'Veel mensen willen zoiets vaker, maar ja, 't is vrij williger s werk Iedereen is als WiPTT: telefoon bet weer doet" ft ^lrondt. !;#i> S' fc© V Blokje ti I l| I i Druk programma voor twee dagen Kerst-inn vindt voor de zevende keer plaatst Schiedammer Wiegel 99" veertig jaar iig gl: M;f-| m&MM mm f «*-• l-4\t f. 6^7 WOENSDAG 20 DECEMBER 1978 SC 3 S De Schiedamse Kerst-inn vindt ook de zeven- de keer plaa ts in de 4 Molenshet dienstejn- 5 frum aan de Nieuwe Damlaan 766. Het pro- 2 gramma ziet er voluit EERSTE KERSTDAG 2 Maandag is de aanvang om half twaalf 's ochtendslater dan vorige keren, maargeble ken is dat de meeste mensen toch tegen' twaalven pas komen. „En dan stond er om S tien uur een heel koor te zingen voor anderhal- ve man zegt coordinator J. Ilmer. Van half twaalf tot ongever één uur brengt Willem van Brugge de kerststemming er in met zijn elektronisch orgel, en kunnen bezoe- kers handarbeiden. In andere zalen van het dienstencentrum staan wedstrijd fietsen en EE kan er worden getafeltennist Ook is er een H leeshoek. Van twee tot vier uur treedt me- vrouw Bossini op; zij verzorgde enige tijd geleden al gooch eln ummers en kleine sket- ches voor bejaarde bezoekers van de 4 Molens. H Van vier tot vijf uw in de middag worden llllllH[l!III[iIilllilllI!rlll([![ll][II[IIl!nil!fIlll|]IIlllIII]IIII!ll!llllllllllllllII!IIIIiniilllll!lllIli!IINIIIIIII[[lt|]Ilin!I!l(IIIIItlIIIItl!i]llIirill!!tlll!lllllll)llint tekenfilms en speelfilms vertoond. Om half zes vangt het kerstdiner aan; kaarten 15 gulden kunnen daarvoor nu al gekocht wor den. 's Avonds treedt de-Rotterdamse cabaret groep Pinokkio op. TWEEDE KERSTDAG Dinsdag bijt het Schiedamse dixielandorkest Gin Town Jazz Band het spits af, om half twaalf. Van één tot vijf uur wordt een groot klaverjasconcours gehouden, waarvoor men zich op maandag kan melden. In een andere ruimte treedt mevrouw Bossini dan weer op, van tweeën tot vieren, en van vier tot vijf worden opnieuw films gedraaid. In de avon duren wordt een groot bal gehouden, en om de voorbereidingen te kunnen treffen zal het dienstencentrum van vijf tot zeven uur geslo ten zijn. Het zou een vervelende stemming met zich mee kunnen brengen, als de mensen in die tussentijd maar even afwachtend blij ven hangen", meent Ilmer. Al }s er een crèche, kinderen kunnen zonder geleide terecht maar dan vanaf 16 jaar. Schiedam Kerstmis 1978, vier vrije dagen achter eikaar. „Voor veel mensen is dat veel te veel", zegt j, Ilmer. „Ze weten er geen raad mee en gaan dan lopen zoeken, met hun ziel onder de arm. Maar alle café's zijn dicht, de buurthuizen zijn gesloten, en zo wil het wel eens komen dat mensen bij ons belanden". Bij ons, dat is in het diensten centrum op de hoek van Nieuwe Damlaan en Burgemeester Hon- nerlage Grotelaan, de 4 Molens. Daar wordt maandag en dins dag voor de zevende keer de Kerst-inn gehouden. „Ik snap het niet, hé", zegt Ilmer, „bij ons wordt het steeds drukker, vorig jaar waren er 3500. En in andere steden, 2oals in Am sterdam, hebben ze de Kerst-inn moeten afgelasten omdat er geen animo voor was". Ilmer, diaken van de hervormde kerk in Schiedam, is deze keer voor het eerst coördinator van de Kerst-inn. „Ik zit er vanaf het begin bij, en altijd heb ik het erg leuk gevonden. Het is echt een gebeuren waar iede reen terecht kan. Het is destijds opgezet door mevrouw Bot en mevrouw Taat, van de vrouwen dienst van de hervormde kerk, en in het begin was het ook vooral bedoeld voor mensen tussen pakweg 25 en 40 jaar, echt een groep waarvoor in die dagen nog niets gebeurde. Nou, het is ingeslagen, dat zeker. Wij kregen zelfs te horen, doe dat nou eens vaker want het was gezellig, enorm, maar ja... het is natuurlijk wel allemaal vrij willigerswerk, en als je nagaat dat we voor die Kerst-inn al vanaf juli bezig zijn..." Voor de Kerst-inn is een vaste kern van acht mensen maan denlang in touw, die vooral tegen de kerstdagen aan vaak rond de tafel zit om de gang van zaken te bespreken. Voor de twee open dagen in de 4 Molens zijn acht medewerkers uiteraard niet genoeg: „Wij heb ben 2eker 70 vrijwilligers nodig, die een handje kunnen helpen. Om bonnen te verkopen, om als gastvrouw op te treden, om bij verschillende activiteiten aller lei dingen te regelen, om op te ruimen, noem maar op. Voor de crèche, die er ook is, komen gelukkig de meisjes van de Lie- dewijde-school. Ach, en meestal komen de vrijwilligers gelukkig wel, hoor, maar op het laatste nippertje melden de meesten zich aan. Logisch ook. Dat is in verband met afspraken met familie en zo, die natuurlijk ook nog gemaakt moeten worden. Vader en dochter coördinator en penning meester van Kerst inn: „Bij ons komen steeds meer mensen andere den moeten ze de Kerst inn nota be ne afgelas- En een paar dagen van tevoren stromen zij dan. binnen.", zegt Ilmer, Hij woont in de Leliestraat in de Gorzen. Zijn dochter Joke gaat ook al helemaal op in de organisatie van de Kerst-inn. Penningmeester is zij, en samen met de meisjesgroep Schiedam- Zuid maakt zij kerststukjes die de 4 Molens moeten opsieren. Die meisjesgroep is ook voort gekomen uit de hervormde kerk, en dat is nou al de derde keer dat deze gemeente wordt genoemd. „Nee. nee, de Kerst-inn heeft geen kleur, die is met gebonden aan een geestelijke richting", zegt Ilmer nadrukkelijk. „Het is zo, dat voor de Kerst-inn een subsidie wordt verleend via de stichting Open Huis en die sub sidie krijgen we nu voor de vierde keer. In het begin hebben de kerken, de verschillende ker ken m Schiedam, wel een een malige gift gedaan en op beide kerstdagen zelf kan m de 4 Molens geestelijke bijstand wor den gekregen. Maar het is be slist met zo, dat de Kerst-inn hervormd getint is". Reclassering „Het ging in het begin echt om die middengroep, maar dan ook iedereen uit die middengroep. Alleenstaanden zowel als gezin nen, wie het maar gezellig vond. Er was verleden keer iemand die zei: wij wüien graag met ons elven aan het kerstdiner deelne men. Nou, dat kan ook. De Kerst-inn staat echt helemaal open". Hoe druk de medewerkers het kunnen hebben, blijkt uit het feit dat Ilmer met de vonge Kerst helemaal niet thuiskwam. „Dat had wel een bepaalde oorzaak, hoor. Via de reclasse ring hadden we iemand toege stuurd gekregen, die zich de eerste dag echt uitstekend had ingezet. Die man had enorm geholpen. Maar hij was zwaar aan de alcohol, en de reclasse ring had laten weten dat hij echt niet alleen naar huis kon, want dan zou het weer mis gaan. Nou, wat heb ik gedaan? Wc hebben twee stretchers ge pakt, en samen met die man ben ik in het dienstencentrum blijven slapen. Wel met één pilsje, hoor, maar dat was geen misbruik. De dag daarna heeft die man weer gewerkt als een paard, en na afloop zei hij dat hij nog nooit zo'n fijne Kerst had gehad. En dat geeft nou echt een blij gevoel". Voor het verloop van de Kerst- inn komt volgens Ilmer heel wat kijken, en hij prijst de manier waarop politie, brandweer en Rode Kruis doorgaans meewer ken. „Van de brandweer mogen we zelfs kaarsen op tafel zetten tijdens het kerstdiner", besluit Ilmer. Vanavond is hij weer in touw, met andere medewerkers. En de komende dagen ook. En dan komt de Kerst-inn zelf nog— Schiedam Dat de telefoon een belangrijk communicatie middel is in onze maatschappij, is iedereen duidelijk. De man die zich reeds veertig jaar in tensief met dit middel heeft beziggehouden en zich nog al tijd daarmee bezighoudt is de heer A. F. Wiegel. Begin deze maand vierde hij zijn veertigja rig jubileum bij afdelng tele foonaansluitingen bij de PTT. Van deze veertig jaar is hij nu veertien jaar als chef van deze afdeling werkzaam. Ook naast zijn werk is hij een druk bezet man. Hij heeft zichzelf beloofd privé het wat rustiger aan te gaan doen. De Schiedammer in hart en nieren is een beetje moe van de oudercommissie, de school raad waar hij zeven jaar inzat, de organisatie van het Lente feest waar hij Rietje Konings vier jaar heeft geholpen en van alle toestanden daar omheen. Op het moment steekt hij nog genoeg tijd in de woningbouw vereniging De Eendracht, zijn baan bij de PTT en rijn gezin. De woelige jaren rond Zwem bad Zuid zijn ook voorbij. Hij is nu 56 jaar oud en gaat weer genieten van concerten, uitgaan en gezellig thuiszitten bij zijn vrouwen kinderen. „Schiedam is een moorddadige stad om in te werken en ik vind het jammer dat ik twee jaar geleden overgeplaatst ben naar Rotterdam. Niet dat ik het daar niet naar mijn zin heb, hoor, maar alles is zo onoverzichte lijk. Je merkt aan een heleboel dingen dat Rotterdam moeilijk bestuurbaar is. In Schiedam ken je iedereen, je weet de weg naar de kamers van politiefunc tionarissen. en gemeenteraadsle den, En iedereen kent jou." Terwijl hij door de ramen van het café de verkeersdrukte op de Koemarkt bekijkt: „Tja, de gezelligheid van vroeger is na tuurlijk verdwenen. Toen ik nog een knulletje was, begon ik als putjesgraver bij het aanleggen van telefoonleidingen. Met een paar man werd je dan op weg gestuurd met een handkar. En maar graven, lol dat je had! In bittere kou en smorende hitte. Het plezier bleef. Nu hebben die jongens alle moderne appara tuur, auto's, kacheltjes voor in hun tentjes, maar het idee van „jongens, dat doen we even met elkaar" bestaat niet meer." Op aanraden van zijn dokter moest hij stoppen met een aan tal aktivileiten, maar stilzitten kan hij nog lang niet. Met een De heer j Wiegel is al i veertig jaar J in de weer i met tele- 1 foons i verbazingwekkend enthousias me vertelt hij over zijn dagelijks werk. Zijn taak is te zorgen voor telefoonaansluitingen in de nieuwbouwwijken en in renova tie wijken. Het werk wordt uitge voerd door aannemers, maar het houden van toezicht, het zorgen voor de tekeningen en het geven van adviezen kost veel tijd. „Veertig jaar lijkt lang", bedenkt hij „maar ik heb altijd te maken met gelukkige men sen. Iedereen is blij als de tele foon weer klaar staat voor ge bruik. Vooral oude mensen. Die krijgen bij de aanleg dan ook voorrang van mij. Ik kan me nog herinneren dt we in een nogal „grijze" buurt een kabfel- storing hadden. Een oude dame, van wie de telefoon het niet meer deed, had twee dochters in Den Helder en Apeldoorn wonen, die haar elke dag bel den. Toen die dochters geen gehoor kregen, zijn ze beiden direkt op de trein gestapt. Ze kwamen binnen terwijl ik een kopje koffie zat te drinken, na afloop van de reparatie. Blij dat die dochters waren, ze dachten dat hun moeder iets was overko men. Dan besef je weer hoe belangrijk je werk is." Heel wat avonduurt.es besteedt de heer Wiegel aan c.f woning bouwvereniging De E. ncLracht, een onderdeel van de Stichting Schieamse Samenwerkende Woningcorporaties, waarvan hij penningmeester is. „Na de sta tuutwijzigingen gaan we wer ken aan een nieuwe opzet. Wc willen bewonerscommissies op ga&n richten, waarin één of twee personen, per huizenblok zullen gaan zitten. Met die com missies kunnen we praten over zaken die door ons geregeld moeten worden, maar de bewo ners in eerste instantie aangaan. Toch lukken dit soort dm gen moeilijk, omdat de leden naar de tv. willen kijken. Als er een vergadering is om acht uur, vragen ze of het voor half tien afgehandeld kan worden, want dan is er een goed programma op de tv. Het hele verenigingsle ven is zo kapot gegaan." Na deze, wat sombere blik op de tijd, kan hij weer opgewekt vertellen over de totstandko ming van het Zwembad Zuid took wel Krikkebad genoemd naar mevrouw Krikke van de PvdA, de initiatiefneemster en in de volksmond zelfs Wiegel- bad geheten, naar de heer Wie gel die zorg droeg voor de finan ciën). „In die tijd hebben we ongeveer vijf weken lang allemaal cen tjesbrengers over de vloer ge had. Heel gezellig. De saamhori ge sfeer, die er toen rond dat zwembad heerste, zal in Zuid waarschijnlijk nooit verdwij- j nen. Ik heb van de bewoners j nog leuke reakties en felicitaties ontvangen voor mijn veertigja- i rig jubileum. Dat vergeet ik i mjjn leven lang niet meer. Op I de receptiemet alle toespraken en de cadeaus van collega's heb ik mijn accu voor tien jaar op kunnen laden. De mensen die elke avond voor de televisie hangen missen toch maar wat, Nee, ik heb een heerlijk leven, al i£ het soms wat erg druk." SIGNALEMENT: naam: Lobbe, ras: bastaard, ge slacht: mannelijk, leef tijd: ongeveer 10 maan den, kleur: zwart/wit, be haring: kort. In deze tijd van het jaar valt het niet mee om 's avonds om een uur of elf nog even voor het slapen gaan de hond uit te laten. Binnen is het een behageüjke temperatuur en buiten is het beneden nul. Uw hond zal toch. even naar buiten moeten, dus rest u niets anders dan: winterjas aan, sjaal om en kraag op. Zorgt u er wel voor dat uw hond niet zo van de kachel naar buiten hoeft. Wanneer de hond voor de kachel ligt haal hem dan een half uurtje vóór het uitlaten bij de kachel vandaan. Het temperatuursver schil is anders zo groot. Mocht er straks weer een pak sneeuw liggen, probeer dan te belet ten dat hij te vcei koude sneeuw naar binnen knjgt. Het kan namelijk nare gevolgen voor hem hebben. Dit zal niet meevallen want veel honden vinden sneeuw iets geweldigs. Tijdens een wandeling met de hond door het park of bos ziet men nu vele vogeltjes die men anders door het dikke gebladerte niet te zien krijgt. Vergeet u onze gevleugelde vriendjes in de winter niet? Voor hen is de winter een moeilijke penode en wij moeien proberen ze er doorheen te helpen. Uw dierenliefde gaat natütirhjk verder dan alleen maar uw hond. De vorige baas van Lobbe had het er niet makkelijk mee om hem naar het dierentehuis Hargahoeve te brengen. Het belangrijkste punt waarom hij werd weggedaan is dat Lobbe nogal egoïstisch is en daarom probeert in het gezin te domineren. Hij accepteerde in het gezin ook niet het dochtertje van 11 jaar. Hij eist namelijk alle aandacht voor zichzelf op. Uiteraard heeft Lobbe ook een aantal goede eigenschappen, bijvoorbeeld: zeer aanhankelijk, kan tegen auto rijden, kan. lange tijd alleen zijn, is goed 2indebjk en is erg waaks. Mocht u nog meer willen weten over Lobbe, dan kunt u bij de Hargahoeve informeren. De vorige baas heeft alle eigenschappen en ervaringen die hij met Lobbe had opgedaan netjes opgeschreven zodat u betreffende Lob be goed kan worden ingelicht Lobbe is al ingeent tegen hondeziekte en hondsdolheid en kan dus direkt met een meuwe baas mee. Het loopt alweer tegen het eind van het jaar en het vuurwerk zal straks wel weer knallen. Houdt u uw huisdieren een beetje m de gaten en zeker als straks de klok weer het rueuwe jaar inluidt?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3