*ff ff 'Vrijdag 15 december 1978 DECEMBER 1978 cgej gp «jg vva->'-v BEGROTING 1979 GEMEENTE SCHIEDAM TEKORT INKOMSTEN miGAVEM BEGROTING 1979 VERKRIJGBAAR K0MNS LUISTEREN NAAR DE BEGROTINGS DISCUSSIE gemeente Schiedam zo wordt Mbiedams i SC/VD/WH mancie ,e koek verdeeld... Het is weer zo ver! Volgende week gaat de gemeenteraad van Schiedam, het hoofd van de gemeente dus, zich buigen over de Begroting voor het jaar 1979. Gedurende vier avonden zullen de raadsleden als vertegenwoordigers van de burgerij in een (hopelijk levendige) discussie treden met de leden van het College van Burgemeester en Wethouders, die het dagelijkse bestuur van de gemeente vormen. Het is een jaarlijks terugkerende discussie, omdat de wet het zo voorschrijft. Een belangrijk gebeuren ook, omdat het gaat om de financiën van ons aller gemeente. Ook om uw geld dus, omdat u immers inwoner bent van deze gemeente. Daarom is het een goede regel, dat burgemeester en wethouders éénmaal per jaar aan de gemeenteraad een overzicht geven van de inkomsten en uitgaven van de gemeente. Dit "overzicht" bestaat uit reeksen cijfers, voorzien van toelichtingen, die drie vrij dikke boeken geheel vullen. Je moet wel enige boekhoudkundige ervaring hebben om de eigenlijke begroting (twee boeken) te kunnen doorgronden; vandaar dat de gemeente ook een derde boekwerk uitgeeft, de zogenaamde Aanbiedingsnota, waarin de belangrijkste gegevens uit de begroting zijn samengevat, met de nadruk op wat er voor het jaar 1979 is gewijzigd ten opzichte van 1978. Uit deze aanbiedingsnota blijkt dat de uitgaven van de gemeente voor het overgrote deel bestaan uit "vaste lasten". Dit zijn ondermeer de salarissen van de bijna tweeduizend gemeente-ambtenaren; de kosten van gemeentelijke gebouwen; de rente en afschrijving van werken die in het verleden zijn uitgevoerd; het onderhoud van een groot aantal openbare voorzieningen en ook de kosten van de vele taken die door het rijk aan de gemeente zijn opgedragen, zoals onderwijs, politie, brandweer en de sociale zorg. Er blijft zo betrekkelijk weinig geld over, waar het gemeentebestuur naar eigen inzicht over kan beschikken en waarmee zij dus haar eigen beleid kan realiseren. Het is dit "beleid", dat in de afgelopen weken reeds uitvoerig aan de orde is geweest in alle raadscommissies, elk voor het eigen onderdeel, en dat het onderwerp van discussie zal zijn bij de algemene beschouwing op de begroting Ï979 volgende week in de gemeenteraadsvergadering. De gemeente Schiedam staat voor 1979 weer voor hogere uitgaven! Waren voor 1978 die uitgaven geraamd op totaal ruim f. 135,-miljoen, voor 1979 zal dat uitkomen op rond f. 146,9 miljoen. Het gemeentebestuur denkt dit bedrag nodig te hebben voor het handhaven van het verzorgingspeil op redelijk niveau van de inwoners van Schiedam. 7~>; Helaas blijven de verwachte inkomsten steeds meer bij de uitgaven achter, zodat de begroting voor 1979 aanvankelijk afgesloten is met een tekort van f. 2.749.288,-. Door hier en daar op de uitgaven te bezuinigen en ook door enkele andere maatregelen hebben burgemeester en wethouders dit tekort terug kunnen brengen tot f. 1.476.562,-. Dit wordt aanvaardbaar geacht, omdat voor het dekken van dit tekort nog reserves beschikbaar zijn. Het heeft overigens wel wat hoofdbrekens gekost om het tekort op dit peil te krijgen. De regering heeft de gemeenten.voor de volgende jaren nogal wat beperkingen opgelegd. Niet alleen dat de uitkeringen uit het Gemeentefonds (de belangrijkste bron van inkomsten) lager zijn dan verwacht, ook bijvoorbeeld de uitkeringen die de gemeente krijgt om het onderwijs op peil te houden zal voor volgend jaar aanzienlijk lager zijn dan voor 1978, terwijl er juist in die sector al enorme tekorten zijn. Dit brengt ook met zich mee dat, wil de gemeente het voorzieningenniveau toch op peil houden, er minder geld beschikbaar is om b.v. de steeds stijgende tekorten van de reinigingsdienst uit de algemene middelen te bekostigen (de opbrengst van de tarieven dekt maar juist de helft van de kosten), zodat een tariefsverhoging onontkoombaar was. Uit het gemeentefonds f 71.007.000.- 48.3 procent De gemeente ontvangt dit bedrag van het rijk. Het is een "algemene uitkering", wat betekent dat het geld niet voor een bepaald doel bestemd is, maar bedoeld is voor dekking van algemene (voornamelijk vaste) kosten. Van het rijk en provincie f31.424.000.- 21.4 procent Dit bedrag krijgt de gemeente voor onder meer de politie (f 10.414.000) en voor het onderwijs (f 16.578.000.-) Uit gemeentelijke heffingen f 19.197.000.- 13,1 procent Hieronder vallen o.a. de opbrengsten van de onroerendgoedbelasting, de precariorechten, havengelden, de leges, de hondenbelasting, enzovoort. Overige inkomsten f 22.535.000.- 15,3 procent Het begrotingstekort f 2.749.000.- 1,9 procent Dit cijfer geeft dus het aanvankelijk geraamde tekort. Door het toepassen van bezuinigingen e.d. is dit bedrag teruggebracht tot f 1.476.562.- Voor algemeen beheer f 22.254.000.- 15,1 procent Dit zijn de kosten voor het bestuurlijk en ambtelijk apparaat, met ook een bijdrage aan Rijnmond. Voor de openbare veiligheid f 17.545.000.- 11,9 procent Deze post heeft betrekking op de kosten van politie, brandweer en straatverlichting Voor de volksgezondheid f 4.244.000.- 2,9 procent Dit betreft o.a. de kosten van de G.G. en G.D. en de subsidie voor de kruisvereniging. Voor de volkshuisvesting f 9.469.000.- 6,4 procent Hieronder vallen de kosten van het bureau huisvesting, het bouw- en woning toezicht en de bijdragen voor verbetering van particuliere woningen. Dus niet de woningbouw. Voor openbare werken f 28.800.000.- 19,6 procent Een belangrijke post voor o.a. aanleg en onderhoud van wegen, verkeersvoorzieningen, de aanleg en onderhoud van ons "groen", de algemene begraafplaats, enzovoort. Ook de Havendienst valt hieronder met f 3.373.000.- Voor het onderwijs f 29.223.000.— 19,9 procent Voor alle vormen van onderwijs, zoals kleuter-, lager-, voortgezet- en buitengewoon onderwijs; zowel openbaar als bijzonder. Tezamen de grootste post op de begroting! Voor cultuur, recreatie, sport f 12.302.000.- 8,4 procent Met inbegrip van de zwembaden en de oudheidkundige zorg. Voor sociale zorg en maatschappelijk werk f 16.183.000.— 11,- procent Het gaat hier hoofdzakelijk om het tekort voor de Gemeentelijke Sociale Dienst en verder subsidies voor o.a. bejaardenwerk, maatschappelijk werk en kindercentra Wie de begroting wil hebben kan haar kopen bij de secretarieafdeling Financiën in het Stadskantoor (le etage). Een complete set boeken, bestaande uit de "Begroting van inkomsten en uitgaven", de "Begroting van de takken van dienst" en de "Nota inzake de aanbieding van de begroting" kost f 40.- De Aanbiedingsnota, waarin de belangrijkste gegevens uit de begroting en vooral de wijzigingen ten opzichte van het jaar 1978 staan vermeld, is ook afzonderlijk verkrijgbaar voor f 10.- of ter inzage Wie de begroting niet wil kopen, maar wèl wil inzien kan eveneens terecht bij de afdeling Financiën op de 1 e etage en in de leeskamer van de afdeling Interne Zaken op de 3e etage van het Stadskantoor. Bovendien kan dat gebeuren in de centrale leeszaal van de Openbare Bibliotheek aan de Lange Haven 131 en in alle filialen van de bibliotheek. Dit laatste is gedaan omdat men dan ook in de avonduren terecht kan. Daarvoor kunt u volgende week terecht in de recreatiezaa! van het Stadskantoor aan de Emmasiraat 1wanneer de gemeenteraad daarin het openbaar vergadert op maandag !S december, dinsdag 9 december, woensdag 20 december en donderdag 21 december. De aanvang is steeds om 20.00 uur precies. Op die bijeenkomsten kunt u horen wat er met het geld van de gemeente - dus ook mv geld - gaat gebeuren. Op de ruime publieke tribune kunt u dat goed volgen. Voor koffie en frisdrank zal worden gezorgd. Overige uitgaven f 6.892.000.- 4,8 procent

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 10