SCHIEDAM? CK JDURANT Chronisch tekort aan tandartsen Crematorium op losse schroeven iswtto voor efefo m Gehandicapten mogen niet meer sporten „Spaar Gusto voor de sloop!" In dit gebied: Vlaardingen verruimt inschrijvingsgrenzen Woonerven bii William Pont nog niet zeker In Vlaardingen en Schiedam Ook deelraadsbestuur wijst 'discriminatie' af Volksdansen in Ozobleu neSpaansepoïder Als ministerie haar zin krijgt: Vrijdag 12 januari 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD ,103de jaargang no. 26277_b PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De gemeente Schiedam wil een groep- spraktijk van tandartsen op richten, naar het voorbeeld dat in Rotterdam met succes draait. In Vlaardingen heeft men ook zo'n praktijk in het Holyxiekenhuis opgezet, maar dat werkt volgens een ander principe. In Rotter dam hebben de vijf tandart sen zich vrij kunnen vesti gen in een gebouw, dat door het Algemeen Ziekenfonds Rotterdam is verbouwd. Vlmardingen doet het op het ogenblik met twee tandheel kundigen in loondienst, ter wijl er drie stoelen bezet kunnen worden. Het ziet er naar uit dat de derde plaats voorlopig niet gevuld kan worden door een Nederlands gebrek aan deskundigen op dit gebied. De baringstad zoekt ook naar een mondhy giëniste. Schiedam is bang dat zelfs door het opzetten van een groepspraktijk nog niet iede reen elk half jaar op de artsenstoel zal zitten, door het gebrek aan afgestudeer de tandheelkundigen. De uni versiteiten worden nu wel goed bezet, maar nog niet veel jongelui studeren jaar lijks af. Eef Collé kreeg een paar weken echter een tip van een afgestudeerde jongeman, die zijn praktijk wel in Schiedam zou willen hebben. Dat zou dc tweede zijn, die zich aan meldt bij de raadscommissie voor volksgezondheid. Het 'groepspraktijkcentrum in Rotterdam werkt met vijf eenheden, wat volgens de commissie teveel zou 'zijn voor Schiedam. In de rappor ten staat echter dat de jene- verstad nog acht tandartsen kan gebruiken. Arie Lems, de burgervader, gelooft niet dat er zoveel Schiedammers 2onder tandarts rondlopen. Hij weet waarschijnlijk niet dat velen elk half jaar een grote reis maken naar een tandheelkundige, elders in Zuid-Holiand. Lems blijft er bij dat drie plaatsen genoeg is. Dat betekent slechts één plaats meer dan vijf jaar geleden. De nieuwe artsen moeien een fondspraktijk beginnen in Schiedam: 70% ziekenfond spatiënten en 30% particulie ren. De groepspraktijk in Rotterdam heeft 800.000 gekost. Daarvan is 450.000 voor de verbouwing door de AZR gefinancieerd en de ge meente Rotterdam nam de 350.000 voorde apparatuur enzovoorts voor haar reke ning. In Rotterdam moeten de vrij gevestigde tandheel kundigen in de groepsprak tijk zich na het contract van vier jaar verplicht vestigen in de gemeente Rotterdam, als het ziekenfonds of de gemeente dat wil. De ge meente verleent bij het vesti gen wel haar medewerking. De tandarts mag zijn patiën ten uit de groepspraktijk zon der vergoeding meenemen naar zijn nieuwe praktijk. De groepspraktijk in Vlaar dingen werkt zonder rijks hulp. De ziekenfondsen AZWN en AZVS, de gemeen te en de maatschappij tand heelkunde hebben bij de op richting geholpen. Laatstge noemde heeft vlak daarna afgehaakt- De Vlaardingse tandartsen werken voor een vast salaris, in loondienst, nu ook alweer vier jaar. Voor de vereniging van tandheelkundige studen ten heeft deze werkwijze meer aantrekkingskracht dan het Rotterdamse princi pe. En juist voor die vereni ging is men in Schiedam een beetje benauwd, juist omdat die gemeente het volgens het Rotterdams voorbeeld wil doen. Op de werkwijze van de Maasstad is veel kritiek gekomen, al werken de tand artsen in Rotterdam naar alle tevredenheid. De commissie voor volksge zondheid in Schiedam blijft zich buigen over demogelijk heden en eventuele tegemoet komingen voor afgestudeer de studenten. Als men uitge dacht is over de tandartsen gaat de gemeente denken aan de plaatsing van mondhygië nisten. Maar dat is, evenals het probleem van de tandart sen vijf jaar geleden, nog van later zorg. De Gusto werf. Luchtfoto Sijthof Pers/Henk Speksnijder HiiiittiiiiniiiiiiiiiiiiimiuiimmiiiiiiiiiiitiiiiKi. Schiedam De historische vereniging Schiedam heeft staatssecretaris G, C. Wallis de Vriesaangeschreven in een poging om de Gusto-ge- bouwen toch op de momi-_ mentenlijst te plaatsen. De .staatss ecetaris vsn CRM wordt in de brief gevraagd om vast te houden aan zijn eerdere standpunt, waarin hij voorstelde om van de gebouwen op de voormalige werf monumenten te maken. Maandag vergadert de ge meenteraad over het voorstel van burgemeester en wet houders om Gusto niet op de lijst voer beschermde monu menten te plaatsen. Het colle ge vindt de gebouwen te ver vallen, te afgelegen en meent dat ze een toekomstige be stemming van het Gusto ter rein wel eens in de weg zou den kunnen staan. Daarom dus liever geen plaatsing op Laatste poging historische vereniging: de lijst, stellen b en w, vooral niet omdat de gebouwen tweedehands zijn gekocht. Die gemeentelijke argumen ten snijden weinig hout vindt de historische vereniging. 2e zijn te ver gezocht. Als die argumenten op bestaande monumenten zouden worden toegepast, bleef er weinig over om nog monument te kunnen noemen. De vereniging geeft zelf aan waarom de gebouwen wèl in aanmerking moeten komen voor het predicaat monu ment. Het is een symbool voor de vestiging en ook voor het vertrek van een grote industrie, die de werkgele genheid in de stad zeer ten goede is gekomen. Gusto is op die manier verweven met een stuk historie van de stad Schiedam, en dat acht de vereniging al reden genoeg iiiiiiiiiiimiiiiiniiip^iMiiniiiiitiiiniiiiEiiiifin^ om tot het beschermen van de panden over te gaan. H Daarbij zijn ook al suggesties aangedragen voor de bestem- ming van de gebouwen. Het EE meest voor de hand liggende 5 is industrieel gebruik van de panden, maar daarnaast S wordt ook gedacht aan een sporthal annex manege in de EE gebouwen, aan een broodno- dige repetitieruimte voor drum- en fanfarecorpsen (de jjj§ Rijnmondband heeft daar 5 met name sterke behoefte aan), en aan een doehetzelf- §5 reparatiehal. Vanmorgen heeft de commis- SE sie voor ruimtelijke ordening h een kijkje genomen bij de S Gusto-gobouwen. Maandag wordt door de gemeenteraad een beslissing genomen over EE de gebouwen, dan zal blijken hoeveel indruk de gebouwen op de raadscommissieleden hebben gemaakt Schiedam De provincie Zuid-Holland verzet zich tegen de vestiging van een crematorium in Schie dam. Vooral financiële motieven liggen aan de beslissing van de gedeputeerde staten ten grondslag. De gemeente Schiedam heeft inmiddels beroep aangetekend hij de raad van state, in een poging om toch een eigen crematorium te kunnen doorzet ten. Wethouder Chris Zijdeveld noemt de argumen ten zoals die door de provincie zijn gebruikt onjuist, en denkt dat de problemen na overleg zullen kunnen worden opgelost. En dan bestaat er toch grote kans dat het crematorium in Schiedam er komt. Sl!llllllinilllllllinilll!!!n!!lllfll!l!lllllllllllllllllilll!!UI!!llllllllll!lll!lllllll[lll!llll!l!lllll!!llllllll!!lll!l!llllllllllllllllllinil!ll!llllllll!llllllllli:illlllllllllinillll!inillilllll!]|||||||lllllllllllll||llllll|ll|!l!lim Vlaardingen Het Vlaar dingse college van b. en w. heeft besloten de Inscbrijvings- mogelijkheden voor woning zoekenden binnen Rijnmond in Vlaardingen te openen. deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad doteer voor mij m.i.v. G abonnement p©r kwartaal 42,20 abonnement a #14,33 per maand, dan geel ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijn giro/banknr. is de eerste twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: code/woonplaats: telefoon: o ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoord nummer 834, 3000VB Rotterdam Het college volgt hiermee ge deeltelijk de nieuwe Rijnmond- richtlijn, waarin een poging wordt gedaan een unaniem in- schrijvings- en toewijzingsbe leid binnen Rijnmond te realise ren. Zoals bekend voelt Vlaar dingen weinig voor deze rege ling. In Vlaardingen is nog geen nieu we raadsverordenïng vastge steld waarmee de mogelijkheid voor inschrijving als woning zoekende en toewijzing van een woning voor niet-Vlaardingers wettelijk is geregeld. Het college wil wachten met deze gewijzig de raadsverordening tot er over leg is geweest tussen de 23 Rijnmond gemeenten en zij, zo mogelijk een lijn hebben uitge stippeld in hun houding ten opzichte van Rijnmond in deze kwestie. Vooruitlopend op dit overleg is do inschrijving van 70 niet- Vlaardingse Rijnmonders in Vlaardingen mogelijk gemaakt door dit besluit Of zij ooit een woning toegewezen krijgen blijft onduidelijk. advertentie Speciaal voor die vestiging was al een voorbereidingskrediet uitgetrokken waarmee aan het werk kon worden gegaan maar dat is nu afgekeurd door GS. Naast de bezwaren van gedepu teerde staten bestaan er meer problemen. Het spreidingsplan Crematoria in Nederland tot 1990, heeft Schiedam samen met Vlaardingen ingedeeld hij de gemeenten die in geen geval vóór x991 een eigen cremato rium dienen te bouwen. De be hoefte in het Waterweggebied noord is gewoon niet groot ge noeg om die bouw te rechtvaar digen. Zou Schiedam wel een crematorium neerzetten dan be staat er grote kans dat er pro blemen ontstaan om het cling rendabel te maken. Daarnaast ontstaaf er concur rentie voor de crematoria in Rotterdam, waar Schiedam mers en Vlaardingers gebruik van maken en voor het cremato rium in Loosduinen, waar. Maassluis vooral op is aangewe zen. Zowel in Rotterdam als in Loosduinen is nog genoeg capa citeit over om het noorden van de Waterweg te voorzien. Het crematorium in Schiedam moet een toegevoegd cremato rium worden, wat inhoudt dat van dezelfde aula gebruik zal worden gemaakt als voor begra fenissen. Zo'n toegevoegd cre matorium is voor de bevolking, vooral vanwege minder aula ruimte, minder aantrekkelijk dan een enkelvoudig cremato rium. De kans dat de bevolking van het noorden van de water weg toch naar Rotterdam zal gaan omdat daar meer aula ruimte is, is dan ook aanwezig. La Popoi- dancantoj aan het werk Maassluis De Rotterdamse volksdansgroep „La Eopoltfan- cantoj" geeft vanavond in het Maassluise jongerencentrum Ozobleu een demonstratie van zijn kunnen. De naam van de groep is afkomstig ui t ft et Espe ranto en betekent „de volks dansers". Binnenkort bestaat de groep tien jaar. Behalve in Nederland treedt men ook regelmatig op in andere landen. Onder leiding van Hans Minnaert voert de groep een programma uit van Hollandse, Israëlische en Slavi sche dansen, dit alles in origine le kostuums. Voor zover moge lijk worden die uit de desbetref fende landen ingevoerd en als dat met mogelijk is, maken de mensen van de groep ze zo nauwkeurig mogelijk na. Het optreden van „La Popoldancan- toj" in Ozobleu, Pres. Steyn- straat 2, begint om ongeveer kwart over acht. Onder meer door deze demon- stratie hoopt het centrum ent housiasme te kweken voor do opnchüng van een eigen dans groep. Sinds enige tijd wordt er elke donderdagavond aan volksdansen gedaan in Ozobleu, onder leiding van enkele leden van deze Rotterdamse groep. ADVERTENTIE bokotwog 100 Schiedam tel.010-154540 carrossior «nhuituit Vlaardingen Het is nog niet definitief bekend, of het te realiseren is bij de toekomstige reconstructie van de omgeving bij de William Pontwoningen in de West wijk de straten om te bouwen tot woonerf. Het rijk heeft nog altijd niet voldoende geld beschikbaar gesteld voor die operatie. De bewoners zijn door het uitblijven van die woonerven nogal teleurgesteld, omdat die volgens hen zeer geruime tijd geleden al min of meer waren toegezegd. Wethouder Goudriaan na vragen van bewoners hierover: „Het ligt nogal moeilijk in Den Haag. In eerste instantie wilde men helemaal geen geld beschikbaar stellen, omdat men meende dat er al genoeg geld besteed was aan het opknappen van de tuinen en de schuurtjes. Daar zijn we toen tegeningegaan en het gevolg was dat er tóch een toezegging kwam van 370.000 gulden. Om woonerven te kunnen maken is echter nóg zo'n bedrag nodig en daar is het wachten momenteel op. Ik verzoek dus nog enige clementie." Mocht het rijk helemaal dwars liggen en geen extra krediet beschikbaar willen stellen, dan zijn er volgens Goudriaan toch nog wel wat mogelijkheden. „Je kunt ook met minder geld wel iets leuks maken, al wordt het dan geen echt woonerf, volgens de wettelijke bepalingen." Vlaardingen Als het aan het ministerie van sociale zaken ligt, wordt het sporten tijdens werktijd op het Toeleveringsbe drijf Vlaardingen met ingang van begin dit jaar afgebouwd, respectievelijk definitief gestopt. Bij het nieuwe gebouw van het Toeleveringsbedrijf aan de George Stephensonweg in Vlaardingen staat ook een gym nastiekzaal, die voor sportdoe- lemden tijdens werktijd ge bruikt kan worden. De bij het Toeleveringsbedrijf te werk ge stelde (motorisch) gehandicap ten hadden tot voor kort op donderdag- en vrijdagmiddag de gelegenheid aan gymnastiek te doen en te gaan zwemmen. Daaraan zou een einde gaan komen. Voor PvdA-raadsleden Mari van Opijnen en E. Nachtegaal- v.d. Spuij was dit een aanleiding tot het stellen van vragen aan het college van b en w, Op 4 december van het vorig jaar waren er al signalen naar het college gezonden over het ge bruik van de gymnastiekzaal van het Toeleveringsbedrijf voor andere dan gymnastick- doeleinden. De wethouder van maatschappelijke dienstverle ning bevestigde toen, dat de zaal inderdaad een aantal dagen per week werd gebruikt als maga zijn voor gereedgekomen pro ducten. In hun vragen aan het college stellen de raadsleden dat de gymnastiekzaal aan het com plex is toegevoegd, onder goed keuring van de subsid lever! e- nende Rijksoverheid, om dc ge handicapten door gymnastiek en/of muzikale bewegingsleer alsmede door zwemmen en an dere soorten van vorming, ge subsidieerd tijdens werktijd tot herstel of bevordering van hun arbeidsgeschiktheid te laten ko men. De vragenstellers willen de me ning van het college weten over deze, naar hun mening, ontoe laatbare beperking van de her stel- dan wel verbeteringsmo gelijkheden voor de bij het Vlaardings Toeleveringsbe drijf te werk gestelde gehandi capten. Hoek van Holland Ook het dagelijks bestuur van de deel- gemeenteraad van Hoek van Holland wijst „discriminatie" af bij het toewijzen van huisjes' en standplaatsen op de kam peerterreinen in Hoek van Hol land. Het dagelijks bestuur stelt de doelgemeenteraad, op advies van zijn commissie voor Sport, Cultuur en Recreatie, voor het volgende standpunt in te nemen op de vergadering van dinsdag léjanuari. Handhaving van de huidige wachtlijst, om diegenen die daarop staan ingeschreven niet te duperen. De bestaande rege ling dat 65-jarigen en ouderen hun huisjes kunnen doen over schrijven op familieleden in de eerste lijn, handhaven, ook als die familieleden buiten Rotter dam wonen. Tenslotte wordt voorgesteld de bestaande toe stand to consolideren en na afwerking van de bestaande wachtlijst een vil je vestiging toe te staan. Dit voorstel gaat lijnrecht in tegen de standpunten van sport en recreatie in Rotterdam, die hadden voorgesteld om in de toekomst de kampeerterreinen alleen te reserveren voor inwo ners van Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1