W asmachinelozen en hun vuile was Bereikbaar heidsplan voor 't poldergebied I Op Economisch Dagblad rf Blokje rondfi zondag autoloze IHarreweg Voor de raad ermee Wasserettes in de regio Maandelijk se schrijfavond een krant die groeit Besturen is vooruitzien! WOENSDAG 7 FEBRUARI 1979 SC, 3 Wasserettes in Vlaardingen: Kleurrijke namen hebben ze, onze wasserettes. Namen die je associeert met prachtige bloemen, afgetobde en poetsende vrouwen, kauwgum, struise Duitse wasvrouwen en Amerikaanse popgroepen. Loop ze maar na: Magnolia, Betty, Bendix, Gudrun, DEE C. Voor sommige mensen betekenen deze namen echter niets meer en niets minder dan een periodieke noodzaak ter voorkoming van wat a! te opzichtige vervuiling. Wassalon Boekhout, Broekweg76 Wassalon Magnolia Magnoliastraat 36 Wasserette Holy Reigerlaan 36 Wasserettes in Schiedam: Wasserette Betty St. Liduinastraai 51 Wassalon Bendix Newtonstraat 29 Wassalon Gudrun Mgr. Nolenslaan 420 Wassalon DEEC Rembrandtlaan 38 openingstijden maandag dinsdag 8.00-17 00 8 45-17 00 woensdag 8 00-13 00 8.00-13 00 8 45-13 00 8.00-18 00 8.00-20 00 8 00-17.00 8.00-17 00 8 00-20.00 8 00-20.00 donderdag 8 00-17 00 8 00-1630 vrijdag 8 00-13 00 zaterdag 8 00-13 00 Wie heeft er tegenwoordig dan geen wasmachine binnen de poorten? Jonge alleenstaanden, die er geen geld voor hebben, gescheiden mannen of vrouwen (Öe het kostbare kleinood bij de boedelscheiding bij hem of haar achter hebben, moeten laten, mensen die zo'n glimmend, in dustrieel misvormd apparaat een afschuwelijke sta-in-de-weg vinden en gewoon mensen die geen plek hebben. Ja, natuurlijk er zijn de zogenaamde nostalgi sche kloofhandigen, mensen die elke maandag zwetend boven de tobbe en het wasbord staan en avonds moe, maar tevreden voor de televisie moeten consta teren dat je vuil voor de zon toch niet kunt verbergen. Maar die anderen zijn aangewezen op de wassalon, wasboutique of gewoon de wasserette, Kijk eens naar de cijfers: Vlaar- dlngen en Schiedam hebben beiden ongeveer 30.000 aanslui tingen, dat wil zeggen huizen waar water uit de kraan komt cn stroom uit het stopcontact Ruim geschat heeft ongeveer tachtig procent daarvan een wasmachine. Dat impliceert dat Vlaardmgen cn Schiedam elk 6000 aansluitingen hebben waar geen wasmachine aanwezig is. Gemiddeld maken twee mensen gebruik van een aansluiting, dus 12.000 man in Vlaardingen cn Schiedam zal elders het was je moeten doen. In Maassluis zijn er ongeveer 11.500 aanslui tingen, waarvan negentig pro cent in het bezit is van een wasmachine. Dat wil zeggen dat er 1150 aansluitingen geen was machine hebben en er dus in Maassluis 2300 mensen elders moeten wassen. Vlaardingen heeft drie wasse rettes, Schiedam beeft er vier en in Maassluis zijn er helemaal geen wasserettes. Vlaardingen: 12.000 mensen zijn aangewezen op zeventien ma chines van zes kilo en vier machines van. vier kilo. Schiedam: 12.000 mensen zijn aangewzen op 24 machines van zes kilo en 19 machines van acht kilo. Maassluis: 2300 mensen moeten maar zien. Openingstijden In het bijgaande overzicht zijn een aantal opmerkelijke zaken te constateren. In Vlaardingen is er maar één wasserette ook 's avonds geopend en wel op donderdagavond tot acht uur. Twee zijn er op zaterdagmorgen open tot een uur. De Schiedam- se situatie ziet er iets rooskleuri ger uit. Drie van de vier wasse rettes hebben een of meerdere avondopeningen. Daarentegen is er maar één wasserette op zaterdag geopend tot 12 uur. Ten aanzien van de sluitingstij den dient opgemerkt te worden, dat als een wasserette om vijf uur sluit, je met je was tot vier uur terecht kunt, om vijf uur gaat de tent dicht. Dat betekent bijvoorbeeld voor de avondope- Wassalon Magnolia: een gezellige affaire van dienst en wederdienst. ning in Vlaardingen, dat je tot zeven uur met je was terecht kunt. Het is duidelijk dat je als wer kende alleenstaande, zonder wasmachine, niet zo erg veel mogelijkheden hebt om op tij den dat je niet hoeft te werken, je was te doen. We brachten een bezoek aan de enige wasserette in Vlaardingen met een avond opening, één keer in de week. Wassalon de Magno lia, aan de, u raadt het, Magno liastraat „Negen jaar geleden was het hier vreselijk druk, we hadden dagen van vijfhonderd klanten. Nu hebben we gemid deld vijftig volle machines per dag en bij de avondopening zo'n achttien twintig machines. Dat is duidelijk minder geworden. Vroeger waren we elke avond open, maar na de oliecrisis bleef dat beperkt tot een avond in de week. Toen is er ook één van de drie dames ontslagen, nu doen we het met ons twee tjes- Een vetpot is het met, we doen er stomerij bij en de ver huur van tapijtreimgingsappa- ratuur". Het grootste gedeelte van de klanten van de wassalon komt regelmatig terug, een vaste kring van mensen, die het was- gebeuren tot een gezellige affai re van dienst en wederdienst maakt. „Het is net een boerenedand hier, je zegt iedereen goeie dag. Soms ben je net een maatschap pelijk werkster, de een vertelt nog sterkere verhalen dan de ander, maar je kunt er natuur lijk met al te diep op in gaan". Een mevrouw komt binnen, stopt haar was in twee machines en geeft de beheerster een stel kwartjes voor de droogmachi- ne. 2e moest nog wat bood schappen doen. Als ze terug komt is de was schoon en droog. Zo gaat dat. En verder natuur lijk de bekende praatjes over wasmiddelen en buurtgebeurte- nissen. „In de winter komen er natuur lijk meer mensen dan in de zomer. Hier kunnen ze de was droog meenemen, in de zomer hangt men het vaak lekker bui- ton. De apparaten die wij hier hebben staan, zijn natuurlijk veel sterker dan de huishoude lijke apparaten, de motor is veel sterker en vaak kan er natuur lijk ook meer in. Er komen veel jongeren en mannen in de zaak. Die mannen zijn veel makkelij ker dan de vrouwen, ze stoppen alles in één machine". Het is duidelijk dat de wasseret te branche geen rooskleurige tijden doormaakt. Maar waar zouden die 26.300 mensen in Schiedam. Vlaardingen en Maassluis, zonder wasmachine, dan hun was doen? Ligt het aan de openingstijden van de zeven wasserettes in deze drie steden? Het is er m iedr geval gezellig en je wordt er geholpen. En waarover praten zij,..? ^iiuuimiiiifiiijjiiuiiiiiiinwiijiritiuuiiuiitiiiHnniininiiuBmraimiiifmiimniiminniiiiiii^ Ook dit jaar mag er op I zondagen geen doorgaand verkeer over de Harreweg en Abtswoude gaan. j Daarmee blijft deze j afsluiting van de i verbinding Schiedam /Delft in een experimenteel stadium verkeren. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben besloten om de proef, die al twee jaar duurt, met nog een jaar te verlengen. Dat de knoop niet wordt doorgehakt, hangt samen met de voorbereidingen die genomen worden om het sluipverkeer in heel Midden-Delfland tegen te gaan. De maatregel op zondag geldt niet voor bestemmingsverkeer. Maar doorgaand verkeer hoort niet in de polder, volgens het provinciaal bestuur, en gisteren kwam dat in onze I krant al naar voren. i Gedeputeerde Borgman wil binnenkort maatregelen j treffen - maar hoe binnenkort dat zal zijn, hangt af van de betrokken gemeenten. Dat blijkt uit j een gisteren in Schiedam i verschenen ambtelijk stuk, en daarover gaat bijgaand artikel. i Borgmans binnenkortis pas ver na de zomer Schiedam, Vlaardingen, Delft eti Schipluiden werken momen- teel aan een bereikbaarheids plan voor Midden-Delfland. Vanavond staat de problema tiek van het sluipverkeer in het landelijk gebied wei op de agenda van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening in Schiedam, maar verwacht wordt dat het bereikbaarheids plan pas in de zomer vastge steld kan worden. De vier gemeenten zuilen het dan aanbieden aan gedeputeer de staten, zo blijkt uit het desbe treffende agendastuk dat giste ren bij de gemeente Schiedam loskwam. Dat houdt in dat, toen gedeputeerde drs. Jo Borgman het vorige week had over maat regelen op korte termijn, hij had kunnen weten dat die maatregelen tegen sluipver keer niet zó binnenkort kunnen worden genomen omdat het wachten is op de vier gemeen ten! Pas ver na de zomer zal er dus een bereikbaarheidsplan zijn, waarmee gewerkt kan worden. Op verzoek van Schiedam wordt de verkeersproblematiek rond de kerkbuurt van Kethel daarbij betrokken, en directeur van gemeentewerken ir. Harm de Block heeft dat inmiddels aan de bewoners van die buurt laten weten. Bij de voorstellen, die vanavond in het Schïedamse stadhuis op tafel komen, wordt voor een De Lier De Lierse afdeling van Amnesty International, de organisatie die opkomt voor flansen die om politieke of godsdienstige redenen gevan gen zitten, houdt vanavond haar maandelijkse schrijfavond. Zij doet dat in de Vredekerk, in- song Koningin Wilhelmina- straat. Er zullen brieven worden ge schreven aan staatshoofden en andere autoriteiten van landen, w^ar mensen worden vastge houden omdat ze er een eigen iienmg op na houden. Voor damen, adressen, voorbeeld- oneven, briefpapier en dergelij ke wordt gezorgd. voor beslissers die mee willen groeien heeft E.D, een interessant voorstel Laat zien da* voorstel en stuur vrijblij vend en zonder kosten twee weken het E.D. aan: Naam:.... Adres: Code - woonplaats: ^Telefoon: bon toesturen aan: Economisch Dagblad, Antwoordnummer 344. Den Haag. oplossing in Midden-Delfland het eerst gezocht naar een mo gelijkheid om het sluipverkeer tussen Schiedam en Delft dras tisch terug tij dringen. Dat houdt volgens De Block ver band met het feit, dat een ande re maatregel op dit moment tot gevolg zou kunnen hebben dat Schipluiden onbereikbaar wordt Deze gemeente ligt im mers middenin het polderge bied en is wel aangewezen op de landelijke wegen. De Block ziet als eerste oplos sing een definitieve afsluiting voor auto's op dat deel van de Harreweg, dat ligt tussen de Woudweg en de Oostveenseweg (Veenweg), De automobilist, die dan toch via de polder van Schiedam naar Delft wil of an dersom, is dan gedwongen hele maal om te rijden via Woudweg, Zouteveenseweg en Veenweg of Schipluiden. ,.In praktijk zal dat echter niet gebeuren", meent De Block. In een tweede fase staat hij een gedeeltelijke afsluiting van Woudweg en Oostveenseweg voor, of, als een andere variant wordt toegepast, een gesloten verklaring voor een deel van de Zouteveenseweg. In dat laatste geval komt Schipluiden echter in enige moeilijkheden. Al kan het bereikbaarheidsplan (dat vergelijkbaar is met een verkeerscirculatieplan zoals dat binnen de gemeenten geldt) pas eind dit jaar definitief zijn, De Block zou er wel voor voelen om - liever vandaag dan morgen - een proef te nemen met zijn voorstellen. En dèt zou in de praktijk toch een beperking van sluipverkeer „op korte termijn" betekenen! naam: Bacchus ras: kruising herder leeftijd: 3 jaar geslacht: reu kleur: zwart/geef beharing: halflang Bacchus, zo heet de god van de wijn en zo heet ook de bastaard-herder die zijn onderko men heeft in dierentehuis Hargahoeve aan de Sportlaan 2 in Schiedam. On2e Bacchus heeft waarschijnlijk wel wat minder gedron ken dan die bekende met dezelfde naam uit vroegere tijden. Hij is dan ook met naar het dierentehuis gebracht wegens overmatig drankgebruik maar wegens overmatig blaf fen bij alleen achterblijven in huis. De spulletjes laat hij netjes staan waar ze horen. Er zijn honden die het net andersom doen, die zijn we) rustig maar halen alles van de plaats. Ook Bacchus heeft net als de witte boxer van vorige week (deze heeft trouwens al een nieuwe baas gevonden) al eens m Blokje Rond gestaan. Dit is echter alweer een tijdje gele den. Hopelijk doet hij wat dat betreft Bobo de boxer ook na en is hij bij het verschijnen van deze rubriek van volgende week ook m een gezin opgenomen. Een lekker eind wande len is een groot plezier wat men Bacchus kan geven. Het is een ontzettend vriendelijke hond voor iedereen. Vermoedelijk ook wel voor kinderen, alhoewel de vorige eigenaar daar geen ervaring mee hoeft opgedaan. Wat de eigenaar wel heeft ervaren is dat Bacchus autorijden een leuke sport vindt. Zoals een welopgevoede hond betaamt, doet Bacchus netjes zijn behoefte buiten on wel het liefst daar waar niemand er last van heeft. Hierbij moet hij natuurlijk wel een beetje door zijn baas geholpen worden, en zó dat deze hem netjes langs de stoeprand Iaat lopen. Iedere hondenbaas moet dan ook eigenlijk, voordat hij met zijn hond gaat winkelen in het centrum, ervoor zorgen dat zijn hond de behoefte op een wat meer afgelegen plek heeft gedeponeerd, zodat iedereen rustig kan win kelen zonder af en toe bokkensprongen te moeten maken om over iets heen te springen. Het afgelopen weekend zijn er maar liefst 4 zwerfhonden naar het dierentehuis ge bracht, maar gelukkig zijn er inmiddels al weer 3 naar de baas terug. Hopelijk komt de baas van nummer 4 ook nog en dit is een Mechelse herder, reu, die gevonden is op de Koemarkt. Op de kattenafdeling zit de2e week een siamees van 6 jaar die toch beslisteen tehuis moet krijgen. door Siem Rosman fractievoorzitter van he CDA Politiek wordt steeds enger Deze uitspraak van Gcrarc Verhulsdonk werd gemeld door de Schsedamsche Cou rant. Hij sprak kortgeleden voorde VX'D-ledenvergade ring Uit het verslag begrijp.* ik dat hij een beetje nostal-i giseh terugblikte. Vroeger." werkte je met een program ma voor een jaar. Da arm kon je lekker opboksen te- gen de wethouders. Over de - tegenwoordige meerjaren-~' programma's voor het ge meentebeleid is hij minder enthousiast. De politiek wordt steeds strakker, steeds enger, georgani seerd. Laat ik voorop stel len Verhulsdonks gehele betoog met te hebben ge' hoord. De verslaggever van de krant is echter het waf sombere geluid over meer jarenplannen opgevallen. Derhalve welhcht een on- - derdeel uit een heel betoog, maar toch van belang. Heeft het pogen vooruit le kijken cn te denken via - meerjarenplannen inder daad zoveel tegen? Naar mijn mening is het tegen deel het geval. In de politiek, in het ge meentebeleid gaat het om het maken van keuzen uit- vele wensen. Die kunnen van uiteenlopende aard zijn. Bijvoorbeeld de aanleg van nieuwe sportvelden. Het aanstellen van een paar mensen extra bij de sociale dienst, bureau huisvesting of dergelijke. Versterking van bouw- en woningtoe zicht. Een overdekt bad in Schiedam-Noord. Deze voorbeelden zijn nog met tientallen andere zaken aan te vullen. Er is, wat ik zou willen noemen, een heel stuwmeer van wensen. Daaruit moeten we keuzen doen. Kiezen gaat uit van de veronderstelling dat niet alles kan. Of althans niet tegelijk kan. En daarom maken we een plan voor meerdere jaren. Is dat iets bij/on dors'9 Nee! Men kan zeggen dat iede reen op z'n tijd aan plan ning doet Als we met vakantie gaan, kijken we m een reisgids. Waar gaan wc heen, hoe gaan we, wanneer cn kan bruintje het trekken? Daar mee is het gehele principe van hef p/annenmaken ge zegd, Vooruit denken over wathoe en wanneer we iets zullen gaan doen Nou, dat is noodzakelijk. Ook voor een gemeenteraad. Alle plannen kunnen met in één jaar worden uitgevoerd. Zelfs mei m twee of dne jaar Dus meerjarenplan nen De politick vroeger le vendiger zoals VcrhuJsdonk beweert? Ömdaf men maar een jaar verder keek? Ik - waag het tc betwijfelen. Wie verder kijkt dan één jaar lang is, ziet meer. Kan beter de samenhang tussen wen sen en mogelijkheden bekij ken. Evenwichtiger kiezen. Besturen is vooruitzien! Besfuren is ook vertrouwen cn controleren Dc WD-fractieleider maakte in die zelfde leden vergadering ook nog een opmerking over dc verhou ding CDA-fraetie en de CDA-\.vcthouder. De wet- - houder zou zich isoleren' van de fractie. Nou. daar hoeft hij zich geen zorgen - over te maken. De vertrou wensband is goed. Kennelijk ziet Verhulsdonk met (of wil hij met zien) dat een wethouder m een waf andere situatie verkeert dan een ander raadslid. Een wethouder maakt deel uit - van het college van b en w én van zijn/haar fractie. Vruchtbaar werken kan al leen als er vertrouwen is_ Anderzijds dient een frac tie, de hele raad trouwens, de verrichtingen van het college van b en w kritisch tc volgen, te controleren. Verhulsdonk verhincfï on- juiste conclusies aan het optreden van de CDA-fiac-" Ue (misschien is de wens de va der der gedachte.'). BesfüT ren is vertrouwen én con-" troleren.'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3