„Geen milieu opofferen voor wert gelegen 'leid Henri Hartog, sterk schrijver onder spanning ^3£I8P£: 9? Niet in staat te rijden Historische samenwerking Mevrouw Van Stijn wint wisselprijs Botsing door drank irnstig gewond na val van icheepstrap „Algemene beschouwingen" van PPR Groter talent dan Lodewijk van Deyssel, zei Bordewijk Forumavond jongerenhuisvesting Agent mist tand: Botsingen op rijksweg Vierduizend meter kabel ontvreemd Te veel op: rijverbod Gereedschap gestolen Loslopende hond bijt meisje (4) Auto's vernield Met auto tegen lantaarnpaal Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. DINSDAG 28 NOVEMBER 1978 SC/VD/WVW Schiedam/VTaardlngen Twee keer vlak achter el kaar heelt een Vlaardingse automobilist een rijverbod gekregen» omdat hij teveel had gedronken. De eerste keer Werd de 40-Jarige T. C. F, aangebonden door de Vlaardingse politie. Het blaaspijpje blies hij tot over de streep, maar een bloed proef weigerde hij. Met een rijverbod werd de Vlaar- dinger daarna heengezon den. Veel trok P. zich niet van de politie uitzijn woon plaats aan. Hij stapte on danks het verbod gewoon in rijn auto en reed In de richting van Schiedam. Op de Broersvest werd hij aan gehouden door de politie uit Schiedam. Hij blies er zijn twee de blaaspijpje van die avond vol en weigerde nogmaals de bloed proef. Navraag leerde de Schie- damse politie dat P. zich van een eerder rijverbod niets had aangetrokken. Schiedam nam daarop zijn auto in beslag en vorderde het rijbewijs in. Na verhoor heeft men hem laten gaan, dit keer zonder dat hij het rij verbod kon overtreden. Tussen de verenigingen, die in het Waterweggebied op historisch gebied actief rijn, is een nauwe samen werking ontstaan. Daar door kunnen de leden van de historische vereniging van Schiedam, Vlaar din gen en Maasland, het his torisch genootschap Rote- rodamum, de werkgroep Oud Schipluiden en de vereniging stedebouwkun dig wijkbehoud in Hille- gersberg, Schiebroek en Terbregge voortaan ge bruik maken van de facili teiten van alle verenigin gen. Een gecombineerd winter- programma is er al, en dat hebben de verenigingen haar leden inmiddels toe gezonden. Bij het pro gramma is een adressen lijst gevoegd van secreta riaten, archieven en mu sea. De eerste activiteit op het winterprogramma vindt in het stedelijk museum in Schiedam plaats. Donder dagavond houdt pastoor drs. F, Smit een lezing over het Huis te Poort, waar hij zelf heeft ge woond. In de aula van het museum begint de lezing om acht uur. De toegang is gratis. Vlaar dingen Het bestuur van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, afde ling Vlaardingen en omstreken, heeft de mr. J. Heusdens-wissel- rijs toegekend aan mevrouw V van Stijn-Borsboom uit Vlaardingen. Zij kreeg de prijs omdat zij dia's heeft gemaakt van alle beoordeelde tuinen, balkons en gevels. Deze dia's heeft zij gratis ter beschikking gesteld aan de betrokkenen. Maast de wisselprijs kreeg zij ook een fraai bloemstuk. Vlaardingen Tegen de 40-jari- ge T.C.P. uit Schiedam is zon dagnacht procesverbaal ope- maakt, wegens het rijden onder invloed. De man reed op de Koningin Wilhelminahaven in de richting van de Vlaardingse Vulcaanhaven en wilde op de kruising linksaf slaan. Hij nam de bocht echter te ruim en kwam daardoor in botsing met tegemoetkomende perso nenauto. Het bleef materiële schade. P. weigerde de bloed proef. Ook negeerde hij het opgelegde rijverbod. De politie Schiedam heeft de man aange houden. Wei ernstig inwendig letsel is een opvarende van het vracht schip Eliz opgenomen op de mtensive-care afdeling van het rlclyriekenhuis. De man was Vaa een trap geslagen aan boord het schip dat in de Vlaar- wngse Vulcaanhaven ligt RienBovenberg:,. ,Niet groter dan 80.000..." Vlaardingen De PPR kan zich heel wel vinden in het beleidsprogramma, dat door de PvdA en het CDA voor de komende vier jaar is opgesteld. Wei vinden de Vlaardingse radicalen, dat hier en daar nog wat meer aandacht aan bepaalde zaken moeten worden geschonken. Het milieu, nog altijd een van de belangrijkste onderdelen in het PPR-programma, moet meer in de gaten gehouden worden. De PPR is ook van mening, dat het milieu niet mag worden opgeofferd voor meer werkgelegenheid. Diverse VI a ar dingers zullen het, anderhalve week gele den allemaal met verdriet geconstateerd hebben: de PPR heeft niet kunnen mee praten tijdens de behande ling van de begroting voor 1979 in de Vlaardingse ge meenteraad. De reden is bekend: de partij kwam tij dens de raadsverkiezingen in mei net wat stemmen tekort en werd voor de nieu we raadsperiode niet herko zen in de gemeenteraad. Voor de PPR een enorme teleurstelling, omdat er de komende vier jaar dus nau welijks gelegenheid over blijft om haar mening ken baar te maken. Toch heeft de Vlaardingse afdeling in het kort haar „algemene beschouwingen" opgesteld. Riet Eggermont, „buiten parlementair fractieleidster van de PPR: „Wij kunnen ons in het algemeen goed t dit beleidspro- Riet Egger mont, „buiten parlementair" fractie-voorzit ter: „Overleg met betrokke nen over proefafsluitin- gen..." vinden met gramma. De woorden zijn erg goed, maar we willen nog wel even de daden af wachten: die moeten we eerst nog wel even zien. Kijk, eens, ons programma vertoont zeergrote overeen komsten met dat van de PvdA. Als we in de raad hadden gezeten, dan zou het helemaal niet moeilijk zijn geweest om met die partij samen te gaan werken. Maar ja, dat zat er niet in..." Ook Rien Bovenberg, de oud-wethouder voor de PPR in de vorige raadspe riode, riet het beleidspro gramma in grote lijnen best zitten. En dat is dan niet te danken aan de inbreng van het CDA. „Ach, het CDA heeft natüürlijk kie zersbedrog gepleegd. Dat kan ik best met de WD eens zijn. Als je nou ziet, dat er diverse zaken volko men in tegenstelling met hun programma zijn, dan ga je toch denken. Neem de proefafsluitingen: daar hebben ze zich in de vorige raadsperiode met hand en tand tegen verzet. Nu gaan ze er mee akkoord. Ja, be weren ze, maar we hebber, wel voor elkaar gekregen dat er eerst goed overleg met alle betrokkenen wordt gepleegd. Dat is onzin na tuurlijk, dat zou zonder meer tóch wel gebeurd zijn. Het CDA beweert, dat ze diverse concessies hebben gedaan om er iets voor te rug te krijgen. Het enige dat ze volgens mij teruggekre gen hebben zijn die twee zetels inliet college. Ze zijn gewoon door de knieën ge gaan." De proef sluitingen blijven voor de PPR nog altijd een uiterst noodzakelijke kwestie. Rien Bovenberg: „Vooral de proef afsluiting van de Frederik Hendri klaan is een uitstekende zaak. Nee, ik ben niet bang dat de middenstand er on der zal lijden. Mopperen doen ze altijd, maar ik ben er zeker van dat ze er ui teindelijk alleen maar be ter van worden". En Riet Eggermont: .Maar ook voor ons geldt dat het in goed overleg moet met de middenstand, de consu menten en verdere betrok kenen". Veel belang hecht de PPR aan het verbeteren van de projectgroepen in de stads vernieuwing. „We hebben er in het verleden bij herha ling op gewezen, dat er meer duidelijkheid moet komen in deze zaak. Het beleidsprogramma spreekt wat dit betreft heldere taal, maar ook hier geldt de da den moeten we nog afwach ten", meent Riet Egger mont De Vlaardingse radicalen zijn ook uiterst tevreden over enkele moties en amendementen, zoals die tijdens de begrotingsbehan deling zijn aangenomen. De motie bijvoorbeeld, waarin de raad zich uitspreekt te gen de gevolgen van Bestek '81. Riet: „We zijn er bijzon der tevreden mee, dat dat er door gekomen is. Ik zit zelf als PPR-afge vaardigde in de Anti-Bestek-werk- groep en vanuit die werk groep hebben we er op aan- gedrongen, dat zoiets zou gebeuren". Ook de zorgelijke ontwik kelingen rond het centrum gebied in Holy-Noord zijn een doom in het oog van de PPR. Rien: „Ik vind dat we gewoon niet langer moe ten wachten op de oplossing van die openbaar vervoer- kwestie. Gewoon beginnen met bouwen, op een zodani ge wijze dat een eventuele ondertunneling in de toe komst nog mogelijk blijft. Voorlopig kan het verkeer Schiedam Jan Noordegraaf verdiept zich al enkele jaren in de polemieken, kritieken en brieven van Henri Hartog, een Schiedamse schrijver, die leefde van 1869 tot 1904. Die studie resulteerde in 1975 ai in een boekje onder de titel „Opstellen", dat werd uitgege ven door De Vrye Vogel in Leiden. Daarvan is vorige week een bijgewerkte tweede druk verschenen, samen met „Brie ven aan Van Deyssel", een bun deling van brieven die de Schie dammer ooit schreef aan Neder landse literatoren onder wie Al- bert Verwey en vooral Lodewijk van Deyssel, de tachtigers die toen de hoofdredactie voerden van het Tweemaandelijksch Tijdschrift voor Letteren, Kunst, Wetenschap en Politiek. Brieven aan Van Deyssel" is van een inleiding en aantekenin gen voorzien door Jan Noorde graaf, die hierbij de hulp kreeg van Arie IJzerman. Wat de in Schiedam geboren Noordegraaf zo aanspreekt in het werk van Henri Benjamin Hartog, schuilt wellicht in diens loopbaan als onderwijzer aan de armen school die toen aan de Broers- vest stond, in diens activiteiten voor de SDAP en in hetgeen, dat Bordewijk schreef over Hartogs gebundelde schetsen in „Sjofelen" (dit woerd werd be schouwd als een betere literaire omschrijving voor het arbei dersbestaan rond de eeuwwisse ling): „Ondanks bezwaren", schreef Bordewijk, „getuigt het boek van groot talent, van meer zelfs dan rijn postuum patroon. Van Deyssel zelf, als creatief pro zaïst bezat". Hoewel Bordewijk Hartog prijst Vlaardingen Met als onder werp de jongerenhui Tires ting houdt de Vlaardingse afdeling van de Jonge Socialisten don derdag in zaal Harmonie aan de Schiedamseweg een forum avond. Tijdens deze avond die om acht uur begint zal het gemeentelijk beleid van Vlaar dingen ten aanzien van jonge renhuisvesting en de positie van de Vlaardingse woning bouwverenigingen kritisch aan de orde worden gesteld. In het forum zullen zitting nemen: mevrouw Wethmar van de wo ningbouwvereniging Patrimo nium; Rien Bovenberg, voor malig wethouder en voorzitter van de stuurgroep Huisvesting: de heer Nieuws tra ten van wo ningbouwvereniging Samen werking en vertegenwoordi gers van het L.OJB.H. en KJ.V. Er zal aan de hand van stellin gen worden gediscussieerd. omdat deze bezat wat weinige collega's in die dagen kennelijk hadden, namelijk „geest en hu mor", zijn er ook wel andere omschrijvingen van de Schie damse schrijver, die vrijwel constant in geldnood zat Tijd genoten beschreven hem als jeugdig door zijn tengere, maar zeer vermagerde gestalte, en ook als oud door zijn spreek trant: „Door de langzaamheid van zijn toonloze woorden, oud door een gespannenheid van zenuw". Inderdaad had Henri Hartog geen sterke mentale weerstand. Hij werd geboren in een zeer eenvoudig. Joods gezin en was de oudste van zeven kinderen, van wie er drie jong stierven. Op zijn negentiende jaar begon hij als onderwijzer aan de derde klas van de armenschool, een baan die mogelijk voor hem was geworden ondanks de gebrekki ge middelen aan geld van zijn ouders. Ook toen Hartog naar Rotter dam verhuisde, bleef hij lesge ven in wat hij noemde „bet hatelijke Schiedam". Hij walg de van Zwart Nazareth, zoals de stad in de volksmond heette, en het lesgeven aan grote klas sen van branderskinderen vond hij een slopende bezigheid. Aan Van Deyssel schreef hij: „Mijn dagtaak os iuet van de aangenaamste". ,Met grote klassen moest ik tobben, gekweld en gewan trouwd door een ploertig schoolhoofd, die me ook bij autoriteiten verdacht maakte," liet hij een jaar voor zijn dood aan Albert Verwey weten. En die haat-en-nijd-verhouding had ongetwijfeld te maken met Hartogs werk voor de Rotter damse afdeling van de SDAP; ook was hij rond de eeuwwisse ling overgestapt naar de bond van sociaal-democratische on derwijzers (het Joodse geloof had hij vaarwel gezegd). Dat Hartog geestelijk niet standvastig was, bleek ook uit het feit dat hij maandenlang uit het veld was geslagen omdat door roddels over hem zijn vriendin hem de bons gaf. Ook daardoor kwam het, dat Hartog hard werkte maar niet al te veel produceerde, al is het totaal beslist noemenswaardig. Hij schreef boekbesprekingen, en zond stukken in voor het Tweemaandelijksch Tijd- schrif t, De Nieuwe Gids en Her man Heijermans' De Jonge Gids. verder voor De Vrouw, Het Volk en De Kroniek. Be kend van hem zijn „Slaapstee", een vertaling van „Na dnje" van Gorki; en een vlugschrift tegen Anna de Savomin Lobman, ge titeld „Een eigenwijs schrijf ster". AI leek Heuri Hartog nooit vrolijk, want zwijgzaam en te rug e trokken van aard was hij, toch had hij een zeker optimis me. Met de oprichting van de Rotterdamse vereniging Voor De Kunst in 1902, twee jaar dan om het gebied heen geleid worden. Er zitten heel wat kanten aan dat centrumgebied. Neem de accommodatie van de Stichting Sociaal-Cultureel Werk Vlaardingen-Holy: die is momenteel gehuisvest in De Heipaal, onderdeel van het kerkcentrum aan de Reigeriaan. Het contract loopt echter in 1980 af. Als de nieuwe ruimte in het centrumgebied er dan nog niet is, dan staan ze op straat". Niet groter En wat de Broekpolder be treft: als de PPR in de raad had gezeten, dan had zij de motie met betrekking tot het Broekpolder bos zonder meer gesteund. „Wij blijven er bij, net als de gemeente raad en het college: Vlaar dingen moet niet groter worden dan 80.000 inwo ners. Ik kan me voorstellen, dat er een tijdelijke opvang vanuit Rotterdam noodza kelijk is, maar dat mag geen definitieve zaak worden. We hebben een groene Broekpolder hard nodig: die polder is er enorm ge schikt voor. In de binnen stad zijn plekken genoeg, waar gebouwd kan worden. En verder moet alle aan dacht gericht worden op de stadsvernieuwing: verbete ren wat je hebt is een uitste kende zaak", meent Rien Bovenberg. En het CJC? Riet en Rien kunnen bij dit onderwerp best een beetje grinniken, hoewel niet van harte. „We kunnen nu natuurlijk erg trots zijn, dat we achteraf helemaal gelijk hebben ge kregen. Renovatie van dat oude pand was inderdaad stukken goedkoper ge weest. Maar ja, daar schie ten die jongeren nou na tuurlijk niks meer mee op." Henri Hartog, een jaar voor zijn dood. voordat hij op 35-jarige leeftijd stierf, wilde hij de overtuiging vestigen dat „het leven niets is, als niet in alle verhoudingen van de samenleving, in alie verhoudingen van menscben, in al hunne daden, de Schoonheid heerst". De vereniging bad na een jaar al vierduizend leden. Schiedam Drie auto's zijn zondagavond om half acht op rijksweg 20 op elkaar gebotst. Eén der inzittenden moest met letsel aan bet gezicht in het Rotterdamse Dljkrigfcrieken- huis worden opgenomen. De aanrijding ontstond, doordat de op de linkerrijbaan rijdende L, C. B. plotseling sterk af moest remmen en moest stop pen. Een dicht volgende wagen wist door een snelle reactie een bot sing nog te voorkomen, maar de wagen daarachter kon niet meer op tijd stoppen. Het door de 20-jarige Rotterdammer R. van D. bestuurde voertuig bot ste met grote snelheid op de twee anderen. De echtgenote van de bestuurder van de mid delste auto raakte bij de klap aan haar gelaat gewond. De achterste wagen was na de botsing total loss, de twee ande re auto's werden zwaar bescha digd. Door de ravage ontstond groot gevaar voor het overige verkeer, gevaar dat door een met zwaai- licht op de linkerbaan achteruit rijdende politie-auto werd aan gekondigd. De 42-jarige Rotter dammer P. 2. L. zag de politie auto niet tijdig genoeg en knal de er met grote snelheid boven op. De agent liep schaafwonden op, klaagde over hoofdpijn en miste een tand. De politie-auto („het was net een nieuwe", klaagde hoofdinspecteur Dick van der Veen) was na de klap total loss. De wagen van L. liep flinke schade op aan de voorzij de. Maassluis Uit de in aanbouw zijnde woningen aan de Maas- s lui se Arthur van Schendel- straat is vierduizend meter elek triciteitsdraad ontvreemd. Het betrof dat reeds door leidingen was getrokken. De schade be draagt 6900 gulden; 1400 gulden bedrading en 5500 gulden ar beidsloon. Maassluis DeMaassluise poli tie heeft in het afgelopen week end drie automobilisten aange houden die te diep Ln het glaasje hadden gekeken. Omdat rijn weggedrag daartoe aanleiding gaf kreeg de 28-jarige Rotter dammer V. C. T. op de Vermeer laan een rijverbod van 8 uur opgelegd Tegen de 26-jarige B. B, uit Maassluis en de 22-jarige R. C. E. M. de H. uit Maassluis werd proces-verbaal opge maakt wegens het rijden onder invloed. Maassluis Gereedschap ter waarde van ruim 5400 gulden is gestolen uit een zogenaamde nissenhut van ERA-woning bouw aan de Maassluise Sch- weizerdreef en uit de in aan bouw zijnde kelderboxen van de daar in aanbouw zijnde flat. Vermist worden o.a. een klop boor, découpeerzaag, boorma chine, twee kloppompen, drie haspels met snoer, zagen en klauwhamers. Maassluis Een loslopende hond heeft een 4-jarig Maas sluis' meisje enkele malen gebe ten. Het meisje moest in het Holyriekenhuis worden behan deld. De politie stelt een onder zoek in naar de eigenaar van de hond. Vlaardingen Van twee auto's, die geparkeerd stonden aan de Vlaardingse Goudsesïngel, wer den vrijdagnacht een buiten spiegel afgerukt, een motorkap beschadigd en een antenne ver bogen. De schade bedraagt on geveer driehonderd gulden. Vlaardingen Tegen de 33-jari- ge S-M. uit Rotterdam heeft de Vlaardingse politie proces-ver baal opgemaakt De man was na een feest in het Lijnbaan complex in rijn auto gestapt terwijl hij duidelijk onder in vloed van sterke drank verkeer de. Erg ver kwam hij niet. In de bocht van de Westhavenka- de/Korte Hoogstraat raakte zijn auto in een slip en knalde tegen een lantaarnpaal, die geheel af knapte. De man liep geen letsel op. Zijn wagen werd zwaar beschadigd- Bij de Rottetdam- mer is de bloedproef genomen. ADVERTENTIE

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3