Zijdeveld: 'Ik heb zelf nooit ongelijk gekregen Een grijns. Een wethouder. AftredenKroegpraat Chris Zijdeveld voor de huisjes in de Baan, volgens hem de laatste woninkjes in de Schiedamse binnenstad die nog onbewoonbaar ver klaard moeten wor den. Hij zei dat tij dens een korte wan deling, die onze krant vorige week met hem maakte. De huisjes zijn toe vallig? eigendom van Joop van Woer- kom, de WD-bons die recentelijk nog zei dat Zijdeveld weg moet. Maar de wet houder ontkent ten stelligste de geruch ten, dat het hem net zo zal vergaan ais de sneeuwpop in de Baan waar hij toen nog naast kon staan. door Kor Kegel De wethouder zet een grijns op. Beetje lui ziet hij eruit, maar dat is van voldoening. „Het is wat laat geworden gister". Een warme trui (hé?) in alledaags grijs versterkt dat behaaglijke gevoel. „Kombrink zei dat wij er in Schiedam te blij mee zijn, maar dat zie ik niet zo. Het is niet helemaal een cadeautje geweest, hoor, die interim-saldoregeling. Wij hebben er echt aan zitten trekken. In het allereerste gesprek met Gruijters, al een paar jaar terug, hebben wij al duidelijk laten weten dat de uitbouw in Noord niet los van de binnenstadsproblematiek kan worden gezien, en dat wij daarvoor echt flink wat financiële steun zouden moeten krijgen. Nou, eindelijk is dat dus doorgekomen. De hulp is er". AHeen voor dit jaar, en je hebt nog geen plannetje klaar, p „Ik ben niet zo bang, dat wij weinig voor elkaar boksen. Het Rijk heeft ons voor 1979 aangewezen als een van de gemeenten, en dat zijn er maar een paar, die in de prijzen vallen, Ir» alle redelijkheid is te verwachten, dat dat niet voor één jaar geldt. Binnen één jaar zit de stadsvernieuwing er niet op. Maar natuurlijk willen wij wel proberen bij het ministerie toch zoveel mogelijk plannen voor het eind van dit jaar op tafel te leggen. De ambtenaren zijn er al mee bezig". Dat waren wij al lang „Ja, dat wel, maar wij kunnen de productiecapaciteit uitbreiden, dankzij die interim-saldoregeling. Het wordt nu mogelijk om stedebouwkundigen in te huren, en bureaus die plannen leveren. Omdat ons plafond nu hoger is, kunnen wij makkelijker mensen van buiten inschakelen Meer geld voor stadsvernieuwing zit 'm namelijk niet alleen in de uitvoering, de tekorten bij rehabilitatie en stadsvernieuwing die gedekt gaan worden, maar ook is er meer geld voor de voorbereiding van plannen, als het Rijk tenminste daarmee instemt. Bureaus kan je dus inschakelen voor die voorbereiding". Een betere voorbereiding betekent natuurlijk betere inspraak? „Ik denk niet dat bij ons die inspraak voor stadsvernieuwing verbeterd hoeft te worden. De Slachthuisbuurt, dat ging toch uitstekend? Dat was een heel participatieproces, en daar hebben wij ook meteen ervaring opgedaan. Dat moeten wij doorzetten, in elk stadsdeel. In "West gaan wij ook een hele overlegprocedure op poten zetten". In één jaartje? „Zoveel moeite kost dat nou ook weer niet". Komische uitspraak voor Zijdeveld. Als er één wethouder is die de laatste jaren kritiek kreeg omdat aan inspraak nogal wat schortte (denk aan Woudhoek-Noord!), dan is Zijdeveld het wel. Toch ziet de 34-jarige wethouder er in die sjofele werktrui bereidwilliger uit dan in gebruikelijk voorrittersko stuum. „Je kunt je die inspraakprocedure zo voorstellen dat wij eerst komen met een zo-kan-het-plan, en in een later stadium zal er dan wel een tweede versie var komen en, afhankelijk van wat er geopperd wordt, een derde. Met een globaal plan moet je wel beginnen, om iets beter j zichtbaar te maken. Dat zal voor West zo zijn, en het GTB-terrein is ook een kanshebber. Met een plan daarvoor kunnen wij eenvoudig vooruitlopen op de ontruiming van dat terrein. Het is nonsens j om te wachten tot de I GTB van de Dwarsstraat verhuisd is naar het industriegebied". Stationsstraat Met twee plannetjes, voor de Mariastraat en omgeving in het Westen en voor het terrein van de technische bedrijven in de Gorzen, strijkt Schiedam niet al die miljoenen op die binnengehaald kunnen worden. Daarom komt dit jaar ook de Brandersbuurt (Schienoko) eindelijk aan de orde, en voor de Stationsstraat en omgeving staat een zelfde project op stapel als voor de Mariastraat. Dat laatste heeft wethouder Zijdeveld niet zonder aarzelen beaamd. „Van een paar pandjes daar kan je zien, dat zij hard op weg zijn naar een onbewoonbaarverklaring. Maar er is nog geen inventarisatiepakket Ja, toch is jouw interpretatie wel iuist, als je zegt dat wij in de Stationsstraat net zo'n voorverkenning gaan houden als in de Mariastraat is gebeurd. Ja, je kunt eigenlijk wel stellen dat wij heel zeker gaan proberen ook een deel van het Singelkwartier bij de interimsaldoregelmg te betrekken". Schienoko krijgt enige voorrang. Dat werd tijd. Vorig jaar, in mei, kwam de gemeente al met een aantal ideeën op de proppen, die zo waren overgeschreven uit een nota van de PvdA/PPR-werkgroep die in de eerste helft van de jaren zeventig actief was. Een kleinschalige opzet werd voor Schienoko bepleit, woningen met bedrijfjes vermengd. Maar verder is er nog niets mee gebeurd. Dat komt in Schiedam wel vaker voor. „In dit geval komt het doordat dezelfde jongens. die dat Sehienoko-plan van vorig jaar maakten, zich daarna gingen bezighouden met het GTB-terrein dat binnenkort iets zichtbaarder naar buiten moet komen, ook meer in planvorm". Het gelijk De werkgroep van socialisten en radicalen: de jongere garde van PvdA en PPR, maakte destijds ook studies van de binnenstad- Cor Bolmers, als voorganger van Chris Zijdeveld, joeg er echter een bestemmingsplan var» heel ander karakter doorheen waar dc Schiedamse gemeenteraad nu danig mee in de maag zit. Eigen schuld. In de zomer van vorig jaar lanceerde Zijdeveld een discussienota. Net als bij Schienoko bleek de filosofie van de PvdA/PPR-jongeren in zwang gekomen, en die oude ideeën maken nu dan ook meer kans dan Bolmers' visie en die van de raad van 1974. Frappant is dat vroegere leden van die werkgroep die politiek nog actief zijn (Dieiemans en Noordegraaf zijn goede voorbeelden) opnieuw met de wethouder en ook weer met de meerderheid in de gemeenteraad stoeien, en bet gaar hierbij over de i stadsuitbreiding in Woudhoek en Spaland. Gaat de wethouder het weer verliezen? Lastige kwestie: Zijdeveld grijnst niet overtuigend. „Ik denk dat allerlei stempels, die mij opgedi-ukt kunnen worden, ook op die werkgroep hadden kunnen staan. Met Woudhoek ligt het wel heel anders, maar verder is er nooit veel verschil in opvatting geweest Ik heb zelf nooit ongelijk gekregen". De grimas is veranderd in een ontspannen lachje. Dc uitleg: „Ik geloof niet dat mijn mening over hoe de binnenstad eruit moet zien anders is dan zoals die van de werkgroep is geweest. Ik ben alleen rummer in de positie geweest om een discussie aan te gaan, door die overeenkomst met Empeo hè, 't lag allemaal zo vast. Pas toen wij meer speling kregen, omdat Empeo goedvond dat ik een discussienota maakte, bleek die mening van mij ook die van de werkgroep te zijn. Kijk maar naar die nota! Als ik destijds het bestemmingsplan had kunnen maken voor de binnenstad, had het er heel anders uitgezien". De wethouder kijkt even alsof hij op zijn tong gebeten heeft. Er is een probleem: „Je hebt te maken met een spel, waarbij één partij vrijuit kan spreken en waarbij ik dat niet kan doen. Ik herinner mij de hoorzitting bij de Kroon over de binnenstad. Ik stond daar namens de gemeente, de gemeente die nu eenmaal een bestemmingsplan had vastgesteld, en ik had de strikte opdracht om dat raadsbesluit te verdedigen. Ik hoor dan tijdens de hoorzitting niet met mijn privémening te komen. Een van de staatsraden doorzag dat en probeerde mijn persoonlijke uitspraken te ontlokken, maar dat was niet fair van mij geweest. Tja, hoe sta ik daar zelf tegenover? Het leidt tot innerlijke conflicten als je jouw eigen persoonlijkheid voortdurend geweld aan moet doen, en gelukkig hoef ik dat niet. Wel heb je af en toe die politieke rol te spelen De Kroon had Zijdeveld inderdaad aardig door, en het bestemmingsplan voor de binnenstad verkreeg dan ook op .belangrijke punten geen goedkeuring. Die kroonuitspraak is er nu, en de discussienota van Zijdeveld is er ook- Waar is het wachten dan nog op? „Ha! Dat vraagt Van Woerkom zich ook af, hè?" Klopt. Van Woerkom schreef ook in het VVD-orgaan: „Zijdeveld moet weg!" „Als dat vanuit die hoek gezegd wordt, is dat misschien wel een compliment Nou, dat vindt de wethouder een goeie bak. Hij schatert, met de hand zo voor de mond dat het gehinnik juist luider wordt. Terzake: waar is nou het wachten op? „Het wachten is op een nota over de analyse van het kroonbesluit Deze maand misschien nog, of anders uiterlijk maart. Dan kan de discussie losbarsten. Kijk, het is natuurlijk verstoppertje als je een discussie neerlegt zonder dat je een stuk hebt, waarin concreet staat wat het kroonbesluit nou precies betekent voor de binnenstad. Ik heb daar trouwens wel pech mee gehad. Nadat die discussienota vorig jaar klaar was, dacht ik: nou kan de discussie starten. Dat had ik verwacht en dan hadden wij al een mening gevormd kunnen hebben als het kroonbesluit zou komen- Maar de Kroon kwam direct al met een oordeel, en da a armee werd in feite de discussie gefrustreerd, want het heeft geen zin om in het vage te discussiëren en omdat die nota er wel is, krijg je meteen het verwijt: alles ligt weer eens helemaal stil". Praat Empeo straks mee? „Iedereen mag aan de discussie deelnemen, ook Empeo. Het zit er wel in, hè, ook Empeo vraagt zich af of uitvoering van een vier jaar oud, verouderd bestemmingsplan nog wel het beste is Daarom kregen wij die vrijheid om een nieuwe nota te maken. Er was ook van die kant de bereidheid om aan te passen. Wel hebben wij de duidelijke voorwaarde gesteld dat de discussienota zonder vooroverleg met Empeo gemaakt zou worden, anders was bij sommigen waarschijnlijk weer de indruk ontstaan dat de nota al in achterkamertjes was voorgebakken". Is ir. Chris Zijdeveld de binnenstad nog niet zat? Hij kijkt een beetje betrapt, maar olijk. „Ik ken die geruchten wel dat ik af zou treden, en ik geloof dat ik nog kan traceren ook waar het vandaan komt Kroegpraat Toen ik hier als wethouder kwam te zitten had ik zelf ook die neiging in het begin om daarin mee te lopen, maar wat mij opvalt, als je je uit de Vierkantje-sfeer begeeft, dan hoor je ai die roddels toch wel. Het is namelijk foto Jacques Zo rgman geen gesloten circuit, die kroegpraat". „Ja. ach, Bente (mijn vrouw) en ik denken er nog steeds wel over om naar Noorwegen te emigreren. Maar ik zou daarom niet aftreden. Op zijn minst eerst de rit afmaken, het zou niet in mijn aard liggen om niet iets uit te zitten waar ik aan begonnen ben. Eigenlijk lijkt het mij dat er maar één reden zou kunnen zijn om eerder af te haken, en dat is als ik ooit met mijn portefeuille zou gaan zwaaien en verlies. Ik heb dat nooit gedaan. Zou 't ook niet graag doen, want de kracht van het argument anders-ga-ik-weg is meteen de zwakte ervan: je kunt het maar één keer doen, en als je verliest bereik je veel minder. Bovendien denk ik dat je daarmee jezelf een brevet van onvermogen opspeldt, omdat je dan niet in een gewone discussie iets duidelijk hebt kunnen maken wat voor jezelf zo belangrijk is dat je jouw baan ervoor zou willen opgeven". Zijdeveld schroomt niet om persoonlijke kwesties, soms hele levensbeschouwingen, door een politiek betoog heen te smijten. Dat geeft hem een vreemde eerlijkheid: openhartig lijkt hij er wel door, maar tegelijkertijd gebruikt hij het als middel om te laten zien dat hij ergens echt wel diep en grondig over heeft nagedacht en raakt dan geprikkeld als hij geen gelijk krijgt. Zo'n man moet je toch wel geloven? „Als je een mening hebt, dan vraag je die mening uit en praat je er met anderen over. Ik heb dat altijd gedaan. Ja, daardoor, kwam de politiek. Politiek, dat overkomt jou, daar doe je niks aan. Door met anderen over iets te praten komt er gewoon een keer, dat je lid wordt van een of andere club. Zo had ik dat in mijn studententijd. Ik zat nog net in Delft, op de TH, toen dat gedoe kwam over de duizend-guldengrens. DS'70 was er nogal actief mee en ik sloot mij daarbij aan. Binnen vier maanden was ik eruit. Aardige jongens hoor, maar er viel niet mee te praten. Toen kwam de PvdA in, nou, eind '72 zal het geweest zijn". „Die richting zat er toch al vroeg in, denk ik. Ik heb altijd heel intensief kranten gelezen, op de lagere school al. En op de HBS had ik al een abonnement op Vrij Nederland. Ik herinner mij dat ik ooit een opstel maakte over de Europese eenwording, in de tijd van Adenauer en De Gaulle was dat. Ik had reuze lol in die dingen". Gegrijns. Gebulder. „Ha! Ja, een heel omstreden opstel, ja. Uiteraard!"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4