m op 1 mei maakt Piet Roosen niet blij In begrotingsjaar 1979: 186 woningen voor ouderen in Holy Hond valt drachtig schaap aan Konijnen worden levend gevild veg-j Ambtenaren blijven verplicht dagje thuis Een hond vindt vuurwerk doodeng Géén oversteek plaats op Burg. Verkade- singe! Rolstoel Skate-board l gelegenheid Padde Stoel m Teerstoof telexisfes M.T. typistes Ned. M.T. administratief medewerk(ster)(s) met ervaring EVRO Uitzendbureau i Uitzendbureau i DONDERDAG 21 DECEMBER 1978 SC/VD/WW3 m mtm Ondanks de dreigende tekorten gaat er toch wel wat gebeuren in Vlaardingen. Het Visserij museum De eventuele herindeling van het Liesveld staat op de meerjarenbegroting voor 1980 met een bijvoorbeeld moet ruim 15.000 gulden extra krijgen, zo vindt het college. bedrag van 257,000 gulden opgevoerd. Gemeenteraad heeft vier ton te verdele r Voorschot van bijna 13 miljoen Vlaardingen Als de raad het goed vindt, zullen er in Holy- Noord 186 woningen verrijzen, bedoeld voor oudere mensen. Het college stelt de raad voor, in afwachting van de goedkeu ring voor de bouw door het ministerie, dc stichting die de bouw van de 186 woningen ter hand wil nemen alvast een voorschot te verlenen van bijna 13 miljoen. Het plan voor de woningen werd ingediend door de Huma nistische Bouwstichting Bejaar denhuisvesting uit Amsterdam. Van de 108 woningen zijn er 77 bestemd voor bejaarden, de rest zal onderdak moeten verschaf fen aan oudere alleenstaanden. Hoek van Holland Op het weiland van de Hoekise land bouwer Noordam heefft een los lopende hond een drachtig schaap aangevallen. De hond, groot van formaat, zwart en met een lange staart, hetrft het schaap dusdanig gebeten, dfll het dier moest worden afge maakt. Met zware verwondin gen werd het schaap door de hond de sloot ingejaagd. Een zoon van tuinder P. de Bruin wist het dier uit het water te trekken, maar de hond was inmiddels verdwenen, in de rich ting van de dorpskom van Hoek van Holland. Naar de eigenaar van de hond wordt een onder zoek ingesteld. Omdat wordt gevreesd voor mogelijke herha lingen worden mensen die in lichtingen kunnen verschaffen verzocht om zich in verbinding te stellen met de politie in Hoek van Holland. Schiedam Een lekker boutje met de kerst is nooit weg, maar helaas krijgt de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren juist in deze dagen raak klachten over de afschu welijke wijze waarop pluimvee en konijnen worden gedood. Konijnen worden levend gevild en kippen levend geplukt. Dat is niet nodig. De dierenbescher ming wil niemand zijn of haar kerstbout onthouden, maar dringt erop aan de dieren te laten slachten door bona fide poeliers. Daarnaast wordt er aandacht gevraagd voor de huisdieren, zoals honden en katten, die na de kerstdagen de vuilniszakken afgrazen en bij het verslinden van weggeworpen afgekloven beentjes mond- en keelwonden opdoen. Dus de vuilniszakken goed dichtbinden, en gevaarlij ke botjes in een krant wikkelen, raadt de Schiedamse dierenbe scherming aan. De huren van de woningen wor den over het prijspeil van no vember 1977 geschat op onge veer 341 gulden per maand. Het college voelt veel voor het plan. Hoewel de Provinciale Di rectie van de Volkshuisvesting nog geen afgerond oordeel over het plan heeft, wil het college bevorderen dat zo snel mogelijk na afgifte van de ministeriele goedkeuring met de bouw be gonnen kan worden. Vandaar dus dat het nu al voorstelt een voorschot ter beschikking te stellen en bij het rijk aan te kloppen om financiering van de voorschotten. Vlaardingen Voor het ont wikkelen van nieuwe initiatie ven hebben de gemeenteraad en het college van B. en W. over het nieuwe begrotingsjaar bij na vierhonderd duizend gulden tot hun beschikking. Dit is toch nog iets meer dan verwacht werd tijdens het vaststellen van de begroting over 1979: sinds die tijd hebben zich enke le -zij het kleine- meevallers voorgedaan. Bij bet nog te be steden bedrag hoeft geen reke ning meer worden gehouden met kredieten, die in het laatste deel van 1978 nog goedgekeurd zijn, alsmede met kosten die voortvloeien uit het investe ringsprogramma tot en met 1983 en het personeets-en subsi dieplan. Als je die posten er wel bij telt, valt er dus nog méér te besteden ook al zal -raet name in de ai toegewezen kre dieten en bet personeelsplan- daar weinig meer te kiezen zijn. De iets gunstiger resultaten dan verwacht komen vooral door de fikse meevaller, die wordt ver wacht met betrekking tot de bijdrage aan Rijnmond. In ver band met de wijziging van het financieel statuut van Rijn mond za! de Vlaardingse bijdra ge aan het Openbaar Lichaam 239.000 gulden lager uitvallen. Andere meevallers: vrijvallende lasten in verband met het in trekken van het besluit, om de kademuren te vernieuwen (120.000 gulden), correcties in de begroting van de culturele raad en de raad voor sport en recrea tie (28.000 gulden) en de dividen duitkering over de aandelen, die de gemeente heeft in de NV Beneluxtunnel (36,000 gulden). Somber De genoemde meevallers zullen waarschijnlijk de enige positie ve berichten zijn, die te vinden zijn in de meerjarenbegroting over 1979 tot en met 1983, die wethouder IJsbrand van der Velden gisteren heeft gepresen teerd. De financiële vooruitzich ten voor de gemeente Vlaardin gen - en met haar voor alle Nederlandse gemeenten - zijn uiterst somber. De lagere uitkeringen uit het gemeentefonds- zoals die voor 1979 geiden, werken gevoelig door in de jaren die daarna komen. Een percentagevergelij king geeft daar een aardig beetd van. Voor 1979 werd gerekend op een verhoging uit het ge meentefonds van 2,5%. De ver hoging is uiteindelijk slechts 1,35%, een verschil dus van 1.15%. Voor 1980 zijn die percen tages 3.2 tegen 1.6, verschil 1.6%. Het „gat" in 1QB1 zal zelfs al oplopen tot 2.4% (verwacht: 4;8%, in werkelijkheid: 2,4%), zodat duidelijk blijkt dat het verschil ieder jaar een stukje groter wordt. De steeds grotere tekorten, die de gemeente Vlaardingen'dreigt te krijgen, worden hierdoor dus volledig verklaard. Het mes erin Bij het samenstellen van de meerjarenbegroting is de afde ling financiën en het college van b. en w. er van uitgegaan, dat alle punten zoals die zijn opgenomen in het beleidspro gramma voor de komende vier jaar moeten worden uitge voerd. Het is echter een duide lijke zaak, dat er hier en daar flink het mes in allerlei voor zieningen zal moeten worden gezet, om de schade beperkt te houden. Immers: „We blijven streven naar een sluitende be groting." aldus de Vlaardingse wethouder van financiën, ook al geeft hij zelf meteen toe, dat het een „uiterst moeilijke zaak" zal worden. De gemeente heeft in feite drie mogelijkheden, om de dreigen de gaten te vullen. Een eerste mogelijkheid is, een greep te doen in de zogenaamde saldï-re- serve, populair gezegd het „po tje voor moeilijke tijden", zoals ook bij het sluitend maken van de begroting over 1979 is ge beurd. Daar kun je echter niet eindeloos mee doorgaan: dat potje bevat nog slechts 4,1 mil joen. Een tweede mogelijkheid is het zojuist al aangegeven drastisch bezuinigen op allerlei gemeentelijke uitgaven, zodat slechts een deel van de plannen zal kunnen worden uitgevoerd. Het mes er in, dus. De derde en minst populaire mogelijkhe den is, de gemeentelijke belas tingen (en dan met name de Onroerend Goed-beiasting) ex tra te verhogen. Daar zit nog een behoorlijke ruimte in: Vlaardingen kent een zoge naamde „onbenutte belasting- capaciteit" van ruim 3,3 miljoen gulden. Het grootste deel van die onbenutte ruimte zit overi gens bij de gebruikers, die dus méér dan de eigenaren zullen moeten bijpassen bij de ge meentelijke tekorten. Om een voorbeeldje te geven: een extra verhoging van de OGB met één procent levert de gemeente 100.000 tot 110,000 gulden op. Dc diverse raadscommissies gaan zich in januari uitgebreid buigen over de financiële pro blemen van dc gemeente. De meerjarenbegroting wordt een maand later, in februari, be handeld in de gemeenteraad. Het is immers de raad, die de oplossing mag aandragen. Schiedam - Ieder jaar worden ïn januari dieren in het Schie damse asiel gebracht, welke soms kilometers van huis zijn weggevlucht, vanwege het vuurwerk. De dieren worden erg schuw en schrikken nog maanden lang van elk geluid. Wanneer de hond of kat onver hoopt is weggelopen, kan men het best meteen de politie of dierenbescherming waarschu wen. Een geschrokken hond loopt overal heen en kan een gevaar voor het verkeer beteke nen. Geen vuurwerk in de rich ting van hond of kat gooien, want door hevige angst kan een beest vreemd gaan reageren en zelfs tot de aanval overgaan, met alle gevolgen vandien. Die rentehuis De Hargahoeve kan men bereiken op het nummer 714151, de politie op het num mer 269760. Schiedam Drie jaar na een ruzietje over hoe de Schiedam se ambtenaren 1 mei moeten vieren, heeft de gemeenteraad het deze week opnieuw nodig gevonden om over de viering van de dag van de arbeid te bekvechten. Een motie, inge diend door CDA-raadslïd en vakbondsman Piet Roosen, lok te een discussie van een half uur uit. Effect had het niet. De verplichte vrije dag op 1 mei is CDA en WD een doorn in het oog en D'S6 schaarde zich achter hun standpunt om er een keuzedag van te maken. Zoals Roosen het bracht: „het getuigt van hoogmoed om te verwach ten, dat alle ambtenaren staan te trappelen om met vaandels en spandoeken in de hand 1 mei te vieren. Afgaande op een on derzoekje. dat ik hie^d bij een Rotterdamse instelling met 2500 ambtenaren, is dat maar vier procent dat waarde hecht aan de dag van de arbeid en daar voor vrij wil hebben". Tegen de motie keerden zich PvdA, CPN en PPR en zo werd de wens van vooral de confes sionelen opnieuw niet gehono reerd, met dezelfde stemverhou ding als drie jaar geleden: 15 voordemotie, 19 tegen. Arie Verlinde zei zich bedroefd te voelen om de nieuwe „rechtse aanval op de socialistische feestdag", hij merkte op dat er veel christelijke feestdagen zijn, die landelijk worden erkend en ook voor niet-confessionelen verplichte vrije dagen zijn. Ver- linde verwachtte van CDA, WD en D'66 enig begrip, en kreeg van burgemeester Arie Lems steun toen hij aan 1 mei ook een niet-socialistische bete kenis gaf, namelijk die van Sint Jozef Werkdag. Roosen: „Met mijn toch wel rood getinte gevoelens stel ik mij voor, dat veel ambtenaren liever op een andere dag dan de eerste mei vrij willen hebben". Omdat al snel duidelijk was dat zijn motie het niet zou halen, sprak WD-fractie!eider Gerard Ver- hulsdonk behoorlijk gepikeerd over „vechten tegen dc bier kaai". Roosen wees er nog op dat bij het rijk wel een keuze wordt open gelaten, en noemde de gemeente Schiedam daarom minder democratisch. Dat vond Lems niet leuk. De burgemeester sprak van prakti sche bezwaren, als 1 mei in Schiedam geen verplichte vrije dag zou zijn. „Dat zou betekenen", aldus Lems, „dat op die dag wel het bureau burgerzaken open moet zijn, alsmede andere gemeente lijke instellingen. En dat belem mert veelal ambtenaren toch weer om vrij le nemen. Toch moeten zij m ieder geval het recht hebben om op 1 mei de dag van de arbeid te kunnen vieren. Bovendien, als zij op hun vrije dag toch op kantoor moe ten zijn, is dat overwerk en dat kost de gemeente meer geld". Vlaardingen De oversteek plaats op de Burgemeester Ver- kadesingel gaat, ondanks het besluit dat hierover enige tijd geleden is genomen in de raads commissie voor verkeer en ver voer, niet door. De commissie heeFt zich in haar vergadering van gisteravond nogmaals over de zaak gebogen en besloot uiteindelijk, van het plan af te zien. Meteen na het eerste besluit, dat over deze kwestie was genomen, kwam een reactie van bewoners van de Verkadesingel. Zij wa ren het helemaal niet eens met de maatregel, zo zetten zij in een brief uiteen, omdat ze er hun twijfels over hadden of de verkeerssituatie daardoor wel^ zoveel veiliger 20U worden. Vol-' gens dc bewoners zou het aam zienlijk beter zijn, ais de Burg Verkadesingel zo snel mogelijk op proef afgesloten zou kunnen worden voor het verkeer. „Dé' Van Hogendorplaan heeft daar bezwaar tegen; wij hunkeren ernaar", aldus de brief, die on dersteund was door 39 bewo ners. Wethouder Goudriaan vertelde de commissieleden, dat het eer ste besluit genomen was naar aanleiding van dringende ver zoeken in die richting, die op een van de wijkbijeenkomsten tot uitdrukking kwamen. Vol gens de briefschrijvers waren die verzoeken echter van ande ren dan Verkadesingel-bewo-, ners afkomstig. En zo draaide de commissie haar eerder geno men besluit weer terug. Na het lezen van het artikel. „Met de rolstoel door Schiedam en Vlaardingen" in uw krant wiL ik graag de volgende reactie kwijt: lf heeft volkomen gelijk, dat., veel officiële gebouwen niet be- reikbaar zijn voor rolstoelge-,. bruikers. Mijn man en ik gaan nog weieens met mijn ouders, waarvan mijn vader in een. rol- stoel zit, naar de Stadsgehoor- zaal. Eén van ons gaat via dei( hoofdingang naar binnen ent kan zelf aan de achterkant van* de Stadsgehoorzaal een deur open maken, waardoor dan de4 rolstoelgebruiker gelijkvloers naar binnen kan. Men moet het'4 maar weten! Tevens is er in de Stadsgehoor- zaal een prima invalidentoilet. Men heeft in het bovengenoem de geval wel altijd een „bijrij- der" nodig, maar met de invali- dentaxi is deze aanwezig in de vorm van de chauffeur. Alle lof voor Eurotax. Dievrouw T. Wolters, Maasland. Maassluis Burgemeester en wethouders van Maassluis heb ben twee plaatsen in die ge-' meen te aangewezen waar gedu rende de kerstvakantie van de- scholen het zogenaamde skate-' boarden kan worden beoefend.* Deze plaatsen rijn: het parkeer terrein bij de velden van de- voetbalverenïgïng VDL aan de- Sportlaan en de rolschaatsba- nen aan de Burgemeester Vfes- sehnkstraat. Hoewel op deze plaatsen het plankschaatsen tijdelijk wordt, toegestaan, aanvaardt het ge meentebestuur of de politie, geen verantwoordelijkheid voor eventuele, onverhoopte, onge-, lukken. Poppentheater De Soereloer brengt zaterdag 23 december een programma voor kinderen onder de titel „Padde en het grote toverboek". Vanaf 14.30 uur is Padde Stoel te volgen in het Zoldertheater in De Teer stoof gericht op kinderen van vier tot acht jaar. De toegang sprijs komt op drie gulden. Padde Stoel is een ontdeugend jongetje, dat op de zolder een groot toverboek vindt De rare dingen die er dan gebeuren blijven geheim tot zaterdag. Kaarten zijn te bestellen op de nummers 266000, en 269455 (op vrijdagavond en zaterdagmid dag). De laatste poppenvoorstelling in De Teerstoof wordt gehouden op woensdag 27 december om 14.30 uur, voor kindertjes vanaf zes jaar, die zich in de vakantie vervelen of wat anders willen dan televisie kijken. Popstudio Hindenk komt met het stuk „Dc tovenaar van Nergens". De en treeprijs is ook weer drie gul den. Het stuk lijkt een beetje op het verhaal van Alice in Wonder land. Kim, een fantaserend en dromend kereltje, voelt zich wat eenzaam en is bang om „groot" te worden. Om hem te laten zien dat het echt niet zo eng is als het er uitziet, moet Humpti erbij komen. Dan komt de werkelijk- heid er wat milder en aangena mer uit te zien. Na de oliebollen en appelflappen breekt er weer een drukke tijd aan voor de EVRO-uitzendkrachten. Wij zoeken dan ook dringend ROTTERDAMSE DIJK 242 B SCHIEDAM TEL. 010 - 26 08 01

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3