na twee maanden klaar met grondig onderzoek 3 'olitie grijpt keihard in m Midden-Delfland blijft stil gebied Meer sociaal denken bij stadsvernieuwing 'nPengoot- proefritkan voor qw deur beginnen. WOENSDAG 13 DECEMBER 1978 ]Va klacht over bewusteloos slaan ANP-fotograaf Stolk Schiedams Voor de raad ermee bedrijf wmt Gold Mei *ciirv WUÈËÈ&Mi - r ■- SfiiSl Ruiten vernield 'Schiedam zingt': muzikale traditie Koffiedief hamstert Herinrichting speeltuin Billitonlaan Eigenraamb.v. Peugeot dealer Oei, wat een boei! SC 3 Schiedam -r- De rijksrecherche heeft haar onderzoek naar het politieoptreden tijdens de rellen in oktober tussen Schiedamse en Vlaardingse jongeren afge rond. Met name het optreden van een deel van de mobiele eenheid tegenover ANP-fotograaf Paul Stolk werd daarbij zorgvuldig onder de loep geno men. Alle getuigen zijn gehoord, zowel van de kant van de pers als van de kant van de politie. Eén van de verslaggevers van onze krant hoorde bij het groepje getuigen. Bijna twee maanden na het schokkende gebeuren werd hij door de rijksrecher cheur gehoord. Ongeveer tweeënhalf uur zat hij samen met de rijksrechercheur io één kamertje en diepte hij de gebeurtenissen nog eens uit üjn geheugen op. Geen detail werd daarbij vergeten, verkeer de interpretaties werden zoveel mogelijk vermeden. De werkwijze van een rijksre chercheur is voor veel mensen een ondoorzichtelijk geheel. Een verstrengeling met de poli tiebelangen wordt hem door de buitenwereld nogal eens aange wreven. Wat daar wel of niet van waar is valt natuurlijk nooit te bewijzen. Wel kan een indruk gegeven worden van het optre den van een der rechercheurs. Onze verslaggever doet dat hier bij. Op 12 oktober, tijdens de rellen tussen Schiedamse cn Vlaar dingse jongeren, werd persfoto graaf Paul Stolk door leden van de mobiele.eenheid met de lange lal het ziekenhuis ingeslagen. Het tonen van zijn perskaart en het uitroepen van pers pers mocht hem daarbij niet hel pen. Hoewel in eerste instantie werd gedacht aan een beschadi ging van de nekwervels van de fotograaf werd later duidelijk dat* hij „slechts" een hersen schudding had opgelopen. Stolk is ondanks advies van de dokto ren om te blijven, nog dezelfde avond vanuit het ziekenhuis naar huis gebracht. De journalisten en fotografen die vlak naast Stolk hadden gestaan, en eveneens door de mobiele eenheid waren be dreigd, dienden korte tijd na het gebeuren een klacht in op het hoofdbureau van politie. Com missaris Cees van der Haagen stond de pers te woord, probeer de de gemoederen enigszins te sussen, en noteerde de klacht. Om het geheel enigszins werk baar te houden werd de klacht Intcnmihmiih' prijs: door één van de peremensen ingediend. Alle anderen kwa men te boek als getuigen van het gebeuren. Van der Haagen vertelde dat door een onafhan kelijke instantie een onderzoek moest worden ingesteld. De procureur-generaal beschikt over een team van mensen dat zich speciaal met dergelijke on derzoeken bezighoudt. Deze rijksrechercheurs kunnen in al le vrijheid aan het werk gaan. Ze vormen een onafhankelijke instelling die niets met de politie te maken heeft. De werkwijze van zo'n rechercheur is eenvou dig maar grondig. Iedereen die over belangrijke informatie be schikt wordt gehoord. Beide „partijen" komen daarbij even uitgebreid aan het woord. Twee uur praten per persoon is daar bij eerder regel dan uitzonder ing. Een sober kamertje in het poli tiebureau aan de Lange Nieuw- straat vormt het decor voor het verhoor door de rijksrecher cheur. De middelen die daarbij worden gebruikt zijn al even sober als het kantoortje zelf. Geen bandopnameapparatuur, geen schrijfmachine, maar ge woon pen en papier vormen de, attributen van de rechercheur. Daarbij horen in ieder geval bij deze zaak luchtfoto's en een plattegrondje om duidelijkheid le verkrijgen over de plaats van handeling. Verder moeten de herinnering van de getuige en de vragen van de rechercheur het werk doen. Het begin is eenvoudig. Het aanwijzen op do luchtfoto waar de fotograaf precies is neerge slagen, is. ook na twee maanden nog, een simpele opgave. Daar bij komt dat de plek door het aanwijzen door de vorige getui gen al enigszins is uitgesleten. De straatnaam wordt genoemd,' met behulp van het plattegrond- je vormt dat geen probleem. Moeilijker wordt het al om aan te geven hoe laat je precies op de plaats van de rellen aanwezig was. Waar stond je precies en hoe was de situatie daar op dat moment? Het eerste half uur van het gesprek wordt het ge heugen op die manier wat opge frist en probeer je het verhaal in grote lijnen te schetsen. Het wordt meteen al duidelijk dat bepaalde zaken wat minder hel der voor de geest staan. Precie ze' afstanden, juiste tijdstippen en exacte plaatsen. Twee maan den na de gebeurtenissen vertel len over dingen die in een flits voorbij getrokken zijn, over din gen die je zelf emotioneel hebt ervaren is geen eenvoudige op gave. Tijdens rellen schat je geen afstanden, kijkje niet elke minuut op je horloge en tel je niet het aantal mensen dat om je heen staat. Toch worden dié zaken wel gevraagd als de getuigenverkla ring wordt opgenomen. Het is immers in het belang van het onderzoek om alles zo minu tieus mogelijk op papier te krij gen. Veronderstellingen, vage herinneringen en halve zekerhe den tellen niet. Feiten zijn ver eist; de rest heeft weinig waar de. Na een uurtje warm draaien pakt de rechercheur de pen, legt hij een groot papier voor zich cn moetje het verhaal opnieuw 5,1 ScW«lim/VlMr4ini Uit onze krant van vrijdag 13 oktober. afdraaien. Nu is het niet meer: ik geloofof: ik denkmaar: ik heb gerien dat Alles wat je weet verschijnt in een keurig handschrift op het papier. Vier a vijf grote velletjes worden zo volgeschreven. Alle details wor den erbij vermeld. Als alles is genoteerd wordt je mening over het politieoptreden in het alge meen die avond, en het optreden tegenover fotograaf Paul Stolk in een afsluitende alinea opge nomen. Met het zetten van je handtekening ben je klaar. Tweeënhalf uur nadat je het kamertje binnenstapte, sta je weer builen. In een informeel praatje vertelt de rijksrechercheur nog dat af spraken tussen politie cn pers bij rellen als deze zeker geen overbodige luxe zijn. „In Den Haag", zo voegt hij daar aan toe. „is dat allemaal beter gere geld. Dat contact opnemen vooraf zou niet per se van de politie uit hoeven gaan. Als je als journalist iets verwacht kun je best even de politie bellen en overleggen hoe misverstan den kunnen worden voorko men. Van te voren een herken ningsteken afspreken zou daar bij prima kunnen helpen". door Gerard Ver- hulsdonk. fraktielei- der van de WD ^niiiiiiiiiuiiiiiiiiiMiiuiiiiniiitiuiiiiiiijiiirmioHBiiiiiiiniiiHiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiHiiiiiiiiiiimiiBiMiiiiiiniiuminiiiiiiirimmmiiiruHtiiiimiiiJiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiuiHiiJiiiiiiiiiiiirimHiiiiiiiuiiiiiiiiHiiiniiiiiiiimiiufiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiniiiuiinmiiuiiiiiiuiimniuiiuui- Schiedam Tevopharm is in de internationale prijzen geval len. De Schiedmse BV, die ge vestigd is aan de Regoutstraat in het industriegebied, heeft de Gold Mercury International Award ontvangen op,grond van belangrijke bijdragen aan de ontwikkeling en samenwerking in nationale en internationale economie. Tevopharm is een van de vier Nederlandse ondernemingen die de „Gold Mercury" hebben ontvangen. De andere bedrijven zijn de Suikerunie in Breda, go I (kartonfabriek Z. de Zeeuw in Eerbeek en de Ililversunise IFF Nederland (international flavors and fragrancies). Het Schiedamse bedrijf ver zorgt verpakkingen van levens middelen, en telt 130 werkne mers. „Om een voorbeeldje te noemen van wat onze verpak kingsmachines doen", zegt di recteur Bakker, „de verpakking van repen chocola bijvoorbeeld. U komt vast wel eens op de levensmiddelenafdeling van een warenhuis, cn als u daar dan vijf van die repen in plastic vetpakt ziet, kunt u gerust aan nemen dat het bij ons vandaan komt. Met marsrepen is het net zo. Die dingen komen altijd op onze machines". De Gold Mercury is onlangs in Mexico uitgereikt door de Mexi caanse minister G. R. de Lama. De prijs is ingesteld door een comité, dat in Rome zitting houdt en waarin regeringsauto riteiten zitting hébben naast vertegenwoordigers van handel en industrie. De directeur van Tevopharm heeft de Gold Mer cury al binnen, maar wacht nog op verdere gegevens uit Rome over het waarom van de prijs. ^vüè"}* ^IIMII!)llllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!llllllllll!llllllllllllllll!lllllllllll!IIIIMIIII!lllllllll!llllllllllllllilllllllllllllllllllllll!ll!llllllllllllllllllllllllllllllllll!lll»ll!!lllllll!ll|l|ll|||||ll!ll||I||l!IIIIIIIIIIIUIinilllUlllli: i Midden-Delfland moet stil blijven, maar de invloed van oprukkende woningbouw zoals in Schiedam-Noord laten gedeputeerde staten in het midden. Schiedam/Dén Haag Gedeputeerde staten van- Zuid-Holland willen er alles aan doen om Midden-Delfland als sliltegebied te' handhaven. Daarbij gaat het wel uitdrukkelijk om de centrale delen van dit uitgestrekte polderlandschap tussen Schiedam, Delft en Maasland. Over de randgebieden, zoals Schiedam-Noord waar de gemeente woningbouw op hel programma heeft staan, laten GS zich niet uit in hun antwoorden aan prof. mr. J. Wesscls uit Oegstgeest en drs. W. H. M. Aaïbers uit Delft. Wessel (D'iiti) en Aalbers (CDA) hadden er bij het dagelijks bestuur van de provincie op aangedrongen om te bevorderen, dat Midden-Delfland wordt aangewezen als sliltegebied. Hel college van GS antwoordt in positieve zin, maar wijst erop dat de benaming van sliltegebied pas officieel kan worden a]s de wet legen geluidhinder is aangenomen. Maassluis Van de kleuter school Kleuterhof aan de Bos boom Toussaintstraat 4 zijn ne gen ruiten vernield. De politie Maassluis vermoedt dat de jeugd daaraan debet is. =iUIIIIIIIItlllj]Iilllllim)nillHlllll!ll!llllllll[||IUIIUIilMIIII|l!IIIIIII!![llllllll[m[UI[IltllllllUNiniTn Schiedam De traditionele kerstzang in de jeneverslad, 'Schiedam zingt', zal zaterdag 23 december plaatsvinden in de Grote of St. Janskerk. Het is de zevende keer dat dit massale zangfeest wordt opgezet. Kin deren kunnen in hun speciale dienst om 17.00 uur terecht, ouderen worden otn 20.00 uur verwacht. Het Haagse Matrozenkoor, on der leiding van Sipke de Jong en Happy Generation met diri gent René Fons zullen om 17.00 uur klaarstaan om er een waar feest van te maken, Dc verenig de koren De Rijnstreek worden geleid door Carel Chr. Schulz. Dit ongeveer 200 leden tellende koor slaat om 20.00 uur op het podium. De alt Caroline van Hemert cn tenor Willy Caron, de gebroeders Brouwer (trom pet). Carel Chr. Schulz (orgel) en burgemeester drs. A. J. Lems zullen eveneens meewerken. Presentatie ligt in handen van Gerard van den Berg. Het Jo- hannus-orgel dat de hele avond passende kerstklanken door de kerk zal verspreiden, wordt be schikbaar gesteld door Johan- nus Orgelbouw B.V. in Ede. Herman Rycr zal op dit orgel zijn uiterste best doen. om de vele stemmen zo goed mogelijk le begeleiden. Koningin Juliana en prins Bom hard zorgen voor een waar kerstdecor, door twee sparren van hun landgoed aan Schie dam te schenken, die op de dag zelf in de kerk zullen worden opgesteld. De Kinder kerstzang kost een gulden per persoon. Ouderen betalen 2,50 voor de avond: Voor beide bijeenkomsten zijn tweeduizend plaatsen beschik baar, die op verschillende voor verkoopadressen te verkrijgen zijn. Invaliden en/of gehandi capten kunnen speciale plaat sen reserveren en afgehaald worden van hun huis. Even een telefoontje naar Rietje Konings op het nummer 705381 is vol doende. Niets gaat voor niks. dus ook deze avond wordt er op gere kend dat er gul gegeven zal worden in de speciale bedelem- mers aan de uitgangen. ADVERTENTIE ieSpaansepo!der bokelweg 100 achiedam tel.010-154540 carrossier 4jjy l vanhuis uit Schiedam Aan de sociale problemen wordt bij stadsver nieuwing te weinig aandacht besteed. Daarom heeft PPR- raadslid Herman Noordegraaf erop aangedrongen, dat de raadscommissie voor sociale zaken meer en meer wordt be trokken bij elk nieuw project in het kader van de stadsver- niewuing. Al blijkt uit het onlangs ver schenen jaarverslag van de ge meentelijke sociale dienst (GSD) dat er nog weinig durf is om de vinger in de pap te steken, volgens directeur van deze dienst Gérard Smits wondt toch al meer geparticipeerd in het stadsvernieuwingsbeleid. De betrokken wethouder. Riet Taverne, zegt erover: „Wij wil len best meewerken, maar de projecten ontbreken Volgens Noordegraaf was de renovatie van de Slaehthuis- buurt een geschikt project ge weest. Smits kwam met een ander voorbeeld; ..Sommige huizen in de Mariastraat en omgeving gaan op indicatie van de sociale dienst erenoveerd worden". Schiedam Een kofferschrijf machine is ontvreemd bij een inbraak in een olie- en vetten- handel in de Ringerstraat. De inbreker heeft de toegangsdeur van het pand geforceerd en heeft laden en kasten overhoop gegooid. De schade die daarbij werd aangericht bedraagt hon derd gulden. Uit een magazijnruimte heeft een dief 72 pakken koffie met een gezamenlijke waarde van driehonderd gulden meegeno men. De magazijnruimte die behoorde bij een winkelpand in de Van Marumstraat "was niet afgesloten. Vlaardingen Over de herin richting van dc speeltuin aan de Vlaardingse Billitonlaan vindt donderdagavond de twee de bewonersbijeenkomst plaats. De avond begint om half acht en wordt gehouden in de Billitonflat, hoek Billitonlaanj- Burgemeester Pruissïngel. Deze bijeenkomst vormt de af sluiting van de inspraakproce dure voor de herinrichting van de speeltuin in de Indische Buurt De eerste bijeenkomst was op 31 oktober. Op die avond is een eerste programma van eisen voor de speeltuin opge steld en een zeer globale schets vervaardigd. Een werkgroep heeft in overleg met de gemeen telijke plantsoenendienst de plannen nader uitgewerkt. Nu is het zover dal de resultaten aan alle omwonenden gepresen. teerd kunnen worden. Op de Vergadering van donderdag wordt het oordeel van de aan wezigen gevraagd, waarna de plannen definitief zullen wor den uitgewerkt. ADVERTENTIE van öeeihovensinqel 124, Vloordmgen 010 -35 7900 Gerard Verfiulsdonk Alle mensen nog aan toe Aanstaande maandag avond om acht uur precies gaat de gemeenteraad van Schiedam de begroting 1970 behandelen. Enige avonden lang mag de raad. 35 min of meer aardige dames en heren, op-of aanmerkingen maken op het huishoud boekje van onze gemeen te. In dit twee kilo en 730 gram wegende boekwerk staan de bedragen genoteerd die we nodig hebben, en ook staal erin waar we het van daan zullen halen. Elk jaar hebben we meergeld nodig en elk jaar voelt de burgerij dat in dc geldbuidel. Meer nog dan dc cijfers is het ook wel eens aardig te weten hoeveel ambtenaren dagen nacht bezig zijn deze stad draaiende te houden. Op de secretarie leiden 196 mensen een vreugdevol be- staan; onze accountants dienst wordt bevolkt met zeven rekenmeesters, ff et archief wordt bijgehou den door zes vorsers in de Schiedamse historie. De be drijfseconomische dienst wordt bezet door één direc teur. en J01 wetsdienaren zorgen ervoor dat we ons veilig voelend; 84 spuitgas ten. van wie 46 vrijwillig, bedwingen de vlammen in onze brandersstad. De geneeskundige dienst doet het met 16 man en één directeur die ive met Vlaai'- dingen delen. Bij de woningdienst verdie nen 80 personen hun dage lijks brood, onder wie er 33 handarbeiders zijn. De ha vendienst heeft 17 man no dig om onze bruggen, slui zen en scheepvaart in tie gaten te houden. Aan één onderwijsconsu- Icnt heeft de stad schijn- baar genoeg, tenvijl 36 werksters cn conciërges on ze schoolgebouwen rein houden; Hf cultuurfanaten zorgen voor leuke dingen in hei museum en twee man zijn nodig bij het grondbe drijf. Technische bedrijven hebben echter 197ambtena ren nodig otn ons te voor zien van water, gas cn elek tra. Eenzaam zit de beheerder in het algemeen hundelsen- trepot. en dc stad wordt door 94 1/3 man schoonge- bouden door de Vrom. Onze leeshonger wordt gestild door 41 dames cn heren. Ondanks dat de sportraad goed is Voor vier lieden blijft het met SW slecht gaan. Eén sociaal raadsman schijnt- voldoende te zijn voor alle socia le problemen, die dc burgerij teisteren. Cum een tewerken gebru ikt de energie va n 333 personen van beiderlei kunne en komt er nog 40 te koit, Het openbaar slachthuis geeft '23 man vlees op de plank, waarvan er negen de beesten pijnloos en humaan een andere wereld inleiden. De socia ie dienst is inmid dels uitgegroeid tot een be drijf met 127 werknemers en de Schiedammers die in het gemeenteziekenhuis te recht komen, weten zich verzekerd van 409 manne lijke en vrouwelijke wer kers die hen met de grootste zorg vertroetelen en be termaken, of niet. Tot slot staan er 27S onder wijskrachten klaar om onze jeugd op te leiden tot mon dige mensen, waarbij ver meld staat dat we beschik kenover 90 gehuwde yrpu- weljjkv onderwijskrachten cn daarom hebben er 27 een tijdelijk dicnstverbcuid. Aan u de vraag: hoeveel zijn er nu in touw voor u voor mij cn voor ons allen? Als u er niet uitkomt, vraag het Dutman, die weet alles.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3