Kerstmis Oud-germaanse (folklore Kijkdozen in Hollandia-gebonw Commissies en raad moeten mes hanteren Eigen moskee-ruimte prettige kerstdagen en een voorspoedig 1979 EVRO uitzendbureau Vuilnis ophalen VRIJDAG 22 DECEMBER 1978 hy ji -V.v» iw-ÉÉC ''-v. réi Gaslek niet gevonden, trottoir toch dicht EVRO uitzendbureau Wij hebben een baan voor u of wij zoeken een baan voor u. Uitzendbureau Strandspoorlijn: „Niets nieuws" Greenpeace bij ,ïn the Mood' Ziekenomroep viert ook kerstmis SC/VD/WW3 w Kerstmis: zwaarbepakte mensen in de stad, kerstbo men die zielig: op een hoop gegooid, wachten op hun laatste dienstverlening aan de mens, sfeervol versierde huiskamers, kerkdiensten, driftig eten klaarmakende mensen, bezoeken aan oma's en opa's. Kerstmis: een versierde wereld, e'en versierde stad, een versierd huis, een versierde mens. En'als we dan thuis zitten te genieten van al die versieringen, als Bing Crosby ons weer toe fluistert dat hij droomt van een Oritte kerst, als we dan voorzich tig de gordijnen, die immers sinds Lubbers op koude dagen gesloten zijn, opzij schuiven om te kijken of het inderdaad s,neeuwt, dan zouden we eigen lijk eens moeten denken aan de historische wortels van al die eigenaardige kerstgebruiken. Onze verre voorvaderen hielden van feesten, feesten die vol symboliek zaten waarmee ze hun goden gunstig wilden stem- rflèn. Daar hadden ze baat bij, want de goden moesten zorgen voor vruchtbaarheid van land en mens en voor de nodige voorspoed. Zo was er hun midwinterfeest, het feest van het licht, in decem ber. Eeuwenlang hadden onze voorouders met dit feest de goden vruchtbaarheid en voor spoed afgesmeekt en het was hfen goed bevallen. Bn daar kwam de kerk, het Christendom. Het lukte de kerk niet deze „heidense" feesten uit te bannen. En er werd besloten dan maar een christelijk tintje te-geven aan deze feesten. Zo werd het feest van liet licht in december, het feest van de ge boorte van Christus, het licht van de wereld. De oude Germaanse stammen lieten zich bekeren door de eer ste christenpredikers, maar ze lieten hun feesten niet afpak ken. Je kon niet weten; mis schien hadden, die oude goden toch wei een beetje macht, on danks de verhalen van de predi kers. Een blik in de huiskamers kan ons vertellen dat de meeste mensen weinig moeite hebben met deze heidense achtergrond en van hun feesten. Wel zijn er altijd groepen die weigeren aan „afgodendienst" te doen, bij hen komt cr geen kerstboom in huis. Maar misschien sneuvelen zij weer voor andere vreemde ge bruiken die minstens zo „afgo- derig"zijn. Overvloedig eten en drinken Je hoort mensen wel eens ver zuchten op Kerstmis: je blijft eten op deze dagen. Moeizaam wrijven ze dan over de buik en gaan nog eens verzitten. Bij onze voorouders waren de eet- en drinkpartijen op hun feesten eigenlijk offermaaltij den. Alles wat ze aten en dron ken was bestemd voor de goden. Hoe meer men naar binnen werkte, des te beter kwam men er bij het opperwezen op tc staan. Het is voor ons een schrale troost als wc met een opgebla zen gevoel rondlopen. Ook de vorm van specialiteiten met kerst slaat vaak terug op de schimmige oudheid. Onze kerstkrans stamt recht streeks af van het zonnerad en allerlei soorten kerstbrood zijn gezonde nazaten van oud-ger maanse offerbroden. In sommige streken van Neder land is het gebruikelijk met - - - 'ft' 'i bestaan toen het latere broodof fer de kat meer toekomstper spectieven ging bieden. Kerstboom Ook de versieringen die zo ty pisch zijn voor de sfeer met Kerstmis zijn vaak afkomstig van oude gebruiken. De hulst fungeert al van ouds her als een boom die geluk brengt. Kaarsen hadden vroeger de naam van geesten, gevaar en onheil af te weren. De spar kwam bij ons als kerst- Kerstmis een DUIVEKATER te eten, dat is een langwerpig zoet brood met aan weerszijden een knobbel. De vorm roept sterk het beeld op van een bot. Men beweert dat het een overblijfsel is van het beenderoffer.een oud gebruik bij het midwinterfeest van de Germanen. Wc kunnen de betekenis van dit brood ook in een andere rich ting zoeken. In de duistere hei dense tijd word als offer aan de boze geesten een zwarte kat levend begraven of verbrand. Deze kat werd de Duivelskater genoemd. En het woord bleef boom pas aan het begin van de twintigste eeuw m zwang, maar had er toen in Duitsland a! vier eeuwen als kerstboom opzitten. Voor het eerst wordt er gespro ken over een spar als kerstboom in de Elzas in 1521- Pas een kleine honderd jaar later is er sprake van een versiering van de boom met bladgoud, roosjes van papier, koekjes en appels. En weer een eeuw later, in 1737 worden er voor het eerst lichtjes in de boom aangetroffen. Eigenlijk was het aansteken van een lichtje in de boom een gebruik dat al vee! eerder be kend was. In oeroude tijden brachten de Skandmavische volken een lichtje aan in wat je de rechtstreekse voorloper van do Keistboom, zeker wat de vorm betreft, zou kunnen noemen. Zij maakten driehoe ken van hout en omwikkelden die met groene takken. Daar werd dan een lichtje in aange bracht. Dat alles gebeurde in die tijd met de „Joelfeesten", die hepen van 25 december tot 6 januari. Tegenwoordig wordt op 6 ja nuari Driekoningen gevierd, vroeger heette dat de „Dertien dag", het einde van de festivitei ten. Bij veel voornamelijk kath olieke gezinnen is dat nog steeds de dag dat kerststal cn kerst boom tut de huiskamer verdwij nen. Bij alle moderne gemakken van onze tijd, hangen we kennelijk toch nog sterk aan die oude gebruiken van onze voorvade ren. Ook wij laten ons onze feesten niet afpakken en je weet per slot van rekening nooit of die oude goden nog iets te ver tellen hebben. Gegevens uit; Folklore in het dagelijks leven, gewoonten en gebruiken in de lage lan den. Door: Ton de Joode. Vïaardingen In de kinder- werkplaats van de "Vrije Aka- demie in het Hollandia-gebouw wordt zaterdag een expositie geopend van allerlei dozen, die verwerkt zijn door deelnemers aan die werkplaats. Gedurende de hele kerstvakantie, tot het einde van het jaar, kan iedereen die er zin in heeft komen kij ken. De drie groepen kinderen van de. kinderwcrkplaats hebben zich de laatste weken uitslui tend met dozen als materiaal beziggehouden. Van kartonnen do2cn cn doosjes is namelijk van alles te maken; kijkdozen, poppekasten, poppenhuizen, huisjes: mogelijkheden zijn er meer dan genoeg. De resultaten van deze activiteiten zijn nu in h et Holland iagebouvv te zien. In de kindenverkplaats zijn de kinderen, die zijn ingedeeld naar schoolklas, iedere dinsdag en woensdagmiddag actief. Ze gebruiken alle mogelijke mate rialen en technieken. De eerste periode van vijftien weken is nu achter de rug en de ervarin gen kunnen zonder meer uiterst plezierig worden genoemd. Na de Kerstvakantie begint de Vrije Academie aan een nieuwe periode, waaraan zowel „oude" kinderen kunnen deelnemen, al smede scholieren die nog niet eerder aan deze activiteit heb ben meegedaan. Op dinsdag 9 januari start de groep kinderen uit de 5e en 6e klas, 's middags van 16.15 tot 17.45 uur. Op woensdag 10 januari komen tus sen 14 en 15.30 uur de le en 2e klassertjes aan het werk, terwijl de 3e en 4e klassers diézelfde dag van 16.15 tot 17.45 uur venvacht worden- De kos ten zijn voor vijftien weken 20. Men kan opgeven bij de Vrije Akademie, Oosthavenka- de 42, tel. 356225 of 348958. Wat de expositie betreft, die wordt gepresenteerd onder de aafaige titel „Kijk... dozen!: die is op doordeweekse dagen van 10 tot 12.30 en van 13 tot 18 uur te bekijken. Op zaterdag 30 december kan men terecht tus sen 10 en 12.30 uur terecht Op de feestdagen en 's avonds kan men niet terecht in Holtandia. De opening, zaterdag, zal wor den opgeluisterd door het schunmentheatcr „Ultra" van Ger Boonstra en Ineke Ver- streegh, die na hun opvoering de officiële handeling zullen verrichten. Kartonnen dozen bieden mogelijkheden genoegje kunt er van alles van maken Dit pand wil de Turkse Sociale en Culturele Vereniging graag als moskee hebben. De vereniging heeft de gemeenteraad gevraagd de bestemming van het pand Binnensingel 21-23 te wijzigen van woonhuis in moskee. Ai Zoals bekend ziet de vereniging weinig in de ruimte .die zij van de gemeente kan huren in het voormalige toeleveringsbedrijf aan de Oosterstraat. Daarvoor krege'n de Turken van de gemeenteraad een krediet van 1300 gulden. De Turken willen echter liever een eigen ruimte, vandaar de vraag aan de gemeenteraad. De brief is ondertekend door Ibrahim Baygun namens de Turkse Vereniging. Tevens zou de gehele islamitische groepering in Vlaardingken er achter staan. Spannende dagen voor do boeg: Vïaardingen De maanden ja nuari en februari van het vol gend jaar zouden wel eens de belangrijkste kunnen zijn van het gehele jaar, in het kader van het gemeentelijk beleid. Dan zullen namelijk de diverse raadscommissies en functione le raden, alsmede de gemeente raad zich buigen over de Meer jarenbegroting 1979 tot en met 1983, het Investeringsprogram ma voor de komende vier jaar en nog zo het één cn ander. Goed beschouwd zijn die verga deringen véél belangrijker dan de bijeenkomsten over de jaar begroting over 1979 en het be leidsprogramma van het colle ge. Deze onderwerpen zijn in oktober en november uitgebreid behandeld. Tijdens die vergade ringen konden de raadsleden echter nog nauwelijks ingaan op het financiële beleid, zoals dit de komende vier jaar wordt gevoerd. Ook het vaststellen welke onderwerpen de komen de raadsperiode de hoogste prioriteit dienen te hebben is toen uitgesteld tot behandeling van die meerjarenbegroting. Tekort De komende vergaderingen zijn vooral daarom belangrijk, om dat de toekomst er voor de gemeente niet rooskleurig uit ziet. Zoals we in onze krant van gisteren meldden, is er voor de jaren na 1980 een tekort op dc begrotingen te verwachten, dat waarschijnlijk nauwelijks meer te dekken is. De raad zal dus moeten aangeven, hoe zij dit probleem op wil lassen. Vast staat, dat met alle wensen uit het beleidsprogramma zullen kunnen worden gerealiseerd. Allereerst zijn de diverse raads commissies aan het woord. In de tweede helft van januari is er bijna iedere avond een derge lijke vergadering aan dn gang. Om ze voor het gem.jk even op een rijtje to zetten: in de week van 15 tot en met 19 januari zijn er vier commissievergade ringen: Verkoer-vervocr op de 16e, economische zaken en in spraak-voorlichting op de 17e en maatschappelijke dienstver lening op de 18e. De week daar op zijn er maar liefst acht: op de 22ste algemene zaken en sociaal-culturele activiteiten, op de 23ste stadsontwikkeling, op de 24sle onderwijs en volksge zondheid en op de 25ste finan ciën, personeelszaken en stads herstel. De commissie voQr de bezwaarschriften tenslotte ver gadert op 1 februari, maar die -/al zich waarschijnlijk nauwe lijks bezighouden met de meer jarenbegroting. De gemeenteraad behandelt de problematiek in haar-yergadc- nngen van woensdag en don derdag 7 en 8 februari. Niet alleen op die vergaderingen, maar natuurlijk ook tijdens de commissiezittingen is publiek welkom. Wie zich van tevoren uitgebreid wil informeren over de financiële positie van rie gemeente kan een exemplaar van de meerjarenbegroting en de bijlagen aanschaffen voor 9,-. Daarvoor kan men terecht op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie. Wie de nota's alleen maar even wil inzien kan gratis terecht bij de afdeling voorlichting of bij het VV V-kantoor. Schiedam Er lekt geen gas meer op de Koemarkt. Althans, dat hoopt men. Het gaslek, dat eerder deze week gesignaleerd werd, kon door de vorst moei lijk worden gevonden. Mede werkers van de technische be drijven hebben een stuk pijplei ding, dat volgend jaar ver nieuwd zou worden, nu alvast vervangen. Men hoopt, dat hel lek op dit gedeelte zat. Het trottoir ligt in ieder geval weer dicht. Weliswaar liggen de ste nen schots en scheef, er zijn verschillende stenen los komen te liggen. Het verkeer onder vindt hier duidelijk hinder van. Voor voetgangers die wat moei lijk ter been zijn, is het een gevaarlijke toestand. wenst iedere inwoner van Schiedam Onze slogan van 1978 geldt ook voor 1979: Rotterdamsedijk 242b - Schiedam Telefoon 010-26.08.01 Hoek van Holland „Een oud rapport is kennelijk op de een of andere manier weer boven water gekomen. In feite zijn er helemaal geen nieuwe ontwik kelingen met betrekking tot de strandspoorlijn", Doelraadsvoorzitter L. van der Houwen toonde zich dinsdag avond tijdens de deelraadsver gadering nogal verbaasd over de grote publiciteit die weer is ontstaan rond de eventuele doortrekking van de spoorlijn naar het Hoekse strand. Vol gens de voorzitter is er helemaal niets veranderd. .,De spoorwe gen zijn nog steeds bereid de spoorlijn door te trekken als ze maar niet behoeven tc betalen. Rotterdam voelt er echter ook mets voor om de kosten te dragen. Er is helemaal geen nieuws", aldus Van der Hou wen. Zijn partijgenoot A. Ph. van der Vliet (CDA) wil nu echter wel eens duidelijkheid hebben over de hele zaak omdat lopende plannen geblokkeerd dreigen te worden. Het dage lijks bestuur gaat de publicaties toetsen op hun waarde. Vïaardingen Greenpeace, de organisatie die met geweldloze acties wil proberen, een princi piële verandering teweeg tc brengen in het menselijk den ken en die vooral bekend is geworden door haar acties te gen kemproeven en de vangst van walvissen, is zaterdag te gast in CJV's sociëteit In the Mood. De Nederlandse afdeling van de wereldomvattende organisatie zal vanaf 21 uur het een en ander vertellen over haar taken cn de manier van werken. Dat zal gebeuren aan de hand van vele materialen, die tijdens de diverse acties zijn verzameld en de films, die werden opgeno men. Iedereen is tijdens dit gebeuren gratis. Toegang In the Mood heeft haar ruimte in Triangel aan de Fransenstraat 14. Schiedam In verband met de viering van kerstmis en nieuw jaar zullen de Sehiedamse ge meentelijke kantoren cn dienst en op maandag 25 en dinsdag 26 december en maandag I ja nuari gesloten zijn. De filialen van de gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek aan de Parkweg en Lorentzlaan en de jeugdafdeling aan de Archime- ciosstraat zullen van woensdag 27 tot en met zaterdag 30 decem ber gesloten zijn. Het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112 zal 25 december on I januari wet gesloten zijn. maar houdt 26 december zijn deuren open van 12.30 tot 16.30 uur. De Vrom-reinigingsdienst haalt 25 cn 26 december en 1 januari geen huisvuil op, maar donder dag 28 december vrijdag '29 december en donderdag 5 ja nuari. Grofvuil moet woensdag 27 december blijven liggen tot woensdag 4 januari. Die dag" kan men weer 377155 bellen voor het weghalen van het grote vuil. Om organisatorische rede nen zal de vuiloverlaadinrich- ting aan do Parallelweg op de zaterdagen 23 en 30 december cn 6 januari voor de afgifte van vuilnis van 8 tot 10.30 uur geo pend zijn. Vanaf zaterdag 13 januari loopt alles weer nor maal, en kan men van 9 tot 12 uur vuilnis afgeven. De dinsdagse weekmarkt op het Bachplein komt 26 december te vervallen. De marktkooplieden staan echter woensdag 27 de cember met hun waren in de kou. Het openbaar slachthuis zal ge durende de feestdagen de deu ren gesloten houden. Veehouder worden verzocht wat eerder op te geven of ze kadavers hebben. Dat kan op zaterdag 23 en 30 1 december telefonisch gebeuren via nummer 269180 c-n woens dag 27 december en dinsdag 2 januari van 8.30 tot 11 uur, waarna geprobeerd zal worden om dc kadavers nog dezelfde' dag op te halen. Schiedam De Stichting Zieke nomroep Schiedam legt haar werk in de2e feestelijke dagen niet neer. Zaterdagavond 23 de cember zendt de ZOS van acht tot tien uur een lifeprogramma uit. Het is de traditionele kerst zang van het comité Schiedam zingt vanuit de Grote Kerk. Zieken in het Noletziekenhuis, het gemeenteziekenhuis en het verzorgingshuis Driemaasstede kunnen meeluisteren. Daarnaast vindt op dinsdag, de tweede kerstdag, weer een kerstprogramma plaats van acht tot tien uur, waarin muzi kale verzoeken van patiënten te beluisteren zijn waarin tevens reportages van verschillende festiviteiten uitgezonden wor den. De oudejaarsuitzending zal de hele avond en nacht duren. Familieleden en kennissen van patiënten kunnen rechtstreeks hun wensen overbrengen door nummer '264455 te draaien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3