WILLEM WAKKER I fiat u i eliiilk hel n /ai i Ie meuisfttefd Willem, word wakkert" wil emanelpatie wans SC 4» VD/Ww Man Vrouw Maatschappij bestaat tien jaar. Dat is tien jaar actie om de traditionele mannen- en vrou wenrollen in deze maatschappij te doorbreken. Van begin af aan is de doelstelling van de actiegroep geweest: „Ieder mens, man of vrouw, moet zijn rol in de maat schappij en/of gezin in vrijheid kunnen kiezen. Belemmeringen daartoe moeten geslecht worden. „MVM vindt het belangrijk zich niet te binden aan een politieke partij of richting. Zo denkt zij beter te kunnen functioneren als voorhoede-groepering. Helemaal aan het begin van de geschiedenis, in 1968, heette MVM nog geen MVM, maar „Vrouwen 2000". Later werd het toch Man Vrouw Maatschappij. Dat de M van man voorop stond had overi gens niet meer te betekenen dan dat het lekkerder klonk en niet omdat de positie van mannen be langrijker was dan die van vrou wen. In tegendeel zelfs: bijna iede reen was het er over eens dat het met de vrouw slechter gesteld was dan met de man. MVM heeft vooral discussie en activiteiten willen aanzwengelen, op gang brengen. De overbekende VOS-curs us sen bijvoorbeeld zijn het uitvloeisel van MVM-aktïvitei- ten en eer. nota van Joke Smit ,J3e moeder van Marie kan méér!". MVM geeft toe dat de Haagse club zelf meest uit bevoorrechte men sen bestaat, mensen die gestu deerd hebben of anderszins de kans hebben gehad na te denken over de rol van man en vrouw in de samenleving. Maar ten eigen bate heeft de groep nooit gewerkt, zegt ze. MVM heeft er altijd voor gevochten dat zoveel mogelijk mensen zich zouden kunnen ont plooien, met name die mensen die zich in de slechtste situaties bevin den. Hoewel MVM gelooft dat er toch al aardig wat is bereikt op emanci patiegebied, ziet zij nog geen reden zichzelf op te heffen. Nog steeds vindt MVM dat de man vrouw mens" te zelden wordt aangetrof fen, dat wil zeggen: die mens die de goede eigenschappen van zijn eigen sexerol weet te behouden en te combineren met het goede van de andere sexe. Een eerlijker ar beidsverdeling staat tegenwoordig hoog op het prioriteitenlijstje van de actiegroep. Toen de term pas in zwang kwam, waren er heel wat die het dachten: emancipatie, dat is e-mAn-cïpatie, gelijk worden aan de man dus. Niet helemaal onbegrijpelijk, omdat het aan vankelijk een echte vrouwen zaak leek te zijn; de vrouwen moesten dezelfde rechten krij gen als de man. En de man? Die had ze al, dus met hem hoefde er niets te gebeuren. Zo werd er vaak gedacht. Maar „emancipatie" betekent in feite: vrijwording uit een onder geschikte positie, ontplooiing, onafhankelijk worden. En wat dat betreft waren het niet alleen de vrouwen due daarvoor in aanmerking kwamen, alleen hadden zij misschien beter in de gaten wat er aan de hand was. Later pas, veel later, toen de feministische beweging al haast gemeengoed was gewor den, kwam bij vee! mannen de twijfel: zijn wij eigenlijk wel zo vrij. zo geëmancipeerd, als we meestal denken? En net als indertijd bij de vrou wenbeweging ontstonden er ook bij de mannen hier en daar praat groepjes, waarin men eens probeerde wat persoonlijker te praten dan gewoonlijk. Die praatgroepjes waren al gauw een dankbaar objekt van de spotlust. Groepjes van huilerige manspersonen, die er hun se- xuele problemen bespraken. Iets in die geest. Maar: „Uiteraard komt binnen een mannenpraatgroep sex aan de orde. Uiteraard je partnership. Maar je mag ons niet vastpin nen op sex- Het gaat er veel meer om dat mannen op een bepaalde manier geconditio neerd zijn en vanuit die houding op allerlei gebied onecht reage ren. Opschepperigheid, zou je kunnen zeggen. En natuurlijk ook op sex-gebied, maar dat is met het enige". Mart Goedknegt is lid van de werkgroep Willem Word Wak ker, een club binnen de actie groep Man Vrouw Maatschap pij (MVM). Ook Eveline Vaane heeft in die werkgroep zitting. Eveline, jazeker, een vrouw. Want al houdt Willem Word Wakker zich bezig met manne- nemancipatie, emancipatie is nu eenmaal niet een zaak die slechts de helft van de mensheid aangaat, vinden zij. Vandaar Eveline. MVM bestaat al tien jaar en heeft zo langzamerhand een ge vestigde naam gekregen. De ac tiegroep is de kraamkamer ge weest van publicisten als Hedy d'Ancona en Joke Smit en trad naar buiten met ondermeer de actie .Marie, word wijzer!" MVM heeft van meet af aan een voortrekkersfunctie vervult op emancipatiegebied. Ook Paula Wassen, de huidige voorzitster van de door de regering inge stelde emancipatie-commissie, is uit MVM-gelederen gerekru teerd. Wie het beginprogramma van de actiegroep nog eens bekijkt, komt onderwerpen tegen als: kinderopvang, inkomstenbelas ting werkende gehuwde vrou wen, onderwijsdeelname van meisjes, scholing volwassen vrouwen, anti-conceptie en abortus. Natuurlijk, het had te maken met de doorbreking van de tra ditionele rolverdeling tussen man en vrouw (hij in de auto, zij achter het fornuis), een zaak van beide geslachten uiteraard, toch lag de nadruk de afgelopen jaren uitsluitend op de vrijwor ding van de vrouw. Vrouwene mancipatie in de mode, de man moest maar zolang wat voor zichzelf gaan doen. door Jan H. Bakker Eveline: „Er hebben in _MVM altijd mannen gezeten, niet zo veel, maar ze waren er. Waarom die er zaten is nooit zo duidelijk geweest Er is daarom kortgele den door MVM een enquête ingesteld, waarin de ongeveer 200 mannelijke leden van MVM gevraagd werd naar het waar om van hun lidmaatschap. De uitkomst van die enquête was toen dat een gedeelte in MVM is gaan zitten met de paternalis tische instelling van wij-zulien- j ullie-vrouwen-wel-een-hand je- helpen, maar het bleek ook dat een aantal mannen duidelijk meer had verwacht van de eer ste Min MVM'. „We zijn toen gaan denken hoe we gezamenlijk meer gestalte konden geven aan de M, zowel binnen als buiten MVM. Eman cipatie van vrouwen alleen kan niet leiden tot een maatschappi j waarin ieder tot zijn recht kan komen- Voor een werkelijk vrije maatschappij is het noodzake lijk dat ook die andere helft van de mensen emancipeert. Aan vankelijk wilden we daarom inhaken op de actie „Marie, word wijzer!" Ook Willem moest dus wijzer worden. Maar hoe, terwijl MVM Willem aan trof in horizontale positie, op één oor. Willem moest eerst maar eens wakker worden!, vond MVM. Daarna kon hij dan wijzer worden. voelt het regelmatig: die vent is een 2acht gekookt eitje. Ik krijg er een nare smaak van in m'nmond". Hoewel er geen afdeling van MVM in het Waterweggebied is, heeft Vlaardingen wel een man nenpraatgroep. Destijds ont staan op initiatief van Mart Goedknegt Nog steeds is die groep er, zij het dat de bezetting daarvan in de loop der tijd wisselde. Ook ten opzichte van zo'n mannenpraatgroep be staan er veel weerstanden en vooroordelen. „Het komt altijd in de publiciteit als een groepje waar mannen eens lekker leren huilen". Volgens Mart een karikaturale voorstelling van zaken. Waar het omgaat is een "geëmanci peerde maatschappij, is dat mensen „dat stukje meer" van hun leven voldoende kunnen realiseren. Mensen zijn meer dan him maatschappelijke rol alleen. Voor vrouwen geldt dat zij evengoed als de man recht hebben op maatschappelijke en culturele ontplooiing. En man nen zouden eens wat meer hun gevoelens moeten laten spre ken, wat meer afstand moeten nemen van de onpersoonlijke, emotie-vijandige sfeer die er dikwijls op kantoren en bedrij ven hangt. „Je hoort maar zelden mannen op een eerlijke manier praten over problemen waarmee ze zit ten. Het gaat altijd over MIJN AUTO! MIJN KIND dat het zo geweldig goed doet op school. Als er iets is met dat kind, als het niet zo goed gaat op school bijvoorbeeld zullen ze er liever over zwijgen. Je hoort nooit eens: nou. toch wel moeilijk, opvoeden, hoor". „En dat zijn dingen die je in een mannenpraatgroep een bee tje kunt leren. Ik merk nu al aan reakties van mannen die in de groep hebben gezeten, dat ze dat zinvol vonden. „Ik heb over dingen leren praten, waar ik daarvoor niet over praten kon". In een praatgroep worden geen problemen opgelost, maar je leert ze onder woorden te brengen. En dat is waar een praatgroep óók voor dient Voor wie meer wxJ weten een paar boektitels: De Mannenmolen, Mare Fei- gen Fasteau, Utrecht 1979 De komende en de gaande man, Gerard van Beusekom- Fretz, Deventer 1976 De goed opgevoede pik, Jack Litewka, Amsterdam 197$ Q Eveline Vaane.- De dingen vlakbij De emancipatie van de man is onlosmakelijk verbonden aan die van de vrouw. Zeker in die samenlevingsvormen waar man èn vrouw een economische een heid vormen, het gezin. Onmo gelijk dat de één emancipeert en de ander op de oude voet voort blijft gaan, zonder dat dat spanningen geeft. Maar wat is nu precies mannenemancipa- tie? Mart formuleert het zo: „Het heeft iets te maken met het niet langer verdringen van allerlei emoties. Het je niet langer gro ter voordoen dan je in feite bent. Kijk eens naar wat mannen doen op een verjaardagsfeestje bijvoorbeeld. Dan klitten ze al lemaal bij elkaar. En maar pra ten over grote, belangrijke on derwerpen. Mannen behoren zich zogenaamd bezig te houden met grote structuren, de dingen vlakbij zijn geen onderwerp van gesprek". Eveline: „Dat groter voordoen dan je in feite bent heeft ook te maken met camèredwang. Dat idee heb ik zeker". Mart: „Het is heel moeilijk te zeggen wat emancipatie voor de man nu precies betekent, maar het speelt óveral. Een belangrijk punt voor mannen om te eman ciperen is dat zij hun hele leven lang een gezin te onderhouden hebben. Daardoor hebben zij ook gewoon weinig tijd zich met het binnengebeuren, de kinde ren bijvoorbeeld, bezig te hou den. Daardoor ook dat het on der mannen heel gebruikelijk is dat ze elkaar vragen: wht ben je, wêt doe je, in plaats van wie ben je?" „Door mijn werk moet ik vaak op vergaderingen aanwezig zijn. Daar merk ik dat heel veel mannen maar praten en praten, terwijl er eigenlijk niets te zeg gen valt. Ook een vorm van je belangrijkheid naar voren schuiven. Je ziet het vaak bij mannen. Ze kunnen zich niet eventjes op de achtergrond hou den", aldus Eveline. Eitje Vooroordelen zijn onvermijde lijk. Werden vroeger veel vrou wen die sympathiseerden met het feminisme afgeschilderd als typen die de broek aan hadden, haar op hun tanden enzovoorts, mannen die hun traditionele rol ter discussie stellen worden al evenzeer met een schuin oogje bekeken. Mart: .Niemand zal het ronduit in je gezicht zeggen, maar je Mart Goedknegt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4