is. Als het uit zijn speelgoed gegroeid. Dat doen we wel met ^hoenen. maar helaas nog te wei gig met speelgoed. We kopen het, pmdat we het leuk vinden, zonder jets te weten van de functie van speelgoed en spelen. £ls zo speelgoed wordt gegeven, dan krijg je situaties dat ouders zeggen:,,Maar mijn dochter barst yan de poppen, maar ze speelt er nooit mee" of „Mijn zoon heeft bergen auto's en hij kijkt er nooit naar om." Als zulk soort opmer kingen opgaan voor uw zoon of dochter, dan heeft u niet inge speeld op de belangstelling en de fintwikkeling van het kind. Speelgoed en spelen staan name- (ijk niet op zichzelf. Ze zijn onver brekelijk verbonden met het ont dekken van de wereld. Een kind pntdekt spelend zijn omgeving, zijn* ouders, zijn kunnen en zijn beperkingen, de mensen om hem .been, de grenzen en de normen waaraan het zich heeft te houden. Juist omdat het kind zich met zijn speelgoed ontwikkelt, is het zo belangrijk dat het een nieuw stuk speelgoed krijgt, als het op het oude is uitgekeken. Bijvoorbeeld: het kind kar. een puzzel van zes stukken in een oogwenk leggen. Er moet dan een andere puzzel worden gegeven, maar wel een met meer stukken. Als het kind de ene \lan zes stukken helemaal de baas Ran, dan kan hij dat ook met de éndere. Toch zullen we er ook dit jaar weer niet aan ontkomen, dat er een hele berg speelgoed ineens wordt gege ten met Sinterklaas. Het is daarom zo belangrijk cm bewust te kiezen' én bij die keuze uit te gaan van liet kind. We citeren uit „Wegwijzer in speel- goedland" van de Stichting K en O, Burgemeester Patijnlaan 65, Den Haag (de folder kost 2,70): „Wie voor zijn zoon een pop en voor zijn dochter een timmerdoos koopt, voedt zijn kinderen niet slecht op: het kan in tegendeel juist betekenen dat er dan bij de aan koop van nieuw speelgoed conse quent rekening wordt gehouden met de eigen belangstelling van het kind. En daar gaat het uiteindelijk om bij de keuze van nieuw spel materiaal voor het kind." We citeren verder: „Als u nu spel materiaal gaat uitzoeken, probeer dan-Vooral éérst naar het kind te kijk&n". „Kinderen zijn allemaal verschillend. Dit verschil komt on der meer tot uiting in hot spel. Misschien ontdekt u meer moge lijkheden voor spel-materiaal wan neer 'u ook bij andere leeftijden kijkt, dan bij de leeftijd van het" kind waarvoor u zoekt. Het gaat tenslotte om het spel en spel-mate- ijaal van dét kind," Project Hoebelangrijk spelen en goed speelgoed is, mag blijken uit het feit, dat het Katholiek pedagogisch éentrum, Postbus 482 in Den Bosch een project Speel goed heeft ifemengesteld (het project kost 8,—). De aanleiding 'voor het project zijn de problemen geweest \fan leerkrachten die lesgeven aan cfe scholen in woonwagencentra. Als hoofdoorzaak voor die proble men en de matige resultaten van het onderwijs werd gegeven: het gebrek aan motivatie van de ou- tfers voor het onderwijs. Om die ouders te motiveren werd gekozen voor het project Speel- ^oed.Juist in de woonwagencentra \vvam een aantal soorten spel niet ojt te weinig aan bod. De oorzaken qparvan waren onder meer: het gebrek aan ruimte in de wagen, lipt gebrek aan veilige ruimte bij <le wagens, het gem is van het juiste speelgoed en gebrek aan inzicht Ijij de ouders ten aanzien van het hela ng van spel. Qnderwijskundig gezien is spel belangrijk, omdat je kinderen makkelijker aan het werk krijgt niet zaken die ze leuk vinden. Met spel kunnen kinderen ook veel lerervr-Met ganzebard of mens-er ger-je niet wordt bijvoorbeeld het inzicht in getallen spelenderwijs ontwikkeld. Bij Monopoly komen" het lezen van vrij moeilijke teksten, en het"werken met grote getallen aan de orde. Nu we toch bij de spelletjes zijn aangeland, gaan we er nog maar even mee door. Van het doen van gezelschapsspelen kan het kind neig meer leren. We noemen: verlie zen, dat moet je ook in het leven kunnen. Samen spelen. Samen iets dden is niet gemakkelijk. Je" aan rekels houden, het leven heeft er nog veel meer en leiding geven, in een groepje is leiding nodig. Bovendien hebben die spelletjes hot nut, dat kinderen bij slecht weer binnen kunnen spelen en dat ze leren iets gezelligs te doen, In d^t vgrband noemen we nog: domi ng vlboienspel, jumbolino, kwar tetten en pim pam pet V£n sommige spelletjes kan het kipd ook Ieren denken. Dat ge beurt .onder meer bij scrabble, dapimen, stratego, kleurbékennen, maar ook bij kwartetten en bij monopoly. Baby Van spelen kan je nog veel leren, Kies speelgoed vanuit de ontwikkeling g van het kind Een baby leert met speelgoed kij ken, hij kan er op zuigen, hij kan het in zijn mond steken, hij kan er op bijten, hij kan er naar luisteren, hij kan het laten schom melen. Daarom heeft een baby een rammelaar nodig, een bijtring, een babygym, een muziekdoosje, een zacht beestje, gekleurde blokken, pieppoppen. Kinderen van één tot twee jaar leren weer heel andere dingen met hun speelgoed. Zij gooien met ballen en blokken, maar met die blokken Ieren ze ook bouwen en passen en meten, maar dat laatste ontdekken ze ook met puzzels. Ze leren herkennen met prentenboe ken. Rijden, laden en lossen wordt ontwikkeld met een grote auto, met een boot, een kar, een trein of een hijskraan. Met die boot leert een kind ook varen. Met potlood en papier leert het tekenen. Jezelf voortbewegen komt tot ontwikke ling met een kruiwagen, met grote blokken, een driewieler, een skip pybal, een slee, een step. Vergeet echter ook muziekinstrumenten niet, zoals een trommeltje, een fluitje, een tamboerijn. Daarmee komt het gevoei voor muziek tot ontwikkeling. Wat een kind van bepaald speel goed kan Ieren, zoals hierboven vermeld, is slechts een greep uit de mogelijkheden om te leren. Van één soort speelgoed" kan een kind nog veel meer opsteken. Laten we bijvoorbeeld blokken eens bekij ken: van gekleurde blokken kan het onderscheiden, van kleur ge leerd worden. Kinderen leren hout kennen van houten blokken. Ze ontdekken dat holle blokken licht zijn en massieve zwaar. Met blokken wordt een kind tegen gestelde begrippen meester: bou wen en afbreken, groot en klein, zwaar en licht- Bouwen is en goede oefening voor de spieren en het werkt vormend voor het karakter: denk aan het bouwen van een steeds omvallende toren! De groep van twee tot vier jaar ontwikkelt weer andere zaken, maar gaat uiteraard ook door met de ontwikkeling van wat ze bij hun speelgoed daarvoor hebben ge leerd. Blokken, driewielers en der gelijke blijven dus -van belang. Nieuw komen aan bod: in elkaar zetten, klimmen en klauteren, pas sen en meten, naar verhaaltjes luisteren, verven, vormen en ver vormen, uit elkaar halen en gooien en vangen. Daarvoor heeft een kind construc tiemateriaal nodig, dingen om op te klimmen, voorleesboeken, grammofoonplaatjes met kinder liedjes, verkleedspullen, verf en klei, speelgoed dat gedemonteerd kan worden, een schaartje en lijm, poppen. Op die poppen gaan we meteen wat dieper in. Is voor een baby een pop leuk als knuffeldier, een peuter moet zijn fantasie kunnen gebruiken als hij met een pop speelt. Een peuter praat tegen zijn pop, daarom moet de pop niet zelf praten. Een pop moet niet veel zelf kunnen, het kind moet met zijn pop vee! kunnen. Een heel ander aspect van spelen zijn zand en water. Nou zal met iedereen in staat zijn om zijn kind een zandbak te geven. Zoek het zand dan op zijn tijd op, bijvoor beeld m het park. Een kind dat naar de zandbak gaat heeft daarbij een kruiwagen, een schep, een emmer en zandvormen nodig. Spe lend met zand ontdekt een kind bijvoorbeeld dat zand zwaar is. Ook met water moet een kind kunnen spelen. Dat kan in bad, maar ook in de wastafel of in een teil in de keuken. Bij dat water horen natuurlijk bootjes, drijven de beesten, maar ook lege flacons kunnen worden gebruikt. Spelend in het water komt een kind er achter dat grote dingen drijven, zware dingen zinken en dat iets dat met lucht is gevuld snel drijft. Dan zijn er allerlei dingen waar mee het kind zijn lichaam ge bruikt, zijn behendigheid oefent en samen met anderen be2»g kan zijn. Zulke dingen zijn schommels, springtouwen, tafeltennis, tollen, knikkers, sjoelen, tafelvoetbal en rolschaatsen. Om bezig te zijn met zijn handen, om de handigheid te ontwikkelen en als voorbereiding op breien, schilderen, borduren en om je uit te leven, je fantasie te gebruiken, moet er handenarbeidmateriaal zijn. Zulk materiaal is: kwasten, verf, papier, karton, plaksel, scha ren, punmkklosjes, weeftoestellen en klei. Met dat materiaal kan een kind ook, evenals met ballen, met hamertje tik, met trommelen en dergelijke, allerlei andere gevoe lens uiten. Gevoelens als: span- ning, verveling, onmacht, woede en overtollige energie. Is een kind eenmaal op de basis school dan doet het weer andere dingen met zijn spel. Aan de ene kant bouwt het kind verder aan zijn ervaringen met spel uit zijn kleutertijd. Zijn spelletjes worden echter intensiever, verfijnder en als het om dcnkspellctjes gaat, worden ze moeilijker. Dat hangt samen met het feit dat het op de lagere school van alles leert, dat het in zijn vrije tijd in de praktijk kan toepassen. Daarnaast gaat het kind ai spelend verkennen wat de normen zijn, hoever het kan gaan en wanneer de grens is bereikt, In diezelfde tijd kan het kind leren om met techniek om te gaan. Dat doet het met mecano, ptastikant, fischertechniek, lego, ccn gereed schapskist met echt gereedschap, met een electriciteitsdoos. Bij dat alles moet de ontwikkeling van hobby's met vergeten worden. Dat kan met een poëziealbum, om iets van je jeugd voor later te bewaren, met een plakboek voor het x'erzamclen van foto's van au to's of van filmsterren of van honden of van bloemen, dat kan met een verzameling om ergens lang plezier aan te beieven, dat kan met een foto-toestel en met bloemschikken. Er zijn mogelijkheden genoeg, zo wel voor hobby ais voor spel. Blijf daarbij uw kind observeren. Kijk waar zijn of haar belangstelling naar uitgaat. Sluit aan op die belangstelling, maar probeer ook andere interessen te ontwikkelen. Bedenk bij dat alles ook. dat speel goed niet per sé uit de speelgoed winkel hoeft te komen. Oude kle ren, oude tassen, oude schoenen, lege dozen, afgedankte wekkers, radiotoestellen en televisies, rest jes hout, lapjes, knopen, kosten meestal wernig. Vaak liggen ze vergeten in een hoekje. Kinderen kunnen er uren zoet mee zijn. Juist met die materialen kunt u voldoen aan de vraag van uw kind naar iets nieuws, zonder dat u daarvoor 'diep in de beurs hoeft te tasten. En tast u toch in die beurs, met Sinterklaas bijvoorbeeld, doe dat dan wel overwogen. Als u dat doet, is goed speelgoed stukken goedko per dan u denkt Goedkoop is duurkoop, is zeker een regel die zonder meer van toepasing is bij de aankoop van spelmateriaal Deze gedachten over speel goedzijn fout: 0 goed spelgoed is duur speelgoed duur speelgoed is goed speelgoed 6 als een kind eenmaal speelt, hoef je er niet meer naar om te kijken 0 het doet er niet toe waar ze mee spelen: als ze maar bezig zijn 0 twee keer per jaar is een kind aan nieuw speelgoed toe: met2ijn verjaardag en met Sinterklaas 0 dat is toch geen speel goed voor jongens(meis- jes): jongens spelen met een timmerdoos en meis jesmet een pop O spelen met een oude schoenendoos? alsof we geen echt speelgoed kunnen betalen! 0 altijd 'dat geklieder met water: ga toch spélen! 0 kinderen in de kamer la ten spelen? dat is toch zonde van de dure meu bels! 0 is dat nou allemaal nodig: wij hadden het vroeger toch ook niet?! Deze gedachten over speel goed zijn goed: 0 goed speelgoed is speel goed waar een kind fijn meespeelt 0 goed speelgoed moedigt het kind aan tot het doen van ontdekkingen 0 nieuw speelgoed is nodig als het kind eraan toe is. Dat is niet alleen op zijn verjaardag of op 5 decem ber 0 de keuze van het speel goed is erg belangrijk: het kan grote invloed hebben op de (spo!-) ontwikkeling van een kind O speelgoed is geen pronk- materiaal voor de ouders O ieder kind heeft zijn eigen voorkeuren: waarom zou den we daar geen reke ning mee houden bij de aanschaf vap nieuw spel materiaal? 0 kinderen kunnen ook erg prettig spelen met dingen die niet uit de speelwinkel komen 0 de inrichting van het huis moet aan (het spel van) de kinderen zijn aange past: niet omgekeerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 9