H wv Nieuwe weg ten noorden van Beatrixpark is nodig" Zwakke groepen ondersteuner Vlaardingse politie benadert ouders via scholen Foppen- polder in gemeente raad Wim van Meenen niet geroyeerd Moeilijkste beslissing uit Maaslandse raads geschiedenis Voor veilig brommen en fietsen Demagogie met begroting Werkgroep wil ruimer budget Bromfiets gestolen Verkeereen probleem voor heel Schiedam Piet Verkerk voorzitter van ROVS Het nieuwe werkplan Stichting Welzijn DONDERDAG 7 DECEMBER 1978 SC/VD/WW3 Maasland - De gemeenteraad Maasland zal 19 december één van de moeilijkste beslissingen in haar geschiedenis moeten nemen. De raad zich dan moe* ten uitspreken over al dan niet onder water zetten van de Fop penpolder. Het voorstel dat het college de raad zal voorleggen is echter nog niet openbaar. Zoals bekend, hebben tal van landbouw- en stands or ganisa- ties hebben zich inmiddels al verzet tegen inundatie van de polder, evenals trouwens de be woners en grondbezitters in de polder. Zij zien een Foppen- meer niet zitten De watersportverenigingen zijn. echter grote voorstanders van het realiseren van een meer. Tijdens de algemene beschou- Burgemeester J. van den Brink over de Foppenpol der: „Een der moeilijkste beslissingen uit de geschie denis van de Maaslandse raad". wingen hebben de dne fracties zich reeds over de bestemming uitgelaten. De Open Groepering had daarover nog geen memng en zou het voorstel van b en w afwachten. De WD was vóór het behoud van de polder, evenals het CDA. CDA-raadsbd T, Goudswaard had dat al eerder meegedeeld, maar fractievoorzitter W. van Geest stelde zich tijdens zijn algemene beschouwing toch iets behoudender op- Vlaardingen De gemeentepo litie van Vlaardingen beeft de hoofden van scholen in Vlaar dingen een brief gestuurd over de verkeersveiligheid van de leerlingen. De hoofden van de scholen wordt gevraagd de ou ders van hun leerlingen attent te maken op de onveiligheid van hun kinderen, wanneer on voldoende aandacht wordt be steed aan de technische staat en onderhoud van hun vervoer middelen. Daarnaast wordt gevraagd om tijdens het verkeersonderncht op school aandacht te besteden aan. dit aspekt van de verkeers veiligheid. Deze brief benadrukt nog eens Je belangrijke preventieve taak die de politie heeft De brief begint dan ook met de opmer king dat de Vlaardingse politie eigenlijk geen bekeuringen zou willen uitschrijven. Zij moet echter wel tot bekeu- ren overgaan, omdat vele bur gers menen rechten te hebben ten koste van anderen. Bij de jeugd ligt het vaak an ders: zij zien geen gevaar, maar zijn echter vaak zelf wel een gevaar in het hedendaagse drukke verkeer. Door hun rijgedrag, maar ook door de dikwijls slechte staat van onderhoid van hun fietsen en bromfietsen zijn zij een ge vaar voor anderen en voor zich zelf. De politie vindt het wenselijk dat de ouders van jeugdige weg gebruikers eens onderzoeken waarmee hun kinderen zich over de openbare wegen spoe den. In een bijgesloten folder van Veibg Verkeer Nederland wor- Politie van Vlaardingen wijst op de gevaren van slecht onderhouden fietsen en bromfietsen. iieruiig en met name van iemand, die intelligent genoeg is om beter te kunnen weten. P. FOOT (In Schiedam is Plet Poot be kend als CDA-raadslld en nes tor van de gemeenteraad). Naar aanleiding van het artikel in uw krant van woensdag 29 november, onder de titel "Veel meer gemeenten komen door het kabinet in de rode cijfers", het volgende. In dat artikel zegt wethouder Scheeres onder meer, dat er landelijk een zeer kortzichtig beleid wordt gevoerd, en daarom is het enige wat Schiedam doen kan om van meer inkomsten verzekerd te zijn: de tarieven verhogen. De moeilijkheden kunnen dus alleen opgelost worden door meer geld bij de burger te halen. De*wethouder stelt dat, alsof dit jaar voor het eerst de tarieven verhoogd worden. Tenminste vier jagr hanteert het gemeente bestuur op voordracht van het college van burgemeester en wethouders al het middel van tariefsverhoging. Omdat ik als gemeenteraadslid medeverant woordelijk ben voor die hogere tarieven, een paar voorbeelden. Het reinigingsrecht is nog steeds niet boog genoeg om de kosten daarvan te betalen. Het tarief zal daarom, aldus wethou- j der Scheeres, met tien procent I omhoog moeten. De wethouder kan dat moeilijk aan het lande lijk beleid wijten. De uitkering uit het gemeentefonds daalt wel, maar de bijdragen van njk en provincie stijgen. De tarieven voor drinkwater stijgen met ongeveer twaalf pro cent Oak deze verhoging kan de 'wethouder niet aan het lan- delij'k beleid wijten. De onroerend-goedbelastïng wordt met acht procent ver- hoogd. Deze gemeentelijke be lasting wordt niet door het lan delijk beleid bepaald. Wat verder in het artikel betoogt de wethouder, dat die tariefs verhoging nu eenmaal moet, anders moet je te veel putten uit de reservepot. Nu is de saldireserve de laatste acht jaar opgelopen van één miljoen tot 13 miljoen in 1978. In de nota van aanbieding voor de begro- 'ting 1979 becijfert het college en dus met name de wethouder van financien, de heer Scheeres, de gemeentelijk reserves op 94 miljoen guldens. De begroting voor 1977 werd door de raad aangenomen met een geraamd tekort van rond 900.000 gulden, bij de afsluiting van de rekening 1977 blijkt er een voordelig slot te zijn van 1.600.000 gulden, dus jvind ik de angst om uit de reserves te putten wat overtrok ken. Tenslotte zegt de heer Scheeres i het artikel: het kabinet-Van Agt heeft het beleid 180 graden omgebogen. Zo'n uitspraak kan de wethouder natuurlijk niet waarmaken. Bestek *81 buigt het beleid geen 180 graden om. Bestek '81, waar een klein aan tal mensen op een onverant woorde manier tegen ageert, is door de Tweede Kamer goedge keurd, dus door de mensen die wij met ons allen daarvoor aan gewezen hebben. Wanneer wethouder Scheeres zijn préadvies (VR 286, 1978) op de wijziging belasting- en retri butietarieven begint met: het overheidsbeleid, zoals dat se dert 1 januari 1977 wordt ge voerd, wordt ook in het jaar 1979 voortgezet, vind ik het on redelijk en onverantwoord om te stellen: het kabinet-Van Agt heeft het beleid 180 graden om gebogen. Tenminste, ten opzich te van de gemeentelijke tarie ven. Het kabinet-Van Agt be stond 1 januari 1977 nog niet, en ik vind het demagogie van het laagste peil om zo de Schie- damse burger voor te lichten - Maassluis De werkgroep „Kunstzinnige Vorming Schooljeugd" in Maassluis heeft voor het programma in 1979 een verzoek hij het college van burgemeester en wethou ders ingediend om het budget te herzien. De werkgroep wil de mogelijk heid hebben minimaal één kleu- tervoorsteiling en twee pro gramma's voor leerlingen van het lager-, het voortgezet- en het partiele onderwijs in 1979 te kunnen verzorgen- De werkgroep is samengesteld uit drie leden van de Culturele Raad Maassluis en vertegen woordigers van het onderwijs. Hoek van Holland De Hoek se politie heeft een 20-jarige kassenbeglazer aangehouden. De jongeman had in de le Scheepvaartstraat een brom fiets gestolen, maar bij het weg rijden werd hij betrapt De Kerk- weg in Ke- thel wordt veel ge bruikt door sluipverkeer richting Rot terdam of Overschie. Maar mo menteel is het voor au tomobilisten uit Schie dam-Noord het enige al ternatief in die richting voor de Churchill- weg, die flink druk is door Kor Kegel Schiedam Zelfs in de noordelijke wijken van Schiedam is het pro bleem van de Zuidelijke Randweg op tafel geko men, maar daar in Groenoord wordt er be paald afstandelijker te genaan gekeken. Wel is een alternatief bedacht dat de ver keersdrukte op de Nieu we Damlaan en de Bur gemeester Van Haaren- laan zou tegengaan, en, zoals wethouder Chris Zijdeveld heeft laten doorschemeren, het niet aanleggen van de Zuid elijke Randweg door de Gorzen zou meer drukte op de Burgemeester Van Haarenlaan met zich meebrengen. De werkgroep ruimte lijke ordening in Schie- dam-Noord, die is aan gesloten bij de stichting voor samenlevingsop bouw in dat stadsdeel (SSSN), heeft over de verkeersaspecten ge praat en daarbij is uit de bus gekomen, dat een snelle aanleg van een weg ten noorden van het Prinses Beatrix park wenselijk zou zijn. Het gaat hierbij om een verbindingsweg tussen Ketnel/Spaiand en het industriegebied, de 's- Gravelandsepolder. Het plan is niet geheel nieuw, integendeel zelfs, maar de werk groep ruimtelijke orde ning (RO) gaat er nu wel zwaar aan trekken. Door zo'n weg zou vol gens Aad Broxks, secre taris van de werkgroep, het hele verkeersbeeld in Schiedam-Noord ver anderen. Er is nu immers maar één echte uitvalsweg, die de noordelijke wij ken Groenoord, Spa- land, Kethel en Woud- hoek verbindt met de rest van de stad. Dat is de Churchiilweg, die uitkomt op de Nieuwe Damlaan (en vervol gens verder leidt naar de Burgemeester Van Haarenlaan) en van waar ook een mogelijk heid bestaat om op rijksweg 20 te komen. Een andere route voor snelverkeer om uit Schiedam-Noord te ko men loopt via de Laan van Bolnes naar Vlaar dingen. En dan zijn er ook twee sluipwegen, waar ech ter het autogebruik ver afschuwd wordt en waar de wens bestaat om dat sluipverkeer te rug te dringen. Dat is bekend van de Harre- weg, die naar Delft leidt. Maar ook zijn er bij de werkgroep RO klachten binnen geko men van bewoners van de Kerkweg (tussen dorp Kethel en de afge legen Kerkbuurt). Zo'n nieuwe weg ten noorden van het Prin ses Beatrixpark, die on geveer gesitueerd zou kunnen worden tussen de verlengde Zwaluw laan en de 's-Graveland- seweg, betekent volgens de werkgroep RO een enorme ontlasting van de Kerkweg, terwijl er bovendien vrachtver keer over zou kunnen rijden naar de Abel Tasmanstraat (want ook een parkeerterrein voor vrachtauto's bij de eigen wijk vindt de werkgroep wenselijk, zolang de vrachtauto's maar uit de wijk blij ven). Maar dat zijn natuurlijk niet de enige redenen. waarom de werkgroep zo'n weg voorstaat (de aanleg zou een aardige duit gaan kosten, want er moet een viaduct voor worden aangelegd onder het spoor Rotter dam-Delft). De weg be tekent een tweede uit valsweg voor Schie dam-Noord, hetgeen een behoorlijke ontlas ting tot gevolg heeft voor de Churchiilweg, Nieuwe Damlaan en Van Haarenlaan. Wat dat betreft zullen er in de andere wijken van de stad geen be zwaren bestaan tegen de plannetjes, die in Schiedam-Noord zoal worden gemaakt. Maar, die weg langs het Bea trixpark is er natuur lijk nog lang niet, en voorlopig zitten wijken zoals Groenoord en Niemvland met het eu vel Nieuwe Damlaanf- Van Haarenlaan. Daar is het te druk. Er zijn in Noord geïnte resseerden, die tot de conclusie komen dat er een keus moet worden gemaakt. Om de Nieu we Damlaan te vrijwa ren voor het verkeer vanaf rijksweg 20 wor den de op- en afritten bij de Beneluxtunnei (het halve klaverblad bij rijksweg 19) als hoogst noodzakelijk be schouwd. Meer verkeer komt echter in dat geval vanuit de richting Vlaardingen de Schie- damse kant op. En dan? De Burgemeester Knappertlaan wordt minder druk, wil elke betrokkene. Dus blijven over: de Van Haaren laan of een Zuidelijke Randweg, door de Gor zen. De Van Haarenlaan zou nog drukker worden in het ene geval, en in het andere geval zit Schie- dam-Zuid met de ge bakken peren. In Noord is men geneigd te zeg gen: leg die randweg over de Havendijk maar aan. Maar de werkgroep RO in Noord is niet unaniem, en goed georiënteerd heeft geen enkele werkgroep zich trouwens nog. Het gaat ook heel Schiedam aan. En daarom is al eens aangedrongen op een lezing door wethouder Zijdeveld den een aantal punten concreet genoemd. Voor fietsen: goede voorlamp. reflecterende pedalen, wit ach terspatbord, rood achterlicht, reflector aan bagagedrager, goede snelbinders, een tas om aan de bagagedrager te hangen (niet aan het stuur), en aandacht voor loszittende onderdelen. Voor bromfietsen: banden met een goed profiel en een juist spanning, goede venng, juiste afstelling, goede remmen, goed werkende verlichting en een goedgekeurde helm. Schiedam Wim van Meenen is nog steeds lid van bewoners- vereniging Schiedam-ZoicL Door een misverstand in het bestuur is de indruk gewekt, dat de voormalige voorzitter van de SSWO geroyeerd zon zijn als lid van de bewonersver eniging. Maar hoewel dat misverstand al drie weken oud is, moest Van Meenen er zelf aan te pas komen om één en ander recht te zetten. De bewonersvereniging bet het zo. Wel was Wim van Meenen door Arie Zwarabom teruggeroepen als vertegenwoordiger van Zuid in de SSWO (de stichting die als werkgever van de toekomsti ge opbouwwerker gaat optre den), waardoor hij zijn voorzit terschap van deze stichting moest neerleggen, maar uit ei gen beweging is hij uit het bestuur van Zuid gestapt Dat was Zwambom nog niet ter ore gekomen toen hij over het royement van Van Meenen sprak, maar volgens Zwaru be ms opvolger als voorzitter van Zuid. Koos van der Keur» klopt de uitleg van Van Meenen. Van der Keur: „Hij is nog wel gewoon lid, nou en als hij dat wil blijven van mij mag hij". Vlaardingen Bij de ROVS, afdeling watersport, heeft Jaap Bakker de voorzittershamer overgedragen aan Piet Ver kerk. Dat gebeurde tijdens de algemene ledenvergadering, die door 88 leden werd bijge- woond. Jaap Bakker, die vijf tien jaar in het bestuur heeft gezeten, schetste in het kort de ontwikkeling van de water sportafdeling. Een periode waarvan hij overigens de mo tor was om te verhuizen van Nieuwersluis naar Heenvtiet, waar de jachthaven is. De scheidende voorzitter ontving- van de leden een mooie klok, een barometer en hygrometer en een door een lid zelf vervaar digd schilderij. Vlaardingen De Stichting Welzijn Vlaardingen heeft haar werkplan voor het komende jaar in conceptvorm ingediend. Ondanks de onzekere toekomst die het welzijnswerk sinds de machtswisseling In Den Haag tegemoet gaat, is de stichting niet bij de pakken neer gaan ritten, maar heelt een kordaat lijstje met praktische aktivitei- ten opgesteld. De selectie van de aktiviteiten berust op het volgende uit gangspunt: ij/ie constateren dat de gemeen te gekozen heeft voor directe communicatie tussen de ge meente en de burgerij. Als gevolg van deze keuze ver schuift het accent binnen de werkzaamheden van de SWV in de richting van ondersteuning van groepen en instellingen. Daarbij zal ook in de toekomst de prioriteit liggen bij de achter gestelde en meest kwetsbare groepen in de gemeente". Wie het werkplan doorbladert zal ontdekken dat die accentver schuiving ook inderdaad heeft plaatsgevonden. Ondersteu ning, advies, bewaking, hulp, zijn veel voorkomende termen. Bij achtergestelde en meest kwetsbare groepen in de ge meente moet gedacht worden aan buitenlandse werknemers en hun familieleden, huurders» vrouwen en jongeren. Buitenlanders Het buurthuis Oostwij k heeft de SWV gevraagd een onderzoekje te doen naar de wensen en behoeften van de bevolking al daar. Dit in verband met de komst van het nieuwe buurt huis. In de Oostwijk leven, zoals bekend, veel buitenlandse ge zinnen. Om die buitenlanders nu zo goed mogelijk bij het onderzoek te betrekken wil de stichting het overleg, dat enige tijd geleden al op gang was gekomen met groeperingen die de belangen van buitenlanders behartigen, voortzetten en een onderzoek verrichten naar de situatie van de buitenlanders in de Oost- wijk. Dat moet dan allemaal in hejt komende jaar geebeuren. Daarnaast heeft de stichting zich binnen de contactgroep mi granten een coördinerende rol toebedeeld. Zij zal ook aan de vergaderingen van de groep blijven deelnemen om er zorg voor te dragen dat de mensen over wie gesproken wordt de migranten zoveel mogelijk inspraak krijgen in de tot stand te brengen beleidsnota- SOS Ook het Stedelijk Overleg Stadsvernieuwing (een kindje van de SWV) kan rekenen op de hartelijke steun van de stich ting. Zij zal coördineren en advi seren in zulke moeilijke zaken als begeleiding van huurders die de huurverhoging hebben geweigerd en studie verrichten naar de gang van zaken rond huurbeschemung en dergelijke. Ook staat een onderzoek op het programma naar het wel en wee van de bewoners van de inder tijd gerenoveerde William-Pontr woningen. De fcuurtcommissie heeft de stichting gevraagd een opzet voor een dergelijk onder- Zoek op papier te zetten. De gegevens zullen via persoon- bjke gesprekken verkregen worden. Men hoopt het onder zoek in februari reeds afgerond te hebben. Wat betreft de problemen rond de één- en tweepersoonshou- dens, ook hier zal de SWV een adviserende rol gaan vervullen. Vooral tenopzichte van de werk groep die zich met de betreffen de problematiek bezig houdt en de stuurgroep één-en tweeper soonshuishoudens.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3