Het verhaal van groei en structuur Wild west in de Heek Hoe maller hoe mooier Nanna Tintel en Ton van Gelder in Vlaardingse artotheek De Toverbal met veelzijdig programma SpSHlfe# Dubbelkwartetin'f Stedelijk Museum Flying Spiders Henk Valsfar in gemeentemuseum Maassluis De Mounties in Schiedam Shakespeares zus, Oliebol en Luciano SC/VD/WW5 DONDERDAG 7 DECEMBER 1978 Een wekelijk se pagina vol Informatie over exposi ties, theater, concerten en andere cultu rele zaken In het Nieuwe Waterwegge bied. Bijdragen moeten uiter lijk dinsda gochtend binnen zijn. Wie wil bel len: 010- 343229. Er zijn mensen die beweren dat om een kunstwerk te kunnen be grijpen inzicht in des kunstenaars drinkgewoonten, bedgenoten of schoenmaat niet persé noodzake lijk is. Daar zit iets in. Er zijn er echter ook die nog verder gaan: een kunstwerkje moet helemaal op zich zelf staan en los van al het voorgaande ondergaan kun nen worden. Serieuze mensen zijn dat, mensen die he. ongetwijfeld goed menen met de „kunst". Jam mer alleen, dat in deze beschou wingswijze heel veel onder tafel kan blijven. Soms Morgenavond wordt in de Vlaardingse artotheek een expositie van twee Schie- damse kunstenaars geopend, bij wie die ontwikkelingsfactor een belangrijke rol speelt. Want in het werk van beide kunste naars zit een prachtig verhaal over groei en wording. Je moet het alleen even weten. Toch spijtig daarom dat Vlaardingen niet over een grotere expositieruimte beschikt dan die van de artotheek, zodat er een overzichtstentoonstelling georganiseerd had kunnen worden. Wat we nu te zien krijgen is een momentopname uit een dynamisch proces. Op zich overigens inte ressant genoeg. Ton van Gelder en Nanna Tintel. In het dagelijks leven getrouwd, maar dat doet er weinig toe; wie de expositie bezoekt zal dingen te zien krijgen die uit twee totale Bach is nog steeds een geliefd componist. Daarom wordt zaterdag 9 december in de Immanuelkerk in Maassluis weer geheel met tonen van zijn werk gevuld. Organist Koos Bons en de mezzo-alt Maria Huizinga zullen vooral stukken ten gehore brengen die in het teken staan van de Advent- en Kerstdagen. Maria zingt recitatief en een aria uit de cantate 169 en bpvendien twee eenvoudige geestelijke liederen. Het con- cert zal_ worden geopend met een viertal bewerkingen over „Nun komm' der Hei land". Daarnaast wat orgelkoralen en zel den gespeelde werken als Kleines Harmo- nisches Labyrinth, Pedalexercitium en een dubbelfuga op een thema van Legrenzi. Tot slot de Toccata en Fuga in d. De toegang is vier gulden, de jeugd mag meeluisteren voor dne piek. De Noorse regisseuse Anja Breien maakte in 1975 de unieke film Hustruer (Noors voor Vrouwen). Het Vrouwenontmoetingscen- trum in de Lange Boonestraat 33 heeft deze film kunnen huren en zal maandag 11 december om 20.15 uur alle belangstellende vrouwen met zichzelf confronteren. Na afloop zal er natuurlijk heel wat te discussiëren zijn, maar onder het genot van een drankje zal dat best lukken. In hetzelfde gebouw zal maandag 18 november om 20.15 uur een creatieve avond plaatsvinden. Wü- lemijn Peltenburg zal begeleiden bij het maken van kerststukjes en andere knutselwerkjes. Hollywood Boulevard heeft niet alleen met vrouwen, maar vooral met mannen te maken. Joe Dante en Alan Arkush regisseerden deze film en een vrij grote rij van minder bekende acteurs vervult de hoofdrollen. Vanaf 21 uur kunnen witte-doek-kijkers „genieten" van doden, rampen en slachtoffers. Lange Boonestraat 33, 21 uur, 9 december. Wie zich liever bezighoudt met levende beelden en of muziek kan vrijdag 8 december om 21 uur plaatsnemen op de tribune van de Toverbal aan het al eerder ge noemde adres. Vanaf die tijd zal er een aantal groepen optreden. Als eerste Little Fish, een duo bestaande uit Phil Milner en Lorna Blythe. Deze twee veelzijdig ont wikkelde mensen spelen bas, mandolien, gitaar, fluit, piano en zingen beiden. Het eigenlijke hoofdprogramma wordt gevuld door de Michael Noore Band. Mi chael kreeg voor het eerst bekend heid door zijn optreden op het Cambridge Folk Festival in 1975. Een enorm aantal prijzen en uitno digingen was het gevolg. Het zou teveel worden alle instrumenten en personen te noemen, maar de ware kenners hebben genoeg aan de naam van de band. Nanna Tintel; „De wind waait uit tiet noorden", keramiek Jan Hendrik Bakker verschillende werelden afkomstig lijken. Nanna laat haar laatste keramische werk zien, terwijl Ton een paar van zijn meest recente olieverfschilderijen heeft uitgeko zen. Dat een schilderij soms in grotere samen hang pas echt gewaardeerd kan worden geldt vooral voor Ton, Hij werd geboren in 1945 en studeerde aan de Akademie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam. Expo seerde ondermeer met een ateliertentoon stelling in het Gemeentemuseum van Schiedam en had in „De Doelen" een groepsexpositie. Hij noemt zichzelf „een echte constructivist" en het werk dat hij maakt is nogal abstract en op het eerste gezicht een beetje van emoties ontdaan. Toch is dat maar schijn. Enkele jaren terug werd Ton gefascineerd door steentjes. Werk uit die tijd laat gevels zien waarop die steentjesstructuur heel minutieus is aangegeven. Vooral het lijnen spel springt in het oog. In later werk verdwijnen de steentjes, maar blijven de lijnen. Ton gaat experimenteren met aller lei mogelijke lijnsoorten. Uit de produkten waarin die experimenten resulteerden blijkt al een zeer eigenzinnige hartstocht. Zo laat dat abstracte lijnenspel zich vaak lezen als een persoonlijk handschrift. Niet voor niets dat één van die produkten het prille, onzekere handschriftje toont van een kind zoals het dat voor eerst meeneemt opeen blaadje schrijfwerk van schooL En ook in zijn huidige periode, die weer een stap verder is op weg naar de oplossing van het raadsel „structuur", heeft hij dat persoonlijke niet losgelaten. De grote doe ken die vanaf morgen in de artotheek te zien zullen zijn benaderen het verschijnsel „structuur" heel abstract weliswaar, maar wie goed kijkt zal zien dat alle lijnen met de hand getrokken zijn en niet langs de koele iincaal. Kortom: beetje bibberig, beetje menselijk. Sinds kort heeft Van Gelder ook de foto grafie ontdekt als uitdrukkingsmiddel van zijn persoonlijk onderzoek naar structuur. De resultaten daarvan wil hij echter nog niet exposeren. Een andere keer dan maar, we zullen het voorlopig met zijn schilderij en alleen moeten doen. Groei Nanna Tintel haar werk is compleet tegen gesteld aan dat van Ton, of liever: anders. Ton: „Zij is veel poëtischer, veel meer op V - v - Hoek van Holland doet niet erg aan het wilde westen denken, maar vrijdag 8 de cember kunnen belangstellenden zich met Clint Eastwood wel in deze warme en verhitte streek wanen. De film High Plains Drifter, een ruige western wordt dan ge draaid in De lantaarn aan de Harmonie- straat 17, vanaf ongeveer 20.30 uur. Daar wordt elke vrijdag een film gedraaid. Het Elburgs Vocaal Dubbelkwartet zal zaterdagmiddag 9 december opgesteld staan in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112 in Schiedam. Van 16 tot 17 uur zal het kwartet onder leiding van Maarten Seybel het orgelspel van de orga nist Kees Passchjer begeleiden. Hij zal het kleine, fraaie Hess-orgel bespelen. De toegang is nog gratis ook. Het program ma is afgestemd op de Adventtijd met onder andere werken van Praetorius, Bux- tehude, Speth, Vierne, Regeren Bach. Ton van Gelder: „Gebrand oker", olieverf. détails gericht". Ook Nanna (geb. 1951) volgde een opleiding van de Akademie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam, maar maakte de opleiding niet af omdat haar afdeling (ontwerpen) voortijdig werd opge heven. Ze exposeerde ondermeer in „De Doelen" en in de Rotterdamse Keramisten Kunstzaal. Een expositie van haar werk in Amsterdam is in voorbereiding. Zelf zegt ze over haar eigen werk: „Als ik achteraf terugkijk op wat ik al die jaren gemaakt heb, dan zie je dat het natuurlijk element steeds terugkeert. Ik heb het er nooit bewust in gelegd, maar het blijkt zo te zijn. Het is allemaal begon nen tijdens een vakantie in de Provence, toen ik werkelijk zó heb staan te kijken naar al die knoppen. Blijkbaar heb ik daar dan altijd al een zwak voor gehad". In haar vroegere perioden maakte Nanna Het Open Jongeren Centrum zal zaterdag 16 december een optreden verzorgen van de groep Flying Spiders in de Vlaardingse Lijnbaanhallen. In het voorprogramma zal een Vlaardingse, en wellicht onbekende groep de kans krijgen de muzikale talenten aan hetpubliek te tonen. Als er gezegd wordt dat het in Schiedam hoe maller hoe mooier wordt, zal niemand gek opkijken. Maar dit keer is het toch letterlijk gemeend, want dinsdag 12 decem ber zullen de Mounties, Piet Bambergen en René van Vooren de revue „Hoe maller hoe mooier" op het toneel van het Passage theater in Schiedam zetten. Ze doen dat echter niet alleen: medewerkers zijn Joke Bruys, Donald Jones, Jaap Stob be, Diana Floodgate, The Robert Kaesen Dancers en het Revue-orkest onder leiding van Coen van Orsouw jr. Deze mensen zullen dinsdag geschminkt en wel voor de Schiedammers en andere belangstellenden aantreden. Kaarten kosten 15,-; 12,50 en 10,-. CJP-ers en mensen met een bejaardenpas kunnen er goedkoper in. Plaatsbespreken kan dagelijks aan de kassa van het theater vanaf 12.30 uur of via het telefoonnummer 269563. Piet Bambergen, nu 47 jaar oud, is thuis, als hij bij zijn vrouw, zoon en dochter is, een heel ander mens dar» de artiest die het grote publiek kent. „Ik ben wel altijd opgeruimd van karakter, thuis of in het theater. Maar 's nachts lig ik wel eens ergens wakker van, dan zie ik de dingen wel eens héél zwart in. Maar ja, dan val ik in slaap cn de volgende ochtend ben ik 't kwijt Ach, niets om je druk over te maken eïgenlijk...ik ben een normaal mens als ieder ander. Met m'n zorgen en m*n plezierige dingen". In veel opzichten is René van Vooren, ook 47 jaar oud, de tegenpool van Piet Hij is - als zoon van theaterproducent René Slees- wijk - bijna in Carré geboren. René vertelt over zichzelf: „Ik neem mijn vak doodse- neus. Piet ook, maar we uiten ons op een volmaakt verschillende manier. Ik vat m'n werk bijna als een kantoor-baan op. Ver diep me de hele dag in de humor, maar privé ben ik geen moppentapper. Ik ben geloof ik de ideale tegenspeler voor Piet- Hij is de druktemaker, de loltrapper, ik de rustige aangever. Onze verschillende karakters, dat is geloof ik het succes van onze samenwerking. Dat wérkt ergens". Twee vaklieden, twee persoonlijkheden, twee komieken. Dinsdag 12 december in Schiedam. Poëzie Hardop gaat vrijdag 8 en zater dag 9 december bewijzen dat Shakes peare misschien wel een ruster heeft gehad in hun gelijknamige program ma. Vanaf 21 uur zullen Marijke, Mies, Ineke en Wendela een college brengen van korte toneelstukken, interviews, gedichten en prozafragmenten van Nederlandse schrijfsters over vrou wen. Satire, ernst, vrolijkheid en ver driet wisselen elkaar af voor een tientje. Pas 65-bouders en CJP-ers betalen 8,-. Dit alles in Zoldertheater In de Teerstoof aan de Nieuwstraat 12 in Schiedam. In hetzelfde theater komt poppenthea ter Oliebol van Olga de Boer vanaf 14.30 uur voor de kleine theaterlief hebbers. Het is een speciaal Sinter klaasprogramma voor kinderen vanaf vier jaar. De toegang is drie gulden. Het gaat over een verdwenen mijter, een Sint-Nicolaas die heel moe wordt en een hele rare heks. Een schilderij van Henk Valstar Henk Valstar toont van 9 december tot en met 1 januari zijn schilderijen in bet Ge meentemuseum Maassluis. De opening vindt vrijdag 8 december om 20 uur plaats. Anton Vos, hoofd afdeling culturele zaken van de gemeente Zoetermeer zal een inlei dend woordje doen. Wim Vos zal er een vrolijke boel van maken, door zijn kunsten op het instrument de marimba te tonen. De openingsuren zijn van dinsdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur, donderdag avond kan men tijdens het winkelen ook nog even langskomen van 19 tot 21 uur. Tweede Kerstdag en nieuwjaarsdag is het museum ook van 14 tot 17 uur open. Op 24 december, eerste Kerstdag en oudejaars dag blijven de deuren gesloten. De Filmclub is trouwens vanavond actief in de kleine zaal. „Lucky Lucia no" is de spannende film die voor de belangstellenden gedraaid gaat wor den. Vanaf 20.30 uur voor vijf gulden per persoon. Wie lid is, betaalt maar een knaak,/ 2,50 dus.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5