Niet zeuren er moet gezaagd worden.,." We worden niet met Stichting ^funssluis - functioneert goed aanvragen overspoeld9' Kinderen op Vrije Academie sas 818 -wT, 'mmmmmmm Uiterlijk en zelfrespect Hersen schudding tijdens sporten Postzegels in Koningshof VRIJDAG 9 FEBRUARI 1979 SC/VD/WW3 WÊ1 VlaardingenOuder worden is stijver worden, steeds maar stijver. Een kind is soepel, lenig, uit zich ongeremd. Maar met dc jaren ordfc het minder. We Ieren hoe we ons moeten schamen voor spontane gevoelsuitingen, dat we niet zomaar alles kunnen zeggen, onze tijd moeten benutten voor verstandiger dingen. En dan is de tijd aangebroken dat we naar kantoor moeten. Aktentas stijf onder de arm, scherpe vouw in de broek, we heten .meneer" of .me vrouw zo-en-zo". En we hou den ons alleen nog maar met belangrijke zaken bezig. Zoals het belastingformu lier, hypotheken en mr. G. J. B. Hilterman. Totdat we tenslotte zo stijf zijn geworden dat men ons met de voeten vooruit de deur uit moet dragen. Keu rig ingekist, netjes verze kerd. Nee, dan dat jongetje daar. Acht jaar hooguit. Maar hij heeft meer plezier in wat hij doet dan menigeen van ach tenveertig. Ja, hij bouwt een zender, vertelt ie, maar ver der niet gezeurd, er moet nog veel worden gezaagd. Dat de zender van karton is, de transistors uit doppen van koffïemelkflessen be staan -^het interesseert hem niet. Kinderen kunnen het nog, gewoon ergens plezier aan beleven zonder dat het geld oplevert Dat plezier is ook de voornaamste doel stelling van de kinderwerk plaats, niet het eindresul taat. Elke woensdag- en dinsdagmiddag komen ze naar de Vrije Academie toe om daar iets te maken. Nee, geen sommen, geen dictee, maar noem het maar „iets creatiefs", wat dat dan ook moge zijn. „Het belangrijkste waar het ons om gaat is dat de kinde ren plezier hebben in wat ze doen, wat ze maken. En als blijkt dat dat plezier in het eindresultaat tot uit drukking komt, dan is dat meegenomen. Natuurlijk, wat je wel ziet is dat naar mate de kinderen ouder worden ze meer en meer produktgericht gaan wer ken. Ze willen dan ook tech nieken leren. Maar voorop blijft staan dat het niet om het produkt gaat, maar om de beleving." Marieke Brouwers en Ciska Stam, de leidsters van de kindenverkplaats. „Zelf din gen maken betekent ook dat je aan het veranderen bent Dat je invloed op je omge ving hebt. Dat je leert relati veren; iets griezeligs maken is ook iets griezeligs naar buiten brengen. Zoals dat oerwoud dat de kinderen maaken. Het is belangrijk kinderen uitingsmogelijkhe den aan te geven. Niet alleen de intellectuele vorming, maar ook dat andere. Ik ml mijn eigen zoon ook zo op voeden dat hij een beetje met zijn eigen „ik" overweg kan." Hoe het daar toegaat op de kinderwerkplaats van de Vrije Academie legde onze fotograaf Jaap Kozema voor u vast. Ook kinderen lever den een bijdrage in de vorm van een linoleumsnede. foto s Jaap Rozema ••••v.:,'.. m I Maassluis Niet al te veel verenigin gen of instellingen, die zich in Maas sluis bezig houden met culturele, socia le of recreatieve zaken, schijnen op de hoogte te zijn van het bestaan van dc Stichting Maassluis. Of: de andere subsidiemogelijkheden (bijvoorbeeld gemeentelijke of rijksbijdragen) voor allerlei activiteiten zijn zo goed, dat verdere financiële steun niet noodza kelijk is. Een van die beide constate ringen zou je kunnen doen, ais je de secretaris van de Stichting Maassluis, de heer P. R. Nelissen, hoort zeggen: „We worden niet overspoeld met aan vragen om financiële bijdragen," ï?3" f'>f; De Stichting Maassluis draait al een jaar of zes. De instelling werd destijds opgericht op ini tiatief van de Industriële Kring Maassluis, waarin heel wat Maassluise bedrijven 2ich heb ben verenigd. Secretaris Nelis sen: Als bedrijf krijg je regel matig verzoeken vanuit de sa menleving, om een financiële bijdrage te leveren voor aller hande goede doelen en aantrek kelijke initiatieven. Dat is een normaal gegeven in Nederland: dat verschijnsel doet zich overal voor. Ach, de bedrijven in Maas sluis stonden daar echt niet bij voorbaat afwijzend tegenover, maar meestal is het erg moeilijk om te beoordelen: welk verzoek om centen moet je honoreren en welk met? Toen heeft men op een gegeven moment, in 1973, gezegd: als de Industriële Kring nou eens een fonds 20U oprich ten, waar men een beroep op zou kunnen doen. In 2o'n fonds kun je wat centjes stoppen en er kunnen mensen worden aan gewezen, die de aanvragen De secretaris van de Stichting Maassluis, de heer P. R. Nelissen: „We worden niet overspoeld met aanvragen beoordelen. Dat werkt aanzien lijk beter." Dat fonds kwam er: de Stichting- Maassluis. De stichting houdt zich bezig, 20 staat in de statuten te lezen met het financieel steu nen van initiatieven op cultu reel, sociaal en recreatief ge bied. Tegenwoordig zijn onge veer veertig Maassluise bedrij ven a!s donateur aan de stich ting verbonden. Secretaris Ne lissen: „We zouden graag zien dat alle bedrijven mee zouden doen. En daarbij richten we ons op al die bedrijven, die Maas- stuizers in dienst hebben. Dat kunnen dus ook bedrijven zijn van buiten de stad." Het bestuur van de stichting bestaat uit vertegenwoordigers uit dalzelfde bedrijfsleven. Se cretaris Nelissen werkt bij Cin- du-Key Kramer, terwijl voor zitter J. II. Eiekc werkzaam is bij Amatex BV. Ook de andere bestuursleden hebben in het dagelijks leven een funktie bij een van de donateurs. Smds haar oprichting heeft de stichting een stuk of vijftig aan vragen om subsidie gekregen. Daarnaast werd enkele malen eigen initiatief getoond bij za ken. waarvan de stichting vond dat er eens iets moest gebeuren. De heer Nelissen: „Van die aan vragen zijn er in totaal ruim 35 gehonoreerd. Momenteel heb ben we nog wat zaken in behan deling, waarover binnen afzien bare tijd nog een beslissing genomen moet worden. Tot en met vorig jaar is in totaal gedu rende al die jaren ruim veertig duizend gulden uitgegeven. Toch een aanzienlijk bedrag." Diverse wijk verenigingen heb ben al van dat geld van het bedrijfsleven kunnen profite ren. Daarnaast hebben ook ver enigingen als Klei en Kleur, een bejaardenklaverjasclub de Vrienden van het Staelduinse Bos, de toneelgroep Argeloos en de initiatiefgroep die de Furie (bekend uit „Hollands Glorie") voor Nederland wilde behou den, bijdragen ontvangen. Rechtstreekse aan wagen die bij de diverse bedrijven binnenko men worden veelal niet gehono reerd. Dat wil zeggen1 ze wor den naar de stichting verwezen die uiteindelijk de beslissing neemt. De stichtingstreeft cr wel naar, haar donateurs-tal stevig uit t€ breiden, om zo nog meer voor Maassluis te kunnen doen. Se cretaris Nelissen: „Nog niet zo lang geleden heb ik 55 potentië le kandidaten aangeschreven Daar hebben we toch weer wat nieuwe donateurs uit overge houden. Maar je houdt altijd bedrijven die er blijkbaar niets voor voelen om mee te doen; daar hoor je dan niets mcei van." Maassluis In het Vrouwe nontmoetingscentrum aan de Lange Boonestraat 33 in Maas sluis, zal op maandagavond 12 februari een thema-avond ge houden worden over het „Uiter lijk". Veel vrouwen ontlenen hun zelfrespect niet aan wat ze denken, waar ze voor staan, wat ze doen of maken, maar aan de manier waarop ze eruit zien. Bepalend voor hun zelfvertrou wen is het al dan niet beant woorden aan het ideaalbeeld. Op deze avond zal er in groepjes over dit onderwerp gepraat worden en naar aanleiding daarvan zal Judith Mokogmta met een paar vrouwen een to neelspel begeleiden. Aanvang van de avond: 20.15 uur. Vlaardmgen Een tienjarige leerling van de Prof. Telders- school moest met een hersen schudding naar het Holyzieken- huis worden gebracht, nadat hij tijdens het klassikaal sporten tegen een van de mede-Jeerlm- gen was opgelopen. De jongen verloor daarbij het evenwicht en viel achterover. Maassluis In de Koningshof aan de Uiverlaan te Maassluis zal er op zaterdag 10 februari weer de mogelijkheid zijn om postzegels te ruilen, Dit keer zal er in een aparte zaal van het ontmoetingscentrum geruild gaan worden en niet, zoals ge bruikelijk, in de grote zaal en de zitkud. Bij binnenkomst van de Koningshof zal staan aange geven waar men moet zijn. Gele genheid tot ruilen van half twee tot vijf uur 's middags. Het adres voor de - VOlKSWAGENBEZrTTER DOLF VAN EIJK ie Mldd«IJ«rxi»tr*el73« Rotterdam 010-773455

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3