En verder... w „Schiedam zingt": muzikale traditie The Challengers in groot gospel-concert beeld F©ike Asma geeft kerstuitvoering Herdenkingstentoonstelling in Stedelijk Museum: Paradox bij OJC Frankenstein bij Toverbal Vrijetijdsbesteders kunnen exposeren Sweet d' Buster en Vitesse Henk Vaistar nog te zien Joe Bourne en Fooks in Schiedam Zeven dollars SC/VD/WW 5 Een wekelijkse pagina vol infor matie over mu ziek, toneel, theater en an dere culturele zaken in het nieuwe Water weg-gebied* Aankondigin gen dienen ui terlijk dinsda gochtend bin nen te zijn. Wie bellen wil: 010-343229. Het uit zes man bestaande Muziektheater Paradox zal donderdag 21 december op uitnodiging van het Open Jongeren Centrum te zien zijn in De Harmonie, In het programma probeert Para dox een integratie te berei ken van muziek en theater, waarbij het muzikale ele ment even belangrijk wordt geacht als het theatrale ge deelte. De groep gebruikt korte situatieschetsen, waarbinnen het menselijk gedrag centraal staat Door situaties in het absurde door te trekken proberen ze het gehele stelsel van nor men en waarden in twijfel te brengen, hetgeen meestal uitstekend gelukt. De voorstelling begint om negen uur 's avonds. Kaar ten kosten 3,- per stuk. De vrijdagse filmvoorstelling, die het Maassluise Jongeren centrum De Toverbal wekelijks geeft, staat deze week in het teken van griezelige toestanden. Gekozen is ditmaal voor de rolprent „Frankenstein jr." van Mel Brooks, met in de hoofdrollen Gene Wilder, Peter Boyle en Marty Feldman. Het is echter geen „echte" Frankenstein, zoals ze van vroeger bekend zijn De film wordt ook gekenmerkt door een flinke portie humor, waaraan vooral Feldman de nodige steentjes zal bijdragen. De voorstelling begint vrijdag om negen uur 's avonds. Het adres is bekend: Lange Boonestraat 33 in Maassluis. De traditionele kerst zang, „Schiedam zingt", zal zaterdag 23 december plaatsvinden m de Grote- of Bt.-Jans- kerk. Het is de zevende keer dat dit massale zangfeest wordt opge zet. Kinderen kunnen in hun speciale dienst om 17.00 uur terecht, ouderen, worden om 20.00 uur verwacht. Het Haags Matrozen- koor, onder leiding van Sipke de Jong en Hap py Generation met diri gent René Fons zullen om 17.00 uur klaar staan om er een waar feest van te maken. De verenigde koren „De Rijnstreek" worden ge leid door Carel Chr. Schulz. Dit ongeveer 200 leden tellende koor staat om 20.00 uur op het podium. De alt Ca roline van Hemert en tenor Willy Caron, de gebroeders Brouwer (trompet), Carel Chr. Schulz (orgel) en burge meester drs, A. J. Lems zullen eveneens mee werken. Presentatie ligt in handen van Gerard van den Berg. Het Jo- hannusorgel dat de hele avond passende kerst klanken door de kerk zal verspreiden, wordt beschikbaar gesteld door Johannus Orgel bouw B.V. in Ede. Her man Ryer zal op dit orgel zijn uiterste best doen. om de vele stem men zo goed mogelijk te begeleiden. Koningin Juliana en Pnns Bemhard zorgen voor een waar kerstde cor, door twee sparren van hun landgoed aan Schiedam te schenken, die op de dag zelf in de kerk zullen worden opgesteld. De Kinder kerstzang kost een gul den per persoon. Oude ren betalen 2,50 voor de avond. Voor beide bijeenkomsten zijn O ctave Deconinck, een Het orgel van de Grote Kerk in Maassluis wordt zaterdag vanaf kwart over acht 's avonds uitgebreid bespeeld door organist Fei- ke Asma. De uitvoering wordt het eerste kerstcon cert na de grondige restau ratie, die het orgel onlangs heeft ondergaan. Op het programma staan de beide kerstsuites van Jan Zwart alsmede enkele an dere plezierige werken, die samen voor een uitstekende kerstsfeer zullen zorgen. Bezoekers wordt geadvi seerd, ruimschoots op tijd te zijn, omdat de ervaring heeft geleerd dat er altijd veel belangstelling is voor deze kerstuitvoeringen. De toegangsprijs is vastge steld op 4,- per persoon, houders van CJP en Pas-65 betalen 2,50. Bij de uit gang zal een collecte wor den gehouden, om de laat ste rekeningen van de res tauratie te kunnen betalen. tweeduizend plaatsen beschikbaar, die op verschillende voorver koopadressen te ver krijgen zijn. Invaliden en/of gehandicapten kunnen speciale plaat sen reserveren en afge haald worden van hun huis. Even een telefoon tje naar Rietje Konings op het nummer 705381 is voldoende. Er wordt ook een col lecte gehouden bij de uitgangen. lijk hebben gekend, of ge sprekken met hem hebben ge voerd op een caféterras. Ande ren herkennen alleen zijn teke ningen vanuit oude kranten. Morgen wordt de expositie in het Stedelijk Museum geo pend, Om 20.15 uur. Dan kan iedereen weer even kijken naar de werken van een eerlijk mens, met oog voor schoon heid. Verloren schoonheid van Schiedam. Ook aan popmuziek wordt in het jongerencentrum De Toverbal voldoende aan dacht besteed. In het Maas- sluise centrum treedt zater dag 23 december de Neder landse formatie Sweet d'Bus ter op. De muziek start om negen uur. Tweede kerstdag, 26 december, is de swingende formatie Vitesse te gastin De Toverbal. Ook dit gebeuren hegint om negen uur 's avonds. De voorverkoop is inmiddels gestart. Nog tot en met 1 januari is in het Maassiuise Gemeente museum aan de Zuiddijk de expositie te zien van werken van Henk Vaistar. Van dins dag tot en met zondag kan men tussen 14 en 17 uur terecht. Op donderdagavond is het museum van 19 tot 21 uur geopend en op 2e kerst dag en Nieuwjaarsdag weer van 14 tot 17 uur. Op 24 en 25 en op 31 december is het Gemeentemuseum gesloten. De Culturele Raad Vlaardin- gen houdt begin volgend jaar een expositie, waarin alle creatieve Vlaardingers de ge legenheid krijgen, te laten zien hoe ze hun vrije tijd doorbrengen. Iedereen die op de een of andere manier met textiel werkt of heeft ge werkt, kan zich voor deze tentoonstelling aanmelden. Daarbij wordt gedacht aan gehaakte wandkleden, kus sens, pappen en dergelijke. AUes wat met „naald en draad" wordt gemaakt, is welkom. De exposities wordt van 16 januari tot en met 2 maart gehouden in de expositiezaal van het Hollandia-gebouw aan de Oosthavenkade. Wie mee wi) doen kan een aan meldingsformulier krijgen bij de WV in de Visbank, het Hollandia-gebouw en het secretariaat van de Culturele Raad, Westnieuwland 6, ka mer 308. Wie eerst meer wil weten kan bellen met 355888 toestel 174 of 184. eerlijke Schiedammer Blijft een foto een momentop name, die niet altijd de ware sfeer weer kan geven, een tekening of schilderij kan tege lijkertijd de warme charme van een bepaald tijdsvlak en de grootsheid van de eeuwig heid vertellen. Of Octave Deconinck zichzelf daarvan bewust is geweest, weet niemand. Toch heeft deze beeldend kunstenaar in een veelomvattend oeuvre Schie dam, tenminste het echte Schiedam zoals het er jaren geleden uitzag en er nu nog zou moeten zijn, aan de verge telheid onttrokken. Helaas werd Octave na zijn dood zelf een beetje vergeten. Organisa tor Cees de Geer, van de Histo rische Vereniging Schiedam, heeft van 21 december tot 16 januari een tentoonstelling sa mengesteld in het Stedelijk Museum van de beeldende Schiedammer. Een hernieuw- de kennismaking voor velen, daarnaast een eerbewijs aan een veelbetekenend man, die nooit naar voren is gehaald. Octave Deconinck, oorspron kelijk een Belg, werkte in de eerste Wereldoorlog de Rotter damse Academie voor Beel dende Kunsten door, en heeft na die periode zijn pen of penseel niet meer neergelegd. Alhoewel hij een baan kon krijgen bij zijn ouders in de mtddenstandswereld, heeft hij dat aanbod nooit aangenomen. Liever probeerde hij hef ene baantje na het andere op zijn vaak langdurende zwerftoch- ten. Op die reizen, waardoor hij ook in Antwerpen en Parijs terecht kwam, deed hij inspi ratie op. De ideeen en prikkels gebruikte hij toch weer voor zijn „verwoordingen" van Schiedam, een stad die hem aan zijn hart lag. Er wordt van hem verteld, dat hij op zijn wandelingen en routes door de sloppen en stegen van de jene- verstad, altijd een schetsboek en pen in de aanslag had. Leuke doorkijkjes, karakteris tieke plekjes, molens en de grachten schetste hij met pot lood, pen, oostindische inkt, krijt, aquarelverf en olieverf. Om 2e voor eeuwig te doen bewaren. Geen grootse archi tectuur, maar de sfeer van een druk stadje dat teerde op de jeneverindustrie en andere nij verheden. Zo gaf hij de schil van arbeidersbuurten rond de branderijen een eigen gezicht Een eerlijk gezicht. Daarnaast heeft hij een groot aantal teke ningen gemaakt van de bin nenstad, zoals die er in de zestiger jaren uitzag, net voor de kaalslag. Viereneenhalf jaar geleden stierf Octave Deconinck. Het Schiedamse gemeentearchief en wat particulieren hadden veel van zijn werk opgekocht. Door zijn regelmatige illustra ties in de Schiedamse kranten, kende eigenlijk iedereen hem al. Alhoewel Octave zijn werk nooit ondergeschikt heeft ge maakt aan bepaalde stromin gen, gebonden aan de tijd, doet zijn manier van werken enigs zins denken aan de Haagse school. Hij bleef de wereld bekijken met geopende kinde rogen, en is daardoor in staat geweest de schoonheid van de kleine dingen te blijven her kennen, en details niet te ver liezen in het „gewone" en „alle daagse". De uitbeeldingen (en afbeeldingen) van het alle daagse was juist zijn kracht en blijkt nu de historische waarde. Dit laatste heeft hij zeer zeker toen al beseft, want in kleine krantenartikeltjes sprak hij verontwaardigd over de niets ontziende wijze waarop mo derne stadsvemieuwers om sprongen met het stedelijk en maatschappelijk schoon. Tij dens zijn leven heeft hij een mentaliteitsverandering te weeg willen brengen bij Schie dammers ten opzichte van de Brandersbuurt en het landelij ke gebied langs de Schie, maar het mocht niet baten. De kaal slag ging toch door. In de jaren zeventig kwam men er achter dat er onherstelbare schade aan het culturele en histori sche bezit van Schiedam was toegebracht, helaas te laat. Veel .Schiedammers zullen Oc tave Deconinck nog persoon- 0 De En gelse zanger Len Magee: speciale gast tijdens het gospel concert in de Stadsge hoorzaal. In de Vlaardingse Stadsgehoorzaal wordt zaterdag 23 december een groot gospel-con cert gehouden, waaraan wordt meegewerkt door The Challengers, The Burning Candles en The Lighters, Het gebeuren wordt georga niseerd door Gospel Music International uit Velp (Gld.), die diverse concerten in geheel Nederland houdt. De première van de reeks vond plaats op 17 december in Hocnsbroek, terwijl ook plaatsen als Arnhem, Valther- mond, Leiden en Zwolle werden aangedaan. Vlaardingen is als laatste concertplaats aan de beurt. Tijdens het concert, dat zaterdag om 20.00 uur zal beginnen, wordt een afwisselend programma geboden met eigentijdse kerst- muziek van de twee bekende Nederlandse gospelgroepen The Challengers en The Bur ning Candles. Als speciale buitenlandse gast is dc jonge Engelse zanger Len Magee van de partij. Ben Hoekendijk zal het een en ander over het kerstfeest vertellen, terwijl dc presentatie van het geheel in handen is van Nen van Ramshorst De groep The Burning Candles komt uit Zwolle en bestaat al ruim twaalf jaar. De groep bestaat uit 22 leden, die samen per jaar zo'n 80 uitvoeringen geven, zowel in het eigen land als m Zweden, Denemarken, Duitsland, Oostenrijk en nog vele andere Europese landen. Ook voor radio en televisie zijn ze regelmatig te horen en te zien. The Challengers bestaat nog met zo lang. Deze 15-mans-formatie is afkomstig uit Velp en heeft inmiddels twee elpees uitgebracht. De groep houdt zich vooral bezig met neder- landstahg repertoire. Ook deze gioep treedt regelmatig op in binnen- en buitenland. Len Magee, de speciale gast tijdens deze serie gospelconcerten, komt uit een plaatsje in de buurt van Londen. Hij zwierf jarenlang door Australië, waar hij danig aan de drank en de drugs verslaafd raakte. Toen hij in 1968 terugkeerde naar zijn geboorteland is hij 2ijn levenswijze totaal gaan veranderen. De entreeprijs van het gospelconcert in de Stadsgehoorzaal bedraagt ƒ7,50. Wie eerst wel eens iets meer wil weten over het concert kan contact opnemen met de locale organisator, Frank van der Gaag, te berei ken onder tel. 349035. 'Voor zeven dollars meer' is de film, die vrijdagavond in De Lantaarn in Hoek van Holland wordt vertoond. De ze western stond onder regie van Anthony Steffen. De voorstelling begint om 20.30 uur. De voorverkoop is inmiddels gestart voor het gro*° nieuw- jaarsgebeuren in De Instuif in Schiedam, dat op de eerste dag van het nieuwe jaar za! plaatsvinden: het optreden van Joe Bourne en de Schie damse formatie Fooks, Vorig jaar werd dit nieuwjaarscon cert een dusdanig succes, dat velen het pand niet meer in konden. Op Tweede Kerstdag kunnen de Schiedamse jongeren ook in De Instuif terecht. Dan wordt er een disco-avond ge houden, die zal worden aan- •gevoerd door John Morris.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5