Jeugdstad komt weer 'Hondepoep maakt spelen onmogelijk Hijmans wil telkens „even uw aandacht" voor de binnenstad Evenwicht tussen snikken en grimlachjes Creatieve avond van Vrouwen café probleem groter: Lévi Weemoedts tweede bundel -> „Geen Bloemen" Vlaardingen groeide weer éffl „D'66 zet hele visie op een velletje A4" Ook bij bouwplan 1-R was er geen inspraak: Werkgroep ergert zich weer aan Zijdeveld Geen lijmstof bij isolatie Nieuwe auto voor reinigingsdienst Raad voor Huisvesting vergadert Bibliotheek gesloten SC/VD/WW3 VIaardingen Ook dit jaar zal Jeugdstad de kerstvakantievie- rende Vlaardingse jeugd onder dak bieden. Jeugdstad 1978 zal gehouden worden van 28 de cember tot en met 4 januari voor de vijfde keer in het com plex De Oude Lijnbaan. De organisatie van de manifestatie berust in handen van de Vlaar- dingse Raad voor Jeugd- en Jongerenwerk. Jeugdstad zal dagelijks geo pend zijn van 10 uur "s ochtends tot 4 uur 's middags. De kosten. verbonden aan één dagje Jeugd stad, bedragen niet veel; 1 gul den 50. Het feest is bedoeld voor kinderen tussen de 5 en 11 jaar. Het programma dat Jeugdstad biedt is veelbelovend. Zo kan er op allerlei fronten geknutseld worden. Ook is er de mogelijk heid voor sport en spelletjes. Wie honger heeft kan zelf pof fertjes of tosties bakken en ver moeide kinderen kunnen uitrus ten in een speciaal daarvoor gebouwd filmzaaltje, waar de FICO een heel afwisselend pro gramma zal brengen. Op het podium tenslotte zal een aparte ploeg aanwezig zijn om de kin deren met mu2iek, spel en quiz te vermaken. Ook dit jaar zullen hon derden kinderen in de kerstvakantie tijdens de ma nifestatie Jeugdstad aange naam bezig worden gehou den. Lèvi Weemoedt. laatste bundel? „Geen Bloemen" voorlopig zijn Schiedam Door de „massale" hoeveelheden hondepoep op speelter reinen dreigen de Jeugd land-instuiven tijdens schoolvakanties onmoge lijk te worden gemaakt. Dat waarschuwende ge- luid komt van Joop van Broekhoven, de jeugd- consulent bij de gemeen te Schiedam, die de sport en spelactiviteiten in de verschillende wijken van de stad coördineert. Met de nota „Hondevuü op de velden" is een oude grief van wethouder Chris Zijdeveld en WD-raadslid Cor van Tilborg weer onder de aandacht geko men van de raadsleden in de commissie voor ruimtelijke or dening. Van Broekhoven noemt vanzelfsprekend, dat honden uitgelaten moeten worden en ook regelmatig moeten kunnen rennen, maar hij vindt het een trieste en kwalijke zaak als „hun bazen de speelterreinen als openbaar hondetoilet ge- "bruiken". „Afgelopen herfstvakantie was het zelfs zo erg, dat kinderen na de sportinstuiven onder de hondepoep zaten", aldus de jeugdconsulent „Daar het gehe le jaar door vnj intensief op de velden worden gespeeld, zal het zeker regelmatig gebeuren dat kinderen uiterst smerig thuisko men. tot groot ongenoegen van hun ouders." En volgens Joop van Broekhoven wordt het steeds erger: „In het verslag van Jeugdblad 1977 is reeds vermeld dat de grasvelden aan de Marco nistraat nauwelijks te gebrui ken waren vanwege het vele aanwezige hondevuü. Dit jaar is gebleken, dat het op bijna alle terreinen het geval was". Deze week is tijdens de commis sievergadering van Zijdeveld het probleem even op tafel ge komen. CDA-raadslid Piet Poot vond, dat Schiedammers die de voordelen van een huisdier sma ken ook de nadelen op hun schouders moeten nemen. Om dat verantwoordelijkheidsbesef aan te wakkeren startte twee jaar geleden dan ook de actie „Hond in de goot". Het hielp weinig, en later dacht wethouder Zijdeveld er zelfs aan om het Prinses Beatrixpark en de Maasboulevard bij wijze van experiment voor honden af te sluiten. Maar dat ging ook niet door, want die maatregel leek al te driest Sinds die tijd heeft de gemeente deze kwestie laten rusten. „Geduldig lijden" heette Lévi Weemoedts eerste bundel, de tweede heeft hij „Geen Bloe men" genoemd. Wie enigszins in die terminologie van de rouwad vertenties thuis is, begrijpt dat het dus afgelopen is- Aan het geduldig lijden is een einde gekomen geen bloemen svp. In een interview in onze moeder bladen de Haagsche Courant en het Rotterdamsch Nieuwsblad kondigde Weemoedt ook iets dergelijks aan. Dat het op was. Aan 's dichters leed was een einde gekomen, We moeten er maar geen ophef van maken. Geen bloemen dus. „Geen .Bloemen" opent met een citaat van Francois Haversch- midt. ook geen kleine jongen op het gebied van droeve verliefd heid en doodslyriek en beter bekend onder zijn schuilnaam Piet Paaltjens. En evenals diens j gedichten zitten ook Weemoedts verzen vol zoete ellende en plot- seling venijn. Moedeloos roa- i kende titels als „Tips voor Al- Vlaardingen Het bevolkings- 1 aantal van Vlaardingen is in de maand oktober weer iets toege nomen. Het eindcijfer van 79.240 ligt 16 hoger dan het j aantal inwoners, dat de gemeen te op 1 oktober telde. Deze aanwas is vooral te danken aan J het geboortecijfer, dat de zaken aardig in evenwicht hield, hi oktober werden 46 meisjes en 42 jongens geboren, terwijl 53 inwoners overleden. Er ves- tjgden ach 242 nieuwe inwoners ip de stad, terwijl 261 personen naar elders vertrokken. Sinds 1 januari van dit jaar is vlaardings inwonertal al met 153 gestegen. Nog even volhou den en het worden er vanzelf foch 80.000. Vlaardingen De dames van het Vrouwencafé in het buurt centrum De Haven houden vrij dag 1 december een creatieve avond. De bedoeling is, dat er met vingerverf en schmink al- ierlei .aardige dingen gedaan worden. Daarbij is het niet in de eerste instantie de bedoeling, allerlei fraaie creaties te maken; decreatieve avond is vooral om eens anders dan met praten een onderwerp te behandelen. Het geheel zal begeleid worden door Betty Landers. Wie over de activiteiten van het Vrouwencafé meer wil weten kan bellen met 34.13.83. leenstaanden". „Weemoedts Fe ll citatiedie nst", „Don Juan Lui" en „Contactadvertentie" ironi seren vaak een inhoud die klef is van de tranen. De succesfor mule van Haverschmidt, het la- biele evenwicht tussen snikken en grimlachjes, weet ook Lévi Weemoedt geraffineerd te han teren. Duidelijk dat zonder die ironi sche afstand het ach-en-wee ge roep om het eigen leed in tome loos zelfmedelijden ten onder 2ou gaan. Maar Weemoedt weet dat natuurlijk: ,,'k Zie zo vaak verliefde paartjes even stilstaan voor mijn huis: Daar woont Weemoedt, wijst de jongen. En het meisje slaat een kruis". Hij kan zichzelf aardig op een af standje zetten, al wordt alles er nog „weemoediger" op. „Geen Bloemen" bevat veel kor te, anekdotische gedichtjes. Een soort aftelversies op het thema „allenig-heid". Want eenzaam heid kun je het niet noemen, dat klinkt veel te theatraal voor het soort verlatenheid dat Wee moedt oproept Het soort dat door Nederlandse zangsterren uit het Zuiden des lands gaarne wordt bezongen. Daar rijmt „vrouw" ook altijd op ,jou" en „hou". Alleen weet Weemoedt net dat draaitje te geven dat de tekst opeens giftig maakt „Veel honden hebben baasjes,/ veel mannen wel een vrouw. Ik heb alleen maar niemand/ waar ik zoveel van hou". Maar behalve die korte gedich tjes, scherpgeslepen leed. zou je ze kunnen noemen, staat er ook langer werk in. Van dat langere werk is misschien het gedicht „Lullopertje" wel het opvallend ste. Het handelt over de trieste gevoelens van een jongetje dat dapper zijn best doet lekker mee te voetballen, maar lukken wil dat niet erg. ,,'k Was iedere wedstrijd weer de droefste van het veld/ en liep neerslachtig wat van achteren naar voren/. Er was geen gras spriet of ik had hem al geteld,/ en 'k wist bij god niet of we wonnen of verloren.enz. In tegenstelling tot wat men zich in het algemeen bij het woordje „poëzie" voorstelt, is die van Weemoedt heel makkelijk lees baar. Zijn regels en woorden hoeven met met de sohuifmaat opgenomen te worden, woor den- en grammatikaboeken kunnen in de kast blijven, Wee moedts taal is heel direct ver staanbaar. Misschien dat daar ook het geheim van Weemoedts succes schuiii. Hij was enige tijd de best ver kochte dichter van Nederland. En een bekend weekblad deed hem een nieuw abonnee als ■welkomstgeschenk cadeau. Zoiets komt niet zo vaak voor, meestal krijgen we een hand doek of een kop-en-schotel. Tot slot een Vlaardings gedicht, zij het dat waar over de dichter tobt niet specifiek aan Vlaardin gen gebonden ii:. Hoewel de veelzeggende titel luidt: „Half weg". ,,'k Ben dertig jaar en dagelijks in de kroten:/'k Zwerf j van café de Waal naar d'Oude Marcktf Nog dertig jaar. dan word ik aangeharkt/ En hope lijk van tijd tot tijd begoten." „Geen Bloemen" werd uitgege ven door Erven Thomas Rap en kost twaalf gulden. J-H. B. De Schiedamse binnenstad, met op de voorgrond de Hema. links het stadskantoor en het Emmaplein. Het was raadslid Hijmans tot voor kort niet bekend, dat met het „stadserf", een term die in het bestemmingsplan veel voorkomt, het Emmaplein wordt bedoeld. Schiedam Bij wethouder Chris Zijdeveld zijn geen klach ten bekend over het gebruik van formaldehyde in spaanplaat. Voor zover de wethouder van stadsontwikkeling en milieuza ken bekend is, wordt bij isolatie van woningen in Schiedam niet gewerkt met üjmstoffen die - schadelijk voor de gezondheid kunnen zijn. Zijdeveld heeft dat geantwoord op een vraag van PPR-raadslid Herman Noordegraaf, die erop wees dat het chemisch produkt bij isoleren niet meer gebruikt mag worden. Zijdeveld gaf als goed voorbeeld de geïsoleerde hutten in Woudhoek-Zuid, waar bij het opvullen van de spouw muren een betere procedure is toegepast. Vlaardingen De reinigings- en ontsmettingsdienst heeft on langs het aantal opzichters met één man uitgebreid. Die functio naris moet zich ook optimaal kunnen verplaatsen, om zijn werk naar behoren te kunnen doen. Daarom heeft het college de gemeenteraad voorgesteld, voor de dienst een nieuwe per sonenauto aan te schaffen. Daarmee is een bedrag van bijna tienduizend gulden ge moeid, De raad mag zich er binnenkort over buigen. Er dient ook een lichte vrach tauto te worden aangeschaft voor de afdeling gebouwen en technische installaties van ge meentewerken. De servicewa- gen die de dienst momenteel gebruikt is dringend aan ver vanging toe. Deze aanschaf kost in totaal al bijna vijfentwintig duizend gulden. Ook hierover kan de raad zich uitspreken. Schiedam Al gebeurt het maar in vijf S tien minuutjes, D'66-raadslid drs. Rob Hijmans wil elke keer dat de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning vergadert het even over de binnenstad hebben. Als vast punt van de agenda zou de stand van zaken over het be stemmingsplan voor de binnen stad moeten worden opgeno men, vindt de democraat Hijmans heeft deze wens al m de rondvraag van de commissie van wethouder ir. Chris Zijde veld te kennen gegeven, maar is er schriftelijk op teruggeko men toen hem duidelijk was dat van die wens in de de notulen niets terug te vinden zou zijn. Hetzelfde geldt voor twee ande re vragen, die hij had gesteld. Hijmans, die zich in de ogen van andere partijen steeds meer ma nifesteert als een „eigenwijs vol- houdertje", een doordouwer dus, wil weten of er volgens artikel 11 van de wet op de ruimtelijke ordening al snel kan worden gebouwd op het Gat van Bolmers, althans op dat deel ervan wat de bestemming woon- doeleinden had gekregen en wat ook door de Kroon wel is goed gekeurd. Ook wil hij weten, wat de gevolgen voor Schiedam zijn als de gemeenteraad niet vóór 17 augustus volgend jaar een nieuw bestemmingsplan heeft gemaakt. Die datum was door de Kroon genoemd. Hijmans is, zo büjkt uit zijn tweede A4-velletje, vast van plan om met grote regelmaat de betrokken commissie te con fronteren met de kijk van D'66 op de binnenstad. Vorige week had hij zich daarin beperkt tot het citeren uit het kroonbesluit, met als losse opmerking tussen door dat D'66 drie warenhuizen vlakbij de Broersvest wil. Op hetere hangijzers rond het be stemmingsplan, dat voor het overgrote deel niet de goedkeu ring van de Kroon heeft gekre gen, was Hijmans niet ingegaan. Bij PvdA-raadslid Ton de Vos ontlokte dat de schamperende opmerking: „D'66 zet zijn hele binnenstadvisie op een A4-tje." Schiedam De handelwijze van wethouder Chris Zijdeveld over de bouwplannen in Woud- hoek-Noord is een blijvende er gernis voor de werkgroep ruim telijke ordening, een werkgroep die is aangesloten bij de stich ting samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN). Het tweede bouwplan, deelpian 1-B, is deze week nogal rauw op het dak gevallen bij de werk groep, die daags daarna verga- derde in de caravan van op- bouwwerker Jos van der Lugt, naast de bibliotheek aan het eind van de Willem Andriessen- laan. „Ook over deze 124 koopwonin- gen is weer geen enkele vorm j van inspraak geweest- Dit deel- I plan kunnen wij alleen voor kennisgeving aannemen en daarmee is de kous af. Het gaat I er nu om hoe het in de toekomst moet, want nog steeds is er geen enkel zicht op een fatsoenlijke I inspraak", aldus opbouwwer- ker Van der Lugt, die ook PvdA- raadslid is. Deelpian 1-B telt 86 huizen in de premiekoop en 38 in de vnje sector, die ten westen van de Harreweg komen te staan. Een bezwaarschrift zal door de werkgroep deze keer waar schijnlijk met worden inge diend, gezien de ervaringen met deelpian l-A ofwel plan-Hoorn, waarover woensdag 20 decem ber in Den Haag een uitsluitend formele hoorzitting zal plaats vinden. Omdat voor de eerste fase van woningbouw toch een artikel- 19-procedure zal worden toege past (dat maakt mogelijk dat al gebouwd kan worden, terwijl het bestemmingsplan voor Woudhoek-Noord nog niet als geheel is goedgekeurd), heeft het volgens de werkgroep wei nig zin om ook deze keer een bezwaarschrift naar de provin cie te sturen. Ongehoord vindt de werkgroep het optreden van Zijdeveld wel, Hoewel de raad heeft gepleit voor een betere inspraak in het vervolg, is deel pian ÏB maandagavond ?.ls complete verrassing in het nieuws gekomen. - Maassluis De Raad voor Volkshuisvesting komt volgen- I de week woensdag, 6 december, bijeen in de kantine van het Gemeentelijk Woningbedrijf aan de P. J. Troelstraweg 6. Op de vergadering worden on- der andere de verslagen behan deld van de diverse secties van j de Raad. Ook is er een voorstel i om de kelders in diverse flatge bouwen te blinderen. Gespro- j ken zal ook worden over de vervanging en uitbreiding van de zonneschermen van het be- jaardencentrum De Vliet De vergadering is openbaar en begint om 20 uur. Vlaardingen De Centrale ge- meentebibliotheeken de filialen aan de Van Hogendorplaan en de Dirk de Derdelaan zullen op dinsdag 4 december gesloten zijn om 16 uur. Ook de avondo penstelling komt die dag te ver vallen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3