Gemeente laat zich door rijk in de hoek drukken" c 99 SlÉIBS Rijnmond Meubelen! w CPN over beleidsprogramma: Kritiek op pers ,2* I WOENSDAG 27 DECEMBER 1978 OP STRAAT STELT NIETS VOOR NIET THUIS Brand in boerderij aangestoken Tassenroller Koninklijke onderscheiding Door rood licht: beenfractuur Contacten Molens Eigenraamb.v. Peugeot dealer Schimmen- theater opent expositie r' ^paansepolder Oost werkt weer mee aan inspraak Wijziging ophalen huisvuil Fiets kiezen J.K. PLUIMGRAAF? radio tv ■KfinnR Tel 910-341516 .bij de markt Broekweg TECHNISCHE DIENST SPORTIEF GEZIEN EEN GOEDE ZAAK GARAGE HOOGWERF Vakmanschap in Meubelen Vlaardingen JJfesthavenkade 35-39. teI.010-342239 SC/VD/WW3 Vlaardingen De Vlaardingse afdeling van de Communistische Partij Nederland vindt het beleid, zoals dit voor de komende vier jaar op papier staat wat het reilen en zeilen van de gemeente betreft, niet juist. En dat dan niet, omdat het huidige college een slecht beleidsprogramma zou hebben samenge steld, maar omdat het stadsbestuur zich oren zou laten aannaaien door het rijk. En het beleid van de huidige regering: daar heeft de CPN geen goed woord voor over. „Dit college werkt helemaal mee met de bezuinigingsopera tie van Van Agt en dat nemen we hen erg kwalijk. De lagere uitkering uit het gemeentefonds dan verwacht heeft men gedeel telijk opgevangen door de tarie ven te verhogen, terwijl het andere deel is aangevuld uit de reservepot Dat is helemaal fout: op die manier werk je het kabinetsbeleid in de hand. We hadden liever gezien, dat de gemeente Vlaardingen zich te gen de bezuinigingen had verzet en een tekort op de gemeentelij ke begroting had gecreeëerd. Er zijn tal van voorzieningen, die er dringend moeten komen om het hier leefbaar te houden. Die sluitende begroting, die Vlaar dingen al jaren heeft- die hoeft voor ons niet". Leo Haasnoot Joost Kühne en Flip Koudstaal: drie prominen te figuren binnen de Vlaar dingse CPN. Drie figuren, die binnen de Vlaardingse gemeen schap regelmatig aan de weg timmeren of dat vroeger hebben gedaan. Flip Koudstaal, tegen woordig werkzaam als beheer der van het Hollandia-gebouw aan de Oosthavenkade, verte genwoordigde vijf jaar geleden zijn partij binnen de gemeente raad. Leo Haasnoot is als cultu reel werker actief vanuit De Heipaal, het onderkomen van de Stichting Sociaal-Cultureel Werk VI aardin gen-Ho ly, terwijl Joost Kühne vooral bekend is als actievoerder in de Vette- noordse polder. Hij is onder an dere nauw betrokken bij de mouwbouwplannen op het La moenterrein en de Landstraat/- ZomerstraaL Activiteiten als die van JToost vormen vooral de kracht van een partij als de CPN. Zoals Flip Koudstaal het uitdrukt: „Wij zijn een echte buiten-par lementaire partij, hoewel we als we de gelegenheid krijgen natuurlijk zitting nemen in de gemeenteraad. Onze kracht als partij ligt echter in eerste in stantie op straat". Wat het gemeentelijk beleid voor de komende vier jaar be treft' we gaven al aan dat de door Paul Houkes Vlaardingse communisten daar wel het een en ander tegenover zouden willen stellen. „Van dit college willen we nog helemaal niets zeggen: dat zit er nog te kort om er echt kritiek op te hebben. Wat het beleidspro gramma betreft maken wij ons wél zorgen. Kijk, je kan alles wel erg mooi op papier zetten, maar wij zien nog niet hoe het financieel rond te krijgen is. Het klinkt allemaal erg mooi, maar in de praktijk zal er niet zoveel van terecht komen", aldus Koudstaal. Toch zijn er divers zaken, die Leo Haasnoot. Joost Kühne en Flip Koudstaal: „Gemeente laat zich in een hoek drukken..." volgens de CPN met veel spoed van de grond moeten komen. Het opbouwen van aanzienlijk betere welzijnsvoorzieningen bijvoorbeeld. Leo Haasnoot: „Er is in Vlaardingen de laatste jaren weinig geïnvesteerd in het welzijn. Dat gaat zich nu wre ken, bij de herschikking van de beroepskrachten bijvoorbeeld. Men heeft duidelijk de boot gemist, een paar jaar geleden, toen het allemaal nog kon, toen er nog wat meer centen voor waren. Daar plukt men nu de wrange vruchten van". Haasnoot vormt zelf het voor beeld van het volgens hem fa lend welzijnsbeleid in Vlaardin gen. „Ik werk in een wijk met 30.000 inwoners: ik ben daar de enige cultureel werker. Da's na tuurlijk veel te weinig voor zo'n grote gemeenschap. Daar komt nog bij: een echt eigen ruimte heb ik niet: ik heb onderdak in De Heipaal, maar eigenlijk ben ik daar te gast. En dit probleem speelt echt niet alleen in Holy: dat geldt voor alle wijken". Ook de stadsvernieuwing vormt een gebied, waar de CPN zich zorgen over maakt. Op dit ter rein is er nog veel te weinig gebeurd in Vlaardingen, zo meent de CPN. Flip Koudstaal: „Het lijkt aardig wat er in de afgelopen jaren van de grond is gekomen, maar in feite stelt het helemaal niets voor. Neem de renovatie: wat is daar al aan gebeurd? Het weinige dat op dit gebied heeft plaatsgevonden, werd voorbereid door het colle ge dat vijf jaar geleden zitting had, dus in de periode dat ik ook nog in de raad zat". En Joost: „Juist in deze tijd, met aanvallen op de laagstbetaalden van regeringswege, zou de ge meente daar iets tegenover moe ten stellen. De gemeente heeft immers de mogelijkheid, priori teiten te stellen. In de woning bouw zou men duidelijk in eer ste instantie voor de laagstbe taalden moeten kiezen. Wel, kijk het beleidsprogramma er maar op na: men gaat uit van een koop-huurverhouding van 40- 60. Volgens ons zouden er aan zienlijk méér betaalbare huur woningen gebouwd moeten worden. En neem nou de plan nen die inmiddels gerealiseerd zijn of waar aan gewerkt wordt: Waalstraat, Kortedijk, Blokma kersplaats: hetzljn allemaal wo ningen voor mensen die wél geld hebben. Het enige project dat inderdaad ten goede is geko men aan de laagstbetaalden is het Sclaavenburg". Volgens Kühne en zijn mede- CPN-ers moet de gemeente er zelf méér aan doen, om huurwo ningen zo goedkoop mogelijk te houden. „Men zegt steeds, er voor te zullen vechten in Den Haag, maar als je ze vraagt om de prijs van de gemeentelijke posten als erfpacht, precarioen administratieve handelingen te laten zakken, dan zijn ze mooi niet thuis". Wat de problemen betreft, waar de gemeente Vlaardingen in de ze raadsperiode mee te kampen heeft: de CPN heeft er zo haar eigen gedachten over. De ver keersproblemen in de binnen stad bijvoorbeeld: de onder grondse parkeergarages moe ten er volgens de Vlaardingse communisten gewoon komen, want ook de middenstand moet een behoorlijke kans krijgen. „De discussies over het afslui ten van de binnenstad beginnen echter wel een beetje kinderach tig te worden", aldus Joost Küh ne. „Het gaat er helemaal niet om, dat er nooit meer verkeer langs het Veerplein zou mogen rijden. Niemand gaat er dood van, om even links en rechts te kijken voor het oversteken. Je moet gewoon voor goede parkeervoorzieningen zorgen en daarmee basta. Als die er niet zijn en de binnenstad wordt domweg afgesloten, dan onder vindt de middenstad daar gega randeerd schade van. Dan gaan de bewoners van Holy echt naar Schiedam om boodschappen te doen". Over het al dan niet bebouwen heeft de Vlaardingse afdeling van de CPN nog geen afgerond oordeel. Flip Koudstaal: „Ik heb er wel zo mijn gedachten over, maar die zijn nog een beetje privé. De grond is daar waar schijnlijk niet zo duur. Volgens mij biedt de Broekpolder een unieke gelegenheid voor gedeel telijke woningbouw en gedeelte lijke recreatie. Je zou daar uit stekende betaalbare arbeiders woningen kunnen neerzetten". De democratie, zoals die in Vlaardingen te vinden is, is volgens de CPN nog voor heel wat verbetering vatbaar. Om precies te zijn: om die democra tie moet men een beetje lachen. Joost Kühne: „Er is geen college geweest, dat zo erg met de bewoners overhoop heeft gele gen. De manier waarop bewo- nersgroepen worden benaderd levert altijd weer conflicten op. Er heerst hier een duidelijke regentenmentaliteit En dat be gint langzamerhand een alge meen probleem te worden". „Neem de wijkbijeenkomsten, die iedere drie maanden in de wijken worden gehouden: die zijn destijds met de grootste moeite door de wijken afge dwongen. Tegenwoordig schermt het college juist met die wijkbijeenkomsten, in het kader van: kijk 'es boe demo cratisch wij zijn... Maar zó is het natuurlijk niet". Vlaardingen De brand, in de nacht van 28 op 29 november woedde in de oude boerderij aan de Vlaardingse Emmakade en die van dit bouwwerk een immense puinhoop maakte, werd aangesto ken. Dit het onderzoek van de politie is gebleken, dat de daders drie Vlaar dingse jongetjes waren in de leeftijd van 11, 12 en 13 jaar. De totale schade van de brand bedroeg ruim 114.000,-. De boerderij, die al jaren leegstond en eigendom was van de provincie, was al eerder het doelwit geweest van spelende en vernielen de kinderen. Het bouw werk vormde langzamer hand een groot gevaar voor de omgeving, vooral voor kinderen die er nietsver moedend gingen spelen en slopen. Enkele dagen voor de fatale brand stortte een deel van de boerderij na sloopwerkzaamheden van de lieve jeugd in, waarna angstig werd gezocht naar mogelijke slachtoffertjes. Die bleken er echter geluk kig niet te zijn. Politie-inspectrice M. Ekels kan zich bijzonder kwaad maken over de brandstich ting, die uiteindelijk een definitief einde maakte aan de boerderij. "Dat ding stond inderdaad inmiddels op de slooplijst, maar dat is toch nog geen reden om er brand in te gaan stich ten? Wat denken die lui wel? Politie, brandweer, GEWB, Bouw- en Woning toezicht: we zijn er uren voor in touw geweest, al leen omdat een paar van die knulletjes wel eens wat lol willen beleven. Noem je datnou opvoeding?" Schiedam. Ongeveer twee honderd gulden, een betaaipas en andere bescheiden in een portemonnee, zijn gerold uit de open boodschappentas van de 57-jarige mevrouw P.M.S. De diefstal vond plaats, toen me vrouw S. in C A aan het winkelen was. Vlaardingen Vorige week heeft de heer W. K. A. van den Bos uit Vlaardingen de ereme daille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons, uit handen van burgemeester W. A. Kieboom ontvangen. De Koninklijke onderscheiding is de heer Van den Bos uitge reikt ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstjubileum bij Windmill Holland B.V. De heer Van den Bos trad op 15-jarige leeftijd in dienst bij de toenmali- ge E.N.C.K. Tijdens de oorlog heeft hij noodgedwongen zijn werk niet kunnen verrichten. In 1945 hervatte hij zij n werkzaam heden bij Windmill Holland B.V. Schiedam Het 14-jarige Vlaardingse jongetje D. de E. is met een beenfractuur in het Holyziekenhuis opgenomen na dat hij door een personenauto was geschept. De aanrijding vond plaats op de kruising van de Churchillweg, de Prinses Beatrlxlaan en de Laan van Bol'es, toen E. met zijn flets door het rode licht reed. Hij werd vo! geschept door een personenauto, bestuurd door de 50-jarige Schiedammer A. A.M. Na behandeling in het zieken huis kon E. naar huls. Schiedam Het dagelijks be stuur van de Schiedamse Spor traad wil het komende jaar tal van informatieve bijeenkom sten bonden, met bet doel de contacten met de sportclubs te bevorderen. De eerste bijeen komst is zaterdag 6 januari tussen 10 en 12 uur in de boven zaal van de MargiiethaL Op deze bijeenkomst kan men na der kennis maken met de leden van de Sportraad, als vereni ging contacten leggen en/of ver stevigen en het dagelijks infor meren over plannen. Boven dien denkt men aan onderwer pen die gezamenlijk kunnen worden besproken. Zoals de contributie, technisch kader, subsidies, sportieve recreatie/- recreatieve sport put. ADVERTENTIE won Beetnoverainge! 124, Vloardmgen 010 -35 79 00 0 Veel plezier beleefden de deelnemers aan bet afsluitende kerstbal, dat bet Schiedamse Diensten centrum De Vier Rlolens gisteravond gaf. Het bal, dat door behoorlijk wat mensen werd bezocht vormde de afsluiting van de activiteiten, die het dienstencentrum in het lange kerstweekend voor de Schiedammers, die Kerstmis wel eens Onders wilden vieren, had georganiseerd. Welt de sfeer zat er uitstekend in. Het kan immers best plezierig zijn, om juist op de avond van Tweede Kerstdag eens wat andere mensen om je been te zien, die ook op het sfeertje zijn afgekomen...? Vlaardingen Het schimmen- theater Ultra van Ger Boonstra en Ineke Versteegh heeft zater dag op zeer toepasselijke wijze de expositie van kijk- en andere dozen in het Hollandiagebouw aan de Oosthavenkade geo pend. Op de tentoonstelling is te zien, wat kindergroepen van de Vrije Academie met dozen en ander kartonnen materiaal allemaal kunnen maken. De expositie, die zeker niet al leen voor de Vlaardingse kinde ren interessant is, kan worden bekeken op doordeweekse da gen van 10 tot 1230 en van 13 tot 18 uur. Op 30 december is men alleen tussen 10 en 12.30 uur welkom- bokelwogl00schiodam tel.010-154540 carrossier van huis uit Schiedam De bewonersver eniging Schiedam-Oost werkt weer mee aan de inspraak bij herbestratingsprojecten van de gemeente. Sinds eind vorig jaar heeft de vereniging die mede werking consequent geweigerd. Aanleiding daartoe was het be stratingsproject van de Buys Ballotsingel en omgeving. Om dat het beleid van de gemeente bij dat project volgens de beWo- Nieuw ARP-blad: „In het nieuws wordt teveel uitgegaan van rt zaken worden Schiedam ruzies, problemen en grote fouten. Dat soort teveel overtrokken en daardoor komen de positieve dingen vaak niet aan bod". Met die niet mis te verstane kritiek op kranten, radio en televisie opent het nieuwe con- tactblaadje van de afdeling Schiedam van de ARP. Het blad, dat de naam NEO draagt, Vlaardingen In verband met Nieuwjaarsdag zal, in plaats van maandag 1 januari, het huisvuil in Vlaardingen op don derdag 4 januari worden opge haald. Een uitzondering daarop vormt de Westdijk. Daar wordt het huisvuil op woensdag 3 ja nuari opgehaald. een afkorting van de volledige naam van de afdeling Schie dam: „Nederland en Oranje", ontleent haar bestaansrecht ook ten dele aan deze kritiek. Al het goeds, dat zich plaatselijk af speelt moet immers ook aan bod komen. Het eerste nummer is nog slechts een proefnummer, be staande uit elf kantjes tekst en foto's. De front van het krantje wordt gesierd door Abraham Kuyper, oftewel Abraham de geweldige, zoals het bijschrift luidt Ook op de achterpagina wordt teruggegrepen naar het verre verleden van de anti-revo lutionairen: onder het kopje „Nostalgie" kijken negen ernsti ge heren de lezer tegemoet, sa men het bestuur van de kies kring in de dertiger jaren vor mend. nersvereniging te duidelijk voorop stond, is het vertrou wen in de inspraakprocedure opgezegd. Meteen werd de me dedeling gelanceerd dat de ver eniging met een alternatief-mo del voor inspraak zou komen waarin meer van de wensen van de bewoners uit zou wor den gegaan. Door diverse priVe-omstandig- beden hebben de bestuursleden van de, vereniging geen tijd ge vonden om het plan op te stel len. Daarbij kwam dit jaar dan nog de tijd die aan het opbouw werk moest worden besteed. Edward Krabbendam, penning meester van de bewonersvereni ging: „Je kunt wel alle mede- werking blijven weigeren, maar als je zelf, door tijdgebrek, niet met een ander voorstel komt, is dat eigenlijk niet reëel. Van daar dat wij nu ook hebben besloten om toch gewoon mee te werken. Begin volgend jaar hopen we dan met een eigen plan te komen waarover we met de andere bewonersverenigin gen en ook met de gemeente willen praten. Het eerste project waarbij de bewonersvereniging weer alle medewerking zal verlenen in de inspraakprocedure, is het pro ject in de Oosterstraat. De ge meente heeft de vereniging be naderd of ze toch niet mee wilde doen bij het tot stand komen van dat project en de vereniging heeft besloten om haar weige ring, in ieder geval voorlopig, op te geven. GAZELLE BURGERS FONGERS PEUGEOT HOOGSTRAAT 93. VLAARDINGEN TEL. 010-34.33.75 KOOP B|J DE SPONSOR!! U STEUNT DE JEUGD!» muziek- cassettes hi-fi en stereo installaties "huish. apparatuur ,i\t' - Groèn van Prinstererstraat 138 it ?- - hoek Jozef Israelsstraat TEL. 355996 DEALER VOOR VLAARDINGEN MAASSLUIS EN MAASLAND Garage VAN DALEN b.v. Buys Baltotlaan 4 VTaanjingon Tol. 010348700 4e INDUSTRIESTRAAT 38 VLAARDINGEN, TEL. 010-343119 Tevens voor goede occasions

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3