Oudhollandse sfee: rond opening stadhuis Maassluis Bouwfonds mag weer bouwen in Maasland „College handelde formeel onjuist" Provincie vindt Passage goed voor 700 gulden Schubertconcert In Havenkerk zeer geslaagd Het Maeslan tsluys gerecht heeft zich ten langen leste...." Burgemeester Van den Brink: Inbreker snel aangehouden Lems leidt automatisering Koude duik Geen verzekering, gewoon doorrijden Lichtmasten vernield Inenting rode hond Dienst voor invaliden Fietsen op slot! ISO VfcUVLtifcUi 1978 SC/VD/WW,3 De officiële openingshan deling: de klok loopt weer. Maassluis Een sfeerrijk ge beuren was het zonder meer, afgelopen vrijdag, tijdens de opening van het Maassluise stadhuis. Zoals we in onze krant van vrijdag al aangaven was het Prinses Margriet, die de openingshandeling verricht te: zij stelde het oude torenuur werk, dat destijds in de Kleine Kerk stond, opnieuw in werk ing. Voor burgemeester M. K. van Dijke reden om op te mer ken; „Vanaf dit uur weten we weer hoe laat het is. Het werd hoog tijd". De historie speelde toch een belangrijke rol in dat openings- gebeuren. De Prinses, die eer der was ingehaald door het gemeentebestuur en de commis saris der koningin, mr. Maarten Vrolijk, werd tot de openings handeling uitgenodigd door een oude heraut, een stadsschrijver uit 1600, die de geschiedenis van het Maassluise stadhuis met een vette knipoog naar Vondel met verve voordroeg. „Het Maes- lantsluys' gerecht heeft zich ten langen leste Ontferremt over ons, en ons' benaeude veste En arme burgery; en, op ons daege- lyx gebedt En jaerenlang ge- schrey, een stadhuys neerge zet". Niet alleen de Prinses; ook alle andere genodigden konden best wat grinniken om het histori sche gedicht. Niet alleen dat gebeuren omvatte aardig wat humor, datzelfde kon ook mr. Vrolijk in zijn toespraak niet ontzegd worden. Die gaf er blijk van, de knipselkrant van Maas sluis goed gelezen te hebben. „Het is mij opgevallen dat er wel wat interessante vragen te stellen zijn, als je de voor-artike len in de pers over dit stadhuis leest. Een van de kranten schreef zelfs, dat het vervangen van de term „stadskantoor" door „stadhuis" was besloten door het senioren concert (en dat was dan ónze krant: een zetfout, zoals-ie slechts éénmaal per jaar voorkomtl - RED). Achteraf bleek die krant een vooruitzien de blik te hebben, want Maas sluis is een van de weinige steden, die het publiek een stuk je achtergrondmuziek biedt". NCRV-man Dick Passchier was ook aanwezig. Hij gaf voor de genodigden, die al vanaf een uur of tien in de raads- en burgerzaal van het nieuwe stad huis zaten te wachten, een oog- getuigeverslag van de aankomst van de Prinses in de hal van het stadhuis. Want dat was uite raard niet door iedereen te vol gen: daar was het echt te druk voor. „Hoogheedele Prinses: de iytis aengebroocken Dat 't vreugde vuur kan worden aengestooc- ken. Ick wil U vraeghen of gy met Uw konincklycken vingher Een zet wilt geeven aen een eeuwenoude slingher Van 't toorenuurwerek, dat hier, of schoon vergryscht, Voor het stadhuys én burgery eenniéwe tytaanwyscht". ,lck wil vraeghen of gy met Uw konincklycken vinger... Orpheus trok veel belangstelling, Schiedam In een goed gevulde Havenkerk aan de Lange Haven heeft het Ko ninklijk Schiedams Man nenkoor Orpheus vrijdag avond een concert gegeven, dat geheel gewijd was aan werken van Frans Peter Schubert. Honderdvijftig jaar geleden overleed deze geniale componist op 37-ja- rige leeftijd in armoede, aan tyfus. Het koor voerde als eerste werk de achtdelige „Deut sche Messe" uit, gevolgd door liederen op teksten van Heinrich Heine. Dit is de laatste compositie van Schu bert die hij in 1828 kort voor zijn dood schreef, Het werd" op zeer indrukwekkende wijze ten gehore gebracht door de bekende bas Robert Holl en zijn vaste begeleider Gert Schuil. Hierna liet Orpheus, bege leid door pianist Peter Beij- ersbergen van Henegouwen, „Der Gondelfahrer" horen. En vervolgens wist de alt Frieda van Engelenburg, sa men met het koor, ',*,Stand- chen" op mooie wijze te vertolken. Na de pauze voerde het mannenkoor, instrumentaal bijgestaan door een ad hoe strijkersensemble uit Den Haag „Gesang der Geister uber den Wassern" uit op door Goethe geschreven tek sten. Dit bijzonder moeilij ke, achtstemmige werk werd zeer fraai gebracht. Daarna was het weer de beurt aan Robert Holl, die voor het nog steeds enthousiaste publiek enkele liederen zong. Als afsluiting van het con cert trad Orpheus aan sa men met een hoornkwartet uit het Kethelse harmonieor kest St Radboud. „Nachtge- sang im Walde" lieten zij horen. Helaas waren de bla zers onderling niet altijd even zuiver. Tot slot gaf de bas Robert Holl het dankba re publiek een toegift. Kor tom: een geslaagd concert, onder de uitstekende leiding van Chris Verhoog, waar Orpheus tevreden op terug kan zien. Schiedam Ook bij de provin cie wordt er geen bezwaar in gezien, dat het restant van vier ton uit de 700-pot wordt ge bruikt om toneelvoorzieningen in Passage te verbeteren. Eer der had de Schiedaxnse gemeen teraad daartoe al een besluit genomen, en eindelijk is er nu de goedkeuring daarvan van het college van gedeputeerde staten van Zuid-Holland. Niet het hele bedrag, dat over is van de viering van Schiedams 700-jarig bestaan als stad in 1975, wordt besteed aan het Passagetheater. Een klein deel wordt opzijgelegd voor een blij vende herinnering aan het eeuwfeest, dat direct door de Schiedammers te zien moet zijn: daarbij gaat het om een beeld houwwerk. Het provinciale bestuur hoeft voor meer Schiedamse kwesties het sein op groen gezet. Goed keuring is verleend aan de vol gende raadsbesluiten: voor de doorgaande wegen in Schie- dam-Noord en fietsvoorzienin- gen langs de Churchihweg kan een miljoen gulden worden uit getrokken; voor de bouw van een scholencomplex in Woud- hoek-Noord, voor zowel kleuter ais basisonderwijs, wordt een ton opzij gelegd; voor de verbe- Lering van de woonomgeving in verschillende delen van de stad is 1,49 miljoen gulden beschik baar; en voor de verbouwing van het pand aan Korte Haven 27 heeft de overheid nog 174 mille over. Minder geld wordt opgeslokt door de verharding van een speelterrein aan de Kerkweg/- Joppelaan, voor onderhoud van oud woningen- en pandenbezit van de gemeente (slechts 25.000 gulden) en voor het inrichten van de regionale school voor moeilijk lerende kinderen aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan, Een rondgang door het nieuwe gebouw hoorde er ook bij: de Prinses bekijkt de tekenkamer. Prinses Margriet wordt voorgesteld aan de fractie-voor zitters uit de gemeenteraad. Maasland Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft groen licht gehad om weer in Maasland te gaan bouwen. In de tweede fase van het UW Hl-gebied van het bestem mingsplan Commandeurspol- öer gaat het Bouwfonds 24 pre- püekoopwoningen en 17 huizen *h de vrije sector bouwen. Bij dit bouwcontingent komen dit- Dl2al geen woningwetwonin gen. Zoals tegen alle uitbreidin gen in de woningbouw, was de Open Groepering ook tegen dit bouwplan. Wél was de dorps- Partij het eens met de gewijzig- de .voorlopige koopakte. Ook de WD en het CDA waren het ha met de koopakte eens, nadat het college het om deze redenen een vorige vergadering van de agenda schrapte. De prijzen van de 24 premiewo ningen zijn nog niet bekend. Wel de prijzen van de huizen in de vrije sector. Dat zijn er 17, die gebouwd worden in twee typen. De richtprijzen daarbij zijn. voor 7 huizen ongeveer 250.000 gulden en voor de overige 10 huizen ongeveer 35Q.Ü0Q gulden. De gemeenteraad heeft zich te vens geschaard achter het voor stel van b. en w. een tweetal premiewoningen, volgens de zgn. procedure van vruchteloze aanbieding te laten verkopen. De twee WD-Ieden stemden overigens tegen, omdat zij het principieel niet juist vonden, achteraf met andere voorwaar den te komen. Waar de Maaslandse raad het volmondig met b. en w. eens was, was over de aanpak betref fende de restauratie van het aloude grachtenpand „De Fy- nas". De heer H. A. C. van der Zon uit Monster is zijn verplich tingen na de koop in 1975 verre van nagekomen. Tegen hem wordt nu een rechtsvordering ingesteld, teneinde de restaura- tieplicht te ef f ectu er en. Een krediet is er ook beschik baar gesteld voor de voltooiing van de Hofsingel. Het betreft het gedeelte tussen de Ruwaard en de HammerdreefDe grootte van het krediet is nog niet be kend, omdat het werk onder hands wordt aanbesteed met open begroting. Door middel van asfaltering moet de toplaag worden aange bracht, de trottoirbanden en -kolken moeten worden gesteld en er moeten twee duikers ko men. De twee laatstgenoemde onderdelen, dienen overigens nog slechts te geschieden voor het gedeelte Kluisweer-Ham- merdreef. Vopr de aanleg van verlichting langs het gedeelte Kluïsweer-Hammerdreef was al eerder geld beschikbaar ge steld. Maasland Slechts dankzij de opstelling van het CDA stelde de Maas landse gemeenteraad een aantal kredieten ter be schikking. Kredieten overigens, waarvoor het gemeentebestuur de re kening al heeft ontvan gen. Het CDA hield het college de hand boven het hoofd door alsnog in te stemmen; de Open Groepering en de VVD waren tegen. Het betrof allereerst een krediet van ruim 15.000 gulden, ten be hoeve van het bestek gereed, maken voor fase 3a van het sport- en recreatiepark „De Commandeur". Zowel de VVD als O.G. vonden dit een voorba rige investering. Het college van burgemeester en wethouders meldde evenwei, dat voor het maken van een globaal inrich tingsplan voor de hele fase 3 ook al kosten zijn gemaakt. En wel 9.212 gulden, benodigd voor de gehouden besprekingen met de betrokken verenigingen, het maken van schetsplannen en dergelijke. Over het uitgeven van deze bij na tien mille waren zowel WD als O.G, nogal verontwaardigd. Mevrouw Van Kranenburg (O.G.):„Hier heeft de raad geen opdracht toe gegeven. We wor den trouwens steeds geconfron teerd met een krediet achteraf. Daar hebben we nu genoeg van". Mevrouw Groasman (VVD) vond het eveneens te ver gaan, dat het college al bijna tien mille had uitgegeven 2onder daarover de raad in te lichten. Burge meester Van den Brink 2ei in zijn verdediging, dat er wel eens plannen zijn, die in ruimer ver band bekeken moeten worden. „Ik geef toe, dat we de raad om die 10.000 gulden hadden moeten vragen. Formeel han delde het college onjuist. Ander zijds moet het college toch wat jimte hebben om schetsjes te maken". Namens het CDA had T. Gouds waard minder problemen met het al uitgegeven krediet „Ik noem dat betuttelen, het moet toch werkbaar blijven". Het CDA (6 zetels) stemde dan ook voor, de WD (2 zetels) en Open Groepering (3 zetels) tegen. Eenzelfde stemming verkreeg een kleiner krediet, 3.3Ö0 gul den, gemaakt voor plankasten ten behoeve van volkstuintjes. Niet dat Open Groepering en WD daar op zich tegen, waren. „Kom eerst maar eens met een behoorlijk voorstel over plaats enz. en pleeg eerst overleg met het bestuur", aldus mevrouw Groosman, Mevrouw Van Kra nenburg sprak opnieuw van een krediet achteraf. Zij merkte overigens op, dat het volkstuin plan op het investeringsschema pas voor 1982 is gepland. „We kunnen toch niet praten met een vereniging", aldus burgemees ter Van den Brink, „zonder schetspian. Regeren is toch vooruitzien". Vïaardingen In een winkel aan de Vlaardingse Lanisstraat werd woensdagnacht voor 6500,- aan gereedschap gesto len en een geldbedrag van 250,-. De politie van Rotter dam kon kort na de aangifte van de Vlaardingse recherche berichten, dat de inbreker met al het gestoiene was aangehou den. Schiedam Burgemeester Arie Lems wordt vooratter van SOAG, het samenwerk ingsverband voor de overkoe peling van de automatisering hij de gemeenten. Hiermee volgt hij de burgemeester van Haarlem, drs. Reehorst, op. De afgelopen twee jaar was Lems als voorzitter van mana gementteam systeemontwikke ling van de SOAG. Dat voorzit tersschap was zo succesvol, dat hij nu de SOAG zelf mag voor zitten. Vandaag, tijdens de openbare vergadering van het algemeen bestuur van de SOAG, neemt Lems de voorzit tershamer al over van Reehorst. Vïaardingen De 38-jarige F. V. en de 37-jarige H. K. uit Vïaardingen hebben donder dagmiddag een koude duik in de Koningin Wilhelminahaven gemaakt, doordat F. bij het parkeren van de personenauto niet op zijn rem trapte, maar op het gaspedaal. Dc twee geschrokken Vïaardin- gers konden op eigen kracht uit de auto komen, en werden door een onbekend gebleven schip per aan de wal gezet. Met be hulp van een duiker van Hol land Diving werd de wagen door een takelbednjf uit het water gehaaid. De eigenaar was W. A. verzekerd, Vïaardingen Een 25-jarige Vlaardir.ger L. Y. is na een aanrijding in Schiedam gewoon doorgereden met zijn bescha digde auto, omdat zijn wagen- niet verzekerd was. Hij werd door de Vlaardingse politie met wagen en al naar de politie in Schiedam gebracht. Vïaardingen In tien dagen tijds, tussen 13 en 23 november werden vijftien lichtmasten ver nield in Vïaardingen. De schade komt op ongeveer 1150,--, De masten staan ondermeer op de Lissabonweg, bij het park Holy Noord, aan de Trekkade en aan het Mendelssohnplein. Maassluis Alle meisjes, die geboren zijn in 1967 worden opgeroepen voor een inenting tegen rubellea (rode hond). De ze inenting wordt morgen ge houden van 09.45 tot ongeveer 11.30 in het gebouw van Inter- kroïs aan de Haven, ingang Zandpad te Maassluis. Voor deze inenting wordt slechts éénmaal gelegenheid ge geven, zodat het van het groot ste belang is dat aan de oproep gehoor wordt gegeven. De op roepkaart moet worden meege bracht. Meisjes die voor 19G7 zijn gebo ren en van een eerder geboden gelegenheid tot inenting tegen rode hond geen gebruik hebben kunnen maken, kunnen zich op de genoemde tijd en plaats eveneens melden om de injectie alsnog te ontvangen. Schiedam Wie slecht ter been is en niet zonder hulp van huis kan, is meestal niet in staat elke kerkdienst bij te wonen. Spe ciaal voor deze mensen wordt op zondag 17 december een eucharistie-viering gehouden in de parochiekerk van St Marti- nus in Groenoord. Vanaf 11.30 uur begint de dienst. Tot onge veer 14 uur wordt er gezongen, muziek gemaakt door het groot gemengd koor St. Jan Baptist Voor vervoer kan men de vol gende nummers draaien, 701065. 705911, 266354, 265940, 706668 of704873. Gezien het toenemend aantal diefstallen is de Hoekse politie de laatste tijd extra attent op fietsen, die niet behoorlijk zijn afgesloten. Diverse fietsen en ook bromfiet sen werden al meegenomen naar het bureau om zoals de politie dat noemt te worden „veilig gesteld". De eigenaars kunnen hun bezit dan weer afhalen, maar dat kost wel een bekeuring van 7,50 en voor een brommer zelfs 15,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3