De jaarlijkse „slachting" van marsepeinen varkentje 'Schiedam was onze eerste gewone gemeente' 1 1: :f Blokje ,rond^ Decembermaandsnoepmaand Marsepein: j van oudsher een lekkernij Domineesechtpaar Baart naar Limburg: <01 WOENSDAG 29 NOVEMBER 1978 SC 5 gmmrannnmimmmimimnimniiiimiimmiiinmniinmimiiimniHiiiinHimnniiJiig Schiedam - In de decembermaand wordt heel Neder- land getroffen door een waanzinnige eetwoede, waaraan ook de Schiedammers meedoen. De taai taai;, speculaas, borstplaat, boterletters, chocolade letters, gebakjes en marsepein rond vijf december en de bonbons, banketletters, kerstkransjes, fondan- tjes en de overdadige diners rond de Kerstdagen en vervolgens oliebollen, appelflappen, appelbei- nets, roomsoezen rond de jaarwisseling. Dat de banketbakkerijsector en de horeca daaraan de handen vol hebben, spreekt voor zich. Door de vele overuren van het personeel is deze maand voor de ondernemers en vooral voor de kleine zelfstandigen niet eens zo winstgevend als misschien wel lijkt. Het hoort er nu een maal bij, dus zorgt elk bakkertje ervoor dat hij zijn klanten een zoete en kleurige etalage biedt En de laatste jaren gelukkig ook weer kwaliteit Maiwn van Wijk Een van die drukke banketbak kerijen is Maison van Wijk aan de Rotterdamsedijk 419 B in Schiedam. De eigenaar, de heer J, de Langen, heeft nog een zaak in de Hof van S pal and Ruim twee jaar geleden nam hij de zaak over van zijn ouders. De twaalf man personeel, de in witte schorten gestoken man nen in de banketbakkerij en de dames in de winkel, zorgen er voor, dat elke Schiedammer zich te goed kan doen aan de meest uiteenlopende zoetighe den. .JMarsepeinwerk is erg arbeids intensief, maar juist door het zelf te blijven maken, behoudt de zaak een eigen karakter", vertelt de heer De Langen. „Wij beginnen al rond één november met de produktie voor het Sint- nicolaasfeest Gelukkig is hel tegenwoordig een lopend pro- dukt dat wil zeggen dat er ook met de Kerst en met Pasen genoeg marsepein gegeten wordt. Natuurlijk stem je vor men op het feest zelf af. Ik heb al kerstmannetjes en -kransjes klaarliggen. Het wordt eigenlijk het hele jaar dóór gegeten in combinatie met veel chocolade of noten. Maar natuurlijk ligt de top rond vijf december. Dan jagen we er ongeveer driehon derd kilo doorheen". In een apart gedeelte van de bakkerij staan alle beestjes, poppetjes en stukjes fruit opge slagen. Waarom zo'n apart ge deelte? „Marsepe inwerk, is schoon werk. Het neemt onmid- delijk vuil op, dus er mag geen stof of zoiets bij komen. Voor dat je begint moet je alles schoonmaken en je nagels kort knippen. Trouwens, als er een gistbacterie bijkomt bederft het Het gaat in ieter geval gisten". Bakker de Langen vervolgt' „Niet alle jongens uit de bakke rij helpen mee, want het blijft vakwerk. Ze leren op school al wel modelleren. In het parttime- onderwijs, één dag per week, worden twee uren uitgetrokken voor de siervakken, maar de routine komt met de jaren. De slag om alle figuurtjes met de hand toch het zelfde gewicht en dezelfde vorm te geven, is niet éénvoudig.'.Degenen die het kunnen, hebben er veelal plezier Marsepein is een half-fabrikaat, wat door geen enkele bakker tegenwoordig nog zelf wordt gemaakt Het bestaat uit een mengsel van amandelen en sui ker. Amandelen rijn duur en suiker is goedkoop. Tussen mar sepein en marsepein is heel wat verschil. Amandelspijs is in fei te een groef gemalen marsepein. Ook dat wordt door bakkers bij de groothandels ingekocht Amandelspijs bestaat uit even veel suiker als amandelen, ter wijl marsepein uit twee delen suiker op één deel amandelen bestaat En dan hebben we het over de allerbeste soort, want het snoep dat uit vijf delen suiker en één deel amandelen bestaat, heet ook nog marse pein. Naast de verhouding in de mar sepein hangt de kwaliteit af van de soort amandelen. „Wij ge bruiken p.g.-amandelen. De Ca- lifomische amandelen rijn goedkoper en het eiwitgehalte is lager. Qua vorm zijn ze mooier, dus ze worden wel ge bruikt om op te leggen. Op gevulde koeken en gebakjes". „Ik heb gewerkt bij het Advies bureau voor Levensmiddelenin dustrie. Ook lab aratori um on derzoek en dergelijke. Wat je daar tegenkomt is verschrikke lijk. Af en toe rijzen je haren te berge. Niet dat de te onder zoeken produkten rotzooi rijn, maar het kan er allemaal net mee door. Net als die marsepein van één-op-vijf. Ik gebruik eeh- op-twee. De Keuringsdienst van Waren is deze tijd ook druk bezig met monsters van allerlei soorten marsepein. Maar nog meer met het onderzoeken van de kleurstoffen. Sinds het be- kend is dat de synthetische kleurstof amerante, rood van kleur, giftig is, of kankerver wekkend kan zijn, houdt de keuringsdienst er oog op dat geen restjes van die stof worden opgemaakt in de bakkerijen". In Maison Van Wijk worden helemaal geen synthetische kleuren gebruikt» Natuurlijke kleuren zijn allicht beter, alhoe wel dien niet zolang goed blij ven. Na een paar maanden ver bleken ze. Het is iedereen be kend dat het water van de rode kool vervelende vlekken kan maken en dat het water van gekookte spinazie bijzonder groen kan zijn. Deze sappen worden toch optimaal gebrukt in de banketbakkerijen- Cacao is één van de natuurlijke pro dukten die bruin maakt, evenals kaneel. Naast enkele kleurstof fen bestaan tevens de zoge naamde „compounds", een ge concentreerde stof die zowel kleur als smaak aan het artikel geeft. Omdat de' trend tegenwoordig terug naar de natuur is, wordt de vraag naar zuivere, witte marsepein ook groter. Marse pein fruit ziet er echter natuur- tsofssm »0-&. 5 Dat marsepein een code I lekkernij is, dat ook door onze voorvaderen met genoegen werd genuttigd, blijkt uit aantekeningen S van bijvoorbeeld Vadertje Cats en Bredero. Cats 1 spreekt, volgens bet Woordenboek der Nederlandse he Taal uit 1913, over „Veelderbande vrachten, waarvoor de j§ marsepein en ?uyfcer 5 moeten vluchten". Volgens hetzelfde boek was Bredero E een grage snoeper want in één van zijn werken schrijft hij „Marsepeyn of Taart, of so een E Ieckertoeetje". Marsepein, ook wei S marcepen, werd ontleend 5 aan het Franse oaarcepain, wat weer kwam van het H Italiaanse marzapane. Van marcepain, in bet Frans massepain gemaakt, en in E die vorm kwam het in onze E taaL Tegenwoordig staat E vreemd genoeg toch de „r* H weer in het woord. Volgens E de Grote Winkler Prins j§ komt marsepein echter van E het Latijnse marcipanis, waft Marcnsbrood betekent. Oosthoeks encyclopedie houdt vol dat het van het Franse massepain komt. A] in ongeveer 1530 werd bet in een boekwerk vermeld, waarschijnlijk een kookboek. Oosthoek zegt dat de oude lekkernij bestaat uit gemalen amandelen en suiker, aromatische stoffen en een geringe hoeveelheid glucose stroop of eiwit om scheuren tegen te gaan. Ook worden wel eieren of E confituren toegevoegd. Het prod uk t, wordt volgens S dezelfde Oosthoek, veel vervalst en geïmiteerd, waarvoor men witte bonen, E pruimen-, perzik- en E abrikozenpitten gebruikt. E Dankzij de Keuringsdienst van Waren is dit echter niet meer waar. E De grootwinkelbedrijven verkopen ook veel marsepeinen produkten, zij kopen het echter in bij de groothandel. eiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiinniiimimiiiiiiiniiiiMniiiiiantiia '®v- Banketbakker De Ungen: „Marsepetnwerk is erg arbeidsintensief, maar door het zelf te maken, behoudt het zijn eigen karakter". lijker uit als het een gele onder grond heeft. Een paar jaar gele den werd de gehele hoeveelheid marsepein geel gekleurd en met andere kleuren „perfekt" be spoten. Nu wordt er toch weer witte marsepein gebruikt Ondanks alle waarschuwingen voor tandbederf, liggen de win kels toch vol met snoepgoed (of snoepslecht). „Ach, het is bewe zen dat de banketbakkerijsector voor slechts 10% voor tandbe derf zorgt", zegt de heer De Langen schouderophalend. „De mensen gebruiken thuis in de koffie en thee toch ook grote hoeveelheden zoet Om maar niet van al het vet te spreken wat dagelijks wordt geconsu meerd. De mensen eten er on danks de waarschuwingen heus niets minder om". Vroom en Dreesmann In de grote warenhuizen wordt echter wel degelijk iets gemerkt van de anti-snoep-reclame. De heer Bax, chef van de afdeling gebakswaren in Vroom en Dreesman vertelt: „De huis vrouwen kopen nog genoeg, maar de scholen duidelijk min der. Bij de kinderen blijken de argumenten dus meer door te dringen". In V&D worden afgewerkte produkten van de groothandel Dam co uit Vlaardingen ver kocht, De figuurtjes dus. Scha len patat met croquetten, slaat jes, noem maar op, alles lijkt even echt. Uit .Duitsland komen de zoge naamde marsepeinbroden, sta ven marsepein in verschalende kleuren. Deze kunnen in plakjes gesneden worden, Een figuurtje is meer een surprise voor het kind. „De echte marsepeinlief hebbers", weet de heer Bax te vertellen „kopen een stuk brood, dat kan per ons. Huis vrouwen zie je veelal een stel verschillende figuurtjes kopen, voor in de kinderschoen of ge woon als leuk-uitziende lekker nij. SIGNALEMENT: leeftijd: 11 maanden naam: Micky geslacht: mannelijk ras: bastaard Ierse set kleur: bruin ter beharing: kort De naam Micky hoor je ei genlijk niet zoveel als naam voor een bond. Katten met de naam Micky kom je wat vaker tegen. Onze Micky trekt zich daar echter niet veel van aan en als je hem bij zijn naam roept luistert hij ogenblikkelijk. Micky is in de donkere dagen voor kerst naar het dierentehuis Hargahoeve gebracht omdat zijn baas allergisch voor honden blijkt te zijn. Dat zijn vorige baas niet tegen bonden kan, is te merken. Waarschijnlijk heeft de baas geprobeerd zover mogelijk van zijn hond vandaan te blijven, want als je de karak tereigenschappen van de hond ziet, blijkt dat hij niet veel opvoeding heelt geno ten. Als zijn baas vertelt dat zijn bond van elf maanden nog steeds niet zindelijk is, waar zit dan de fouL Als je dan hoort dat de hond nog steeds niet is bijgebracht om even thuis alleen te blijven, nog steeds niet gewend is om met een auto mee te rijden en men ook niet heelt gepro beerd hem met kinderen te leren omgaan kan men Mic ky eigenlijk als jonge pup van acht weken beschou wen. Misschien een rare ver gelijking, maar bedoeld wordt natuurlijk dat Micky nog net zoveel kan en niet kan als een jonge hond. De opvoeding van een jonge hond kan men in vier fasen verdelen waarbij de laatste ook weer is te verdelen in twee fasen. Hier zullen we verder niet op in gaan maar het blijkt dat men er met Micky geen rekening heeft gehouden. Misschien in on wetendheid. Men moet na tuurlijk niet passief afwach ten totdat de hond eindelijk snapt wat er van hem ver langd wordt Gelukkig is Micky geen domme hond en is hij pas elf maanden zodat hem nog alles is bij te leren. Met wat geduld en tijd zal dit beslist geen heksentoer zijn. Gesproken werd over kara k tereigenschappen maar dit is niet helemaal juist Dit waren de eigen schappen die hem waren „aangeleerd" of „niet aange leerd". Opvoedingseigeo- schappen dus. De karakte reigenschappen van Micky zijn: lief, trouw, aanhanke lijk. speels en blij, om er maar een paar te noemen. De opvoeding is er op ge richt om deze eigenschappen naar voren te laten komen en "de nare eigenschappen die de hond zich eigen wil maken direkt de kop in te drukken. Is dit gebeurd dan heeft men een goede kame raad en gaat de hond voor zijn baas door het vuur en is de hond zijn baas nooit tot „last". Er zitten nog meer dieren in het dierentehuis aan de Sportlaan 2 in Schie dam die een tehuis verdie nen. Bijvoorbeeld een Duitse herder, een kruising herder kees, een bastaard spaniel, een poedel en een bouvier. Op de kattenafdeling heeft de emancipatie van de vrouw ook haar intrede ge daan. Er zitten maar liefst zeven poezen waarvan er twee al gesteriliseerd zijn. Eén van <fe laatste toespraken van dommee M. C. Baart. Mevrouw Baart luistert toe. Schiedam „Samenwerking met de andere Schiedamse kerken? Ja, die zou nog wel beter kunnen. De contacten waren er natuurlijk, maar iu andere gemeenten heb ik het toch anders meegemaakt". Een uitspraak van dominee M. C. Baart, op de avond van zijn afscheidsreceptie afgelopen zaterdag. Na acht jaar werkzaam te zijn geweest in de Hervormde Gemeente in Schiedam zal hij aanstaande zondag al zijn eerste preek houden in de nieuwe woonplaats Hoensbroek in Limburg. Ook mevrouw M. Baart riet de nieuwe gemeente als een uitda ging. „Een predikant leidt nu eenmaal een zwerversbestaan. Wij hebben de hele wereld ge zien en beleefd. Schiedam was eigenlijk onze eerste gewone gemeente. Daarvoor heeft mijn man bij de koopvaardij ge- werkt-'. „Zestien jaar ongeveer hebben we in hel buitenland gewerkt. Daarvan een jaar vast in Fran krijk, rijf jaar in Singapore en vijf jaar in Hamburg. Noem maar op. Talenkennis? Ja, aar dig wat We spreken aardig Nederlands, Frans, Duits, En gels. Noors, Deens, enzovoorts". Beiderr spreken rustig en over dacht En zeer bescheiden. Blij ven zelfs in het middelpunt van de belangstelling achtergrondfi guren. „Door dat reizen leer je veel mensen kennen, je leert contac ten leggen en te luisteren naar de mensen. Je probeert er over al achter te komen wat de men sen daar beweegt", legt me vrouw Baart uit „De televisie Is wat dal betreft een imitatie- beeld. Je leert het volk pas kennen als je er zit". „Het Christendom", vervolgt dominee Baart lris overal an ders. Zelfs in Nederland is het verschil in beleving erg groot Zo zal het in Limburg ook weer wennen zijn. Voor een Afrikaan is God zwart en dat geef ik daar grif toe, als ze het mij vragen. En voor een Chinees kind is God een Chinees". Dominee Baart is in Schiedam niet alleen bekend geworden ora zijn preken vanaf de kansel in de Grote Kerk, maar ook om zijn maatschappelijk werk. „Ach, ik heb zelf misschien het minst van iedereen gedaan. Bij het opzetten van de Stichting Maatschappelijk Werk, de Tele fonische Hulpdienst en het werklozenprojekt van De Trechter heb ik wat geadvi seerd. Daar heb ik prettige her inneringen aan". „Tegenwoordig krijg je de kans om In de gemeente in plaats van bóven de gemeente te staan, als dominee", vertelt rijn vrouw. „Wij hebben altijd de wens ge had om op het grondvlak zelf mee te werken als gewoon ge meentelid. Er wordt van je ver wacht dat je voorzitter en voor- ritster wordt van allerlei instel- lingken, maar tot nu toe heb ik geweigerd". Twee mensen die met beide benen op de grond staan, ook in Hoensbroek zal het best luk ken. „Donderdag heb ik daar al weer mijn eerste vergade ring".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5