SPORT Jan Burki verlaat Schieda! 'Tedh aiiek overbreiigen Amerikaanse les in Schiedams bowlingcen trum 0 wsssm Is uw Peugeot al klaar voor de winter? WOENSDAG 20 DECEMBER 1978 Trainen en werk niet langer te combineren k Drie dagen lang schóól- basketbal- toernooi in Margriethal Paul Utensde nieuwe judokampioen IMS PiK f w CÏON samen met Sunlight in sportpark Zuidbuurt Sportagenda The Hookers in de top Eigenraamb.v. Peugeot dealer r*eSpaansepoIder r=A SC7 Schiedam Schiedam-trainer Jan Burki is duidelijk opgelucht. Hoewel het voetbalseizoen pas op de helft is kan 41-jarige Rotterdammer het trainen en zijn werk hij heeft een eigen lasbedrijf niet langer combineren. „Uiteraard", zegt Jan Burki, „maak ik het seizoen bij Schiedam af, alleen zal het daarna afgelopen zijn met mijn trainersbaan. Ondanks het feit dat ik als voetballer als trainer nog nooit zulke slechte resultaten als de afgelopen twee jaar hij Schiedam heb meegemaakt, is het echt niet zo, dat mijn besluit om te vertrekken door de prestaties komt". „Het gaat zonder meer wel erg moeilijk voor me worden", zegt Jan Burki, die zeven jaar lang bij Sparta, Excelsior R, WIA, SCR en Schiedam zijn trainers-capaciteiten heeft getoond. „Het voetbal betekende, én nog, erg veel voor mij. Misschien dat ik niet helemaal stop, maar nog ergens een jeugdelf- talletje ga begeleiden. In ieder geval niet meer voor de centen een eerste elftal, dat staat als een paal boven water. Het is per slot van rekening ook niet zomaar een beslissing", aldus de scheidende trainer. „Vanavond moet ik naar Engeland en eigenlijk kan ik ook nauwelijks op de zaak gemist worden, waar mijn broer en een typO? dan alle zaken moeten afhandelen. Het bedrijfsleven is voor mij nu zo'n doorEmile Schwis belangrijke plaats gaan innemen, dat ik nu een keuze moest maken. Ik heb het qua sfeer en onderlinge verstandhouding best naar mijn zin gehad en kwalita tief is Schiedam heus geen vierdeklasser. Integendeel, ik geloof zelfs dat als spelers Roy den Hartog, Eef Krabbendam en Leen van de Ploeg niet bij mijn aankomst het team hadden verlaten, Schiedam eeen potentiele tweedeklasser was gebleven". Geen wraakgevoelens tegen Schiedam, dat op het ogenblik zich een half jaar mag bezinnen over een opvolger van BurkL Of het met een nieuwe trainer beter zal gaan, betwijfelt Jan Burki, „Niet vanwege het feit, dat ik mezelf nou zo'n geweldenaar vind, al vind Ik wel dat ik er wel meer verstand van heb dan een bestuurder". „Maar omdat ik geloof dat ik juist met Schiedam, en dan niet alleen van de meest recente resultaten, op de goede weg was. Ik begon de spelers en de mogelijkheden voor de voetbalclub Schiedam goed door te krijgen. Alleen de mentaliteit hé, vooral bij de jonge spelers liet die nog al e^ns wat te wensen over. En ja, aangezien ik een slecht verliezer ben, was dat eigenlijk voor mij wel eens frustrerend". Jan Burki: „Het wordt teveel" Schiedam Drie dagen lang, te weten 27, 28 en 29 december, staat in de Margriethal het schoolbasketbaltoernooi cen traal. Op de eerste dag zijn de meisjes van 12 en 13 jaar en de jongens van 14 en 15 jaar aan de beurt. De eerste prijsuit reiking die dag is na afloop van de ochtendseries, waarbij de meisjes zijn betrokken. Het toernooi bij die meisjes bestaat uit 23 teams, die om 8.30 uur beginnen. Bij de jongens, dte 's middags vanaf 12.30 uur hun opwachting maken in de Margriethal, doen 27 teams mee. Aan het toernooi op donderdag 28 december doen mee de meisjes van 14 en 15 jaar en jongens 16 en 17 jaar. Bij het toernooi voor jongens 16 en 17 jaar zijn er 23 teams die meedoen. En bij de meisjes 14 en 15 jaar zijn maar liefst 33 teams. Op de laatste dag, vrijdag 29 december, zijn de jongens 12 en 13 jaar, meisjes 16 en 17 jaar (plus finale), jongens 18 jaar en ouder en meisjes 18 jaar en ouder aan de beurt. Dat toer nooi begint om 8.30 uur. Het komt er op neer dat zo'n 151 teams van scholen voor het voortgezet onderwijs mee zullen doen aan het driedaagse evene ment. De organisatie is in han den van de schoolbaskelbal- commissie van de Sehiedamse sportraad met medewerking van de basketbalclub Juventus. jeugd' Schiedam Paul Utens een 31-jarige judoka van sportschool Lagerwaard - won verrassend de Sehie damse judokampioenschappen „alle categorieën" terwijl hij eerder in zijn eigen gewichtsklasse (het middengewicht) uitgeschakeld werd door Ton de Raad, die daarvoor wel de hulp van de scheidsrech ter nodig had. „Met een overname beentechniek kreeg ik Ton naar de grond. Ik had daardoor recht op een koka (drie punten), die door een vergissing van de scheidsrechter aan mijn tegenstander toege wezen werd", vertelt Utens. „Na afloop erkende zowel Ton de Raad, als de scheidsrechter, dat ik door een foutieve beslis sing verloren had. Bij judo is een uitspraak echter onherroep- baar als één van de judoka's of de scheidsrechter van de mat af is." De ongelukkige verliezer moest daardoor in het midden gewicht genoegen nemen met een vierde plaats. „Mijn opzet was een finale plaats in mijn eigen gewichts klasse. Omdat ik op zo'n onge lukkige manier uitgeschakeld werd, ging ik extra geladen de mat op voor de strijd bij „alle categorieën" waarvoor ik me zelf aanvankelijk weinig kans gaf." Hij verklaart het laatste: „Er lopen in die klasse nogal wat zwaardere jongens rond, zoals Leo Blanken met 104 kilo en Rob Warmerdam met 90 kilo terwijl ik zelf 79 kilo weeg. Gezien het gewichtsverschil was mijn tactiek gericht op staande .echnieken". Toch kon Paul Utens, politiea gent van beroep („Motor-muis" Paul Utens...techniek overbrengen... zegt hij zelf), zijn op het grond werk gerichte trainen ook te gen de zware jongens uitbuiten. „In de halve finale tegen Leo Blanken werd het echt moei lijk. Door een beenworp kwam ik op mijn rug terecht en mijn tegenstander probeerde een verwurging in te zetten." De politieagent zet zijn verhaal voort: „Doordat hij zijn arm strekte lukte het me om die 104 kilo te kantelen en vervolgens een zesde houdgreep aan te zetten. Die dertig seconden, waarin ik hem onder controle moest houden, duurden een eeuwigheid." „Het moest achteraf tot me doordringen, dat ik de partij gewonnen had en nog wel met een houdgreep!" In de finale ontmoette Utens, evenals in de halve finale, een judoka van sportschool Gerard Vroeg, Flip de Jong. De agent: „Ik ging tegen hem, overtuigt van mijn eigen mogelijkheden, de mat op, zonder hem echter te onder schatten. Ik wilde graag naar de grond, maar daar voelde Flip niet veel voor, omdat hij staan de al een kokavoordeel had gescoord met een been worp". Uiteindelijk lukte het hem toch Flip de Jong naar de grond te Krijgen, waarna een eerste houdgreep goed was voor het Sehiedamse kampioenschap. Grondwerk „Ik train vaak op grondwerk met zwaardere jongens. Ook met Peter Lagerwaard als part ner. Dan lukt het aanzetten van de grepen best, bet vasthouden laat echter nog te wensen over", aldus de winnaar van de gouden medaille voor wie" dit niet de eerste kampioenstitel is. Naast twee Sehiedamse kam pioenschappen en een vierde plaats op de Zuidhollandse kampioenschappen behaalde hij verschillende malen het Ne derlandse politiekampioen- schap. De pretenties om bij de Neder landse top te komen ontbreken echter bij Paul Utens. „Door ongeregelde diensten heb ik met genoeg tijd voor de training en ook de ideale leeftijd daaivoor ontbreekt me. Voor de school blijf ik wat wedstrijden en kam pioenschappen meedraaien. Wat ik ook graag wil, is de techniek overbrengen op de jeugd." De judoka tenslotte: „De Sehiedamse kampioen schappen moeten ondanks onef fenheden tijdens het verloop in ieder geval voortgezet worden. Niet het behalen van een prijs, maar het meedoen op zich is belangrijk. Alhoewel, als je een maal op de mat staat dan denk je niet meer zo. Op dat moment is er maar één doel: het behalen van die eerste prijs." Schiedam Bowling, een sport of een spel? Die vraag wordt nog steeds als „moeilijk" ge kwalificeerd, en dat ïs wel te begrijpen ook. De bowlingcen tra schieten als paddestoelen uit de grond, en menigeen ziet het „veredelde" kegelspel als een belangrijk onderdeel van een avondje uit. Maar bowling teams, die bij tientallen wor- den opgericht, cn in dub- of bedrijfsverband spelen, zien het meer als sport dan als een amusant tijdverdrijf. Aangezien ook de exploitanten van bowlingeentrn in deze groep van wcdslrijdbowlers een niet te onderschatten bron van inkomsten zien, zullen zij hier voor nog wel eens diep in de buidel tasten. Zo heeft het Sehiedamse bowüngcentrum Musis Sacrum uit de Verenigde Staten, het Mekka van de bow lingsport, de Amerikaan Dick Ritger laten overkomen om een week bowlingles te geven aan negen enthousiaste Nederlan ders. Professional Dick Ritger zelf: „Het is een speciale trainings cursus. Dat wil zeggen, dat de negen deelnemers, die al tot de gevorderden behoren.de laatste informatie van mij krijgen. Zij kunnen die weer gebruiken om andere Nederlanders op te lei den". Dick Ritger, die in Ameri ka, waar de bowlingsport als een serieuze wedstrijdsport wordt gezien, goed verdient als zg. broodspeler, is overigens wel de enige beroepsbowler die voor zo weinig geld zijn sport promoot. Hij legt uit: „Als vier de speler van Amerika ben ik beroemd en laten we eerlijk zijn, ook rijk. Want per toernooi zijn er prijzengelden, die varie ren van 15.000 tot 35.000 dollar". - VV' Dick Ritger doceert hoe een bal moet worden gegooid. Niet alleen in Nederland, maar ook in bijna alle andere landen van Europa, toont Dick Ritger zijn fabelachtige techniek op de bowlingbanen. Denegen cursis ten, die 200 gulden voor de hele week neerleggen, krijgen dan ook waar voor hun geld. De enthousiaste Amerikaan: „De monstraties horen er bij dc bowlingsport ook bij. Daarbij maak ik gebruik van films, boeken en een schoolbord, waarop bepaalde facetten, zoals de weg die de bal aflegt en de houding van het lichaam, te zien zijn. Dit lesgeven is gewoon mijn tweede beroep geworden. In de eerste plaats ben ik natuurlijk beroeps om te trachten voor mijn gezin brood op de plank te krijgen". Niettemin siert de Amerikaan bescheidenheid. Hoewel de ver gelijking tussen Amerika en ons land bijna niet opgaat, gezien het grote verschil m kwaliteit, ziet Dick Ritger het voor ons land niet zo somber m. „Oké, in Amerika is bowling volledig geaccepteerd als een sport. Sa men met golf, tennis en zwem men behoort het tot de zoge naamde hfe-time-sports, dte je vanaf je zesde tot aan je zestig ste kan blijven doen. Inderdaad moet je in Nederland nog steeds zoeken naar een bowlingbaan, terwijl je in de States in bijna elke stad er wel een stuk of zes d zeven hebt". De toekomst voor het bowlen in Nederland ziet Dick Ritger, die intussen is vertrokken naar Zweden om daar de Nationale ploeg zijn kennis over te bren gen, positief in. „In Amerika is het aantal bowlers in enkele jaren uitgegroeid tot 44 miljoen, waarvan er maar 22 miljoen aan wedstrijdsport doen. En er zijn er maar 1500 die er hun boter ham mee verdienen, waarvan dan weer 80 met een belegging erop. In Nederland zie ik hoewel op kleinere schaal dezelfde ont wikkeling". „Het beste", aldus Dick Ritger tot slot, „kan je bowling verge lijken met de ontwikkeling van de voetbalsport. De grote Ame rikaanse clubs Cosmos en Azte- cekes hebben buitenlandse spe lers, waar de Amerikanen van kunnen leren. Ik ben hier als ambassadeur in Nederland, dat vind ik een duidelijke overeen komst". «fW1, wtm j. w 3 55 Het complex voor gezamenlijk gebruik Woensdag: Trouw/Kwar tet—DRZ, KrakngenhaJ, 21.30 u ur Trimmen in Mar- gnethal, 21 uur. Donderdag: Start bow- lingtoemooi Musis Sa crum, 20 uur B PSpi nt (h>, finale volleybalbe- ker. Margnethal, 21 uur. Vrijdag: AllianceFC Viaardmgenj Halland- iaan—Gewa Ancora (h) beker, WW-Hal, 18.45 uur. Spint—B B (h), finale volievbalbeker Broleco— WIK/BW (d), finale volley- batbeker, WW-hal 20.30 uur. Viaardingen CIOX gaat on der een. aantal voorwaarden accoord met tiet plan van Sun light, dat zich permanent in sportpark Zuidbuurt wil gaan vestigen. Dat houdt in dat de visie van de gemeente om Sun light in de jaren 1983—1984 over te hevelen naar dc Broek polder, waar nog een strook grond vrij is, van de baan is. Het bestuur van CION, dat vori ge maand van de leden geen toestemming kreeg een fusie aan te gaan met Sunlight, heeft wél als eis gesteld, dat het zijn eigen identiteit behoudt. Er be staat een mogelijkheid dat CION gebruik blijft maken van zijn eigen (bestaande) clubhuis- en kleedaccommodane aan de Samuel Esmeijerstraat, of dat die club, wanneer daar behoefte aan is. mede gebruik kan gaan maken van de kleedkamers, die thans nog van Vlaardmgen zijn. In elk geval zal er wel een samenwerkingsverband moeten komen voor een verdeling van de velden. Het sportpark Zuid buurt bestaat uit drie volden plus een veld voor jeugd aan de Samuel Esmeijerstraat en een atletiek veld Hoewel het er met naar uit ziet d^t er volgend jaar geld beschikbaar is voor onderhoud en eventueel uitbrei ding van de beslaande opstal len. zullen binnen afzienbare tijd beide clubs en de VRSR de financiële aspecten bespreken. Gemeentewerken zal het tech nisch deel voor zijn rekening nemen. SW-FC Groningen moest afgelopen zondag wat later be ginnen, omdat scheidsrechter Manuel verzuimde vooraf de doel net ten te controleren. En laat er nu juist een gat in zitten! Extra pennen moesten het gat dichten. Ex-fluitist Cees de Brum noemde het een onzorg- vuldigheidje. „Arbiters moeten zich vooral op de hoogte stellen van het veld, afrastering, doelen enz. Voor elke scheidsrechter is het belangrijk dat hij vooraf „contact" met het veld heeft". A Na twee maanden op non-ac- nof ie zijn geweest fungeerde Rimis Steenbergen weer als aanvoerder. Interim was Dick Hoogmoed geweest. In het doel van de Schiedammers maakte Eddie van der Most zijn rentree, omdat Bas van Noortwijk zich ziek had gemeld. O Op Nieuwjaarsdag speelt SW op „Harga" tegen de jeugd. Aanvang 14 uur. Ook de leiders en trainers spelen die dag tegen SW 7. terwijl er verder allerlei combinaties tegen elkaar spe len De nieuwjaarsreceptie is echter pas op 6 januari vanaf 20 30 uur Muzikale medewerk ing woidt verleend door Het Tipsy Trio Op oudejaarsdag is or een dis co-dans mg op „Har- ga" voor de A- en B-junioren en de handbalvereniging UVG, de naaste buur. O DVK '73 heeft de organisatie van de biljartwedstrijden om de Rijnmondbokaal, die x'olgend jaar in café De Kroon zullen worden verspeeld. Start '75 heeft weer de organisatie van de finale eerste klasse bandsto- ten van hol district Schiedam op zich genomen. Deze fmales worden gehouden m „De Grif fioen". De biljartvereniging De Kroon heeft tenslotte de organi satie van het toernooi en voor deelname kan men zich opgeven bij Klaas van Dorp, Fazantlaan 93, tel. 745320. O Een jeugdselcctie van het vollev baldistrict 17 volgt op 3, 4 en 5 januari eon trainingsstage in de sporthal van Wateringen. Tot de geselecteerde aspirant meisjes behoort Engehen Tu- reay van hel Maassluis MVC, evenals Jilles Degeiing van de zelfde club bij dc junioren-jon- gens. Bij de junioren meisjes zijn dat. Tineke Tureay, Caroli ne Broere en Karin Boelaars van MVC. Hoek van Holland Het rugby- team van The Hookers heeft zich kandidaat gesteld voor een plaats in de top, dankzij een voortreffelijke 50-0 overwin ning op het Eindhovensc The Elephants. Robert Krommen hoek wist als scrum vaak ver warring te brengen in de Eind- hoveiise defensie. In de eerste klasse-zuid heeft The Hookers alleen nog concurrentie van Te Werve, welk duel zondag 7 ja nuari in Rijswijk wordt afge werkt. Sin bokelwoglOOachiedam tet.010-154540 carroïsior Ugy c*'1 nra=? vanhuisuit jRs. Igjjggj

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 7