Nieuwe kraakwagens voor reinigingsdienst Henk Go va art "Ach het is een hobby Stuurgroep moet blijven" 95 Grote leegstand ruiet buitensporig Helinium is twintig jaar Woningbouwvereniging heeft wachtdienstregeling Tekstpierement in Stadsgehoorzaal Bestolen bij het inpakken Tiende Unisono- kerstconcert Schiedamse door kou bevangen Zes koren op open-avond VRIJDAG 8 DECEMBER 1978 Schiedam - De leegstand van woningen in Schiedam lag op één april van dit jaar precies op het gemiddelde van Zuid-Holland. Zowel ta de jeneverstad als in de provincie stond 2.8 procent van de huizen op die datum leeg. VD/SC/WW 3 Schiedam TijdeDs het inpak ken van haar boodschappen is de 35-jarige mevrouw M, I. B. ibêstolen van haar portemonnee met een inhoud van honderd tien gulden. Dè diefstal vond plaats in de Albrecht-supermarkt. Mevrouw Br bad terwijl ze haar bood schappen inpakte, haar tas met portemonnee even onbeheerd laten staan. Meteen na het in pakken was de portemonnee weg. Niemand heeft iets ge hoord of gezien. Schiedam De archeologische werkgroep Helinium viert zijn twintigjarige bestaan morgen middagmet een lezing in Schie dams stedelijk museum. Over de „archeologische karte ring" in Holland komt drs. D. P.;Haliewas een uiteenzetting geven: hij is medewerker van het IFP Instituut voor Pre-Fro- tojristorie in Amsterdam, maar zat zich in zijn lezing vooral richten op het Rijnmondgebied. Om twee uur zaterdagmiddag is 'de aanvang in het museum ojf; de Hoogstraat 112. Na de lezing is er gelegenheid om één en" ander op te halen over het Helinium-van-toen. Om vier uur begint in de museu- maula een orgelconcert, georga niseerd door de vereniging vrienden van het stedelijk mu seum te Schiedam. Kees Pas- schier zal het Hess-orgel bespe len. Voor Schiedam waren in totaal 78? huizen op 1 april niet be woond. Dat blijkt uit het statis tisch bulletin nummer 123 van het openbaar lichaan Rijn mond. Nog meer interessante gegevens over de. leegstandsituatie op 1 april zijn uit het werkje van Rijnmond te destilleren. Zo blijkt dat Schiedam nog onder het gemiddelde van Rijnmond zit, en er dus percentagegewijs minder huizen leegstaan in Schiedam dan in de hele Rijn mond. In Rijnmond staat pre cies drie procent van het aantal woningen leeg. Tegenover het landelijk gemid delde steekt Schiedam niet zo gunstig af. Twee procent van het aantal Nederlandse huizen stond op één april van dit jaar leeg; dat waren er totaal 86.728. Opvallend in de gemeente Schiedam, is dat een groot aan tal leegstaande woningen tien maanden of nog langer niet bewoond is: 262 huisjes zijn dat lot in de jeneverstad beschoren. Het Unisono-koor Schiedam Een warme politieauto is er aan te pas moeten komen om een 62-jarige vrouw die in hartje Schiedam nabij Albert Heijn aan de Lange Nieuwstraat, door de kou bevangen was weer enigzins op temperatuur te br engen. Was het oorspronkelijk de bedoeling van de agenten de dame voor alle zekerheid naar het ziekenhuis te brengen, zij wilde daar zeli niets van weten en stond er op dat ze thuis zou worden afgezet Mevrouw de R. de V. is netjes met de politiewagen naar huis gebracht. Schiedam - In de Ark aan het Hargplein zal het open-deur en Evangelisatieteam een adventsavoud organiseren op dinsdag 12 december. Het Dorpskerkkoor, het Grcenoordkoor, Opstandingskerkkoor, Arkkoor, jeugdkoor Jong Leven en jongerenkoor Happy Genera tion zullen vanaf 19.30 op het podium staan opgesteld. Als solisten zijn Hannie van der Borden (sopraan), Mariinde van der Meer (dwarsfluit), Martin Visser (trompet) en J. H. Kooy (orgel) aanwezig. Natuurlijk wordt ook van de aanwezigen verwacht dat zij hun best zullen doen om deze gratis avond tot een muzikaal succes te maken. De deuren gaan om 19 uur open. Hoek van Hollaud De wo ningbouwvereniging Rotter dam aan Zee in Hoek van Hol land heeft een „wachtdienst re geling" ingesteld. Dit is extra service voor de bewoners die nu in noodgeval ten een beroep kunnen doen op de medewer kers van de woningbouwver eniging. Bij de woningcorporatie zelf spreekt men van extreme geval len zoals rioolverstopping waar door de woning onderloopt, het uitvallen van de centrale ver warming in het weekeinde en het uitvallen van één of meerde re netten van het centrale anten nesysteem. De medewerkers van de woningbouwvereniging komen niet voor kleine storin gen zoals het uitvallen van gei sers, een verstopte gootsteen en dergelijke. Het gaat echt om noodgevallen die geen uitstel dulden. Degenen die met zo'n noodgeval te maken krijgen kunnen gewoon het kantoor nummer van de woningbouw vereniging draaien, namelijk 3654. Binnen afzienbare tijd wordt het antwoordapparaat aange sloten of de semafooninstallatie van de PTT en degene die wachtdienst heeft krijgt dan direkt na het inspreken van de klacht een seintje. Tot die tijd moet hij nog op het kantoor de band gaan afluisteren en kan er dus enige vertraging ontstaan inde afhandeling. Wamieer de semafoon-installa tie in bedrijf wordt gesteld zul len de liftalarmen van de vier flats van de woningbouwvereni ging rechtstreeks daarop wor den aangesloten. Maasland De twee kraak- perswagens van de reinigings-' dienst De Lier, Maasland en Schipluiden (L.M.S.) zijn aan vervanging toe. Met de aan schaf van twee nieuwe wagens is een bedrag gemoeid van on geveer 320.000 gulden. Tijdens een gecombineerde commissie vergadering van de reinigings dienst waren de leden van De Lier en Schipluiden vóór en die van Maasland tégen de vervan ging van de huidige wagens. Nu er een tweetal rapporten zijn vervaardigd, komt de aanschaf van* de nieuwe kraakperswa- gens tijdens de donderdag te houden vergadering opnieuw terdiscussie. Tijdens die in het gemeentehuis van De Lier te houden openbare vergadering (aanvang 15.30 uur), wordt tevens de begroting voor 1979 behandeld. Daaruit blijkt, dat er voor 1979 een bedrag van 648.357 gulden is geraamd, tegen 602.069 gulden voor dit jaar. Het bedrag voor 1979 moet door de drie deelnemende gemeenten worden opgebracht Die exploi tatiekosten worden berekend op basis van het inwonersaantal - per 1 januari. Voor De Lier (9225 inwoners) is het aandeel 269.844 gulden. Maasland (5720 inwoners) moet 167.318 gulden bijdragen en Schipluiden (7220 inwoners) 211.198 gulden. Vlaardingen «Van wie zou dat nou zijn?" is een veelgehoorde vraag als we praten over vroeger tijden. Kabaret Tekstpierement brengt op zaterdag een show onder die titel in de Stadsgehoorzaal aan de Schiedamseweg in Vlaardingen. De*:show is opgebouwd rond de vele. werken van A*™ie M.G. Schmidt Jos Brir ;"t net als lijks geopend van 10 tot 13 uur en van 19 tot 21 uur. in de vorige show scenes, persiflages en c - -oces ge schreven. Er wendt een reis gemaakt door de tijd, terug langs de jaren die er (helaas of niet) al opzitten. Het is een overzicht van politie ke en niet-politieke zaken, waar uit blijkt dat de liedjes van Annie nog wonderwel actueel zijn, al zullen ze door Tekstpie rement wel anders gaan'klin ken. Geen liedjes-show, maar een vrolijke praatshow van Jos Brink, Frank Sanders, Lucïe de Lange en Henk Bokkinga. De avond begint om acht uur en de toegangsprijs komt op een tientje. CJP'ers en Pas 65-hou ders kunnen er voor drie gulden goedkoper in. De kassa is daae- Wat de vervanging van de kraakperswagens betreft, zijn er inmiddels ook drie demon straties met een aanbevolen ty pe reinigingswagen geweest. De conclusies daaruit zijn eveneens vastgelegd in rapporten, die donderdag worden besproken. Volgens de begroting wordt er betreffende de exploitatiekos ten vanuit gegaan dat twee nieu we wagens 320.000 gulden kos ten. Voor de afschrijving is uit gegaan van zeven jaar. Per jaar kost dat de reinigingsdienst in clusief rente, verzekering, stal ling en brandstof ruim 96.000 gulden. Alvorens de reinigingscommis- sie de begroting en de kraak perswagens behandelt, dienen er eerst een voorzitter en plaats vervangend voorzitter te wor den gekozea Het is nodig omdat de zittingstijd van de commissie parallel loopt met de verkiezin gen voor de gemeenteraad. Te vens moet er een nieuwe secre taris worden benoemd. Indien de commissie in wil gaan op een verzoek van het voorma lig lid P. Hoogenboom, gaat de reinigingsdienst daar op in. De heer Hoogenboom had destijds gevraagd of het mogelijk zou zijn de vlasvezelzak voor de dienst te gebruiken. Vlaardingen Voorde tiende keer wordt op 15 en 17 december het Uni sono Kerstconcert ge houden. Dit zo langza merhand traditionele kerstgebeuren in de H.Geestberk aan de Van Hogendorplaan in Vlaardingen, wordt voor een aanzienlijk deel gedragen door Henk Govaart, de diri gent van het koor. In zijn woning aan het Emma- plein in Vlaardingen hadden we een gesprek met hem en de coordinator van Unisono, Aad Saers. „In 1968 werd er in de H,Geest- kerk een kerstconcert gegeven door het koor van oud-kape laan Kuijpers. Die uitvoering was zo in goede aarde geval- Henk Go- vaart, een en al muziek len, dat we er aan dachten om dat koor in 1969 weer uit te nodigen. Maar tegelijkertijd kwam het idee op om dat kerstconcert zelf te gaan ver zorgen. Binnen drie maanden was het geregeld en dat was het begin van de kerstconcer ten van Unisono. Het koor van de H.Geestkerk en een koor uit Schiedam vormden samen Unisono, wat zoiets betekent als: „samengevoegde klank", aldus Henk Govaart, sprekend over de oprichting van zijn Unisono. Aad Saers heeft de eerste twee concerten van Unisono meege maakt als toehoorder en als chauffeur van zijn vrouw, die wel deel uit maakte van het koor. In 1971 werd hij lid en toen in de loop van dat jaar de organisator van Unisono ziek werd, kreeg hij als voor zitter van het mannelijk ele ment in het koor de taak op zich de activiteiten van Uniso no te coördineren. Unisono is dus eigenlijk de naam waaronder op dit ogen blik drie kerkkoren gezamen lijk concerten geven. Het zijn de kerkkoren van de HGeest- kerk en de Pax Christikerk uit Vlaardingen en dat van de Visitatiekerk in Schiedam. Henk Govaart is van alle drie de koren de vaste dirigent, een druk bezet man als men zich realiseert dat al die kerkkoren ook hun uitvoeringen hebben in de verschillende kerken. „Ach, het is mijn hobby. Voor mijn beroep ben ik leraar aan de Rotterdamse Muziekschool. Het hoeft toch geen winstge vende zaak te zijn, dat werken voor die koren. Ik vraag geen idioot hoge vergoedingen, we werken trouwens bij Unisono zonder subsidie. Dat heeft zijn beperkingen. Maar binnen het kader van die beperkingen ha len we een redelijk hoog ni veau". En Aad Saers vult hem aan: „We hebben zo langzamer hand een heel decor met ver lichting, compleet met scha kelkast. Trouwens ook groten deels het werk van Kenk Go vaart, ook een hobby van heml Zo'n installatie is niet te beta- len als je niet kan zorgen voor redelijk goedkope, geritselde onderdelen. Neem nou onze kerstconcerten, daar vragen we 3,50 voor en dat is toch met veel. We verkopen zo'n 700 kaarten en daar moetalles van betaald worden. Geen vetpot, maar we draaien zo goedkoop mogelijk,,. Henk Govaart start met de voorbereidingen voor het kerstconcert vaak al een jaar voor de eigenlijke uitvoering. Dan komen de ideeen al en schetst hij de ruwe contouren van het programma. Op de camping in de zomervakantie begint hij met het maken van de toonzettingen voor het koor en het orkest. „De indeling van zo'n concert programma is vreselijk be langrijk. Het is opgebouwd uit allerlei soorten stukken en er moet toch een lijn In zitten. Als ik dan alle stukken bij elkaar heb, getoonzet voor koor en orkest en vermenig vuldigd voor alle deelnemers, dan gaan we starten met de repetities. In september met het koor en in oktober met het orkest. Het is een orkest van dertig personen met strijkers, fluiten, hobo, fagot, orgel en slagwerk. Deze samenstelling Aad Saers met aan zijn vleugel Henk Govaart brengt met zich mee dat ik praktisch alle muziek voor het orkest zelf moet toonzetten. Alles bij elkaar denk ik dat de voorbereiding van een kerstconcert mij zo'i> 300 uur werk kost". Het koor Unisono bestaat uit 125 personen, het orkest uit 30 personen. Het koor repeteert één keer per week vanaf sep tember en vanaf half novem ber samen met het orkest. Voorwaar een gigantische on derneming. Henk Govaart: „Ja, dan heb ben we met het orkest hier bij mij thuis al de nodige repeti ties achter de rug' En dan komend weekend de gordijnen en de lichtbakken ophangen m de H.Geestkerk. Dat hele gezelschap moet goed kunnen staan en zitten. Gordijnen en licht hebben we om de sfeer wat te verhogen. Ik heb een draaiboek gemaakt voor de belichting, want het is de be doeling dat de sfeer van de muzaek wordt benadrukt door de belichting". Aad Saers, die regelmatig Henk Govaart aanspoort om meer te vertellen over zijn enorme inzet voor het koor, geeft nog wat nadere informa tie. „Dit jaar hebben we van wege de enorme belangstelling vorig jaar besloten om twee concerten te geven. Muzikaal is het ook beter als de ruimte niet zo ontzettend vol is. De belangstelling is overweldi gend. Na Sinterklaas zijn we begonnen met de propaganda voor het kerstconcert en de vrijdagavond is al bijna uitver kocht. Het ïs echt een begrip geworden voor de mensen en echt met alleen voor katholie ken". In verband met het tien jarig jubileum organiseert Unisono zaterdagmiddag 16 december in de hal van de H.Geestkerk aan de Van Ho gendorplaan een expositie. Rond het thema „Kerstmis" zullen daar allerlei voorwer pen tentoongesteld worden: een gobelin, kerstgroepen, re producties van ksrstafbeeldin- gen, levende kerstgroep enz. In de kerk zelf wordt een speciaal programma afge werkt met een kinderkoor, voordracht en een zangeres. Deze „Kerst-inloop" is gratis en duurt van half twee tot half vijf. Het winkelend publiek kan vrij in en uit lopen. De kerstconcerten worden gehou den op 15 en 17 december in de H.Gecstkerk aan de Van Hogendorplaan, aanvang acht uur 's avonds. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het V.V.V. in Vlaardingen en bij de leden van het koor; Aad Saers, Al- bertine Agneslaan 35, Vlaar dingen, tel. 744920, zal graag uw reservering noteren. KJS over kleine huishoudens Schiedam De stuurgroep huisvesting alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens moet blijven bestaan. Het werkterrein van de stuurgroep moet zelfs worden uitgebreid tot alle groepen die te lijdeu hebben van woningnood. Het KJS, het komité jongeren- huisvesting Schiedam schrijft dat in een reactie op de landeHj- ke maatregel om de financie ring van deze stuurgroepen be perkt en selectief voort tezetten. „De stuurgroep is net goed aan het functioneren, er kan mis schien net wat worden gedaan aan de grote woningnood onder een groot deel van de bevolking, en dan beslist staatssecretaris Brokx dat subsidie aan de stuurgroepen in de toekomst aan bepaalde voorwaarden zal worden verbonden," schrijft het KJS in een brief aan alle betrok kenen. Vóór 23 december moeten de gemeenten die voor subsidie, voor de stuurgroep in aanmer king willen komen een gemoti veerde aanvraag indienen bij het ministerie voor volkshuis vesting. Bij de aanvraag moet tevens worden aangegeven welke con crete doelstellingen de stuur groep in 1979 denkt te kunnen bereiken, en dient te worden vermeld of een plan van actie is opgesteld. Het plan van actie moet om schrijven hoe men de achter stand in de huisvestingssituatie van alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens denkt te ver minderen. Pas als aan alle voorwaarden wordt voldaan dan is er kans op subsidie, zo heeft Brokx besloten. De Stuurgroep Schiedam begint nu na een periode van slecht functioneren wat beter te draaien, maar of aan alle voor- waarden van het ministerie kan worden voldaan, is allerminst zeker. Wel staat voor het KJS vast dat bij opheffing van de stuurgroep de woningzoekenden het kind van de rekening zullen zijn, en dat is voor briefschrijver Heide de Veld een onverteerbare zaak. Vandaar ook dat het enige lid van de KJS in Schiedam eist dat de stuurgroep in functie blijft en het functioneren verbe terd wordt. Tevens, zo schrijft hij in zijn. brief moet het werkterrein van de stuurgroep belangrijk wor den uitgebreid. Niet alleen de één- en tweeper soonshuishoudens moeten in de stuurgroep worden behandeld, men moet zich buigen over alle woningzoekenden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3