1 oewijzmgsbeleid wordt groot probleem' Schiedams avondje stadsvernieuwing Acht ton er af, maar de problemen blijven Wethouder Hummelen: rffl l 1 1 Djakarta aan de lijn! Vrouwenraad over kindermishandeling Borstonderzoek voor mannen en vrouwen Expositie luidt benefietbal in: Politiegeweld tegen Belg Alcohol veroorzaakt ravage Deen bewusteloos Vier inbrekers op heterdaad betrapt mm-m *1* Financiële positie Vlaardingen blijft wankel MAANDAG 12 FEBRUARI 1979 SC/VD/WW 3 Maassluis Wethouder Han Hummelen (woonruim teverdeling) verwacht grote problemen, als straks de nieuwe richtlijnen van Rijnmond van kracht worden met betrekking tot het toewijzen van wonin gen. Voor Maassluizers zullen die maatregelen In houden, dat zij veel minder gemakkelijk aan een nieuwe woning komen. Het ziet er naar uit, dat op 1 april het nieuwe woon- ruimtebeleid van kracht wordt in het kader van de uniformering, die Rijnmond aan het doorvoeren is. De prioriteit, die Maassluizers momenteel hebben, als het om het uitgeven van wonin gen binnen de stad gaat, zal daarmee verdwijnen. Tot nu toe is het zo, dat bij vrijgekomen of nieuwe wonin gen eerst de eigen inwoners aan bod kernen. Zijn er onder de Maassluizers niet genoeg be langstellenden, dan komt de ca tegorie in aanmerking, die „eco nomisch gebonden" is aan de stad of, om het wat simpeler te stellen, die elders woont maar in Maassluis werkt Pas daarna komen woningzoekenden uit Rijnmond en vervolgens be langstellenden van buiten dtt gebied in aanmerking, om een woning in Maassluis te kunnen betrekken. In de nieuwe regeling die er momenteel aankomt zal het zo zijn, dat niet-inwoners van de stad, die wel in het Rijnmondge bied wonen, gelijkgeschakeld worden met stadgenoten. In de praktijk zal de woningtoewij zing gebeuren door middel van een puntensysteem, dat uitdruk king moet geven aan de urgen tie. Wie de meeste punten heeft verzameld oftewel wie het hardst een woning nodig heeft, komt het eerst in aanmerking. Strikt genomen is dit natuurlijk een uitstekend systeem: een eer lijke verdeling van de beschik bare huizen onder alle Rljn- monders is op die manier te realiseren. Probleem is echter dat zich onder de Maassluise bevolking relatief weinig echte Han Hummelen: „Uniformering levert problemen op" probleemgevallen voornoen. Hpt zal voor bijvoorbeeld een gemiddelde Rotterdammer gemakkelijk zijn, veel meer punten te verzamelen dan een gemiddelde Maassluizen Het ge volg is duidelijk: het wordt voor inwoners van Maassluis straks een stuk moeilijker, om in hun eigen woonplaats aan een ande re woning te komen. GROEIGEMEENTE Het zal nog geruime tijd duren, voor dit probleem zichzelf op lost, aldus wethouder Humme len. „Pas als wij geen zogenaam de „groeigemeente" meer zijn, dan zijn we wat dit betreft uit de zorg. Maar dat zal nog wel even duren: in het tempo waarin momenteel in Maassluis wordt gebouwd kan dat nog vele jaren duren." Natuurlijk zijn ook in de afgelo pen jaren vele inwoners van Rotterdam, het Westland of an dere Rijnmondgemeenten in Maassluis aan een huis gehol pen. Tot nu toe was het echter zo, dat het Maassluise gemeen tebestuur de beslissing in han den had, wie wel en wie niet een woning in de stad kon krijgen. Aan die situatie dreigt straks een einde te komen. De problemen rond de wonlng- toewizing gelden uiteraard niet alleen voor Maassluis. Ook in Vlaardingen is enige tijd gele den al geconstateerd, dat de uniformering in Rijnmond de nodige consequenties kan heb ben, Het Vlaardingse gemeen tebestuur staat echter op het standpunt we moeten straks inderdaad Rijnmonders in schrijven, maar of ze uiteinde lijk een woning krijgen, dat zien we nog weL In Vlaardin gen gaat men er van uit, dat het toch mogelijk is, de eigen inwoners voor te laten gaan. 1 Een overzicht van de expositie. Djakarta/Schiedam Via de telefoon heeft Elly Lems, dc vrouw van de burgemees ter van Schiedam, de eerste fototentoonstelling die in Schiedam gehouden wordt, zaterdagmiddag geopend. Zij beide vanuit Djakarta, waar zij op huwelijksreis is, op naar Musis Sacrum, het bowlingcentrum van Frans van Ri jsbergen aan de Lange Haven waar de expositie wordt gehouden. De fototentoonstelling van Martin van der Burgh is op gezet in het teken van het benefietbal dat aanstaande zaterdag wordt gehouden in bowling Musis, Een leuke bijkomstigheid van de opening van zaterdag was, dat zowel mevrouw Lems als Musis-directeur Van Rijsbergen jarig waren. Reden voor extra felicitaties, want Martin van der Burgb werd al uitgebreid de hand gedrukt omdat hij de eerste fotograaf in Schiedam is die een fototentoonstelling houdt. De naam daarvan luidt: „Mensen, mensen, fijne men sen", en deze titel drukt wel uit hoe Van der Burgh tegen over zijn werk staat. Beken de Schiedammers, maar ook „gewoon" boeiende portret ten, zijn in Musis Sacrum deze week te zien. Eén foto wordt aanstaande zaterdag bij opbod verkocht, en dat gebeurt dan eveneens in het kader van het benerfietbal die avond: de opbrengsten daarvan zijn bestemd voor de stichting GJVW, welke afkorting staat voor gespe cialiseerd jeugd- en volwas- senenwerk. De stichting helpt en begeleidt mensen met geestelijke handicaps. ^ïiiiTfiijtiiiiiiiitfiiiiittitriiiiiuiriiiiiiniiiiMüiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiitiiiiriiiiiiiiiiiiiiüjiiiiiiiiniiiiittiiiiiiiiimiKitjiiituiiiiiiiiiiiiiniiuiiiitiiiiriMimti» Schiedam Met geweld heeft de Sehiedamse politie een Belg cn twee Schiedammers naar het hoofdbureau in de Lange Nieuwsiraat gebracht Eind vo rige week, middenin de nacht reed vlakbij het bureau een auto met te grote snelheid en bovendien zonder lichten, en toen agenten de auto op de Hoofdstraat lieten stoppen, bleek de bestuurder, de 28-jari- ge R.ILG.M.W. uit Brussel, niet bereidwillig om te blazen in de „alcohol verklikker". Volgens de politie verzette hij zich der mate, dat hij mee moest naar het bureau - en omdat de twee passagiers van de Belg dat wil den verhinderen, werden zij ook met kracht opgebracht. Het drietal is op het bureau enkele 'uren vastgehouden. Vlaardingen Grote ravage richtte een 21-jarige Vlaardin- ger aan toen hij de bocht van de Van der Waalstraat naar de Keesomstraat niet juist nam en in een slip terecht kwam. Hij ramde een geparkeerd staande personenauto, maar wat erger was: óók de bestuurder van deze auto die juist zich voor zijn voertuig bevond, de 24-jari ge P.C.W. uit Vlaardingen. Deze raakte met beide benen be kneld en moest in het Holy-zie- kenhuis opgenomen worden. Vernielingen werden aange richt aan twee geparkeerd staande auto's en een tuinaf- scheiding. Tegen de automobi list werd proces-verbaal opge maakt wegens het rijden onder invloed. ÏVIaardingen Een 35-jarige Deen moest wegens bewuste loosheid in het Holy-ziekenhuïs opgenomen worden. De Kopen- hager was donderdagochtend door onbekende oorzaak ten val gekomen in het bij HVO gele gen motorschip Mercandian. De bewusteloosheid die later Optrad is waarschijnlijk het gevolg geweest van het feit dat de man zich toen niet aan de voorgeschreven bedrust heeft gehouden. Schiedam Vier jeugdige in brekers zijn eind vorige week door de politie op heterdaad betrapt in het pand van Eva- toom aan de Mgr. Nol ens laan. In een vlakbij geparkeerde au to stonden al vier dozen met radio's en televisietoestellen, en de vier jongelui waren bezig »og enkele dozen te verstouwen toen acht politieagenten arri veerden. De inbrekers verkeren J de leeftijd van 17 tot 21 jaar. Zij zijn dit weekend verhoord. s" a-sWz*-. Maassluis Als samenwerkingsorgaan van de diverse vrouwe norganisaties in Maassluis, organiseert de Maassluise Vrouwen raad elk ja3r thema-ochtenden. In het kader van het „Jaar van het kind" zijn er voor dit jaar thema-ochtenden georganiseerd, die temaken hebben met de problemen rond het kind. De eerste thema-ochtend wordt gehouden op woensdag 14 fe bruari van 9.00-11.30 uur in de Koningshof te Maassluis. Het thema zal zijn: „Kindermishan deling, en wat kan ik daar nu aan doen". Er zullen punten aan de orde komen, waaruit zal blijken dat in het belang van het kind en de ouders het ge wenst is dat er vroegtijdig inge grepen wordt Mishandeling komt meestal voort uit on macht De vereniging tegen kindermis handeling houdt zich bezig met de aanpak van dit probleem. Op de thema-ochtend zal een voor lichtster van deze vereniging de film „Tanny" tonen. Tanny,een jonge vrouw, heeft geen goede relatie kunnen ontwikkelen met haar kind. Dit geeft aanleiding tot een wanhopige situatie. Na de film is er gelegenheid tot het stellen van vragen over dit on derwerp. Toegang voor leden van de bij de Vrouwenraad aangesloten organisaties twee gulden, nïet- leden twee gulden vijftig. Voor kinderopvang wordt eezorgd in de Koningshof. Er zal een kin dercrèche onder deskundige lei ding worden ingericht. De kos ten daarvan bedragen één gul den vijftig per kind voor de hele ochtend. Voor inlichtingen kuntu terecht bjj de volgende nummers in Maassluis: 12600, 17840, 14679, 18747. Aan weerszijden van de Schie treedt verpaupering op. De leegstand is groot, huizen verkrotten en op plannen moet lang worden gewacht zowel in de binnenstad (op de foto boven het water) als in de Brandersbuurt, aan de andere kant van de Schie. Wat is dat toch voor stadsvernieuwging? Zo vragen de Jonge Socialisten en het KJS zich af. Schiedam De jonge socialis ten in de Partij van de Arbeid gaan samen met leden van het Komité Jongerenhuisvesting Schiedam een informatie avond houden over stadsver nieuwing. Dit avondje stads vernieuwing" zou uit kunnen lopen tot een soort „goed- nieuws-show" want volgens de jonge socialisten ziet het ernaar uit dat de stadsvernieuwing in Schiedam eindelijk eens op gang komt. De avond begint op woensdagavond om half acht in de fractiekamer van de Pv dA, in het stadhuis op de Grote Markt. De gemeente Rotterdam neett een soort propagandafilm over stadsvernieuwing laten maken, die deze avond vertoond zal worden. Naar aanleiding van de film kunnen Schiedammers van gedachten wisselen. Daarna zal de zogenaamde „Fennisfdm" gedraaid worden. „Zo kunnen we praten over de zegeningen vqn het particulier initiatief op de woning- en kamer-markt", kondigen de jonge socialisten aan. Vanzelfsprekend zal de jonge renhuisvesting ter sprake ko men. Alleenstaanden- en twee persoonshuishoudens, Van Damwoningen, verbouwing van oude panden, en „wat gebeurt er nu eigenlijk op dit gebied in Schiedam", zijn punten die op 14 februari zeker besproken zul len worden. Ook andersdenken den zijn welkom. Schiedam De Stichting Tube- rova zal maandag 19 februari weer beginnen met ee'h rontge- nologisch borstonderzoek in de gemeente Schiedam. Verspreid over de stad zullen daarvoor vijf onder-zoekplaatsen worden ingericht In een lokaal van de BetbeUkerk aan de Nieuwe Maasstraat zul len 39 februari de bewoners van Schiedam-Zuid onderzocht worden. Daarna zullen „Wester lingen" in het nieuwe wijkcen trum De Bever aan de Van Beverenstraat 40 bekeken wor den. In het Kruisgebouw aan het Bachplein zullen bewoners van Noord tesamen moeten ko men. In de Prinses Beatrix- school aan de Buys Ballotsingel 108 wordt Oost onderzocht, en in de Johannes Calvijnschool aan de De WUdestraat 65 zal het onderzoek van de Nieuw- land-bewoners plaatsvinden. Maandag, woensdag en donder dag zullen de onderzoekiokalen van 14 tot 17 uur en van 18 tot 20 30 uur openstaan Dinsdag en vrijdag kan men zich van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur laten onderzoeken. Tuberova zal zowel mannen als vrouwen bekijken. Er wordt on derzocht op tuberculose, andere aandoeningen van de borsthol te, longkanker, hart- en vaat ziektes, bij mannen boven de veertig jaar. Boven deze grens komen de ziekten vaker voor dan beneden de veertig jaar. Hoe eerder de ziekte gevonden wordt, hoe beter de kans op rp nering is. Wie in aanmerking komt voor het onderzoek, krijgt een per soonlijke uitnodiging toege stuurd, Voor buitenlanders is een bijsluiter in drie talen inge sloten. Wie door of vanwege de werkgever dne maanden of lan ger geleden is onderzocht, moet toch maar langskomen. Om de onkosten van het onder zoek een beetje te bestrijden wordt van de deelnemers een bijdrage van 2.50 gevraagd, welke bij het onderzoek zelf betaald kan worden. Vlaardingen De gemeenteraad heeft zich, zij het moeizaam, door de eerste problemen heengeworsteld. De afgelopen week heeft men kwistig het mes gehanteerd in de voorgenomen uitgaven voor de diverse voorzienin gen, die in de stad zouden moeten worden gerealiseerd. Tal van posten, die in de meerjarenbegroting over de periode 1979 tot en met 1983 waren opgenomen, zijn ofwel geheel van de lijst afgevoerd ofwel verschoven naar latere tijdstippen. Het tekort, dat voor het jaar 1980 in het gemeentelijk huis houdboekje was geraamd, was m totaal ruim 1,9 miljoen gulden. De twee vergaderin gen, die de gemeenteraad aan het wegwerken van dit tekort heeft gewijd, heeft on geveer achthonderdduizend gulden opgeleverd, zodat voor dat jaar nog „slechts" een tekort staat genoteerd van 1,1 miljoen, Hoe dót gat gevuld moet worden: dat pro bleem hebben college en ge- door Paul Houkes meenteraad nog even voor zich uitgeschoven. Het vinden van die achthon derdduizend gulden is zeker geen gemakkelijke zaak ge weest., Het is bijzonder las tig, om posten te vinden die nog wel even uitgesteld kun nen worden, temeer omdat dat op den lange duur schade zal toebrengen aan het coali tie-college van CDA en Pv dA, Die twee clubs hebben in hun beleidsprogramma immers beloften gedaan aan de bevolking, die later wel licht helemaal niet uitge voerd worden. Ook de diver se toezeggingen in de verkie zingsprogramma's, die wer den gehanteerd voor de ge- meentero adsverk i ezingen, komen op de tocht te staan. Het droevige is, dat het colle ge en de gemeenteraad daar weinig of niets kunnen doen. De financiële problemen van Vlaardingen en van velt andere gemeenten in Neder land zijn nou eenmaal een rechtstreeks gevolg van het beleid van het kabinet-Van Agt. dat de financiële kraan richting gemeenten wat min der ver heeft opengedraaid dan algemeen werd ver wacht Concreter: Vlaardin gen had voor dit jaar gere kend op een benaald bedrag méér dan in 1578, maar de extra uitkering was aanzien lijk lager .dan geraamd was. Dat scheelt de stad in 1979 het aardige sommetje van 750.000 gulden en dat ver schil wordt m de komende jaren alleen nog maar groter. Het is best aardig, dat de gemeenteraad die acht ton bij elkaar heeft weten te be zuinigen. maar de problemen zijn daarmee bij lange na nog met opgelost. Eigenlijk heeft Remi Poppe volkomen gelijk als hij stelt: „Met al die pupie ren wordt de meerjarenbe groting niet wenselijk aange tast." Inderdaad: de bezuini gingsoperatie, zoals die vori ge week heeft plaatsgevon den mag wellicht zijn vruch ten hebben afgeworpen: het is in wezen toch met meer dan gewriemel m de marge. Kijk naar het tekort zoals dat nu is ontstaan voor 1983, waar een „gat" prijkt van 5,5 miljoen gulden en het mag duidelijk 2ijn dat dat met geen mogelijkheid meer bij elkaar te bezuinigen is. Of het hele gemeentelijke beleid zou om moeten. Zo van: dan maar helemaal geen tweede sporthal, of weg-met-alle- subsidies-voor-culturele-acti- viteiten. En dan zullen er nog heel wat méér van dit soort rigoureuze pennestreken moeten plaatsvinden. „Maar dat zien we dan wel weer", zo redeneert Vlaar dingen op dit moment. Over de tekorten op langere ter mijn wit men bewust nog niet te diep nadenken. Met in het achterhoofd duidelijk de ge dachte: wie weet, misschien zit er tegen die tijd wel een- andere regering, die meer oog heeft voor de financiële problemen. Op zich is dat vooruitschui ven van de moeilijkheden niet zo gek. Het is inderdaad het beste om er voor te zor gen, dat de zaakjes in ieder geval op korte termijn gere-. geld zijn. Maar voor Vlaar dingen is het dan wél te hopen, dat die „andere" rege ring er inderdaad komt Want anders zou de financië le toekomst wel eens uiterst dramatisch kunnen worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3