„De groei zit er nog steeds in" Rein van Raalte is prins Floris Lentefeest en Lupardi met carnaval op i 7 februari Visserijmuseum trekt record-aantal bezoekers DINSDAG 16 JANUARI 1Ö79 Vereniging van Huisvrouwen 25 jaar "Flinke buit bij inbraken Gladheid veroorzaakt val Herder gevonden Sommige charmante dingen van vroeger 2i in UnqgsreeiJs. 1 4#- Inbrekers Personenauto eslipt Vermist: gele vrachtwagen Bejaarde en zeeman na val in hospitaal Centrum zit zonder geluid Vrouwen vergaderen Onder invloed VD/SC/WW3 Vlaardingen Het ge beurde een kwart eeuw geleden, op 25 januari 1954. In de bovenzaal van De Harmonie aan de Schiedamsewcg vond on der leiding van de toen malige burgemeesters vrouw, mevrouw Th. A. Heusdens-Mansholt, een vergadering plaats. De enige mannen, die tij dens de bijeenkomst aan wezig waren, waren Pv- dA-vertegenwoordigers van enkele kranten uit Vlaardingen. Voor de rest bestonden de deelne mers uitsluitend uit vrouwen. Op die datum en op die locatie vond namelijk de oprichtings vergadering plaats van de Vlaardingse afdeling van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrou wen. Dat puur-vrouwelijke: dat be staat nog steeds. Nu, vijfentwin tig jaar later, telt de vereniging heel wat meer dames dan de vijftien van het eerste uur. De Vlaardingse afdeling anno 1919 Het vijfentwintigjarig jubileum van de Vlaardingse afde ling aai uiteraard gevierd worden. De belangrijkste onderdelen zijn een grote feestavond, die op 34 januari in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden en waarop het Internationaal Folkloristisch Ensemble BaJuta zal optre. den, en de receptie die de jubilerende vereniging diezelfde dag zal houden. Die receptie vindt plaats tussen 15.30 en 17.00 uur en wordt in de wandelgangen van 'de Stadsgehoorzaal gehouden. Niet alleen burgemeester Kie- boom zal aanwezig rijn: ook oud*burgemeester Heusdens met zijn vrouw is tijdens dit gebeuren present heeft ruim vijfhonderd leden en: „De groei zit er nog steeds in". Zo stelt presidente M. Nus- se-Braat tevreden vast. Begrip De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen mag- gerust een begrip in ons land worden genoemd. Alleen: het beeld dat de meeste mensen vooral mannen! van de vereniging hebben, klopt nog altijd niet erg met de werkelijkheid. Me-' vrouw Nusse: „Nog steeds wor den we regelmatig beschouwd als een damesclubje, dat zich uitsluitend bezighoudt met kof- fiekransjes en gesprekken over huishoudelijke zaken. Geloof me: Als dat zo was waren we al langzaam dood gestorven. Daar krijg je tegenwoordig echt geen mensen meer voor". De doelstellingen van de vereni ging zijn drieledig. Allereerst wil de vereniging werken aan sociaal-culturele belangen van de leden en het verantwoorde lijkheidsgevoel van de vrouw als lid van de samenleving be vorderen. Daarnaast behartigt men de belangen van de leden als consument op huishoud- technisch en economische ge bied. Derde uitgangspunt van de vereniging is, dat geen le vensbeschouwelijk of politiek standpunt wordt ingenomen. "Uit de doelstellingen blijkt al, dat de vereniging landelijk ge zien méér doet dan wel eens verondersteld wordt De Vlaar dingse afdeling maakt daar geen uitzondering op. Secreta resse Th. Groenewold-de Vries: „We doen heel wat voor onze leden. Er zijn cursussen en clubs, waar wekelijks zo'n 350 leden aan deelnemen. Engels voor beginners en gevorderden, yoga, zang- en toneelclubs, een tennisclub en nog wat van dat soort activiteiten. Daarnaast hebben we regelmatig lezingen over alle mogelijke onderwer pen, discussiebijeenkomsten en excursies. Ook die lezingen trekken heel wat mensen: ge middeld komen er toch zo'n 80 leden, maar een zaal met 120 of 130 mensen is ook geen uit zondering". Wat die thema-bijeenkomsten betreft: binnen de Vlaardingse afdeling hebben de leden bij voorbeeld onlangs gesproken over reclame, aardewerk en dergelijke, terwijl binnenkort een bijeenkomst wordt gehou den met als thema „Kind en veiligheid". Begin februari is een contactochtend gepland, waarop oud-wethouder H. KL van Minnen een lezing zal hou den over „Een Vlaardings gezin rond 1900". Heel wat te doen Ook de excursies blijken nog altijd in een grote behoefte te voorzien. Mevrouw M. Fleij- ster-Witte, de excursieleidster van de Vlaardingse afdeling: "We hebben al alle mogelijke onderwerpen gehad voor die excursies: fabrieken, kastelen, een klooster, we zijn eens bij Martinair geweest en ga zo maar door. Het is echt nog best goed mogelijk, om nieuwe reis doelen te vinden: er is nog heel wat tc doen in Nederland." De vergrijzing van de vereni ging is een probleem, hoewel het bestuur de indruk heeft dat dat probleem de laatste tijd niet minder wordt. Mevrouw Nusse: „Echt jonge mensen krijgen we niet. Dames van zeg maar een jaar of 25 hebben blijkbaar geen gelegenheid vanwege de kinde ren enzo. Toch komt het de laatste tijd wel voor, dat er nieuwe leden bijkomen die on der de 40 zijn. Het zou echt plezierig wezen, als we er eens wat jong bloed bij zouden kun nen krijgen. We hebben wel geprobeerd om er iets aan te doen: het zorgen voor kinderop vang bijvoorbeeld. Dat werd echter geen succes: we kregen twéé leden met kinderen. Ook pogingen om wat meer in_ de avonduren te doen zijn enigs zins mislukt. Nee, echt jongere mensen bereiken we helaas niet zo gemakkelijk". Veel contact heeft de Vlaar dingse vereniging met andere vrouwenorganisaties. Plaatse- hjk gezien loopt dat contact tegenwoordig via de Vlaar dingse Vrouwenraad, waar de vereniging onderdeel van uit maakt. In landelijk verband zijn er vele contacten, terwijl de landelijke vereniging is aange sloten bij de ACWW, de Associa ted Country Women of the World. Drie van de bestuur sleden van de VJaardïngse NWH-afdeling: mevrouw Th. G. Groenewo!d-de Vries, mevrouw M. Nusse- Braat en mevrouw M. Pleij- sier-Witte; „Mannen zien we voorlopig nog niet bin nen de vereniging..." Te klein Wat de Vrouwenraad betreft: de Vereniging van Huisvrouwen vindt dat het samenwerkings verband zich nog wel wat ver der moet ontwikkelen. Me vrouw Nusse: „Soms loopt het goed, soms loopt het wat minder goed. De activiteiten zoals die worden ontplooid, zoals de poli tieke vormingscursussen, die zijn natuurlijk uitstekend. Maar soms heb ik verder wel eens het gevoel, dat het nog te klein is opgezet. We kennen elkaar te goed. Volgens ons zouden er nog veel meer vrouwenorganisaties bij moeten komen en wat mij betreft mogen dat gerust ook organisaties zijn, die zich niet uitsluitend op vrouwen richten. Als ze echter voor vrouwen iets kunnen betekenen, dan mogen ze gerust in de Vrouwenraad. De Unie van Vrijwilligers is tegenwoordig ook niet meer een uitsluitend vrouwelijke aangele genheid". De NWH zal dat naar alle waarschijnlijkheid nog wel ge ruime tijd blijven, zo verwacht het Vlaardingse bestuur. Secre taresse Groenewold: „Van mij mogen er gerust ook mannen komen, maar voorlopig zie ik het toch nog niet zitten. Hoewel het fenomeen „huisman" na tuurlijk wel duidelijk in op komst is. Ik zou me kunnen voorstellen, dat het over een aantal jaren nog eens zover komt, dat we ons ook tot man nen gaan richten. Je weet nooit hoe het zich nog eens ontwik kelt. Maar ik denk dat het nog wel even zal duren.,..1* Lentefeest heeft nu toch een prins Carnaval; weer een politiek figuur. Schiedam - Inbrekers hebben het afgelopen weekeind weer flink toegeslagen in Schiedam. Voor een kleine tweeduizend gulden is daarbij bui' gemaakt. Grootste slag werri zaterdag ge slagen in het bed' ijf Super sta caravans BV a?n de 's-Grave- landsestraat. 11 nar verdween voor 1?Q0 gulden aan appara tuur. De inbrekers hebben het bedrijfsgebouw met een valse sleutel betreden. Hoe nu? Rein van Raalte met een steek op zijn bol? „Ja", jubelt het sportief ste CDA-raadsiid van Schiedam, „aangenaam. Ik ben prins Floris. En ik heb een Raad van Elf, daar lik je de vingers bij af. Geinig stel, nou, een zalige enthousiaste Vlaardingen De31-jarige Ha genaar H,S. kwam zaterdag nacht ten gevolge van de glad heid nabij de hoofdingang van een flat aan de Luxembui'gweg ten val. De man kwam zo onge lukkig terecht, dat hij met een zware hersenschudding in het Holyziekenhuis moest worden opgenomen. Schiedam Met bloedende voetzolen is zaterdag een hond gevonden op de VI a ar ding er- dijk. Het vermoeden bestaat dat de Duitse herder in glas of in ijs is gestapt en zo haar poten heeft beschadigd- Het dier is voor eerste hulp overgebracht naar dierentehuis DeHargahoe- ve aan de Sportlaan, tegenover het Novo tel. Het gaat om een goed verzorgde hond, die waar schijnlijk pas van huis wegwas gelopen. De herder wacht nu op haar baas. werkgroep. Alleen, mijn prinsessen zitten nog in Engeland Zo, zo. En hoe vindt me vrouw Van Raalte dat? „Enig. Rein heeft er lang over gedacht, maar vori ge week is de knoop door gehakt. Hij heeft er echt zin in. Dat komt, door zijn werk zit hij er ook middenin". Tjonge. Dat die Van Raalte zo*n geinpon um is, hebben we in de gemeenteraad nog nooit ge merkt Aardige vent, dat wel, en vol ijver, vooral op het so ia- Ie vlak, en op sportgebied. Ma.r een prins Carnaval hebben we nooit in hem gezien, laat staan een prins Floris, Ach, die steek staat hem wel. Verlevendigt de politiek misschien. „Nee, pas op hoor, politiek heeft gewoon Cor van Tilborg, de liberaal, te worden. „Hij had nogal ondoordacht ja gezegd". Ja, Cor? „Klopt wel een beetje. Het was me nogal langs de neus weg gevraagd, toen we aan het bow len waren in Musis Sacrum, en ik dacht, ach, het is alleen voor die grote feestavond die ze op 17 februari hebben. Maar het bleek dat er veel meer aan verbonden was, en ik vind het zonde om mijn toch al schaarse vrije tijd daaraan te besteden. Daarom heb ik niet doorgezet",' „Toen zat Lentefeest omhoog, hè, en werd ik gevraagd", zegt Rein van Raalte - pardon, prins Floris. „In een gesprek met Rietje heb ik nog eens naar de doelstellingen gevraagd. Het is niet alleen dat carnaval natuur lijk, maar meer dat je zo met gezonde benen iets kunt doen voor mensen met ongezonde benen". Mooi, Rein, Floris? Waar halen ze dat vandaan? Reinsert, of iets romiger zoals Renardus, had wat voordehandliggender geklonken. „Ach, het heeft iets historisch, hè", zegt Rein, Ja, verhip. Zo kennen we er nog wel honderdduizend. Maar Flo ris gaat ook wel. Trouwens, wat gedacht van Lu pardi? Zo heet de prins in Rot terdam. In romeins twee, want vorig jaar was er een naamge noot. Martin Boeters is rijn doordeweekse naam, en afgelo pen weekeinde was deze prins Lupardi II in Schiedam, in zaal Irene, waar stichting Lentefeest haar nieuwjaarsreceptie hield. Veel belangstelling. Rob Lutz had het zo druk als de pan op vastenavond Wat deed Lupardi daar? Tonic drinken, want het was nog lang geen carnaval. „Ja, wij keken er ook van op", begint de pnns uit Rotjeknor zijn uitleg. „Het was een paar weken geleden, toen kregen wij een SOS-kreet uit Schiedam. Dat was mevrouw Koning, die zich geen raad meer wist Het draaide er nog niet zo goed en daarom zijn wij gaan samen werken, elk van ons met een eigen prins en een eigen Raad van Elf, dat wel. Ik vind het ook zo machtig, hè- Je hebt zelf lol. maar als je bedenkt dat je het gelijk voor gehandicapten doet - dat gooit nou mijn hart open. Het is echt een tegenhan ger van al het commerciële wat je doet, voor hel bedrijfsleven. Zo open je een zaak en zo sta je in een bejaardentehuis, en dat vind ik nou zo mooi". Een camavalsfusie dus. Daar door is transport helemaal geen probleem meer op zaterdag 17 februari, als in de 4 Molens aan de Nieuwe DamJaan in Schie dam een groot gezamenlij k f eest wordt gehouden. Wie mot de invalidenbus mee wil, hoeft maar te bellen: 010- 730831. Lentefeest haalt dan de bejaarden en rolstoelgangers op voor de happening met boeren- kapellen en Harps Davids. Vroeger deed Frans Broertjes het, maar die chauffeur zit nu zelf in de Raad van Elf. „Dat vind ik ook zo leuk", zegt Rietje Konings. „Zo iemand blijft er echt helemaal bij. En dan in die Raad, hè, ik vind dat echt wel een erepost!" Wat doet Cor van Tilborg nou met carnaval? „Ik? Niks. Nee, ik had echt voor die ene avond wel tijd willen ophoesten, maar ik bén er in middels wel achter dat er voor een pnns Carnaval veel organi satietalent nodig is. Niet dat ik dat niet heb, maar het kost zoveel tijd". door Kor Kegel er niets mee te maken. Ik heb het er alleen met mijn vrouw over gehad, ik moet zelfs mijn fractie nog inlichten". Ja, dat kan best wezen. Maar mooi, dat het tweede offensief van Rietje Konings op de poli tiek gelukt is. Dat geeft niets, het is voor een goed doel; de invaliden van Lentefeest Dat is zonneklaar. Doch politiek beschouwd pikt het CDA in, wat de WD liet liggen. Cor van Tilborg, die in de raad ook al altijd zo'n piente re indruk maakt dat er geen schaterlachje af kan, bedankte voor de feestelijke honneurs. „Drukke werkzaamheden" was volgens Rietje Konings de reden van prins Comelis I om weer ADVERTENTIE Vlaardingen Het Vlaar dingse Visserijmuseum heeft in 1978 een record-aan tal- bezoe kers getrokken. Ten opzichte van 1977 werd een stijging van 14,5 procent bereikt. Met een aantal van 28.707 bezoekers werd zelfs het record van 1973, het 700-jarig stadsjubileum, met ongeveer 700 bezoekers verbeterd. Deze goede bezoekcijfers, per dag in 1978 een gemiddelde van 79 bezoekers, lijken niet in over eenstemming met het landelijk bezoekcijfer aan musea. Men verwacht daarin een daling ten opzichte van 1977. Het Visserij museum vormt daarop een gun stige uitzondering. De belangrijkste publiekstrek kers waren in 1978 de expositie van de Vlaardingse amateur- schilder Piet Vrijland en de Binnenstadsdag. Op die dag was het museum gratis toegan kelijk en trok mede door de vele bijzondere programmapunten bijna 1400 bezoekers. De drukte maanden waren maart met 3064 bezoekers, juni met 3426 be- zoekrs en juli met 3051 bezoe kers. Het Vlaardingse Visserij-, museum, in 1978 goed voor bijna 29.000 bezoekers. rffMe "&A- - W#- Vlaardingen Midden vorige week is getracht in te breken in het clubhuis van korfbalver eniging Oranje Nassau aan de Claudius Civilislaan. Er werd voor 300 gulden breckschade aangericht Het Holy-zwembad kreeg vrij dagnacht inbrekers op bezoek- Alle kasten en Iaden werden overhoop gehaald en men ver mist een bedrag van 462 gulden en een kistje sigaren. De totale schade die aangericht werd, kon nog niet worden vastgesteld, maar is zeer aanzienlijk. Voor 500 gulden schade werd er aangericht bij een inbraakpo- ging bij een bedrijfspand aan de Deltaweg. Er werd niets ver mist Vrijdagnacht werd er ingebro ken in een kelderbox aan de Koninginnelaan. Men nam twee triplexplaten. vijftien karton nen dozen, een witte 5-li terjerry can en enige spuitbussen mee. De totale waarde is ongeveer 175 gulden. Vlaardingen Ten gevolge van een glad wegdek, kwam de 42- jarige automobiliste N.F. uit Schiedam met haar personen auto in een slip. Op de Zwanen- singel, ten oosten van de T-krui- sing met de Zwaluwenlaan, kwam de wagen op de voor tegemoetkomend verkeer be stemde weghelft terecht en bot ste tegen een tegenligger, een personenauto, bestuurd door de 70-jarige Schiedammer G. van R. Beide wagens liepen forse schade op. De autobestuurster F. liep hoofdletsel op en werd in het Holyziekenhuis opgeno men. Schiedam Een vrachtwagen van 4000 gulden is zondag gesto len. Op de Verbrande Erven, achter de Dam, had de 38-jarige aannemer A. M. zijn truck ge parkeerd en door zijn sleuteltje in het contact te laten zitten maakte hij het de dief erg ge makkelijk. Het gaat om een gele vrachtwa gen van het merk Hanomag- Henschel, met kentennummer GB-23-48. In de vrachtauto be vonden zich drie gereedschaps kisten met een inhoud, gelijk aan de waarde van de wagen zelf, zodat de totale schade 8000 gulden bedraagt. Schiedam - Twee voetgangers zijn het afgelopen weekend met zo'n vaart onderuit geglibberd op Schiedams gladde trottoirs, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. De 75-jari- ge mevrouw A, B.-B. kon zich niet staande houden in deKetei- straat. Met een heupfractuur moest zij worden opgenomen in het gemeenteziekenhuis. Een Engelse zeeman overkwam het zelfde op de Rotterdamsedijk. Met rugklachten belandde hij eveneens in het gemeentezie kenhuis waar hij ter observatie is opgenomen". Schiedam Geregeld wordt er ingebroken bij het vormings centrum aan de Louis Raemae- kerstraat, Nieuwe Waterweg- Noord. en bij de inbraak van. het afgelopen weekend is ge luidsapparatuur gestolen. De waarde ervan was de politie nog met bekend. Door ruiten aan de achterzijde van het gebouw in te slaan kon men binnenkomen. Enkele kasten werden openge broken. Schiedam - De Nederlandse Christen-Vrouwenbond uit het centrum van Schiedam houdt morgenavond, woensdag 17 nuari, zijn jaarvergadering het gebouw voor Christelijk-So- cial Belangen aan de Lange Haven 73. Om acht uur zullen de dames beginnen met de huishoudelijke zaken. Als die afgehandeld zijn kan Jaap van der Most rijn lezing over de werkgroep Schie dam van de Nederlandse Con sumentenbond houden. Hij zal wat voorlichting geven over de werkzaamheden en de moge lijkheden van die bond. Gasten mogen ook mee naar binnen. Vlaardingen Tegen de31-ja- rige J.K. uit Vlaardingen werd vrijdagmiddag proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden onder invloed. De man werd aangetroffen in een personen auto, terwijl hem de rijbevoegd heid was ontzegd. De bloed proef werd genomen en hij werd ter ontnuchtering ingeslo ten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3