f°Hegepiï!„Zer CDA: 'Maassluis niet zien als laatste dorp aan de Boonervliet' SS Fietsers uit Groenoord snel in industriegebied Liistrumexpositie van Maaslandse hobbyisten Kaïenderactie showband De Pijpers wmm Gemeente wil huur garanderen is Wijkcentrum West: Voordat nieuwe oprit bij rijksweg 20 klaar is: Jongen steekt banden stuk Tent gestolen Inbreker op de vlucht Geld en betaalkaarten ontvreemd Pan vat vlam tëMlSËü Dubbele inbraak op Lange Haven Vijfmaal zonder rijbewijs Leeg fust en tafelblad weg DINSDAG 12 DECEMBER 1978 VD/SC/WW 3 Aan het begin van zijn algemene beschouwingen namens het CDA, riep Piet de Geus, fraktievoorzit- ter van deze partij, het college op alle energie te richten op de oude binnenstad. Hij noemde de structuurnota „Oude binnenstad", die begin '74 door de raad is aangenomen en constateerde dat er na 5 jaar nog niet zo veel is gebeurd. Hij pleitte voor het oprichten van een projectgroep die onder stuwende leiding de zaak inte graal gaat aanpakken met aan dacht voor woonfunctie, winkel functie en cultuur-historische aspecten. Volgens het CDA moet Maas sluis weer de eerste haven aan de Waterweg worden, en niet, zoals Piet de Geus uitdrukte, het laatste dorp aan de Boonervliet. Door het bieden van een goede thuishaven aan de activiteiten die nu in Hoek van Holland plaatsvinden, zou het vertrek van de zeesleepvaart goedge maakt moeten, worden Naar de mening van het CDA moet er gestreefd worden naar een stedelijk kerngebied in Maassluis, een concentratie van bedrijfsleven en bestuurlijk ge beuren, waar grootschalige be bouwing in past. Het gebied tussen de oude en nieuwe stads gedeelten moet aan elkaar ge breid worden en herkenbaar worden als stedelijke kern. Intensief overleg zal er moeten zijn, volgens De Geus over het experiment met wijkagenten. Het CDA vraagt zich af of het werkterrein voor deze agenten, elk de helft van de stad, niet veel te uitgebreid is. Verontrusting was er bij het CDA over de indruk die bestaat dat het aantal delicten was toe genomen. Vooral de maatschap pelijke oorzaken van deze crimi naliteit vraagt om aandacht. Piet de Geus vroeg het college naar de oorzaken van de trage gang van zaken rond de regio nale samenwerking bij brand weer en rampenbestrijding. Het transport van gevaarlijke stoffen langs en door de ge meente blijft volgens het CDA een zorgeÜjke zaak. Aan het college werd dan ook gevraagd om de aan deze transporten klevende risico's te onderzoe ken. Het CDA constateerde dat er geen sprak e.was in het beleid sprogramma van een gelijk waardige behandeling van geor ganiseerde en niet-georgani- seerde jongeren, terwijl dat in het CDA-programma als een voorwaarde voor goed beleid wordt genoemd. In het slot van zijn betoog pleitte Piet de Geus voor een initiatief van dit gemeentebestuur om de naam van de nieuwe provincie waartoe Maassluis straks gaat behoren, niet Rijnmond te laten luiden. Hij voelde meer voor de naam Zuid-Holland: „We zijn Hollanders, en Hollanders wil len we blijven". PvdA Geen gemeenschappelijke alge mene beschouwingen van PPR en PvdA dit jaar, maar een afzonderlijk optreden van beide fractievoorzitters. Vandaar dat PvdA-voorman Mees Duime- laar alleen namens de sociaal democraten kon spreken. Een wijdlopig betoog overigens dat het college niet al te moeilijk maakte. Een hoge rug zette de PvdA eigenlijk alleen eventjes op tegen VVD-wethouder Gré van Eek. De kritiek op haar richtte zich voornamelijk op haar opder- wijsbeleid, zoals neegelegd in de aanbiedingsnota. Vooral met betrekking tot de problematiek van de leegloop van scholen verweet Duimelaar het college gebrek aan inzicht en beleid. „Indertijd heeft de gemeente raad gekozen voor zoveel moge lijk 6-kiassige scholen, teneinde de band tussen betrokkenen te verbeteren of zo optimaal moge lijk te houden, Het getuigt van weinig inzicht als het college deze zienswijze wil doorbreken' zonder hiervoor een duidelijk beleid te ontwikkelen en dit aan de direct betrokkenen ter dis cussie voor te leggen. Onze frac tie zal deze beleidsvoornemens van het college voorlopig niet steunen". Aldus Mees Duime laar. Op het terrein van de volksgezondheid en maatschap pelijk werk bleek dat de PvdA ook aan het zoeken is naar een Maassluise pendant van het Vlaardingse noodopvangcen- trum. Duimelaar deed de sugge stie een aantal flats voor dit doeleinde te reserveren. Ook wilde de PvdA weten welke, effecten de gemeente onder vindt van het overheidsbeleid gericht op het afremmen van tewerkstelling in WSW-verband. Is het gemeentelijk beleid ge- ]p~ v, 7 Volgens het CDA' moet Maassluis weer de eerste haven aan de Nieuwe Wa terweg worden. (Luchtfoto Sijthoff Pers) richt op het doorstromen vanuit WSW-verband naar normale functies bij overheid en bedrijf sleven?, zo vroeg de PvdA het college. De PvdA kon zich verder wel vinden in het cultuurbeleid van de gemeente, dat de amateuris tische kunstbeoefening voorop stelt. Vooral in een tijd waarin de betaalde arbeid steeds min der beslag zal leggen op de levens van de gewone man is het amateurisme van groot be lang. In tegenstelling tot het college vond de PvdA helechter wel noodzakelijk te onderzoe ken of er een artotheek tot stand dient te komen. Klaas de Roo, fractievoorzitter van de WD had waarderende opmerkingen over de prestaties die zijn geleverd bij het realise ren van het nieuwe stadhuis. Na een kleine terugblik op de collegevorming, besprak hij de uitwerking van het collegepro- graro. Hij vond die uitwerking niet helemaal geslaagd, de voor stellen waren naar de mening van de WD weinig concreet en te vrijblijvend. Waarderende woorden had de WD over de manier waarop het college de lasten die een succes volle uitwerking van Bestek '81 moeten garanderen. De noodgedwongen decentrali satie van commissievergaderin gen in het verleden, heeft vol gens de WD ook zijn positieve kanten. Het is de kans voor de gemeente naar de bevolking toe te gaan. De WD zou willen zien dat meer vergaderingen in de wijken gehouden werden. Uiter- lijk 30 juni '79 wil de WD van het college een uitgewerkt actie plan inzake inspraakverorde ning en de ombudsman. Klaas de Roo hield verder een pleidooi voor het uitbreiden van het aantal wijkagenten en wilde van het college weten of er al mededelingen konden worden gedaan over de plaatsen waar zij hun spreekuren gaan houden in de wijken. Tegenstander betoonde de WD zich ter aanzien van het over dragen van bevoegdheden in het kader van de hinderwet aan Rijnmond; de lokale overheid moet deze bevoegdheden blij ven behouden, omdat zij het dichtst bij de bevolking staat. De Roo wilde de mening van het college horen over het ont breken van een ambulance voor Maassluis, vooral nu door de uitbreiding van Maassluis in westelijke richting, de afstand naar VIaardingen in sommige gevallen groter is geworden. De heer de Zeeuw, die ook namens de WD het woorde voerde over de CAI, economische aangele genheden, volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en ver keer, wilde van het coHege in formatie hebben over de ont vangstmogelijkheden van de Engelse t.v.-kanalen en de kos ten die dat met zich mee brengt. D'66 Jan Meester (D'66) verheugde zich in zijn algemene beschou wing over de sluitende begro ting, maar waarschuwde voor te groot optimisme daarover. Hij pleitte voor een meerjaren begroting. De 10% verhoging van de ver goeding voor raadsleden achtte hij onnodig en hij stelde voor het bedrag dat na bevriezing van deze vergoeding vrij komt te besteden aan het financieren van de beroepskracht bij de Jeugdhaven. Als eenmans-frac tie wilde Jan Meester komen met een notitie over het benoe men van niet-raadsleden in commissies. Do vele fysieke problemen waar huisartsen mee geconfronteerd worden, zijn, volgens Jan Mees ter, vaak terug te voeren op psychische problemen, Hij vroeg daarom om meer huisart sen en een uitbreiding van de spreekuren van de zenuwarts. Vragen had Jan Meester verder onder andere nog over speel ruimte voor kinderen, terreinen voor het houden van kermissen en circussen (na volbouwen van Koningshoek en Wipperspark blijft er niet veel over) en over de kosten van het Maassluise drinkwater: „We drinken een product van matige kwaliteit tegen een hoge prijs". Ook pleitte Jan Meester voor bet creëren van werkgelegen- hcjd in Maassluis, hij miste een visie op de totale werkgelegen heidssituatie in Maassluis. Hij vindt het in principe een onge wenste zaak dat Maassluis steeds meer een forensenstad is geworden. PPR „Ik moet herhalen dat dit een programma is van overeenkom sten zonder dat er politieke keuzes zijn gemaakt. Dat be treur ik". Jaap van der Griend moest het gisteravond allemaal in zijn eentje doen. Geen reden voor hem zich van de nodige kritiek te onthouden. Met name op het terrein van de stadsver nieuwing was de PPR-er slecht te spreken. „Tekenend voor de trieste gang van zaken ten aan zien van de stadsvernieuwing is dat in de nota van aanbieding niets over de stadsvernieuwing staat. „Om het proces van ver krotting van binnensteden te voorkomen is krachtig over heidsingrijpen gewenst. Hij wil de nu ook wel eens weten hoe het met de renovatie van 't Stort stond. En Bestek '81 noemde hij Besteel '81 met het oog op de berichten dat in Maassluis al leen nog maar vrije sectorwo- ningen gebouwd zouden kun nen worden. Constructieve voorstellen deed Jaap v.d. Griend ook op het punt van de kwestie al of geen burgerraads man. Wat de vergoeding van raadsleden betrof, vond v.d. Griend dat die dit jaar best wel eens bevroren konden worden. Daarnaast stelde hij ook voor de mogelijkheden te bezien om te komen tot oprichting van een zogenaamde Plaatselijke Werk gemeenschap die de uitgifte van werk aan uitkeringtrekkers zou kunnen regelen. Hij vroeg het college met klem hoe het tegen over dit initiatief stond. ■Schiedam liet college van burgemeester en wethouders wil 22.400 gulden per jaar uittrekken om het voorbestaan van het wijkcentrum Schiedam-West te garanderen. Het bedrag is beno digd voor de huur van het gebouw aan de Van Beverenstraat. Schiedam Van drie auto's achter elkaar heefteen 19-jarige jongeman de banden lek gesto ken. Op die manier wilde hij zijn woede koelen op een ken nis, die volgens hem binnen was bij disco-dancing Granada op de Broersvest Omdat hij echter niet wist welke auto van de kennis was, nam de jongeling het zekere voor het onzekere, maar toen hij aan de derde auto aan het snijden was, klopte een agent hem op de schouders. Op het politicbureau is proces-ver baal tegen de knaap opgemaakt. Vlaardingen Uit een kelder- box aan de Vlaardingse Sper werlaan werd vorige week een bungalowtent van het merk An dre Jamais gestolen. De tent was verpakt in een oranje lin nen zak. Ook verdwenen een blauwe zak met tentstokken en een skelter. Totale waarde van de gestolen goederen bedraagt rond 1500 gulden. Schiedam Vermoedelijk is een inbreker aan de Hoofd straat door een alarmsignaal gestoord, en volgens de politie kan dat een verklaring zijn voor het feit dat er niets is gestolen. Wel heeft de directeur van het bedrijf, waar de inbreker bezig was, van het ongewenste bezoek melding gemaakt. Het gaat om de handel in bouwmaterialen van J. G. Lauwaars (38). De inbreker is via een raam aan de zijkant van het bedrijf bin nengekomen. Niet alle deelnemers van het wijkcentrum ontvangen genoeg subsidie om die huur zelf te kunnen bekostigen. Daardoor dreigt er een tekort te ontstaan op de begroting van de stichting initiatief wijkcentrum-West Het college van burgemeester en wethouders wil een bedrag re serveren om in voorkomende gevallen -in te kunnen springen op de financiële problemen van het wijkcentrum. De huurders zullen uit eigen middelen minstens 10.000 gul den per jöai moeten betalen voor gas, licht, water en af schrijving van de inventaris. Maandag 18 december wordt de gemeenteraad gevraagd het voorstel van burgemeester en wethouders goed te keuren, maar in verband met de begro tingsbehandeling kan het punt ook later in de week aan de orde komen. Vlaardingen Uit een woning aan de Vlaardingse Prins Hen drikstraat zijn zaterdag tussen 17 en 21.15 uur een geldkistje met tweeduizend gulden alsme de vijftien girobetaalkaarten ge stolen. Uit een woning aan de Prins Hendrikstraat werd vrij dagnacht een geldbedrag van vierhonderd gulden ontvreemd. Vlaardingen - In een woning aan de Insulindesingel ontstond vrijdagmorgen brand in de keu- kén, doordat een pan op de 'gevelkachel vlam vatte. Het vuur kon met een paar emmers water worden gedoofd. De scha de bleef beperkt Schiedam Eerder dan de nieuwe oprit van rijksweg 20 bij de 's-Gravelandseweg zai het fietspad klaar zijn, dat tus sen Groenoord en het industrie gebied wordt aangelegd, ten zuiden van het Prinses Beatrlx- park. Rijkswaterstaat wil pro beren de werkzaamheden aan het al aanwezige viaduct onder de spoorlijn Delft/Rotterdam zo uit te voeren, dat fietsers er niet door gehinderd zullen worden. Dat automobilisten volgend jaar al onder het viaduct dcor kunnen, als de nieuwe en veili ger oprit van de rijksweg rich ting Vlaardingen klaar is, lijkt, volgens rijkswaterstaat echter onmogelijk. Daarvoor is de con structie van een waterdichte bak aan het viaduct te ingrij pend. Hoewel de nieuwe oprit al in de lente klaar kan zijn, is die constructie meer tijdrovend. Rijkswaterstaat zal volgend jaar-ai klaar zijn met de aanleg van de nieuwe oprit voor rijksweg 20 en van het fietspad. Maar in verband met het werk aan het betrokken viaduct zal tot medio 1980 de huidige oprit moeten worden gebruikt.- Daarom zal nog tot de zomer van 1930 gebruik moeten wor den gemaakt van de oprit, die automobilisten uit Schiedam- Centrum nu nemen om in Vlaar dingen of Kethel te komen. Die oprit wordt gevaarlijk ge noemd: hij is te kort, en dat komt door de aanwezigheid van het spoor. Als echter het tweede viaduct in de toekomst wordt benut, kan de nieuwe oprit lo pen van de 's-Gra vela ndse weg tot aan de Parkweg. Dat tweede viaduct was in het verleden al gebouwd in verband met plannen vooreen verlengde Prinses Beatrixlaan vanaf zwembad Groenoord tot het in dustriegebied. Van die plannen is alleen de aanleg van een fietspad overgebleven. Wet kon daardoor het viaduct worden gebruikt voor de nieuwe oprit. Langs een deel daarvan komt het fietspad straks te lopen. De gemeente hoopt het pad in de komende zomer te openen. Maasland „Ik hoop dat u zult genieten van deze bonte uitstalling van kreativiteit, die Iaat zien dat veel mensen in Maasland hun vrije tijd vruchtbaar besteden". Aldus Hans Vingerling, die als lid van het comité Rozenhof de expositie „De Maaslandse hobbyist" opende. Dat gebeurde vrijdagavond in de Rozenhof onder grote belangstelling van inzenders en genodigden. „Ik hoop ook", aldus vervolgde de heer Vingerling, „dat de mensen die de tentoonstelling bezoeken, hierdoor gestimuleerd worden om ook aan de slag te gaan". Inzendingen voor de expositie waren er" van dertig Maaslanders, reden voor Vingerling om van een groot sukses te spreken. Het is trouwens al de vijfde keer dat er in de Rozenhof een expositie wordt gehouden voor creatieve Maaslanders. De belang stelling daarvoor was ditmaal groter dan ooit. De gevarieerde verzameling bestaat uit scheepsmodellen, keramiek, naaldwerk, schilderijen, tekeningen, poppen, siersmeedwerk, modelbouw en houtsnijwerk. Vingerling: „Er zijn individuele en gezamenlijke inzendingen, het laatste door mensen die waarschijnlijk niet alleen de barrière durfden te nemen om hun werk in de Rozenhof te exposeren". Er waren ondermeer drie poppen van mevrouw Truce Krabbenbos, die een aantal dorpsgenoten voor deze hobby had weten te interesseren. Alles bij elkaar een aardige poppengaierij, die veel belangstelling trok. Veel bewondering was er ook voor het keramiek- en beeldhouw werk van mevrouw Dingjan. AI het werk van de kreatieve Maaslanders mag trouwens gezien worden, en dat kan nog tot en met 17 december. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met donderdag van drie tot vijf uur en van zeven tot negen uur. Op zaterdag- en zondagmiddag is de expositie geopend van drie tot vijf uur. Vlaardingen Na tien jaar intensief gebruik zijn de huidige uniformcu van de Vlaardingse showband De Pijpers geheel versleten. Mede in verband met het feit dat de band volgend jaar vijftig jaar bestaat en dan uiteraard goed voor de dag wil komen is men een kaïenderactie begonnen waarvan de opbrengst bestemd zal worden voor de aanschaf van nieuwe uniformen. Do kalenders mei foto's, die in 't kort een beeld geven van het bijna vijftig jarige tamboers- en pijperkorps, zijn te koop voor rijf gulden per stuk bij de vol gende adressen: Slijterij 't Stoopje aan de Hoogstraat 97, Boekhuis Den Draak aan het Veerplein, Snackbar de Gebroe ders aan de Azaleastraat, Marco Burgers in de Coomhertstraat 207a, Hans Buitendijk aan de Eksterlaan 160 en PietBagchus in de Goudsbloemlaan 10b. Bij hem kunnen de kalenders ook telefonisch worden besteld on der nummer 701335. Schiedam Door een raam van het dakkapel te demonteren heeft een inbreker zondag het pand van de Kleine Visser aan de haven betreden en ongeveer vijfhonderd gulden meegeno men. De inbraak in dit café is gepleegd tussen zondagochtend heel vroeg en zondagmiddag half vijf. De buit werd gehaald uit een geldla van de sigarette nautomaat. Bij de diefstal werd voor ongeveer 250 gulden aan schade aangericht. Ook het pand naast de Kleine Visser is zondag door inbrekers bezocht Café Quibus werd be treden, nadat een muurventila tor was gedemonteerd. De Qui bus miste na de diefstal 270 gulden; de aangerichte schade bedroeg 110 gulden. Het tijdstip waarop de inbrekers hebben toegeslagen lag tussen half vier en half elf zondagochtend. Vlaardingen Voor de vijfde maal is de 21-jarige L. H. R. uit Vlaardingen verbaliseerd wegens het besturen van een personenauto zonder in het be zit te zijn van een rijbewijs. Deze keer trof de Vlaardingse politie een zendinginstallatie in de auto aan. Deze werd evenals de auto in beslaggenomen. Schiedam Het was de dief kennelijk om het statiegeld te doen. In elk geval is de veertig jarige C. V. zijn lege fust nu kwijt Vier kratten met lege flessen verdwenen uit zijn kel der aan de Parkweg. Om eraan te komen heeft de dief het traliewerk boven de kelderdeur moeten verbreken. Ook een kelder in Groenoord werd bezocht door inbrekers. Een eikehouten tafelblad ver dween uit de kelder van R. A. I. M, J. G, baron van H. te "W. aan de Jozef Oreliosingel. De 31-jarige heer heeft bij de politie aangifte gedaan van de diefstal.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3