BH iüï Witssm aft DONDERDAG 21 DECEMBER 1978 DIJKGRAAF VAN DER MAREL: ZEKER GEEN POLITIEAGENT. Doorbraak Klimmen VD/SC/WVV4 De sloten worden te genwoordig met dit soort ma chines schoonge maakt. Aan de bak zit ten beweeg bare mes sen, die de planten keurig van de kant en bodem maaien. Fré Leenart Hier laat het onderhoud duidelijk wensen over: sloot is ge heel dicht gegroeid en de eigenaar heeft zuimd planten groei te ver wijderen, en dat terwijl hij drie we ken van te voren wist dat zijn wa tergangen gekeurd zouden wor den. te de ver- de Van der Ma- rel noteert een naam. Op de ach tergrond is. te zien waarom. De sloot js slechts aan één kant schoonge maakt, ter wijl aan de rechterkant de planten groei nog welig tiert. Het gaat hier duide lijk om een scheidings- sloot. Het schouwen van de polder Verslagge ving: Peter van den Hout foto's: Zoetermeer Twee mannen in een onbeweeglijke weidsheid van het polderland. Moeizaam voortstrom pelend over hardbevroren kluiten aarde. Een van hen draagt een lange peilstok, die hij af en toe door het ijs stoot en tot de bodem van de sloot laat zakken. De ander duwt een opgerold meetlint onder zijn arm om zijn handen vrij te maken voor het neerschrijven van enkele notities. Hoogstwaarschijnlijk zal de eigenaar van het land binnenkort de waarschuwing krijgen zijn sloot alsnog uit te diepen om daarmee een geldboete te voorkomen. ..Nee, een politieagent ben ik zeker met", zegt dijkgraaf P, H. van der Marei, terwijl hij stevig doorstapt naar de volgende sloot die drie ka- veis verder ligt .Maar het is wei zo. dat wij als polderbestuur een boer kunnen beboeten ais hij ook na een waarschuwing zijn onderhouds plicht verzaakt. In het uiterste geval kan zelfs het bestuur zelf het werk laten uitvoeren, waarbij de eigenaar dan de rekening van de werkzaamhe den moet betalen". De heer Van der Marei is dijkgraaf van de Nieuwe Driemanspolder die ten westen van Zoetermeer ligt. Een maal per jaar pakt hij zijn meetlint, het notitieblok en een gedetailleerde kaart van de polder Samen met een ander bestuurslid af m dit geval met de machmist-opziehter W. de Korte gaat hij een vierde deel van de polder „schouwen". De andere delen wor den door collega-bestuurders ge schouwd. Het gaat daarbij alleen om de waterhuishouding van de polder. De dijker» worden nagekeken en de watergangen gecontroleerd. Dit ge beurt aan de hand van een officiële keur, waarin vermeld staan de maten voor de juiste diepte en de breedte van de watergangen Maar boven dien wordt erop toegezien of de boeren hun onderhoudsplicht heb ben gedaan. Daarbij gaat het vooral om de verwijdering van de planten groei, die zo welig kan zijn dat de waterafvoer belemmerd wordt, en dus het wegmalen van het water wordt bemoeilijkt. Dat wegmalen is van groot belang, omdat de hele polder 5.80 meter onder het Nieuw Amsterdams Peil (NAP) ligt. Een dijkdoorbraak, daar waar een dijk de scheiding is lussen binnen- cn buitenboezem (hoogte verschil pl.m. vijf meter) kan wel degelijk voor natte voeten zorgen in Zoetermeer. ..Als het buiten stormt en regent, gaat iedereen lekker knus bij de kachel zitten. Maar bij nacht en ontij Twee mannen in de onbe weeglijke weidsheid van de pol der. trekker» dan wel de polderbestuur ders erop uit om de dijken'te contro leren", zegt Van der Marei. Hu doet het werk met een duidelijk plezier en speelt tn het helepolderge- beuren al vijftien jaar mee. „Ja, de uitgroei van Zoetermeer heeft hier veel veranderd. Tweederde van de polder is opgeslokt Maar van het begin af heb ik gezegd: oké, we proberen het beste te bereiken zowel voor de polders als voor Zoetermeer. Sommige mensen hebben mij dat toentertijd zelfs kwalijk genomen: dat ik bereid was te praten met de stadsontwikkelaars. Na twee uur lopen en over talloze hekken klimmen (waarbij af en toe het klauterwerk vermeden wordt door voorzichtig het ijs te betreden) is het grootste deel van het te keuren gebied geschouwd. Niet zonder resul taat. In één geval is een sloot gedeel telijk verdwenen en zal worden nage vraagd of de eigenaar daarvoor toe stemming heeft gevraagd bij de pol der. In meerdere gevallen blijkt een scheidingssloot niet onderhouden: Vaak hebben de eigenaren van de aan eikaar grenzende kavels een duidelijk gebrek aan overleg ge toond. Want het onderhoud moet door beiden gedaan worden, waarna ze de kosten delen. In een geval blijkt dan ook slechts één kant van de sloot te zijn gedaan. Toch krijgen ze alle bei een waarschuwing. „Ze moeten er tenslotte samen voor zorgenzegt Van der Marei tenvijl hij de namen noteert, „en hoe ze het onderling regelen, is hun zorg, niet van de polder. Net zo goed als dat het in hun eigen voordeel is, dat 2e een goede afwatering heb ben". Met een lint wordt de breedte van een sloot opgemeten. Het gaat hier om een hoofdwaler gang, die door de pol der zelf on derhouden wordt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4