SCHIEDAMSCHE COURANT Haast maken stadsherstel Vlaardinger 8. echt bescherr n d! Ouders Bemhardschool gaan zic.i beraden OM GELD TE KRIJGEN: Grote opkomst bij dokter Poll Nieuwe afdichter gepresenteerd College niet naar Oostwijk Nog even wachten op open centrum in Noord Conflict in diensten- centrum Maasland .COLLEGE STEMDE VERDEELD Op nieuw week cel fe Dokter Poll en 2ijn vrouw op de receptie ter ere van zijn jubi leum. iffy- illi^' Lansbergen bij bejaardenbond Drie troosteloze schuil kelders voor twee honderd personen Hondepoep de in goot! Proeftellmgen in Vlaardingen Jongeren in Schiedam: Vrijdag 2 februari 1979 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD 104de jaargang no. 26292- 8 PAGINA'S. Bro i*rs vost 3 - telefoon admmisti atie 268091 redact to 262566 - klucht en di en-»t 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld heeft in eerste instantie vier gebieden in gedachten die kunnen profiteren van de geldelijke steun bij stadsvernieu wing, die de gemeente Schiedam van het ministerie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening kan ontvangen. Het gebied rond de Mariastraat (Zijdeveld spreekt liever van West IA), het voormalige GTB-ter rein tussen Dwarsstraat en Hoofdstraat, het Schieno- kogebied en een nog niet duidelijk af te bakenen gebied rond de Stationsstraat in Oost, hebben de aandacht van de wethouder, die onmiddellijk aan deze opsom ming toevoegt dat hij erg voorbarig is. ,,Afgelopen vrijdag hebben wij pas van het ministerie vernomen dat onze gemeente onder bepaalde voor waarden kan profiteren van de interimsaldoregeling. Welke die voorwaarden precies zijn weten we nog niet In een eerstvolgende brief zullen die door het ministerie worden vermeld". Onze krant kwam twee dagen eerder, op woensdag 24 januari, met het bericht dat Schiedam voor de financiële meevaller in aanmer king zou komen. De wethouder informeerde naar de juistheid van de krantenberichten bij het ministerie maar kreeg slechts te horen dat er „iets" onderweg was en de krant „wel eens gelijk zou kunnen hebben". Vrijdag de 26e kreeg de gemeente officieel te horen dat de gemeente in aanmerking kwam voor geldelijke steun. Het schrijven van het ministerie heeft meteen al de nodige activiteit bij de gemeente veroorzaakt. Nu al hebben er verschillende vergaderingen over de materie plaatsgehad. Zijdeveld: „De interimsaldoregeling geldt voor een jaar. Alles wat je in dat ene jaar kunt doen komt dan voor geldelijke steun in aanmerking. Het is dus zaak de productiecapaciteit zoveel mogelijk op te voeren en daardoor een grote greep in de pot met het beschikbare geld te kunnen doen. Wat we precies allemaal in dat ene jaar moeten doen is nog niet bekend. Richtlijnen daarvoor zullen in een volgend schrijven van het ministerie staan. Wel kun je er van uitgaan dat we niet meteen met kant- en klare plannen op tafel hoeven komen. Dat zou een onmogelijkheid zijn. De inspraak die je aan de bevolking geeft zou daardoor in de knel komen". de snelheid van handelen te vergroten gaat de gemeente gebruik maken van zogenaamde projector ganisatie. Bij elk project van stadsvernieuwing gaat een projectteam aan de slag met vertegenwoordigers van alle betrokken partijen. De gemeenteambtenaren die in zo'n projectteam zitting nemen hebben de bevoegdheid om afspraken te maken zonder dat eerst aan een chef toestemming moet worden gevraagd. Zijdeveld: „In de traditionele organisatie moest de ambtenaar eerst toestemming vragen aan zijn chef, die weer aan diens chef toestemming moest vragen. Dat hoeft bij de projectorganisatie niet meer, en dat is een zeer belangrijke tijdwinst". Maasland De bom iö het dienstencentrum Maas/and is geborsten. Het stichtingsbe stuur van het centrum heeft leider Lex Krabbenbos uit rijn functie ontheven. Hij heeft een half jaar de tijd naar een ande re baan uit te zien. Het ontslag is bij de gebruikers van het dienstencentrum echter totaal verkeerd gevallen. Meer dan 90 procent van hen is van mening dat Ki-abbenbos moet bllJVert. 'Een aan het bestuur gerich te enquête is echter terzij de geschoven. Over die adhesiebetuigingen zegt voorzitter L Waardenburg „Het is inderdaad een respecta bel aantal. Maar we moeten er toch voor zorgen dat het cen trum goed blijft functioneren. Het is onze plicht om bij te sturen". Voorzitter Waardenburg zegt ook, dat zijn bestuur verant- woordingmoet afleggen aan het ministerie „En dat niet goed functioneren, dat kunnen oude re mensen niet zo o verzien Op pagina 3 meer over dit Maaslandse conflict VI aardingen De Vlaardingse tunnels en viaducten zullen voorlopig geen creatief opfris- sertje krijgen. Dit heeft het college van b. en v. tijdens haar laatste vergadering besloten, zij het in een fïfty-fifty positie, waarin de stem van de burge meester doorslaggevend was. De commissie sociale aangele genheden had het college ge vraagd eens over het idee van de beschilderingen te denken. Mocht het college er wat in zien, zo ging de commissie verder, zou het dan niet aanbevelens waardig zijn dat schilderen te laten plaats vinden in het kader van de sociale werkvoorzienin gen? Het mocht niet baten. De commissie stadsherstel gaf om financiële redenen, een negatief advies. En ook het hoofd van de afdeling openbare werken zag er geen brood in. "Tijdens de behandeling van de kwestie in het college stemden de wethouders Goudriaan, V.d. Velden en Wijnstok overigens vóór beschildering, zodat een stemverhouding ontstond waar in de stemmen staakten. In zo'n geval geeft de stem van de burgemeester de doorslag. Schiedam De vroegere nestor Van de Schiedamse gemeente raad, Cees Lansbergen, is voor zitter geworden van de Rooms- Katholieke bejaardenbond Schiedam. Dat gebeurde deze week in de jaarvergadering van _de bond in De 4 Molens, de nu bijna 70-jarige Cees was vroe ger raadslid van de KVP, later CDA. Mevrouw Krowinkel werd in dezelfde vergadering tot secre taresse van de bejaardenbond gebombardeerd, de heer Bone faas kreeg de titel van penning meester. Schiedam Dikke rijen patiënten stonden gister avond voor de deur van zaal Irene aan de Nieuwe Haven om dokter Poll en zijn vrouw de hand te schudden. Dit keer niet omdat ze iets mankeerden, maar om de dokter en zijn vrouw te fe liciteren met het ju bileum. Glunde rend ontvingen zij de felicitaties, boe ketten, bloemen en cadeau's. Het was zó druk, dat er zelfs een agent van de Schiedamse politie aan te pas moest komen om het verkeer voor zaal Irene in de juis te banen te leiden. De aanhoudende re gen vergemakke lijkte de taak van de man niet. Wegens de enorme opkomst konden de patiënten, die na al die jaren van ver trouwelijke ge sprekken ware vrienden waren ge worden. maar kort spreken met dokter Poli. Dat dat af en toe best uit de hand liep, spreekt voor zi ch. Maar ach, het komt met veel voor dat de dokter in het middelpunt staat. Hij is het al die ja ren geweest, die de patient m het mid delpunt heeft laten staan. En daar mag je best eens je dank baarheid over uit spreken. Vlaardingen Drie troosteloze en ïn een slechte staat verkerende schuilkelders voor in totaal 200 personen op en inwonertal van 80.000. Een feitelijk bruto-tekort aan schuilruimte in eigen huis of onder eigen flat voor 30.196 personen. In geval van atoombom men of andere radio-actieve deeltjes, is een groot deel van de "Vlaardingse inwoners aangewezen op burenhulp en zandzakken. Schiedam Niet alleen moe ders van buiten spelende kin deren zijn de hondepoep op de trottoirs zat, ook wethou der Chris Zijdeveld en burge meester Arie Lems vinden dat er iets moet veranderen aan het lustig poepen van honden op voetpaden. De twee colJege-leden hebben besloten om de in Rotterdam al overbekende symboolte- gels te gebruiken in de stad. Op de tegels staat een witte hond afgedrukt die gecon centreerd in de verte starend 2ijn behoefte doet Daaron der staat in dezelfde opval lende witte letters: „m de goot!" Als proef zullen de eerste tegels bij het winkelcentrum aan de Mgr. Nolenslaan ge legd worden. Zodra er resul taten zichtbaar zijn, zullen de tegels door de gehele stad op openbare wegen ingelegd worden. Ingang van de noodbestuurspost-VIaardingen: be stuurders weten wat ze moeten doen, maar weet de bevolking dat ook? Het door de BB (Bescherming Bevolking) gehouden onderzoek naar de mate waarin de in Vlaardingen aanwezige huizen en gebouwen de bevolking kun nen beschermen tegen eventue le radio-actieve fallout geeft een min of meer positieve conclusie: er zouden in Vlaardingen 26.698 personen meer bescherming kunnen vinden tegen dit soort calamiteiten, dan er inwoners zijn. Maar de gemeente wordt op het hart gedrukt niet te optimistisch te zijn. Een derde deel van de Vlaardingse bevol king is aangewezen op een veili ge plek buitenshuis. Vooral de onderbouw van flats, die im mers in ruime mate aanwezig zijn in Vlaardingen, veroorza ken een vertekend beeld. Alleen daar zouden al 46.628 mensen meer terecht kunnen dan in feite wonen in diezelfde flats. De resultaten van de fallout-en- quête uit 1977 worden door de BB en door de gemeente op verschillende manieren uitge legd; dc BB waarschuwt voor te groot optimisme en rekent duidelijk niet al te vast op de burenhulp, de gemeente zegt dat hei allemaal wel meevalt, want mensen ïn nood helpen elkaar. Redenen genoeg om eens wat dieper in te gaan op deze zaken op pagina vijf van deze krant. Vlaardingen Het college zal met naar de Oostwijk komen om daar met de bewoners te discussiëren over de problematiek. Wel heeft het college zich bereid verklaard, de oorspronke lijke datum van 1 februari te verschuiven naar een nader te overleggen tijdstip. Het dan te houden overleg zal echter wel op het stadhuis plaats moeten vinden. Zoals bekend hebben de bewoners van de Oost wijk het college om een gesprek in de wijk verzocht Het gesprek zou in de wijk moeten plaatsvinden omdat een dergelijke locatie veel meer bezoekers trekt dan het stadhuis. Voor het stadhuis, zo redeneren de bewoners, bestaat nog steeds bij veel mensen die wat onwennig tegen over ambtenaren staan, een zekere drempelvrees. Maar het college vindt het blijkbaar een weinig zwaarwegend argument. Wel voldoet het aan het verzoek van de bewoners, zolang hun deelname aan de projectgroep opgeschort blijft hen toch w van de lopende zaken op de hoogte te houden, j landse bevolking. De 50 VÏaar- Vlaardingen Ook de gemeen te Vlaardingen is door het CBS uitverkoren als óén van de 400 gemeenten, waar proeftellin- gen zullen worden verricht ter voorbereiding van de in 1981 te houden volkstelling. In Vlaardingen zal die proef tel ling plaats vinden in de eerste helft van deze februarimaand. Voor dit doel heeft het Centraal Bureau voor dc Statistiek (CBS) een vijftigtal adressen uit het bevolkingsregister laten lichten. Het enquéteringswerk wordt verricht door mensen van het CBS zelf, zodat de gemeente Vlaardingen geen verdere in breng zal hebben in de proeftel- ling. De enquêtering geschiedt op vrijwillige basis. Niemand is verplicht zich te laten ondervra gen. Desgevraagd zullen de en quêteurs zich tegenover de be woners moeter. legitimeren. Doel van de proaftellingen is, uit te zoeken of de nu opgestelde vragen begrijpelijk en duidelijk zijn. Het CBS heeft over het gehele land 400 mensen uitge zocht die tesamen een represen tatief beeld geven van de Neder- Wethouder Van der Knaap verricht de officiële installatie van de nieuwe vinding, bedacht door Ge meentewerken Maassluis. Maassluis Onder grote be- langstelling van afgevaardig- j den van gemeentebedrijven uit j geheel Nederland en België heeft wethouder Izaak van der j Knaap gistermiddag officieel I het eerste exemplaar van een nieuwe afdicfitingsplug gein- j sfaileerd, die door de Maasslui- I se Gemeentewerken is bedacht, f Het apparaat is in samenwerk- ing met TNO ontworpen door j Beel Techno B V in Hoorn. Het Maassluise bedrijf heef tin middels al de nodige ervaring met een dergelijke afdichten de nieuwe vinding is inmiddels met succes toegepast bij de boutv van het winkelcentrum en wo ningen in de Steendijkpolder. Het gaat om een plug, die wordt toegepast op plaatsen waargas- water- en andere leidingen door de funderingen moeten worden gevoerd. Den Haag Een 32-jarigehuis vrouw uit Delft is in hoger beroep door het gerechtshof tot een week gevangenisstraf ver oordeeld wegens het plegen van een aantal winkeldiefstallen. De ets luidde twee weken De poli tierechter had haar voor de gepleegde feiten eveneens tot een week gevangenisstraf ver oordeeld De verdachte stal in een maga zijn vier rokken en twee spijker broeken. In een andere winkel nam zij een hoeveelheid levens middelen mee zonder te betalen. Zij ging in hoger beroep tegen haar straf, omdat zij meende dat een week m de cel doorbren gen teveel moeilijkheden m haar gezin zou veroorzaken. De procureur-generaal wees er ech ter op dat zij reeds eerder voor hetzelfde feit was veroordeeld en dat er nu een einde moest komen aan de diefstallen. Ze zullen daarom alle door ambtenaren, architec ten en stedebouwkundigen geproduceerde stuk ken tóch krijgen toegezonden. dingse adressen zijn steek proefsgewijze uit het register gelicht. Schiedam De dienst Ge meentewerken heeft van hef college de opdracht gekregen om in Noord een ruimte te gaan zoeken waar hel open jongeren centrum zich zou kunnen vesti- Maassluis De oudercommissie van de Prins Bem hardschool in Maassluis gaat vanavond rond de tafel zitten met alle ouders van leerlingen van de schooi. In deze bi jeenkomst zal uitgebreid gesproken worden over de situatie, die is ontstaan rond de benoeming van de heer M. Manuputy als hoofd van de school. Zoals we woensdag meldden heeft de gemeenteraad deze week besloten, niet het huidige plaatsvervangend hoofd van de school, de heer A. Reedijk, als zodanig te benoemen. Tom Reedijk was door oudercommissie en leerkrachten wel unaniem genoemd tijdens de inspraakprocedure, die voor de raadsvergadering is gehouden. Tijdens de vergadering, die vanavond om 20 uur in de school zal beginnen, zal de oudercommissie precies op een rijtje zetten, hoe de inspraakprocedure is verlopen en wat tijdens de verdere contacten met de gemeente is voorgevallen. Ook zal men zich beraden, hoe men zich nu zal gaan opstellen. Mevrouw L. Huis-Wagenaar, secretaresse van de ou dercommissie: „Diverse ouders hebben al verteld, dat ze niet van plan zijn om het er bij te laten zitten. Het was zelfs zo, dat er woensdagochtend al een aantal naar de school kwamen, met de bedoeling om de school te bezetten om zo een andere oplossing te forceren. Daar hebben We hen nog even van kunnen weerhou den, omdat we er eerst met alle ouders over willen praten. Maar de dreiging van harde acties is er nog steeds. Men is niet van plan om zich bij dit besluit van de gemeenteraad neer te leggen". De ouders heben inmiddels al contacten gehad met enkele juristen, om te bekijken of het wellicht haalbaar zou zijn door middel van een AROB-proeedure nog iets aan het besluit te veranderen. In hoeverre een dergelijk beroep inderdaad tot resultaten zou kunnen leiden is op dit moment nog niet te overzien. Meer nieuws en achtergronden over de problemen rond de benoeming van het nieuwe schoolhoofd op pagina 3. gen. In dat centrum zouden jongeren zich kunnen ont- pooien in vormende, sociale, recreatieve en creatieve rich tingen. Er zullen voorlichtings avonden georganiseerd wor den, er kan een bar en een theebar komen. In een speciale ruimte kunnen films gedraaid worden en toneel- en muziek- voorstellingen gegeven wor den. Natuurlijk zullen ook de thema-ochtenden en middagen niet uitblijven. Voor een disco theek wordt geen ruimte ge pland, omdat daarmee een an der publiek getrokken zou wor den, dan in zo'n open centrum gewenst is. De werkgroep Open Jongeren centrum is al enige tijd geleden ingesteld om de bouw te be werkstelligen. Er is een voorstel gedaan vanuit de werkgroep om het centrum op het terrein voor „bijzondere bebouwingen" neer te zetten, in de buurt van liet arbeidsbureau. In Sehiedam- Noord zijn namelijk maar vrij weinig plaa tsen die geschikt zijn voor de jongeren-ruimte. Van wege geluidsoverlast kan het niet te dicht in de buurt van woningen komen. Het moet uit nodigend en makkelijk bereik baar zijn. Rekening houdend met de bereikbaarheid kan het niet te ver van ivoonbuurten gebouwd worden. Piet Penningde voorzitter van de werkgroep, vertelt dat hij blij is met de samenwerking van de gemeente. IVanéer het centrum er komt, zal 21 februari met wethouder Herman Posthoorn besproken worden. Piet heeft er geen bezwaren tegen dat de bouw nog een tijdje op zich laat wachten. Misschien heeft de ge meente over een jaar meer geld beschikbaar voor het open jon gerencentrum. ADVERTENTIE

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1