„Kleine brand: weinig water, grote brand: veel water'9 'De natuur zou Anders gewaardeerd moeten worden' c. w. Centrum-West heet: de Bever w* ImiJDAG 29 DECEMBER 1978 Verhuist brandweer 36 jaar LUCHTALARM CENTRALE ROL rrr I PAUL VAN DE VOGELWERKGROEP WATERWEG-NOORD: lllliilllllllllli fra¥'ffir •'•-■•dü Schaap drie dagen zwaar gewond in weiland Kerstbomen koorts Onder invloed achter stuur Inbraak levert 2.000 gulden op Sexlectuur aangetroffen Man onwel: hartinfarct VD/SC/WW3 l/SCWüJ noord uitend ^sblad jurant verlaat in en C. W. Ver huist. na 36 brand weerman-af kan tel. Vlaardin gen Binnenkort komt er een einde aan eer: ruim 36-jarige brandweer- loopbaan. De heer C. W. Ver hulst, vrijwillig waarnemend commandant van de Vlaar- dingse brandweer, hangt zijn helm aan de wilgen. „Ik voel me bevoorrecht om afscheid te nemen, want wat is er prettiger om afscheid te ne men in een goede gezondheid en van een organisatie waarin ik de hoogste plaats heb mo gen innemen welke voor een vrijwilliger mogelijk is?" Eigen woorden van de heer Ver hulst, uitgesproken op de af scheidsavond van het Vlaar- dingse brandweercorps. Gedeco reerd met de eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje-Nas- sau in goud, krijgt hij „functio- neel leeftijdsontslag". ti „Op 30 mei 1942 werd ik aangesteld ri bij de toen nog volledig vrijwillige brandweer. Je had vroeger een „krui- wagen" nodig om bij de brandweer te komen, het was een gesloten groep kennissen. Het college van brand meesters bestond voor een groot deel uit allerlei aannemers en je moest bij hen in dienst zijn om een kans te maken aangesteld te worden. Mijn vader had bekenden bij de brand weer zitten en zo ben ik erop 19-jarige leeftijd bij gekomen." Vroeger wer den de brandweerlieden met een klok opgeroepen voor een brand. De vader van de heer Verhulst was de laatste brandklokken lui der van Vlaardin- gen, dat was van 1917 tot 1920. Daar na zijn er bij de brandweerlieden thuis bellen aangelegd en was het luiden niet meer nodig. „In de oorlog was ik ingeschakeld bij het luchtalarm, als er alarm was ging ik op de fiets naar de spuit in de Bleekstraat, het materiaal was toen over de stad verspreid opgesteld. De opleiding stelde ook maar weinig voor. Je kreeg te horen dat er bij een kleine brand weinig water en bij een grote brand veel water gebruikt moest worden, dat was alles. Er is veel veranderd in die 36 jaar. Vroeger stonden we met z'n allen rond de brand, en dan hup, water erop. Blus- techmek en blustactiek zijn ingrij pend veranderd, denk eens aan de hogedrukspuiten en de adem-be- schermende middelen, waardoor het nu mogelijk is bij de brandhaard te komen." Met een enorm ethousiasme vertelt hij over de beginperiode. Het fanatie ke proberen om als eerste bij de kazerne te zijn als er alarm was. Het streven naar hogere posities op de uit vele treden bestaande ladder van de brandweerhierarchie. „Het ging om de eer, financieel maak te het erg weinig uit In 1942 ben ik begonnen voor tachtig cent per uur, steeg je in rang, dan kwam er een kwartje bij. Tegenwoordig krij gen ze in het begin iets van 7,30 en het middenkader zit al snel op zo'n 23 gulden per uur. We werken nu ook met landelijk erkende diplo ma's, dat is allemaal wat professione ler geworden." Na invoering van het rangenstelsel bij de Vlaardingse brandweer in 1951 werd de heer Verhulst benoemd tot brandwacht eerste klas. In 1961 werd hij hoofdbrandwacht, in 1964 onder brandmeester, in 1970 brandmeester en in 1976 volgde de benoeming tot hoofdbrandmeester in de functie van vrijwillig waarnemend commandant Per 1 januari 1977 werd hij hoofd brandmeester eerste klasse in dezelf de functie. „Belangwekkende gebeurtenissen waren er natuurlijk volop in die 36 jaar. Ik herinner me de „brand" bij Windmill in 1963, het was een meng- mest-ontloding, eigenlijk geen brand. Er kwamen zeer giftige dampen vrij. Vlaardingen heeft toen op het punt van evacuatie gestaan. Daar merk je natuurlijk niets van als je dat zaakje aan het nathouden bent, maar achter af hoorde je dat het erom heeft gespannen. De commissaris vna de koningin in Zuid-Holland was aanwe zig. Maar de wind ging draaien en het Wcstland kreeg toen de narigheid over zich been. Het was toen natuur lijk wel aanmerkelijk verdund. Een dieptepunt was natuurlijk het omko men van vijf collega's in 1951. Bij een volkomen ongevaarlijke olie- brand in de Koningin Wilhelminaha- ven raakte er een brandweerwagen in het water, ik had zelf in die wagen kunnen zitten. Ja, dat was een aan- grij pende gebeurtenis." Op allerlei gebied is de heer Verhulst actief geweest binnen het Vlaar dingse brandweercorps. Hij was 18 jaar bestuurslid van de brandweerlie- denverexuging D.Ö.V., waarvan de laatste 7 jaar als voorzitter. Hij werk te mee aan de bekende Vlaardingse braderieen, organiseerde op het 40-ja- rig bestaan van D.O.V. een brand weer oldtimers vaardigheidsnt. Hij was instructeur van de Stichting Brandweeropieiding Nederland en leidde als zodanig een aantal jaren brandwachtcursussen. „Ik raad niemand aan om brandweer- man te worden, je kunt iemand zo'n beroep niet aanpraten. En als ze het willen, dan is met enthousiasme en inzet veel te bereiken." Een vrijwillige brandweerman heeft natuurlijk ook een baan, het brand- weerwerk is een bij-baan, een hobby, als je de heer Verhulst hoort spreken. Aanvankelijk was hij werkzaam In een famikebedrijf voor carrosserie- en wagenbouw, daarna heeft hij 22 jaar gewerkt als pubhciteitschef bij een handelsmaatschappij. Sinds 1974 werkt hij bij de overheid m de functie van inspecteur bedrijfszelfbescher ming, ressorterend onder de Dienst Bescherming Bevolking. Een baan die nauw aansluit bij het preventieve aspect van het brand weerwerk. Ver der is de heer Verhulst in voorkomen de gevallen werkzaam als correspon dent van het blad „Brand en Brand weer" m Zuid-Holland. „In het leven van elke brandweerman speelt de familie een centrale rol. Je vrouw zit vaak in onzekerheid over je doen en laten als brandweerman. Wat dat betreft heb ik het getroffen. Trouwens mijn hele familie werkte vroeger mee: als er alarm was. vloog ik naar boven en schoot in de brand weerbroek. Mijn zoon zette mijn fiets dan klaar voor aan de straat. De jas werd door mijn vrouw klaargehou- den. Ik was zeer snel vertrokken. Ik herinner me één keer speciaal, mijn zoontje had na een alarm, toen ik op de slaapkamer mijn broek aan deed, de deur achter me op slot gedaan. Ik kwam er niet uit. Hij zei: „Pa mag niet naar de brand!" Het is toen met een flinke uitbrander aan zijn adres toch nog goed afgelopen." Wat dat betreft kan de familie gerust zijn, pa hoeft na 36 jaar niet meer naar de brand. Schiedam „Het voederen van vogels zou niet nodig moeten zijn", zegt Paul de Heer. Toch zet hij zich al ongeveer twaalf jaar in voor de gevleugelde aardbewoners, Paul is actief lid van de Koninklijke Nederlandse Natuurhis- f „Het is niet de bedoeling een slap ras te kweken, daarmee bereik je niets. In de natuur i is het toch zo dat de sterk- sten overblijven, en boven- dien heeft niemand er be- lang bij om alle dieren in i. leven te houden. Maar de mens heeft zoveel gebieden 5 in gebruik genomen en in cultuur gebracht, dat de stand wel wordt vernield, 'f Ach, het voornaamste wat vogels nodig hebben, is en blijft rust. Een plekje waar ze rustig kunnen broeden en eten en niet telkens op hoe- ven te vliegen". De vogelwerkgroep van Water weg-Noord bestaat uit ongeveer veertig mensen. Twintig zijn elke week druk in touw, de anderen helpen als het heel hard nodig is. Nestkasten op hangen, kasten schoonmaken, inventariseren, waterwildtellin- gen en goudplevieren tellen om jagers op een gegeven moment een halt toe te roepen, zijn gebruikelijke bezigheden. In samenwerking met SOVON, Stichting Ornithologisch (vogel- kundig) Veld Onderzoek Neder land, wordt nu ook een vogel soorten-telling gehouden. Vorig jaar werd nog gewerkt aan een telling van de winter- en trekvo gels. Het nieuwe projekt is een vijfjarenplan. Ieder lid krijgt een gebied van ongeveer vijf bij vijf kilometer, dat hij of zij geregeld bekijkt op de soorten. De cijfers worden over vijf jaar van het hele land vergaard en verwerkt in een vogelsoorten overzicht van Nederland. Het onderzoekgebied van de vogel- werkgroep waar Paul de Heer deel van uit maakt, strekt zich uit van Hoek van Holland tot torische Vereniging, afdeling Water weg-Noord. Als de nood het hoogst is in tijden van barre winterkou, probeert hij met ongeveer twintig andere actieve vogelliefhebbers de redding nabij te brengen in de vorm van voedsel. - a '-Éi IrMê- 6 In de wlnterzitten erin de Vlaardingse Broekpolder veel velduilen dit een randstadgebied is, blij ken er heel wat vogels een onderkomen te vinden. Paul: „Tweemaal per maand ben je zeker een dag op pad. In Vlaardingen, waar ik woon, werken we met vier of vijf man goed samen. We bellen elkaar, als we weten dat een aantal vogels in nood is. Nu, met de vorst, komt dat vaak voor. Vorig jaar hebben we vijftig reigers in leven weten te houden met vis. Velduilen konden we helpen door gekookte aardappels neer te gooien, waar weer muizen op afkwamen. Een lekker maaltje voor de velduilen. Een gedeelte van het voedsel betaalde het Nationaal Comité Wintervoe- ding. Vinken, eenden en winter koninkjes hielden we op de been (of in de lucht) met het afval en met Rotterdam. En alhoewel, .van de graanmolen in Schie-, Schiedam Wijkcentrum West heeft een naam: De Bever heet het gebouw waar vroeger de Kiveva kleuterschool in was gevestigd. De naam is afgeleid van de straat waarin bet nieuwe wijkcentrum is gesitueerd: de Van Beverenstraat Zaterdag 6 januari wordt het gebouw officieel geopend. Niet door de burgemeester of één van de wethouders, maar door de jongste gebruiker van het gebouw, één van de kinderen van de peuter speelzaal. Het geheel zal met de nodige feestelijkheden gepaard gaan. Drumband OBK trekt vóór de opening de wijk door om de aandacht van de bevolking op de gebeurtenis te vestigen. Maar ook na de opening zal het feestelijke gebeuren nog voortgang vinden. Hoe alles er precies zal gaan uitzien is echter nog niet bekend. dam. Soms hebben ze alleen een vetreserve nodig om naar een gebied te vliegen waar ze wel hun eigen voedsel kunnen vin den. Reigers vliegen niet weg, die zijn standvastiger. Daardoor lijden ze ook eerder". Paul studeert nog en is daarom niet zo gebonden aan vaste werktijden. Als hij zin heeft, stapt hij op zijn fiets en rijdt hij naar plaatsen waarvan hij weet dat er veel vogels zitten. Als de toestand ernstig is, waar schuwt hij iemand van de werk groep om ook te komen helpen. Als de dieren echt ziek zijn, of lijden, maakt hij ze af. „Er zijn nog zoveel gebieden, waar de natuur nog puur is", vertelt Paul, „maar dat zien mensen helemaal niet. De na tuur zou niet méér, maar anders gewaardeerd gaan moeten wor den. Polders, hoe kaal soms ook, zijn ook natuur. Maar de Vliet- Ianden, het Staelduinsebos en het Beatrixpark niet minder. In de Vlietlanden groeien zelfs nog orchideeen". Helaas slaat zelfs déór de mens zijn slag. Door het Midden-Delf land varen veel boten die een hevige golfslag veroorzaken. De nestvlonders die tussen het riet liggen worden vernield en bo vendien wordt er veel grond weggeslagen. De vogels hebben geen leefruimte meer en ver trekken naar andere rietrijke gebieden. „Toen we dan ook hoorden dat er nog een vierde vliet gegraven zou worden heb ben we een brief geschreven. De mensen achter hun bureau's zien niet wat een enorme schade ze aanrichten. Van de Broekpol der wilden ze een bos maken, maar het is al een uniek stukje ÉS&fófiKff Reigers hebben het in de wintertijd moeilijk om dat ze nogal standvastig zijn en dus niet wegvlit gen Vernielingen op gemeen teterrein Hoek van Holland De politie in Hoek van Holland heeft drie jongens aangehouden in ver band met vernielingen die zijn aangericht op het werkterrein van de dienst van gemeentewer ken aan de Prins Hendrikweg. In een keetwagen hadden de knapen behoorlijk huisgehou den en er voor ongeveer driedui zend gulden schade aangericht. Tegen de drie jongens is proces verbaal opgemaakt in afwach ting van een schadeclaim van de gemeente. Hoek van Holland De Hoek se politie heeft alsnog proces verbaal opgemaakt tegen de ei genaar van het drachtige schaap dat vorige week in een weiland door een loslopende hond zodanig werd gebeten dat het dier moest worden afge maakt. Achteraf is gebleken dat de eigenaar het zwaar gewonde dier nog drie dagen m het wei land heeft laten hggen zonder er een dierenarts bij te halen- Pas na dne dagen werd het dier naar de dierenarts vervoerd die het zwaar gewonde beest af maakte. Vlaardingen De kerstbo menkoorts heeft jeugdig Vlaar dingen weer in zijn greep. Zo trof de politie op het dak van een school in de Meidoomstraat een stuk of dertig kerstbomen aan. Wurgstokjes, houten knup pels en andere „slagwapens" lagen al ter verdediging van de buit gereed. Ze werden door de politie in beslag genomen. Vlaardingen Tegen een 23- jarige bestuurder van een per sonenauto werd woensdagnacht proces-verbaal opgemaakt De Rotterdammer had zijn auto onder invloed van alcohol be stuurd. De bloedproef werd ge nomen. ii natuur zoals het er nu uitziet. In de winter zitten er veel vel duilen. Maar ja, voor een stel gekken als wij laten ze het natuurlijk niet". Gelukkig heeft Natuurmo numenten de zuidzijde van de Boonervliet, de oevers van het Broekpolderland aangekocht. Daar kan nie mand meer iets aan veran deren. In Vlaardingen is een aanlegverbod afgeroepen voor sommige oevers, waar vogels te zeer gestoord zou den kunnen worden. Paul wordt niet meer zo fanatiek, wanneer hij hoort dat er rare en fatale bokkespron- gen met de natuur worden gemaakt. Hij gaat zijn eigen gang. Paul: „Deze weken is het nog niet zo druk ge weest. Weinig vorst. De vaarten vriezen niet hele maal dicht. In de zomer levert het botulisme geva ren op. De natuur houdt zichzelf wel in stand, lijdt niet aan zelfvernietiging. De mensen wel". Vlaardingen Uit een woning aan de Platanendreef werden diverse goederen ontvreemd. De totale waarde van het gesto- lene bedroeg twee duizend gul- i den. Er werd voor circa zeven- f honderd vijftig gulden breek- schade aangericht. Ook bij de buren probeerden de ongenode gasten binnen te komen. Die poging mislukte echter. Breek- schade ongeveer honderd gul den. Vlaardingen Onder de vloer van een flatcomplex aan de Eijkmanstraat werd, naar aan leiding van een melding dat de jeugd aldaar kerstbomen had opgeslagen, geen kerstboom ge vonden. Wel ontdekte de politie een soort „hut" waar een hoe veelheid sexlectuur en voorbe hoedsmiddelen aangetroffen werd. Schiedam De 58-jarige Schiedammer A. T. de V. is in de Scholtenstraat, nabij .de Co ca Colafabriek, plotseling onwel geworden. De man moest naar het ziekenhuis worden ver voerd, waar een hartinfarct werd geconstateerd. De V. is opgenomen in het Nolet-zieken- huis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3