Frans Griffioen wil 't niet alleen opknappen Vrijwilligers ABC gezocht BOTTEN Denk aan de gevederde vrienden A: Ratten niet lokken! Stuurgroep is zelf wat klein behuisd wÊÈÊÊfêÊ^ Voor de raad ermee Huisvesting van de kleine huishoudens r: 7' :|«H| 95 De rekening van dokter Diel WOENSDAG 20 DECEMBER 1978 SC 5- VD'WW Schiedam Frans Griffioen, de socioloog van de gemeente Schiedam die precies in cijfers kan uit drukken hoeveel Schiedammers er per maand ver trekken en hoeveel erbij komen, heeft zich flink zitten opwinden- Het staat voor hem vast, dat het ;^bevolkingsverloop niet in de laatste plaats zo groot :is vanwege de woningnood per slot van rekening itoonde Griffioen dat al aan in de zogenaamde ileegloopnota, die in oktober 1977 verscheen. Wie in Schiedam geen goed huis kan krijgen, vertrekt. Dat op zich is \*oor Griffioen geen reden tot opwinding. Maar hi] is ambtshalve lid van de stuurgroep voor huisvesting van alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens, en de ma nier waarop die stuurgroep voor kleine huishoudens de laat ste twee jaar heeft gefunctio neerd. maakt drs. Griffioen boos, ontzaglijk boos. „Ik moet eerlijk zeggen dat ik in het begin al van die stuur groep met zoveel verwachtte", heeft de ambtenaar eind vorige week uitgelegd aan wethouder Chris Zijdeveld, die zichzelf heeft opgeworpen als nieuwe voorzitter van de stuurgroep. (En diens optreden werd meteen al ervaren als een noodzakelijke frisse wind, zij het uitsluitend mentaal, want de vereaderom- ,'A' - #W ,*'f. 'fi.i Socioloog Griffioen tegen wethouder Zijdeveld „Over mijn stukken werd niet eens gepraat! Schiedam - Chris Zijdeveld was de enige, die vorige week vrijdagmiddag sprak van een plezierige stemming. De wet houder stadsontwikkeling had zijn redenaties door spekt met beleefdheden, ovej-matig aantonend dat hij als nieuwe voorzitter van dc stuurgroep voor huisvesting van alleenstaanden en twee persoonshuishoudens goede maatjes wil blijven met de vertegenwoordigers van be langengroeperingen in de stuurgroep. Na twéeeneen- half uur vergaderen was al leen Zijdeveld echter nog zo fris als een hoentje, de rest liep naar adem snakkend naar buiten' twintig aanwezi gen hadden op eikaars lippen gezeten m een vergaderruim te van nog geen vijftig kubie- ke meter. Symbolisch voor de kleine huishoudens Als wethouder Zijdeveld wenst dat ook andere leden van de stuurgroep hun geest drift behouden, zal hij snel naar meer comfort moeten zoeken. Daarvoor heeft hij minder lijd dan er voor de vergadering van vrijdag is geweest, want sinds augustus was de stuurgroep niet meer bijeen geweest en zelfs Zijde veld vond die lussenpoze wel aan de lange kant. Leden van de stuurgroep kregen dan ook in de herfst al do indruk, dat de stuurgroep zou wor den opgeheven, overeenkom stig de gedachte die staatsse cretaris mr Guus Brokx voor een aanlal Nederlandse ge meenten koestert. De Schtedamse wethouder kan wel heil zien in de stuur groep. Hij wil zelfs een gun stiger vergadertijdstip dan vrijdagmiddag. Maar ook de plek dient zorgvuldiger be paald te worden, want het kwam vorige week nogal sto rend over hoe met stoelen moest worden gesjouwd, tel kens wanneer iemand het kamertje op de twaalfde eta ge van het stadskantoor bin nenkwam om de vergadering verder bij te wonen. Weinig ruimte was er voor zo'n stoe lendans, en bovendien heeft het Schiedamse stadskan toor het euvel dat er geen raampje open kan voor frisse lucht; een deur wel, maar op de afdeling was het verder tamelijk rumoerig en ook dat stoorde*de vergadering even. Een ander overlegorgaan van Zijdeveld, de commissie voor ruimtelijke ordening, beschikt altijd over de hele kantine van het stadskan toor, maar de stuurgroep lijkt daarvoor niet belangrijk genoeg. Kor Kegel Schiedam Dc ABC-cursus voor buitenlandse werknemers zijn zo'n groot succes, dat de Nederlandse vrijwilligers het eigenlijk niet meer aankunnen. Deze cursussen begonnen aan het begin van de zeventiger jaren op initiatief van de geza- melijke Schiedamse kerken. De taallessen waren hard nodig, omdat bleek dat veel van de miserabele omstandigheden waaronder de buitenlanders in Nederland moesten leven, te wijten waren aan het levensgro te probleem van de taalbarrière tussen de beide cultuurgroepen. Op de cursus worden de in Schiedam wonende gastarbei ders de kans geboden gratis Nederlands te leren, met de hulp van Schiedamse vrijwilli gers. In eerste instantie wordt de dagelijkse communicatie aangepakt. Dus de gewone ge sprekken die noodzakelijk zijn bij het boodschappen doen, in en rond het huis en op het werk. De Nederlandse begeleiders ge bruiken hiervoor een speciaal instructieboek, dat gericht is op „het gesprek", met plaatjes die internationale duidelijkheid verschaffen- Er wordt gewerkt in kleine groepjes: twee buiten landers worden geholpen door één vrijwilliger. Dit systeem is een groot succes, maar helaas zijn er nog te weinig Nederland se vrijwilligers. Wie wel zou willen helpen kan even bellen naar Ria Krabbendam, op het nummer 157256 of Martin Zwart, telefoonnummer 711635. De lessen worden gegeven m wijkcentrum De Kreek aan de Lange Haven 92, op de woens dagavond van 19.30 tot 21 uur en elke zondagmiddag van 12 tot 14 uur in het gebouw aan de Dr. Zamenhofstraat 153. Het is 1 weer winter Schiedam - De afde ling Schiedam van de dierenbescherming be reidt zich voor op de winter. Met name de zorg voor de vogels die in dit witte jaargetijde moeilijk aan voedsel kunnen komen neemt daarbij een belangrij ke plaats in. Omdat de mensen van de dieren bescherming de hulp aan de vogels niet al leen kunnen realiseren doen ze een beroep op de Schiedamse bevol king om hulp te verle- nen bij het voederen van de vogels. Daartoe heeft men de volgende richtlijnen opgesteld. Door vrijwel alle vo gels wordt bruin brood met graagte gegeten; ook in de smaak val len: gekookte aardap pelen en andere resten van de maaltijd. Als het vriest hebben vo gels behoefte aan vet en aan die behoefte kan worden voldaan door het voederen van olierijke zaden zoals zonnepitten, hennep zaad en pinda's. Ook ongezouten spek, spek- zwoerd, reuzel en ge stold vet worden met graagte door de vogels gegeten. Verder zijn roodborstjes, merels en lijsters do] op onge kookte havermout, en kan men lijsters en spreeuwen een plezier doen met appelresten. De beste voedertijd is 's ochtends zodra het licht wordt en vlak voor de avondscheme ring. Het voederen moet in niet te grote hoeveelheden gebeu ren die direct worden opgegeten (om het ge vaar van ratten te ver mijden). Ook voor vo gels die aan het jaarge tijde ten prooi vallen heeft de dierenbe scherming wat richtlij nen opgesteld. Uitge putte vogels moeten nooit bij de kachel worden geplaatst, maar voelen zich het beste in een onver warmd, vorstvnj ver trek. Het beetpakken van die vogels kan het beste gebeuren over de samengevouwen vleu gels zodat ze met kun nen fladderen. Even tuele vragen over die- renzorg in de winter kunnen gericht wor den aan de beheerder x an dierentehuis de Hargahoeve, telefoon 714151; of aan de in specteur van de afde- ling de heer Spermon, telefoon 701589. SniifiitmiurntutnuinmiuiiiimiiiiiHiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiffliiiiiiiiièiiiiiiiiiiiiiiiinitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii standi gheden waren benau wend.) Maar al verwachtte Frans Grif fioen weinig, volgens hem had er veel meer kunnen gebeuren. Zelf heeft hij het geprobeerd door allerlei stukken aan te dragen. „En dat kon met van ieder lid van de stuurgroep wor den gezegd. Er werd te gemak kelijk gedacht, ja, hij is ambte naar, hij weet de weg ,wel direct te vinden en kan dat allemaal mooi opknappen. Maar zo ligt het met. Elk van u heeft de mogelijkheid om iets op te knappen. Wij zijn een stuur groep en wij moeten het met elkaar doen. Die mentaliteit was er met. De verschillende verte genwoordigers van de belan gengroeperingen in de stuur groep traden haast allemaal op als eenlingen". Verbijstering Gefrustreerd is Griffioen cr niet door geworden, maar hij heeft met verbijstering gezeten, telkens als een stuk dat hij aandroeg niet de belangstelling kreeg waarop hij had gerekend. „Sterker nog, er is over mijn stukken, die ingingen op knel punten en oorzaken, nooit in houdelijk gesproken", aldus Griffioen. „Ik heb zelfs eens in de rondvraag van de vergade ring nog aan de orde moeten stellen, zeg, wat vinden jullie er nou van, van dat stuk?" De verschillende belanghebben den in de stuurgroep zijn de Jonge Socialisten (Hans Ko- nings), het project voor begelei de kamerbewoning stichting De Ltndcnhof (Martin Groenhorst), het algemeen Nederlands jonge ren verbond, ofwel ANJV (Yvonne van Doom), Man- Vrouw-Maatschappij (Joke Ak kerman als opvolgster van Pie- ter van der Heiden), actiecomité De Laan (Peter Becker) en de stichting van samenwerkende Schiedamse woningcorporaties ofwel SSSW (Gerard Pnns), Af gelopen vrijdag waren de be jaarden en de buitenlanders niet vertegenwoordigd, wel was er Henk de Veld die zo goed als m zijn eentje het Komitee Jongererïhuisvestmg Schiedam (KJS) vormt en ijvert voor een plaatsje in de stuurgroep Daar naast draaien nog enkele amb tenaren van de gemeente mee, onder wie Griffioen. Om de saamhorigheid, die vol gens Griffioen nodig ts. te be vorderen vond wethouder Zij develd het interessant om van elk hd tamelijk uitgebreid te vernemen wat diens verwach tingen zijn van de stuurgroep. ..Ik donder jullie wel in het water, maar dat maakt veel duidelijk. Je leert eikaars opvat tingen erdoor een beetje beter", zei Zijdeveld. En de sfeer, waar in dal gebeurde, vond hij zelf bijzonder plezierig. AJs doelstelling is u.t de bus gerold, dat de stuurgroepstimu- lerend gaat optreden bij het zoeken naar projecten, zoals elders gerealiseerd zijn voor kleine huishoudens. „Dat licht opsteken buiten de deur vind ik heel belangrijk", zei Zijde veld. Daarmee moet in Schie dam bereikt worden, dat er meer woningen vnj of bij ko men voor kleine huishoudens. „Want zoals het nu is, gaat het te moeizaam", zei j. Kulik, directielid van de woning- dienst, „immers, de gemeente beschikt wel over tienduizend woningen, maar het is net een boom vol appelen. En wij zoe ken peren". n Ralten zijn verspreiders van besmettelijke 2iekten, Schiedam gaat alleseters te lijf Schiedam Wie in de maand januari grote pos ters ziet hangen met de tekst „Ralten niet lokken" heeft niet te maken met een aankondiging van één of andere spannende film over deze op grote muizen gelij kende allesvreters, maar he laas met een angstaanjagen de realiteit. Het is namelijk de slagzin, waarmee de Af deling Bestrijding van On gedierte in Wageningen van het Staatstoezicht, op de Volksgezondheid van de Nederlandse Bevolking de bruine rat wil bestrijden. Ook in Schiedam is dit noodzakelijk. De bruine rat krijg ongeveer zes keer per jaar een nest met acht tot tien jongen die na tweeéneenhalve maand zelf* al weer geslachtsrijp zijn. Rekening houdend met een natuurlijk sterfte heeft één rattenpaar dus toch gauw twee- tot driehonderd nakomelingen per jaar. Bruine ratten eten alles wat los en vast zit; cadavers uit riolen en vuilstortplaatsen, brood dat voor de vogeltjes bestemd was, en als het mo gelijk is zelfs de voorraad uit de keukenkasten van huizen en openbare gebou wen. Om het eetenthousiasme van de ratten tegen te gaan moet iedereen er goed op letten dat defecte riolen (die bijvoorbeeld door verzak king makkelijk toegangbaar zijn geworden) hersteld wor den of zelf vervangen wor den door een gesloten riool systeem, ventilatieroosters geen grote openingen heb- >ben*4de eendjes en vogeltjes in de winter niet mcér brood krijgen dan ze op kunnen. Bovendien moet er rond het huis met te veel rommel liggen, waarin ze een nest kunnen maken. Brume ratten zijn versprei ders van een aantal besmet telijke ziekten, zoals de ziek te van Wed, paratyfus, var kenspest, enzovoorts. De Vromdienst staat klaar voor iedereen die echt last heeft van de ratten. Wie het nummer 377155 belt krijgt een deskundige gemeentelij ke ondierbestrijder op be zoek, die verstand heeft van de benodigde bestrijdings middelen en de werking daarvan. Hij zal ook uit kun nen leggen wat een veüige en doeltreffende manier is om ratten naar het lokaas te krijgen. door Nikolaj Dielemans, fractieleider PvdA Zo tussen de bedrijven van de begrotingsbehan deling door wil ik er wel eens een puntje extra uit lichten. Iets van financiële aard, want wat past beter bij dat jaarlijkse cijfer- werk Ik ben er maandag ai op ingegaan, maar het mag best wederom opge merkt worden, want aJ$ geneesheer stel ik, dokter Diel. mtj niet tevreden met een eenmalig receptje. Wal valt m de begroting roor 1979 allereerst op? Een uitgangspunt is ge weest, dat de loonkosten met twaalfeneenhalf pro cent toenemen. Dat lijkt onder de huidige omstan digheden, waarbij zoveel aandacht wordt gevraagd voor het hanteren van de nullijn, een flmke slag in de lucht. Natte-vtnger- werk dus. De ruimte, die hierdoor wordt gekweekt, zou wellicht beter kunnen worden aangewend voor een gerichte fondsvor ming, waarbij je zou kun- nen denken aan een fonds voor stadsvernieuwing, een fonds voor welzijns zorg, en die twee punten zijn belangrijk genoeg om in de gemeenteraad daar op nog eens uitvoerig te rug te komen. Voorin do pend daarop, het is nood zakelijk dat bij de begro ting voor 1980 meer nauw keurige ramingen worden gemaakt, vooral wat be treft loon- en prijsstijgin gen. Een tweede belang rijk aspect is wel, dat de siüdireserve, het geld dat de gemeente achter de hand heeft voor moeilijke tijden, m de loop der jaren ven sterke stijging te zien heeft gegeven. En hoe wet de begroting 1979 een te kort aangeeft, bestaat de verwachting dat door te i ovale ramingen ook het komend jaar die saldi-re serve weer wordt ver sterkt. Dat is onwenselijk. Een financieel beleid, waarbij wordt gestreefd naar afbouiv van die saidï- reserve, is beter en dan is hel waarschijnlijk ook mogelijk om af te zien van extra verhogingen van ta neven en belastingen, waarmee Schiedam ook drt jaar is geconfronteerd. Het streven naar kosten dekkende tarieven is wel een belangrijk uitgangs punt. Een derde puntje van fi nancieel karakter is wel de ontkoppeling geweest tus sen inkomen en uitgaven van de gemeente. Dat moet niet meer, hoor! Eerst tarieven en belastin gen m de raad en dan later pas de begroting, dat werkt niet zo tof. Alleen bij gelijktijdige behande ling van belasting- en ta rief s voors tellen samen met de begroting is een juiste afweging mogelijk, maar daarbij moet na tuurlijk ook duidelijk zijn aangegeven welke uitga ven onvermijdelijk zijn en welke gewenst. En dat kan dan weer ontleend worden aan het prioriteitenpro gramma van de komende jaren Ach, Sint Nikolaj is nog met zo lang weg: Ik wens het collegeerg genegen zoveel geluk en zoveel ze gen als alle druppels van de regen, a al vallen de resultaten nog r" wat TEGEN!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5