Grote belangstelling voor veiling scheepswerf Verbeter de wereld: luister naar reggae Heeft 't wel zin? Doek valt over Gusto SANTIC OWEN GRAY Voor de raad ermee WOENSDAG 29 NOVEMBER 1978 •t De belangstelling voor de veiling was groot. Schiedam Een partij machinedelen, elektromoto ren, pompen, kogellagers, een stalen stelling en „divers**. Dat was nummer één van de in totaal 3633 nummers tellende catalogus, samengesteld door SX Troostwijk en Arnold Troostwijk, makelaars in machinerieën en beëdigde taxateurs, van de totale boedel van de vroegere scheepswerf en machinefa briek EHC-Gusto. De veilingmeester: „Vrijdag, 15 december, om vier uur moet alles van de werf weg zijn..." Die partij ging gistermorgen om half elf, enkele minuten nadat aan'het laatste hoofdstuk van Gusto werd begonnen, grif weg voor tachtig gulden. Meer te leurstelling voor de verkoper,' maar meer voldoening voor de mensen, die op deze veiling waren afgekomen veroorzaakte het inzetten van een „Careneu- ve" draaibank, waarop negen duizend gulden werd geboden. Toen de bank opnieuw werd ingezet voor vijftienduizend gul den, welk bedrag daarna werd afgeslagen, waren er geen lief hebbers meer, zodat hij op ne genduizend gulden bleef staan. Volgens deskundigen een koop- Kijkdag Vorige week donderdag was het voorlaatste hoofdstuk begon nen. Dat was de eerste kijkdag, waarop de gegadigden vrij toe gang hadden op de terreinen en in de loodsen van Gusto om te kijken of er iets van hun gading bij was. Alles was keurig ge nummerd en uitgestald als tries te resten van een langzaam ster vend bedrijf. Een stuk of acht mannen, ge kleed in een overall met op de rug de aanduiding „Troost wijk", liepen gelaten rond om iedereen, die dat wenste, inlich tingen te verschaffen en om er op toe te zien, dat er niets voortijdig verdween. Zeven da gen lang zijn zij werknemers van dit Amsterdamse make laarskantoor. Voor hen een droevige ervaring. „Dit hadden ze ons tocheigen- lijk niet mogen aandoen", zei een van hen. „Eigenlijk zijn wij in dienst van Gusto, de laatste werknemers van de werf. Dat mogen we niemand vertellen. Maar er komen hier ook colle ga's voor de laatste keer kijken en die herkennen ons. Dan kun je er toch niet om gaan liegen?". Door Jan Dijkstra Die ontmoetingen waren voor niemand plezierig. Mensen, die tientallen jaren op de werf had den gewerkt, voor wie Gusto hun hele leven betekende, kwa men afscheid nemen, veelal met tranen in de ogen. „Een van die mannen - hij heeft 28 jaar bij Gusto gewerkt - ging bijna van zijn stokje", vertelde de man in de blauwe overall. „Voor die mensen is "het wreed wat hier gebeurt". Een andere man draaide zich bij de poort ten afscheid nog even om. Ook hij had tranen in de ogen. „Het is maar beter, dat ik niet meer terug kom", zei hij, er op doelend dat hij ook niet van plan was op de veiling te komen kijken. Die veiling vond plaats in het gebouw van de Straatemakers- werf. Enkele honderden men sen hadden zich daar verza meld, gewapend met een catalo gus, waarin zij de artikelen, die zij wilden proberen te kopen, hadden aangestreept De mees ten kenden elkaar wel, omdat zij elkaar vaker bij dergelijke gelegenheden ontmoeten. Er waren ook buitenlanders bij, afkomstig uit België, Duitsland en Engeland. Zakelijk Van emoties was er gisteren - de veiling duurt tot en met vrijdag - dan ook geen sprake. De stemming was puur zakelijk, omdat deze mensen er .waren om geld te verdienen of om iets goedkoop op de kop te tikken wat zij voor hun eigen bedrijf konden gebruiken. Wie iets ge kocht had, moest de „gele kaart" tonen, hetgeen waar schijnlijk niet symbolisch was bedoeld. Vrijdag 15 december, om vier uur, moeten alle gekochte spul len van de werf verdwenen zijn. ,,Maar", zo verzekerde de vei lingmeester de kopers, „voor grotere artikelen kan wel een uitzondering worden gemaakt Het kleinere spul moet dan ech ter beslist zijn weggehaald." Dan zullen het terrein en de loodsen er verlaten bij liggen. De boedel, variërend van brand slanghaspels tot vijftig tons to renkranen - de „vette" brokken waren er al door IHC-Holland uitgehaald - moet dan een be drag hebben opgebracht, dat tussen de drie-en-een-half en de vier-en-een-half miljoen gulden zal liggen. Wat er met het terrein zal gebeu ren, is nog niet bekend. Er zullen zeker gegadigden voor komen, want het ligt aan diep vaarwater. Een deel van de gebouwen is onaantastbaar, omdat ze op de lijst van Monu mentenzorg staan. Het doek valt langzaam over Gusto, eens de trots van de Nederlandse scheepsbouw. Slachtoffer van de wereldwijde crisis. De hamer van de veiling meester zal in 3633 droge tikken op de tafel dat einde aftellen. Daarna zal Gusto definitief niet meer bestaan, unniiiiuniiiiiiiijiiHiiiiiiiniiitiii iiiiiuiiiittii latniiui iKiniiiiinif ihiiii riiiin ru m m nriniiniiiiiiii m i uim iniriiin rmr m i h Schiedam is reggae-rainded. Zeer goed bezochte concerten in het Passage theater en in de Quibus bewijzen liet Met enige overdrijving wordt Schiedam zelfs wel de reggae-stad van Nederland genoemd. Een niet geringe bijdrage aan dat imago Is geleverd door Roy Lemmer, eigenaar van de platenmaatschappij Midnite Records, platenbaas in het kleine winkeltje op het Broersveld. Geld verdienen is in de platenwereld een welhaast universele drijfveer. Grote platenmaatschappijen bepalen de prijs van 'grammofoonplaten en die prijs is niet laag. Meer dan zes gulden moet in den regel worden neergeteld voor een Singeltje, rond de achttien i twintig piek voor een elpee.- De bedragen .staan in geen verhouding tot de kostprijs, maar wanneer de mensen belangstelling hebben, betalen ze toch wel, zo wordt geredeneerd. Rcggae-promotor Roy Lemmer vindt zichzelf een uitzondering in de platenwereld. Hij maakt nauwelijks winst, stelt hij welf. Wel organiseert hij talloze concerten, importeert hij platen en doet hij alles om de reggae maar in de belangstelling te krijgen. Laatste ontwikkeling op «fat gebied; Roy houdt leringen over Reggae en vertelt de jeugd aan de hand van voorheelden wat de reggae is en wat reggae wil. Onze verslaggever Richard Stomp had een gesprek met de actieve «ggae-baas. mmaumum»mm»nnmnnimmimimn Schiedam „Ik zat samen met prins Far I, die voor zijn optre den met Creation Rebel in Schiedam was, in de tram. We hadden een cassetterecordertje bij ons met Reggaemuziek. Teen we de tram binnenstapten had de bestuurder al aanmer kingen op de muziek en we moesten het maar uitzetten. Ook twee oude dametjes in de tram hadden bezwaren tegen de reggae en ze lieten zich duidelijk discriminerend tegen ons uit Achterin de tram stond een groepje meisjes dat de muziek wel leuk vond en dan cok naar ons toekwam, nei maakte hen helemaal niets uit dat we zwart waren" Aan het woord is Roy Lemmer, eigenaar van het kleinste pïa- ten2aakje van Nederland, eige naar de eerste en enige ScMe- damse platenmaatschappij en reggae-promotor. Zijn platen maatschappij Midnite Records zorgt binnen de platenwereld voor distributie, verkoop, in koop, ontwerpen (van hoezen, posters, enzovoorts) adverteren, promotie. Een aantal activitei ten waar normaal gesproken een team van mensen aan bezig is, wordt bij Midnite door Roy alleen verzorgd. Niet omdat hij dat zo leuk vindt of omdat hij zoveel wil verdienen maar om zijn ideaal gerealiseerd te krij gen: meer aandacht voor de reggae-muziek en. „Een betere wereld zien te berei ken, een wereld waarin iedereen naast elkaar en met elkaar kan leven, ongeacht of ze nu geel, zwart of blank zijn. Een wereld waarin niemand meer door an deren zal worden gemanipu leerd; dat is het grote doel van de reggae-muziek. Dat probeer ik ook te bereiken door te wer ken met en voor reggae-muziek. Daarvoor verkoop ik ook alleen goede reggae, en niet de shit die op de radio en televisie verschijnt Dat is commerciële rotzooi. Je kunt het ook horen aan de teksten; die zijn waarde loos. Bij de goede reggae zijn die teksten veel beter. Daarin wordt verteld wat er allemaal fout is in de maatschappij. Het gaat bij goede reggae vooral om de teksten. De muziek is meer de verpakking die er omheen zit. Het is er wel leuk bij, en zorgt ervoor dat meer mensen ook naar de teksten gaan luiste ren. Door de muziek worden de platen ook door meer mensen gekocht en wordt de boodschap ook door meer mensen gehoord. Sinds kort valt de boodschap niet alleen te horen, maar ook nog te zien. Op de achterkant van singles die door Midnite zijn geproduceerd of geïmporteerd staat netjes de tekst afgedrukt. Makkelijk voor het meezingen en voor het begrijpen van de teksten. Twee singles zijn tot nogtoe door Roy op die manier behan deld. Het is de bedoeling dat dat vaker zal gaan gebeuren. „Alle nummers die inhoud heb ben wil ik voortaan achterop de hoes afdrukken. Eigenlijk zou er ook een brochure met infor matie over reggae en de opzet van de maatschappij komen maar dat is door omstandighe den niet gelukt. Alles zelf doen is erg moeilijk; als er een keer iets mis gaat moet je iets anders opschorten. Daardoor zal die brochure veel later verschijnen dan oorspronkelijk de bedoe ling was. Wanneer ze nu precies verschijnt weet ik nog niet, maar het is wel zeker dat 2e er komt". Overbodige luxe lijkt het ver schijnen van zo'n brochure ze ker niet Een middagje in het smalle platenzaakje op het Broersveld leert dat er veel behoefte aan informatie over reggae bestaat. En bij Roy zijn ze voor die informatie aan het goede adres. Over reggae kan hij honderduit praten. Dat doet hij dan ook tegen elke klant die binnenkomt en met vragen zit Zo ook bij een blanke jongen, die duidelijk blijkt geeft niets van de in Jamaica geboren mu ziek af te weten. „Een goede reggae-plaat" is de enige aan duiding die hij voor zijn wensen kan geven. Voor Roy geen be zwaar. Blindelings plukt hij wat platen uit de rekken achter de smalle toonbank en even blinde lings zet hij het nummer op dat hij wil laten horen.„Heb je niet iets snellers", vraagt de jongen na een tijdje luisteren. Roy heeft het. „Zaterdag sta ik altijd zelf in de winkel. Dan is de jongen die er normaal staat vrij. Ik moet dat zelf wel doen, ik heb gewoon geen geld om ook nog op zater dag iemand neer te zetten. Om dat ik de klanten een zo goed mogelijke afwerking wil bieden houd ik zelf ook niet zo veel over. Ik denk dat ik zelf zo'n vijftig procent onder het mini mumloon zit". Om de kosten verder te drukken wil Reggae-Roy nog meer facet ten van het platen maken in eigen hand krijgen. Een eigen perserij, een eigen studio en een eigen drukkerij daarbij belang rijke schakels. Schakels die nu de prijs van een plaat nog be hoorlijk op kunnen drijven. Roy: „Het kan allemaal veel goedkoper. Alleen moet je dan buiten de bestaande maatschap, pijen om. Dat wil ik gaan probe ren. Als dat lukt betalen de mensen bij mij minder voor een plaat. Ook dan zal ik nog winst blijven maken. Dat is nodig want ik moet ervan leven. Grote winsten, zoals die nu door grote platenmaatschappijen gemaakt worden vind ik niet nodig. Het belangrijkste is dat je redelijk te eten hebt". Een blank meisje stapt verge zeld van een vriendin het smalle zaaRje oinnen. Ze komt „voor de foto". Roy legt uit dat er een foto wordt gemaakt voor de Hoes van een nieuwe single. Een discotheek zal de passende ach tergrond voor de plaat worden. Plaats en tijd voor de opname worden afgesproken.„Wat voor kleren moet ik aan". No justice for the poor. Yeah yeah woh yeah yeah no no no no no justice for the poor 2x when you see a lady down on die ground help her yeah oh yeah 90 and help her She needs loving more then every one els can ever need oh yeah oh yeah Here children are hungry and she's hungry too she has no money so what should she do Her man has gone and left her all alone What has happened to this lady why she keeps hangm on Nojusdce for the poor 2x Come on my brothers Come on my brethren sho bi doo bi doo woh woh wooh oh oh yeah woh Times are hard I don't know what to do I don't know what to do yeah repeat no jusbce.., MR sos Zoveel mogelijk in eigen hand hebben. Het ontwerpen van hoe zen is daar één voorbeeldje van. Roy werkt dan ook niet met „dure mensen". Hij benadert iemand, legt zijn plan uit en vraagt of er belangstelling is. „Ik kan niet veel betalen" is daarbij een sleutelzin. Door een enorm enthousiasme weet Roy toch mensen warm te krijgen voor zijn plannen. „In veel gevallen wordt ik alleen niet geloofd. Ik werk uit idealis me en dat geloven de mensen niet; vaak wordt mijn idealisme beschouwd als een reclames tunt Ik lieg dan, als ik vertel wat ik van plan ben en waarom. „Bekijk het maar" zeggen de mensen dan. Maar ze pildten v/el de ideeën om die op com merciële basis uit te voeren". Zijn idealisme.Roy denkt er veel over na, en praat er nog meer over: Met iedereen die maar luisteren wil. Discussies over de toekomst van de wereld over de manier waarop alles veranderd kan worden en. over muziek, zijn in het gezel schap van Roy bijna onvermij delijk. „Ach... het is nooit goed ge weest, en het zal waarschijnlijk nooit goed worden, maar toch, toch moeten we proberen om de wereld zo goed mogelijk te maken". Zelf probeert Roy dat »„D dr*u4ng. M H MARKETED A DISTRIBUTED BY Fire in a Trenchtown!! I say it's dread up in a Trenchtown and a dread up m a Jonestown I say fire in a Trenchtown and if s dread up in a Shantytown Then the whole place's burning down Police them run the Rasta's and the soldiers them a sata Jah Jah knows what's the matter That (he natty them no jester So the fire keeps on burning but Natty-bongo keeps yuming while the tide keeps turning and the children are learning It's a fire m a Trenchtown and the whole place burning down I say fire up a Jonestown I say fire in a Trenchtown Repeat MRS 01001 sleeve design I D draw) ng- RH MARKETED a DISTRIBUTED BY Roy Lemmer: De tekst is bij reggae het belangrijkste; de muziek is alleen maar de verpakking die de tekst aantrekkelijk moet maken. doer Nikolaj Dielemans, fractieleider PvdA. bjj de jonge generatie. Via de generatie; huidskleur maakt reggae. De jeugd zit nog niet hen niets uit zo vastgeroest als de oudere Zoals in de tram. —"—fa""MMmunu Natuurlijk zie ik het be- lang van een kolom als deze wel. Het nut ervan is alleen minder te toetsen, dat is niet zo direct voel baar. Maar ik ben wel van mening, dat Vèrhulsdonk de rubriek onjuist ge bruikt door alleen in te ga an op landelijke pun ten. Vooral over zijn stuk van vorige week ben ik nogal gevallen. Aantjes. Dat is zo'n uitgekauwd onder werp, dat Vèrhulsdonk al leen maar het paard ach ter de wagen spant als hij er nog eens op terugkomt in de Schiedamsche Cou rant Dat levert niets op, draagt niets bij tot de me ningsvorming van de Schiedammer over Schie- damse zaken - en daarom is het wel erg gemakkelijk op die manier om het be lang van de kolom voorbij te streven. Het was nou al drie keer. De eerste had te maken met emancipatie, een on derwerp dat al net zo uit gekauwd is, de tweede keer was het dan wel iets plaatselijker maar sneed ook geen hout en die derde keer, over Aantjes, vond ik beneden alle peiL Op die manier onttrekt Ver huis donk zich eraan om de plaatselijke politiek toe te lichten, bovendien kan je je afvragen of het wel politieke zin heeft om er gens achteraan te lopen zoals Vèrhulsdonk dat doet Maar ja, wat heeft nou wel zin in de politiek, zoals die - hier bedreven wordt? Het belang is er overduidelijk, j Maar wat moet je nou in bijvoorbeeld een commis sievergadering, waarin de aanvraag voor een bouw plan op tafel komt en waarbij blijkt dat er aan het plan al gewerkt wordt. Moet je dat dan gaan te rugdraaien? Je kunt er een opmerking over ma ken, maar daarna vraag de jezelf toch af: wat is nou het nut ervan geweest? Hetzelfde zie je met de tarief ^voorstellen, zoals zij pas in de raad kwamen. Er is een heleboel over gezegd. Tja. Maar ik krijg de indruk, dat er teveel vraagstukken zijn waarop de raad als geheel geen antwoord kan geven, aan een kant omdat er te wei nig naat buiten komt, in een te laat stadium. En dan kan ik mij wel tanden in wat sommigen zeggen, dat er een grauwsluier over Schiedam wordt ge trokken. Het is voor een groot deel allemaal zo mis- tig- De kwestie is dan: wat stel je daartegenover? Hoe los je dat nou op? In de PvdA zijn we er nu wel aan bezig om dat stuk politieke dui delijkheid op tafel te krij gen. Zo'n wo onruim te ver ordening bijvoorbeeld is een goeie zaak. Zo moet het verder. Het gaat erom: wat zijn nou belangrijke vraagstukken en hoe beantwoord je dezesnel, duidelijk en compleet Ik vind dat het hoge woord l er in december, bij de algemene beschouwing ken, maar eens uit moet komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3