Burger, slaap zacht Tot het te laat is...' Kampeerterreinen in de Hoek moeten Rotterdamser worden Lot moet beslissen over opbouw werker Groeten-programma voor verpleegden Peter Sellers en Bob Marley in Ozobleu Pefer Staal, de eerste in West die opstaat: „Dat noemen ze crepeer- gevallen. Qua wonen is het wel gezellig VJIIJDAG 22 DECEMBER 1978 sc/vo/wws Schiedam „Bij ons is behoorlijk de pest uitgebro ken. Want wat zegt de gemeente? Maakt u zich maar niet ongerust, het is nog helemaal niet zeker dat er gesloopt gaat worden. Klinkt leuk. Maar, burger, slaap zacht, bedoelen ze. Een eerste stap is de aankoop van de Vriendschapstraat, die onbewoon baar verklaard moet worden. En dan? Als er één gat in de wijk geslagen is, is het met de rest natuurlijk gauw bekeken". Peter Staal woont in een hofje in het bedreigde deel van het westen van Schiedam, omge ving Mariastraat. Zijn huis staat middenin een blok, dat door de gemeente is aangemerkt als een van de meest verpauperde. Het adres is Kortlandstraat 15-klein 2. Negen huisjes op een binnen terrein, particulier bezit,en voor het grootste deel aanzienlijk op geknapt sinds de gemeente Schiedam in 1974 een kwaliteits onderzoek hield. „Veel mensen weten niet eens dat dit hofje bestaat, en als ze in de zomer eens nieuwsgierig een blik door de poort werpen, zie je ze hun ogen uitkijken. Er staan dan duizenden rozen in bloei, alleen dat al is de moeite waard. De huizen zijn ook goed, te goed om tegen de grond te gaan. In de vier jaar, dat ik hier woon, is veel opgeknapt. Buiten zijn muren opnieuw gevoegd, binnen hebben sommige wonin gen een hele verbouwing onder gaan- on volgens Peter Staal laten de huidige bewoners zich niet afschrikken door gemeen telijke plannen: „Sommigen zit ten middenin een verbouwing en gaan ook gewoon door. Want anders verpaupert de boel hier toch nog. En dan zou sloop terecht zijn". Brandersbmirt Onmiddellijk na het bekend worden van de plannen voor 1 Mariastraat en omgeving, waar bij sloop van ongeveer 270 wo ningen niet is uitgesloten, zijn Peter Staal en een buurvrouw naar het stadskantoor gegaan, „Om te vragen hoe het nou precies zat, en hoe de inspraak zou worden geregeld. Nou, dat wordt wat! Inspraak zal lopen via de bewonersvereniging die we in Schiedam-West hebben, Maar geen bewonersvereniging heeft natuurlijk ooit zo'n om vangrijk project in handen ge had". Ervaring met gemeentelijke plannen heeft Peter Staal wei, cn vandaar zijn bezorgdheid. Hij is enige tijd eigenaar ge weest van een pand recht tegen over het Zakkendragershuisje, maar was ver daarvoor al be trokken bij de Br^ndersbuurt- actie, tien jaar terug. „In de Brandersbuurt ging het net zoals nu in Schiedam-West dreigt te gebeuren", zegt hij. „Toen Is er volop geprotes teerd, en het bleef niet alleen bij kreten slaken, want je moet niet alleen praten maar ook doen. Daarom zijn wij nu ook in ons eigen hofje aan het ren overen. Daarmee is in de Bran dersbuurt ook begonnen, maar je ziet wat de gemeente zich .ervan heeft aangetrokken. Al les is weg. Met de binnenstad hetzelfde liedje". Volgens Peter Staal is het niet alleen dat ene hofje waar hij zelf woont, dat gered moet wor den van de slopershamer. „Er staan in deze omgeving genoeg goede huizen. Neem nou de Westfrankclandsestraat, dat ziet er puik uit, dat stuk hierach ter. Maar ja. Een vriend van me woont er, en een jaar of wat geleden vroeg hij bij de gemeen te of hij zijn huis mocht opknap pen met subsidie. Wat de ambte- naar deed, was kijken op een kaart en toen zei hij: nee, subsi die kan niet, want uw pand is rood ingekleurd dus is het een krot". Op het Schiedamse stadskan toor heeft Staal we! te horen gekregen, wat er mankeert aan de woninkjes op de Kortland- straat 15. Een ambtenaar hoeft het hem uitgelegd: „Ze voldoen niet aan de rijksnormen", ci teert Peter Staal, „uit het oog punt van brandveiligheid zijn zij niet geschikt omdat de brandweer niet door de poort kan. Bovendien zouden ze te klein zijn. Heel mal. Moet ik dan straks weer kamerbewoner worden, als mijn huisje tegen de vlakte gaat? Ik heb nu alle vrijheid, ben inderdaad klein behuisd maar er is toch juist 20'n behoefte aan woningen voor alleenstaanden?" Turken „Ik ben met die buurvrouw naar Schaap geweest, chef stadsont wikkeling. Hij had het er ook over dat de .woningen in de Paaltjesbuurt, dat is die steeg die hierachter loopt, volgens de rijksnormen niet meer voldoen. Het 2ijn rug-aan-rugwoningen, en om de ene of andere reden zijn zulke huizen ook niet goed genoeg meer volgens een rijk snorm. Maar je 2iet nota bene wel bij nieuwbouwprojecten zoals in Den Helder en straks ook in Vlaardingen, dat rug- aan-rug wel kan. Alleen als hot om oude huisjes gaat, is er iets. Bovendien, je kunt het best hebben over rijksnormen, waar door iets niet meer kan. Maar, zo'n hofje, zo'n binnenterrein, is qua wonen wel erg prettig natuurlijk. Peter Staal kan zich enige pro blemen met bijvoorbeeld die Paaltjesbuurt, ofwel Kortland straat 3-klein, wel voorstellen maar vindt deze niet onoplos baar: „Het is nu zo dat er Turken wonen die daar wegge stopt zijn. Ja, jeetje, die Turken doen niets aan zo'n woninkje dus gaat het achteruit. Maar als er een hofje pal naast is, waar hard wordt gewerkt, is dat niet ineens een krottenbuurt". Hij licht het probleem toe: „Ik sprak laatst een Turkse buur vrouw en vroeg of zij wist wat die borden betekenen, die de gemeente bij woonerven heeft neergezet Je weet wel, die bor den met een huis en een pijl erop. Jaja, zei die vrouw toen, dat betekent: niet meer wonen, huizen weg!" Inspraak De concentratie van buitenlan ders zal volgens Peter Staal moeten betekenen, dat bij - eventuele - inspraak alle ge sprekken en informatie met meer uitsluitend in het Neder lands worden afgedaan. En ver- 'der vraagt Staal zich toch al af, toe hoever die inspraak zal gaan. „De gemeente speelt het via de bewonersvereniging, maar wat weet die van inspraak bij zo'n grootscheeps project? John de Kievit is dan iemand van die vereniging, maar ik ken zijn naam alleen uit jullie krant, op ons hofje is hij nog nooit geweest. Hoe weet hij nou in welk blok en in welk huis de actieve mensen zitten? Trou wens, je bent met die hele in spraak toch al afhankelijk van wat de gemeente aan informatie kwijt wil". Volgens bewonersvereniging Schiedam-West is de gemeente Schiedam bereid om - In elk geval bij de hofjes aan de Kort landstraat - een nader onder zoek te houden omdat de „inter ne verkenning" van 1974 verou derd is en er sinds die tijd door bewoners wel wat is hersteld. Maar daarvan zegt Peter Staal op dit moment: „Het ziet ernaar uit dat de inspraak fcloksgewijs zal worden gehouden. Dat wil zeggen, dat actieve bewoners van een hofje mogen inspreken over hun hofje maar niet over een ander blok zoals bij de Vriendschapstraat. En het kan best zijn dat in die Vriendschap- Zijn woning heeft Peter Staal grondig verbouwd. Het' is klein maar fijn, en zelf zegt de bewoner: „Daaraan is nou zo'n be hoefte, dat haal je toch niet weg?" straat geen mensen wonen die zich willen inzetten, die mee willen denken, zeker niet als de panden daar straks ontruimd worden, terwijl ik mij als bewo ner van een ander blok best bij door Kor Kegel, foto's Jaap Rozema die Vriendschapstraat betrok ken voel. Daar heb je het weer: dan praatje voor je eigen straat je en dat is nota bene noodge dwongen en te beperkt. Nog maals: als er eenmaal één gat geslagen is, wordt voor de ver dere buurt kans op succes steeds kleiner". Opvan<»woniiigen Wat volgens Peter Staal nu prachtige huizen zijn, staan in de huidige gemeentelijke stuk ken genoteerd als crepeergeval- len. Zoals in de Westfrankeland- sestraat. „tn de Mariastraat staat wel een hele rij huizen, die eigendom van de gemeente zijn en door de gemeente zijn opgeknapt. Bewoond worden zij nog niet. Waarschijnlijk zijn dat wisselwoningen. Opvangwonin- gen, voor als over een paar jaar de beuk erin gaat". Zelf heeft Peter Staal nog geen vastomlijnde plannen tot actie voeren. „Dat heeft nu nog geen zin", zegt' hij. „De gemeente heeft inderdaad dan wel iets naar buiten gebracht, maar daarbij is het voorlopig geble ven. In feite weten de mensen nog niets, er is de mensen te weinig bekend om ze mee te kunnen krijgen". Peter Staal in zijn hofje aan de Kortlandstraat: „het ts hier toch te mooi om gesloopt te worden?" .Hoek van Holland De kam peerterreinen in Hoek van Hol land wil de secretarie-afdèling Sport en Recreatiezaken van de .gemeente Rotterdam „Rotter dams" houden. Om dat te kun nen bereiken is een aantal voor stellen gedaan, waarover de ,deelraadscommissïe voor sport en recreatie in haar vergade ring van 28 december moet adviseren. De voorstellen van de Rotterdamse afdeling zijn nogal Ingrijpend. Van oudsher bestaat op de kam peerterreinen de mogelijkheid om een huisje over te schrijven op naam van een van de kinde ren of ander familielid wanneer de bezitter de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt Het gevolg van die regeling was dat de meeste huisjes binnen de familie blijven en dat er slechts weinig nieuwelingen de kans kregen zich op het kampeerter rein te vestigen. Niettemin bleek in 1977 de be staande wachtlijst toch zodanig te zijn uitgedund dat nieuwe gegadigden zich konden in schrijven. Een oproep daarvoor leverde niet minder dan vier honderd gegadigden op, on danks het feit dat alleen Rotter dammers voor een plaats op de nieuwe wachtlijst in aanmer king zouden komen en met de wetenschap dat per jaar zelden meer dan ongeveer twintig plaatsen vrijkomen op het to taal van 935 huisjes. Het is nu de bedoeling van Sport en Recreatie om nog meer voor delen te geven aan de Rotter dammers. Voorgesteld wordt al leen perceeltjes grond (de huis jes zijn eigendom) te verhuren aan Rotterdammers, Bij vertrek naar een andere gemeente zal het huurcontract niet meer wor den verlengd. Overdracht aan familieleden blijft alleen moge lijk „in de rechte nederdalende lijn" en ook die familieleden dienen in Rotterdam te wonen. De nieuwe regeling gaan vol gens het voorstel in op 31 maart 1979. Nict-Rotterdammers die momenteel al een huisje op het recreatieoord bezitten behoeven zich niet ongerust te maken. Hun huurcontract wordt nor maal verlengd. Op dit moment is ongeveer een kwart van de huisjes in het bezit van niet-Rot- terdammers. De kampeervereniging „Rotter dam aan Zee" heeft zich vorig jaar al uitgesproken om de rege ling uit te breiden tot alle Rijn mondgemeenten. Vlaardingen - De zieken- en bejaardenomroep Vlaardingen verzorgt op Oudejaarsavond, 31 december, weer een speciaal programma voor de luisteraars, in het Holy-z*ekenhuis en het bejaardencentrum De Meer paal. Tijdens deze uitzending wordt iedereen in de gelegen heid gesteld, familie, vrienden of kennissen die in het zieken-' huis verblijven of die in het bejaardencentrum wonen, tele fonisch de groeten en de beste wensen voor 1979 over te bren gen. Tijdens de uitzending kan men tussen 20 en 23 uur bellen met tel. 74.18.11. De wens wordt dan rechtstreeks in het programma ingepast. Maassluis Inspecteur Clou- seau oftewel „Pink Panther" Peter Sellers is zaterdag te zien in het Maassluise jongerencen trum Ozobleu aan de President Steynstraat. Het gaat om de rolprent „The return of the Pink Panther",^ waarin hij de op dracht krijgt, een gestolen dia mant en de daders van die diefstal te achterhalen. Dat lukt hem wei, maarClouzeau brengt wel zijn superieuren tot wan hoop. De film begint om negen uur 1s avonds te draaien. Zondag 24 december wordt de tweede uit een serie muziek films getoond: een optreden van BobMarley and theWailers. Het gaat om de registratie van een dynamisch lifeoptreden tijdens een van de eerste concerten in Engeland. Volgende week woensdag, 27 december, is Her-, man Brood met zijn Wild Ro mance te gast in Ozoblea. In het voorprogramma speelt Spectrum. Het gebeuren begint om 19.30 uur: toegangskaarten kosten/ 8.50. De House Band is op de laatste dag van 1978 te zien en te horen in het Open Jongeren Centrum. Dat optreden begint om 14 uur. Toegang 6. De voorverkoop vindt onder andere plaats bij Ozobleu. Schiedam Het lot zal waarschijnlijk beslissen over de toewijzing van een „halve" opbouwwerker voor de oude wijken. Op 4 januari komen mensen van de over leggroepen van Oost, West en Centrum bij elkaar voor een voorbespreking en een week later zal, in het grote overleg van wijken, waar schijnlijk de beslissing val len. Hoewel de Oost wijk tot voor kort de meeste kans meende te maken, heeft deze wijk toch het voorstel gedaan om door loting tot een beslissing te komen. Edward Krabben dam, bestuurslid van de be wonersvereniging Oost: „De kansen liggen nu gelijk. West heeft de toezegging zich ten behoeve van ons terug te trekken weer ingetrokken. Dat is gebeurd omdat Cen trum ook volop in de running bleek en zich niet voor Oost wilde uitspreken. ..Alle wijken zijn het er nu over eens dat de behoefte aan een opbouwwerker ongeveer gelijk ligt. Dan kun je wel maandenlang gaan praten wie de gelukkige zal zijn, maar het lijkt mij beter om tot een snelle beslissing te komen door te loten." De vonge opbouwwerker die Wijkoverleggroep Oost: moest worden verdeeld is toegewezen aan Zuid. Dat gebeurde door een punten systeem vergelijkbaar met dat van een songfestival. El ke wijk moest punten geven aan een andere wijk. Zuid verzamelde de meeste stem metjes en kreeg de opbouw werker. Daarmee begonnen toen pas de problemen. Ru zies over de keuze van een geschikte kandidaat leidden zelfs tot het inschakelen van de rechter. De ruzies zijn nog niet afgelo pen maar er moet wel een wijk worden uitgekozen die over de halve opbouwwerker zal mogen beschikken. Als het aan Oost ligt zal dat gebeuren door het inschake len van vrouwe Fortuna. „Dat is de enige eerlijke mo gelijkheid op het moment", zegt Krabbendam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5