Langer kijk naar dozen en Solidair met de Chilenen ben je niet door een mimrverfje" Veel inbraakjes 11 Werkplaats begint weer Inspraak stads vernieuwing Ladder onderuit Commissie CAI vergadert weer COOP Nieuwe Waterweg had goed jaar Valpartijen CT. Frans Hagendoorn: 55 Vijf mensen klem in lift „De Verzamelaar" heeft nieuw onderdak Winkeliers centrum worden actiever DINSDAG 9 JANUARI 1979 SC/VD/WW 3 Vlaardingen Vraag: aan de gewone burger: wie is wethouder Van der Velden? en hij zal zijn schouders ophalen. Wie is MaarJeveld, Wijn stok of Bot? Hooguit een vaag antwoord: wethouder, niet? Maar vraag naar Gondriaan - dan begint er iets te leven. De problematiek van de stad- vemieuwing lijkt de laatste jaren zo'n beetje synoniem te worden aan alles wat er zich in Vlaardingen op politiek gebied heeft afgespeeld. Ze ker waar het de publiciteit over de politiek betreft. het Een of het ander Stadsvernieuwing is schering en inslag. De Vettenoordsepol- der, de affaire Schotel, de Muwi-woningen, winkeliers, die zich gepasseerd voelen, de Oostwijk. Er zou een leuke pocket over vol geschreven kunnen worden, algemene eens ur: frustatie troef. Komende woensdagavond zal de commissie stadsontwikke ling een speciale vergadering wijden aan één van de grootste knelpunten binnen die proble matiek: plaats en functie van de projectgroepen in de stads vernieuwing. Het werd tijd. De gezelligheid in de overlegsitua tie tussen overheid en burgerij is al sinds geruime tijd ver te zoeken. Sommige bewonersde legaties schortten het overleg uit teleurstelling en een gevoel van onmacht op, ander overleg is er niet veel beter aan toe. En wie alles op een rijtje zet, zal allicht tot de conclusie komen, dat die voorvallen geen incidenten zijn, maar symptomen. door Jan H. Bakker Teleurstelling, onmacht, frus tatie. En het leek allemaal zo mooi, in den beginne, de in spraak op het structuurplan. Het beeld dat de, situatie nu laat zien is minder vrolijk; een voetbalwedstrijd uit de zon dagmiddagcompetitie: shirtje vasthouden, natrappen, knie tjes in het kruis. Individueel schelden. Door de bewoners op ambtenaren, door de poli tiek verantwoordelijken op „extreem-linkse infiltranten" en de pers. En als de komende vergadering dit soort sport kantinediscussies niet weet te voorkomen, is de Vlaardingse inspraak een doodziek kindje geworden. Lukt het wél om over funda mentele aspecten te spreken, dan zou er veel gewonnen zijn. Eén van de meest dringende vragen die bij zo'n gesprek op zijn minst gesteld zouden moe ten worden: inspraak en parle mentaire democratie, bijten die elkaar eigenlijk niet? 't Hoeft niet' 't gebéurt wel. De huidige inspraak op de stadsvernieuwing belooft din gen die niet waar gemaakt kunnen worden. „En als ze onrustig worden en willen gaan vechten," zegt een door Freek de Jonge gespeelde vor mingsleider over zijn werken de jongeren, „dan roep ik al tijd maar: inspraak!" Zoiets. Het ligt emotioneel. Nu heb ik het in eigen hand, nu kan ik zelf zeggen hoe ik het wil, redeneert hij. Begrij pelijk. Ergens wonen is méér dan een kruisje in het kadaster alleen. Het betekent, voor ou dere mensen vooral: vergroeid zijn met een bepaalde omge ving. Logisch dat die laatste strohalm „inspraak" nogal ste vig wordt aangeklamd Maar de filosofie die achter de inspraak gedachte ligt, we moeten het toegeven, staat haaks op de praktijk van een parlementaire democratie, .inspraak" heeft als gangs- punt de gedachte dat belang hebbenden direct medezeg genschap moeten hebben over hun eigen omgeving. Wil die medezeggenschap serieus kans maken, dan zal daar de centralisatie van het over heidsbeleid aan ten grondslag dienen te liggen. Kleinschalig heid, noemde de PPR dat; radendemocratie, de socialis ten. Kleine bestuurlijke eenhe den, met gekozen vertegen woordigers en een grote mate van zelfstandigheid. Een parlementaire democratie daarentegen, is haast per defi nitie getrouwd meet een cen tralistisch beleid. Dat wü zeg gen: één maal per vier jaar worden een aantal volksverte genwoordigers gekozen, die mogen bepalen wat er m het land gebeurt. Vanuit Den Haag. Het is een simpele voor stelling van zaken- maar de kern dat individuele belan gen groeperingen met het be leid van democratisch gekozen volksvertegenwoordigers mo gen verzieken is duidelijk. Nu w-J het geval dat in Vlaar dingen een structuurplan ge reed ligt, waann m grote lijnen aangegeven staat wat er met de binnenstad moet gebeuren. Het plan is door de raad goed gekeurd. Dus. democratischer kan niet. En het is ook nodig, een globale visie op de toekom stige ontwikkeling vaf de stad. Aiieen moet iedereen zich wel realiseren dat met de totstand koming van dat plan de in spraak in feite teruggebracht is tot marginale onderwerpen. Knjgen we wel of geen bloem bak, kan ik mijn auto nog voor de deur kwijt? Als de commissie woensdag over het inspraakprobleem gaat praten, zal ze er goed aan doen eindelijk eens een keuze te maken. Inspraak serieus nemen heeft als consequentie verdere decentralisatie, het uit handen geven van een fors gedi-vltr van het beleid. Durft men dat niet, dan mag de bevolking ook met langer met inspraak worden „zoetgehou- den". Of het één, of het ander. Vlaardingen In de montage hal van een bedrijf aan de Schiedamseweg gleed tijdens het ramenzemen van een glazen tussenwand, de ladder van gla zenwasser H. J. E. uit Rotter dam onderuit E. kwam ten val en sloeg met zijn hoofd tegen een machine. De man werd vermoedelijk met een zware hersenschudding en voorts met diverse schaafwonden en een snijwond aan de hals in het Holyziekenhuis opgenomen. Vlaardingen De raadscom missie voor de Centrale Anten ne Inrichting in Vlaardingen gaat weer rond de vergadertafel ziten. Woensdag 10 januari be handelt men enkele onderwer pen, waaronder het ontwerp van de voorwaarden voor een abonnement en de aansluiting op de CAI. Ook wordt het pro test van de heer J. H. van Berem uit de Julianalaan in behande ling genomen, die bezwaar maakt tegen de versterkerkast, die enige tijd geleden voor zijn woning is geplaatst De vergadering wordt gehou den in het stadhuis en begint om 19.30 uur. Men houdt eerst een spreek-half uur voor het pu bliek. COOP Nieuwe Waterweg, werkzaam in het gebied Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis, heeft een goed omzet jaar gehad in 1978. Met een stijging van 4 1/2 miljoen gulden ten opzichte van 1977, bereikte zij een totale omzet van bijna 42 miljoen. Volgens de directeur van de COOP is de bereikte omzetver- hoging volledig toe te schrijven aan een duidelijke verkoop-ver groting. Het resultaat werd bo vendien verkregen met een ge lijk aantal winkels als waarmee op 1 januari 1978 werd gestart. Gezien de opgaande lijn van de laatste jaren is er volgens hem ,aüe reden het jaar 1979 „met groot vertrouwen" tegemoet te zien. De verbouwings- en uit breidingsplannen staan daar mede borg voor. De verwach ting voor 1979 is dan ook dat de jaaromzet de 30 miljoen dicht zal benaderen. Vlaardingen Nogal wat men sen zijn in het afgelopen week end ten val gekomen door de gladheid, die zich ook op de Vlaardingse wegdekken in alle hevigheid voordeed. Een 58-jari- ge dame kwam op de S porti aan ten val. Zij moest met een schouderbreuk in het Holy-zie- kenhuis worden opgenomen. Tijdens het schaatsen op de Vaart viel een 33-jarige inwoner van Den Hoorn met zijn hoofd op een schaats van iemand an ders. Met een snijwond boven het rechteroog en een hersen schudding werd hij naar het Holy-ziekenhuis gebracht Een 33-jarige Vlaardinger brak een been, toen hij zich op de Vaart ter hoogte van het politiebureau niet meer staande wist te hou den. Ook hij moest naar het Holy-ziekenhuis. Op het terrein van Windmill aan deMaassluis- sedijk is zondagavond een 61-ja rige werknemer gevallen. Hij moest met een hersenschudding naar het ziekenhuis. Jan Hagendoorn: „Voor de negers in Afrika komt hier toch ook geen Bantoe-stam schilderen?" Schiedam „De helft van de mensen van tegenwoordig heeft de oorlog niet meege maakt, en daarom denken ze dat je met een muurschildering een volk kuntbelpen. Kul! Als ze in Zweden aan het eind van de oorlog alleen maar de rood-wit-blauwe vlag hadden laten wapperen, had Nederland daar óók geem mallemoer aan gehad, en dat begrepen ze i,i Zweden. Daarom hebben ze daar wekenlang brood staan bakken en dat brood werd met boter opgestuurd. En diar had den we wat aan. Dit was pas solidariteit. Nu denken ze hier solidair met de Chllenen te zijn, als je een ploegje kunstenma kers laat ronddartelen. Alsof je met een schilderwerkje Pino chet wegpest!" Morgen gaat Jan Hagendoorn een schilder campagne starten voor de onderdrukte indianen in Amerika. Hij vindt dat net zo belachelijk als het verzoek van het Schiedamse Chili-comi- té, dat door burgemeester en wethouders wordt ingewilligd, In maart vorig jaar vroeg het comité of de gemeente Schie dam voelt voor een muurschil dering uit solidariteit met het verzet van het Chileense volk tegen de junta, en eindelijk ziet het ernaar uit dat een groep Chileense kunstenaars aan het werk kan gaan. In de doorbraak tussen Broersvest en Broers- veld, als het aan het colJege ligt. „Kan je je nog een donkerder steeg voorstellen voor een stuk je stadsverfraaiing?" zegt Ha gendoorn. Met hem als vice- voorzitter maakt bewonersver eniging Schiedam-Centrum uit die plaatsaanduiding op, dat het college ervan uitgaat dat de schildering maar een tijdelijk iets is, dat binnenkort verdwijnt vanwege het bestemmingsplan. Weinig heil De bewoners vereniging is dankbaar dat zij bij de plannen wordt betrokken, maar ziet weinig heil in een politiek schilderprotest. „Met een verf je zou je beter het stadskantoor een fraaier aanzien kunnen ge ven", oppert secretaris Ben Goederond. „De gemeente betaalt de hele schildering, niet? Klinkt aar dig", schampert Hagendoorn. „Laten we zeggen dat zo'n schil derstukje 25.000 gulden kost. De schutting, die neergezet moet worden, is niet zo duur maar er zijn al gauw twee werklui een week mee bezig en een gemeentewerker wordt goed be taald. Plus BTW en de hele mikmak ben je al gauw zevene neenhalf duizend ballen kwijt, vóór er ook maar een kwast is aangeraakt. En wat denk je? Die kunstenaars staan daar ook niet voor Jan Klaassen, dus zij steken de rest mooi m hun zak. Leve de solidariteit! De Chile- nen schieten er geen sodemieter mee op. Hetzelfde geld kan je beter geven aan het Rode Kruis voor hulp aan mensen in nood, voor hulpacties ten behoeve van vluchtelingen of voor het so- ciaal-cultureel werk in Schie dam. Want dat is ook nodig". Hagendoorn benadrukt dat hij niet tegen een muurschildering is, maar hij vindt het onzin. „Je schept natuurlijk wel een prece dent en als gemeentebestuur moet je dat onder ogen zien. Als je een groepje kunstenaars uit Chili op verzoek van een comité aan het werk zet, kan straks elk willekeurig comité vragen om een kunstwerk, wat de gemeen te geheel financiert. Ik kan mij voorstellen dat er straks iemand komt die de negers in Afrika wil helpen en daarvoor een of andere Bantoe-stam hier wil laten verven. De eerste de beste weggelopen dirigent uit Rus land zal ook wel een ideetje hebben cn een muurschildering voor de onderdrukte Esten. in Estland is ook met gek. En over Nigaragua is ook wel wat te tekenen. Let wel, ik spreek mij met politiek uit, maar wat helpt zo'n muurschildering nou?" Hagendoorn gaat nochtans int zijn uitlatingen wat verder dan de bewonersvereniging Scbie- dam-Centrum, die dit weekend meteen al een antwoord stuur de aan het college van burge meester en wethouders, als reactie op de gemeentelijke brief van afgelopen vrijdag. „Van het aanbod om mee te denken zullen wij in de toe komst graag gebruik maken", schrijft de vereniging. Schiedam Veel kleine in braakjes waren er dit week einde in Schiedam. Zo deed een 49-jarige inwoner van die stad namens zijn werkgever aangif te van diefstal van een zesvolts- accu ter waarde van 360 gulden. De vrachtauto waaronder de accu werd losgeschroefd stond in de Celsïusstraat geparkeerd. Ingebroken werd eveneens in de kantine van DRZ en in een snackbar aan de Dieselstraat. Uit de kantine werd een bedrag gestolen 400 gulden, terwijl een gokautomaat, flipperkast en ju kebox het moesten ontgelden. Bovendien verdwenen 10 pak ken koffie. Schiedam Vijf jonge mensen hebben in de nacht van zaterdag op zondag ruim een uur vast gezeten in de lift van een flat op het Chopinplein. De lift kwam tot stilstand tussen de derde en de vierde verdieping van de flat en weigerde daarna alle dienst Van één minuut over drie tot tien over vier hebben de vijf, die allen tussen de ne gentien en eenentwintig jaar oud waren, op die manier ge vangen gezeten. Dankzij de con ciërge van het flatgebouw kon den de jongelui worden bevrijd. Veel botsingen in decembermaand Schiedam Het Schiedamse verkeer beeft de afgelopen de cembermaand méér problemen opgeleverd dan In dezelfde ma^nri in 1977. In totaal vonden er 189 ongeluk ken plaats, tegen 166 in de laatste maand van het jaar er voor. Eén dode eiste het verkeer nu; het jaar daarvoor was wat gelukkiger, toen eiste het ver keer geen mensenlevens. Be langrijkste oorzaak van de aan rijdingen was, zoals zo vaak, geen voorrang verlenen. Ook te dicht volgen leverde nogal wat aanrijdingen op, de afgelopen decembermaand. Vlaardingen Grote moeilijk heden waren er voor de veren, ging „De Verzamelaar", toen het gebouw „Excelsior" ging, sluiten. Vijftien jaar lang hield de vereniging daar haar maan delijkse ruilbeurzen. Gelukkig is „De Verzamelaar" er nu in geslaagd een volwaardig ver vangende ruimte te vinden in de zaal „Harmonie" aan de Schiedamseweg. Heel verzame lend Vlaardingen is dan ook donderdag 11 januari weer van harte welkom; of het om postze gels, suikerzakjes, ansichtkaar ten of wat dan ook gaat Dus voortaan: iedere tweede don derdag van de maand ruilbeurs in zaal „Harmonie"- De zaal is open vanaf 19.00 uur. In de snackbar wisten de dieven in het totaal 300 gulden rijker te worden; de breekschade wordt daar geraamd op 2QÖ gulden. Naast deze diefstallen werden er overigens nog enkele gemeld. Inbraakpogingen in een garage bedrijf aan de Stadhouderslaan bijvoorbeeld veroorzaakten een schade van circa 400 gulden, hoewel niets werd vermist ter wijl een 20-jarige Schiedamse aangifte kwam doen van een gestolen tasje. Het tasje was haar zaterdag avond in een dancing aan de Botorstraat ontfutseld en bevat te een bedrag van 125 gulden plus een giropas. Schiedam De winkeliersor- ganisatie City Centrum Schie dam wil meer activiteiten gaan organiseren. Het voorstel werd gedaan op de ledenvergadering van 16 november. Volgens de winkeliers zijn winkelacties in het centrum hard nodig, en niet in de laatste plaats om de omzet te verhogen. In de ledenwer- vingsbrief van de winkelïersor- ganisatie aan de nog niet aange sloten winkelhoudersin het cen trum wordt zelfs gesproken van „een verzuim uit het verleden dat nu hersteld kan gaan wor den". Wat de kinderwerkplaatsen allemaal maken is op de expositie te zien. Vlaardingen De expositie „Kijkdozen!", die inde kerstvakantie werd gehou den in het Hollandiagebouw aan de Oosthavenkade, is nog steeds niet afgebroken. De werkstukken uit de kin- derwerkplaats van de Vrije Academie zullen een week langer blijven staan, zodat iedere Vlaardinger nog tot en met komende vrijdag kan gaan kijken. Dagelijks kan men tussen 10 en 12.30 en tussen'13 en 18 uur terecht Ook *s avonds is men tussen 19 en 22 uur welkom. Deze week start trouwens de nieuwe werkperiode van de kinderwerkplaats van de Vrije Academie. Vandaag is de groep kinderen uit de 5e en 6e klas begonnen, terwijl morgenmiddag in twee groe pen de kinderen van de le tot en met 4e klas aan bod komen. Er wordt spelenderwijs ge werkt met allerhande mate rialen. Klei, gips, papier ma- che, linoleum zijn materialen die gebruikt worden, maar ook solderen, weven en ba tikken is mogelijk. Wie nog mee wil doen: de kosten be dragen 20,- per kinder werkplaats. Opgeven kan bij de Vrije Academie, Oosthavenkade 42, tol. 356225. Ook kan men terecht bij de administratie via 348958. Ook de 65-plus werkplaats begint met een nieuwe perio de van 15 weken. Dat gebeurt vanaf morgen. Momenteel zijn er ruim dertig deelne mers, die iedere woensda gochtend tussen 9.30 en 11.30 uur actief zijn met tekenen/- schilderen, boetseren en wer ken met allerlei textiel. Vooral bij de laatste twee technieken kunnen nieuwe deelnemers zeker geplaatst worden. De kosten bedragen 40,-, exclusief de materia len die gebruikt worden. Ook hiervoor kan men zich via eerdergenoemde telefoon nummers opgeven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3