De partijen in liet kc IN VLAARDINGEN Kraam- politie Ginjaar opent milieu- kantoor VVD-fractie Jeugdgemeente - raad voelt zich gepasseerd M. Stout blijkt voortreffelijk vrachtchauffeur Eerste avond begrotingen in Schiedam Vuurwerk in beslag genomen. INBRAAK m-im Belasting kantoor op de tocht Babbeltruc Bowling bestolen Alcoholcontrole Koninklijke onderscheiding Sigaretten, diefstal DINSDAG 19 DECEMBER 1978 VWSC/WW 3 Noodopvangcentrum draait Viaardingen Het noodopvangcentrum draait! Vorige week woensdag is een gedeelte van het pand, dat als tijdelijk onderdak voor mensen in noodsituaties moet dienen, in gebruik genomen. In dit artikeltje een paar praktische gegevens over de gang van zaken rond zo'n centrum. Noodopvangcentrum, het woord zegt het al, is bedoeld om de eerste acute nood van mensen op te vangen; een soort sociale eerste hulp bij ongelukken dus. Geen psychiaters, geen psychologen, maar gewoon praktische hulp: onderdak. Soms kan dat immers opeens nodig zijn, helaas. Wat is nu de gang van zaken als iemand, om wat voor redenen dan ook, plotseling het huis uit moet en nergens anders terecht kan? Overdag is het allemaal vrij simpel. Dan neemt die iemand contact op met één van de vijf instanties, die over plaatsing in het noodopvangcentrum kunnen beslissen. Soms zal blijken dat er nog andere oplossingen zijn dan het opvangcentrum. Dat is een beslissing die overgelaten moet worden aan de mensen van die instanties. De hulpverleningsinstituten waar het om gaat zijn a chtereenvo Igens Het Instituut Burgerraadslieden, teL 344459 Stichting Geestelijke Gezondheid Z.H.» tel. 353800 Het Interconfessioneel Centrum voor Maatschappelijke Dienstverlening, teL 351022. De Professor Boumanstiehting, Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs, tel. 352444 De Gemeentelijke Sociale Dienst, teL 350244 's Nachts 's Nachts is het allemaal veel moeilijker. En zoals bekend, veel problemen komen 's nachts of in de weekeinden tot uitbarsting. Buiten de kantooruren, net op een tijdstip dat de Sociale Dienst bijvoorbeeld gesloten is. Wat dan? De persoon die denkt dat het dan zo erg met hem gesteld is dat hij/zij het huis uit moet, moet dan de telefoon grijpen en het nummer draaien van de Telefonische Hulpdienst Waterweg Noord, (THD), dat is 731161, bij geen gehoor 362244. Mocht uit dat gesprek blijken dat een oplossing niet tot de volgende ochtend of maandag uitgesteld kan warden, dan neemt de man of vrouw van de THD contact op met een maatschappelijk werker die op dat moment door één van bovengenoemde fn Vlaardingen niet meer nodig, het noodopvangcen trum is er. instanties beschikbaar is gesteld (overigens op vrijwillige basis, dit nachtwerk wordt niet betaald). De maatschappelijk werker/ster trekt er dan op uit en zoekt de hulpvrager op. Samen gaan zij daarna naar het noodopvangcentrum. Er zijn slechts twee situaties denkbaar waarin de hulpvrager niet geplaatst kan worden. Dat is in het geval dat de hulpvrager dusdanig onder de alcohol of drugs zit, dat er niet meer te praten valt. In dat geval zal de maatschappelijk werker 20rgen voor andere oplossingen. Bovendien kunnen in het centrum alleen die mensen ondergebracht worden, die zelf in VI aardingen wonen. Vrijwilligers Het is duidelijk: het noodopvangcentrum is, ondanks die één of twee professionele krachten, voor het grootste deel afhankelijk van de uizet van vrijwilligers. Er zijn nog veel van die mensen nodig. De taken die een vrijwilliger te doen heeft bestaan onder andere uit het opvangen van de „gasten", het verzorgen van de contacten in het centrum en het afscheid. Er is een rooster opgesteld dat de diensten spreidt over ochtend, middag, avond en nacht. Bovendien telt het rooster ook nog een tussendienst. Op het ogenblik heeft het noodopvangcentrum de beschikking over een twintigtal vrijwilligers. Maar er zijn er meer nodig. Wie er wat voor voelt, wordt gevraagd Wil den Hartogh te bellen (tel. 356544). Na zeven uur 's avonds mevrouw Kerkhoven (tel. 351200). Van al degenen die zich als vrijwilliger opgeven wordt echter wel verwacht dat zij bereid rijn twee instructieavonderi te bezoeken. Tijdens deze avonden zal dan nader op het werk in worden gegaan. Wie er daarna niets meer in riet, kan dan altijd nog zeggen: „liever toch maar niet". De eerstkomende informatieavond wordt 18 januari gehouden, gebouw Stichting Welzijn, acht uur. VI aar dingen Twee hoofd agenten van de Vlaardingse politie hebben de afgelopen week het inwonertal van Vlaardingen helpen toene men met één. De buurvrouw van de wel zeer aanstaande moeder, -die niet-wist te zeggen wie de behandelende arts of de vroedvrouw was, belde ten einde raad het politiebu reau. De beide hoofdagen ten spoedden rich ter plaat se en assisteerden bij de bevalling, aangezien de ba by de komst van de geallar- m eerde GG en GD niet wen ste af te wachten. Nadat de vrouw verzorgd was, werd de Turkse baby Layla Taner in hoog tempo naar het Holy-ziekenhuis vervoerd voor controle. Moeder en dochter maken het uitstekend. Schiedam Minister Ginjaar van volksgezondheid en milieu hygiëne komt op 23 januari naar Schiedam om het nieuwe kan toorpand van de dienst centraal milieubeheer Rijnmond te ope nen. Om half elf zal de minister de bij de opening behorende handelingen verrichten bij het pand aan de 's-Gravelandseweg 565, waarnaast momenteel de gemeente Schiedam al de socia le dienst en het bureau huisves ting heeft gevestigd. Ruim 200 rotjes, vuurpijlen, en Juchthuilers" werden op het politiebureau gedeponeerd. Vlaardingen Bij het oetórijf „Shipmate Flag" aan de Van Beethovensingel werd in het afgelopen weekeinde ingebro-. ken. Men ontvreemdde onder meer een radio, een calculator en wat kleingeld. Totale waarde onge veer 640 gulden Men richtte vooi een kleine 400 gulden schade aan. ■PPfMigMI .-PTT Vervolg van voorpagina Alle fracties in de Schiedamse gemeenteraad toonden zich gis teravond ernstig bezorgd over het feit, dat de gemeente voor 1979 minder inkomsten van het rijk hoeft te verwachten. W- D'er Verhulsdonk zei daarbij echter, dat Bestek '81 voor hem zwaarder weegt dan een enthou siast gemeenteprogramma. PvdA Vooral echter op het gebied van stadsvernieuwing (minder wo ningwetwoningen), onderwijs (minder nieuwbouw, te grote klassen) en CRM riet de PvdA- Schiedam echter onoverkome lijke moeilijkheden. „Er grau wen een sluier boven Schie dam", constateerde Dielemans meteen al. Van burgemeester en wethouders wil hij horen, hoe veel arbeidsplaatsen in Schie dam er door Bestek *81 nog" verloren dreigen te gaan. Hoewel „inspraak" al herhaal delijk aan de orde is gekomen in de gemeenteraad, noemde Dielemans het resultaat tot op heden zeer schamel, „terwijlhet een fluitje van een cent moet rijn, als je kijkt naar andere i jemeenten". Dat het college van ^vdA/CDA nog steeds geen werkprogramma heeft, stelde hem teleur, evenals Verhuls donk trouwens. Wat betreft de braakliggende binnenstad, merkte Dielemans op dat een snelle woningbouw niet lang mee*- «n zich mag laten wachten, et ^en uitspraak van dsK lOnis Of heeft het college di peri Je niets aan planvorming .aan", was een van zijn vragen, die voor het doen van de PvdA meer kritiek bevatte op de eigen wethouders dan in het verleden!. „Voor welzijn en cultuur ont breekt een beleidsplan", was een andere aanval, en het perso neelsbeleid van de gemeente vond Dielemans meer gericht op het wegnemen van knelpun ten dan op duidelijke doelstel lingen. PPR Herman Noordegraaf hing zijn betoog op aan een diepgaande crisis van de verzorgingsstaat Om daar iets aan te doen in Schiedam zou volgens de frac tieleider van de PPR moeten worden uitgegaan van klein schalige, mens- en milieuvrien delijke bedrijven. Noordergraaf stelde in rijn meer doordachte betoog diverse vragen aan de gemeenteraad en diende maar liefst drie moties in. Verder legde hij de nadruk op milieu voorwaarden, op inspraak bij stadsvernieuwing, op de buiten landers en op emancipatie. Van dat laatste onderwerp maakte Noordergraaf gebruik om WD-er Gerard Verhuls donk om de oren te slaan. Ver hulsdonk had zich eerder in de krant negatief over vrouwene mancipatie uitgelaten, wat Noordergraaf de uitspraak ont lokte dat „de vrouw nog steeds onderligt". De voltallige raad zag het humoristische van deze opmerking in, vooral daar Ver hulsdonk nu eens geen ant woord klaar had. D'66 De democraten legden bijzonde re nadruk op inspraak. Anne* Marijke Peterhans-Steen zei let terlijk: „Inspraak is meer dan het houden van een hoorzit ting", en de democraten pro beerden dat duidelijk te maken door het overhandigen van een nota over inspraak aan de raad. Een motie om te komen tot het duidelijker regelen van in spraak van de democraten werd om onduidelijke redenen geheel over het hoofd gezien. In de telling, die burgemeester Lems hanteerde, kwam de motie alt hans niet voor. Een ander ideetje van D'66 be trof een ombudsbureau, dat zou moeten worden ingesteld om de burgers betere informatie te kunnen geven dan nu nog het geval is. In dat ombudsbureau zouden de gemeentevoorlichter, een tweede voorlichter en de sociaal-raadsman moeten plaatsnemen. Een van de eerste taken van deze ploeg zou het opstellen van een brochure kun nen zijn om de bevolking weg wijs te maken in informatie land. Daarnaast zou de gemeen- tegids wel weer eens kunnen worden herzien. D'66 legde er overigens de na druk op dat de begroting meer dan alleen financiële zaken zo.\i moeten omvatten en zich o- k over het beleid zou moeten uitla ten. CDA CDA'er Siem Rosman hield rich in rijn betoog wel erg op de vlakte. Het enige wat hij deed was het aanstippen van pro bleempjes die hier en daar spe len. Een aanzet tot een oplossing van die problemen werd door Rosman niet gegeven. De finan ciële kant van de zaken kreeg van het CDA gisteravond wel veel aandacht. De woorden be zuinigen en prioriteiten stellen waren troef in het betoogje van Rosman. Wat die prioriteiten precies moesten rijn werd ech ter niet duidelijk. Rosman pleitte voor het opstel len van een woningbouwpro gramma, waarin een bepaalde bouwproduktie per jaar gega randeerd kan worden. Wanneer er dan bij een bouwproject ver traging optreedt wordt een an der project versneld uitgevoerd, zodat het geplande aantal hui zen toch kan worden gehaald. In de woningbouw is volgens Rosman vooral behoefte aan woonruimte voor alleenstaan den en twee persoonshuishou dens. VVD Ve. hulsdonk had een dik kwar tier nodig, iets minder dan de helft van PvdA, CDA en PPR, maar hij wordt vanavond nog wel aangevuld door partijge noot Cor van Tilborg. De WD- aanvoerder begreep njets van de begroting, dat hij „de grote ontbrekingsnota van Schie dam" noemde omdat hij zowel beleidsnota's als een werkpro- mma van het college miste, als. iede mogelijkheden om di verse verhogingen te toetsen aan wat er geboden wordt. Hij drong erop aan dat de oude vergadertechniek weer wordt ingevoerd: een vraag- en ant woordspel. In de ogen van „dokter Diei" blunderde communist Collé enorm, toen hij zei dat een woonruimteverordening niet helpt, evenmin als elke andere regeling voor verdeling van huisvesting, zolang er niet ge bouwd wordt. De verordening noemde hij een sprookje van de PvdA, waarop Dielemans op Over het algemeen spra ken de raadsleden nogal monotoon. Alleen Diele mans las sfeervol en af en toe poëtisch voor en Noord ergraaf rap en onvervaard. rijn beurt in ging op het sprook je van de CPN, omdat domweg bouwen niet genoeg is. Collé: „Dat snap ik niet". Dielemans: „Kom dan maar op mijn spree kuur!" Vlaardingen Twee grote thermopane ruiten sneuvelden dit weekeinde van het belasting kantoor aan de Paralelweg. Totaalschade nog onbekend. Vlaardingen De VVD-fractie van de Vlaardingse Jf;ugdgemeenteraad vindt dat de Jeugdgemeente- raad gepasseerd is. Zij verwoorden hun ongenoegen in een voorstel aan de Jeugdgemeenteraad. De aanleiding van dit voorstel is het feit dat hij het enige tijd geleden gestarte en inmiddels afgesloten educatieve project „20 werkt de gemeente" bij de Prof. Casimir Scholengemeen schap, de Jeugdgemeenteraad niet is ingeschakeld. D e WD -f ra etie van de J eugdge meenteraad is van mening dat gezien de doelstelling van de Jeugdgemeenteraad: „het ver strekken van politieke en ge meentelijke informatie aan de Vlaardingse jeugd in het alge meen". zij niet gepasseerd had mogen worden. In het voorstel aan de Jeugdge meenteraad vraagt de VVD- fraktie uitleg aan het college van b. en w. en verzoekt zij bij een eventuele voortzetting van het project wél betrokken te worden. Vlaardingen Door mevrouw C. v. R. werd vrijdag aangifte gedaan van vermissing van haar polstasje, inhoudend een rij- en kentekenbewijs, een noti tieboekje en 400 gulden. Het bleek dat twee mannen, één van een groot en één van een klein postuur, haar aan de deur hadden afgeleid met een of an der verhaal. Schiedam Een speelauto- m aat en een sigarettenautomaat zijn opengebroken bij een in braak in Bowlingcentrufn De Walvisch aan de Nieuwe Haven. De geldlades werden geleegd en sigaretten meegenomen. De grootte van het ontvreemde be drag is nog niet bekend. Een slagerij aan de Lorentriaan is tussen zaterdagmiddag en zondagmiddag tweehonderd gulden lichter gemaakt Twee kassa's werden daartoe openge broken en een deur geforceerd. Bij de politie is aangifte gedaan van de diefstal. Vlaardingen In het kader van öe derde grote landelijke ver- keers-alcoholcontrole werden zaterdagnacht in Vlaardingen 75 voertuigen staande gehou den. De 32-jarige C. J. B. en de 29-jarige C J.S., beide afkom stig uit Vlaardingen, bleken on der invloed te rijden. Bij beide mannen werd de bloedproef af genomen. Voorts werd drie maal een rij verbod opgelegd en werden 14 overige overtredingen geconsta teerd. Vlaardingen Tijdens een bij eenkomst bij Wilton-Fijenoord B.V. heeft burgemeester A. Lems van Schiedam koninklij ke onderscheidingen uitgereikt. De heer J. Smit uit Vlaardingen, die 40 jaar in dienst was bij het bedrijf, kreeg de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver. De heer J. van der Lugt, even eens uit Vlaardingen, kreeg ter gelegenheid van rijn 40-jarig dienst jubileum bij Wilton-Fije noord de eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje- Nassau, in brons. Vlaardingen Bij een inbraak in de rijwielstalling van het station V]aardingen-Oost wer den zondagnacht 61 sloffen si- gareuen en twee dozen stroop wafels ontvreemd. Schiedam Bij het uitreiken van internationale onderscheidingen van Nederlandse autobus- en vrachtwagenchauffeurs is ook de heer M. Stout uit Schiedam in de prijzen gevallen. In totaal ontvingen 662 chauffeurs uit vijftien Europese landen deze onderscheiding op grond van hun voortreffelijke prestaties. De heer Stout, die bij Ships Radio Service werkt, voldeed aan de zeer zware eisen en mag nu trots rijn op zijn oorkonde met bijbehorende gouden speld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3