Meeste „verhuizers" blijven in de buurt 0 Krabbenbos had ook een taak buiten het dienstencentrum Tientallen bomen ziek: de bijl erin Juwelen weg na inbraken Curiositeiten in de bank iiëÜfe Grote onderlinge ver schuivingen !v%s ï-.. ï&m De heer Waardenhurg, voorzitter bestuur dienstencentrum Commissieverga dering Onder invloed Na de vorst is 't extra druk voor de plantsoenendienst Schoolraad vergadert Wat helpt al jaren bij hoest? Politieke .strips in De Hoekstee Autodief was vaker actief Helden in Schiedam DINSDAG 13 FEBRUARI 1979 •O» Maassluise Steendijkpolder, heel wat van de „import" komt uit Vlaardingen of Schiedam, (luchtfo to Sijthoff Pers) ~iML Maasland De heer Waarden- burg, voorzitter van het be stuur van de stichting dienst verlening Maasland, vraagt zich af waarom er zoveel druk te wordt gemaakt over het op zeggen van het dienstverband met de heer Krabbenbos van het dienstencentrum. Het dienstverband van de beer Krabbenbos loopt 31 mei af en zal door het bestuur niet ver lengd worden. De heer Krab benbos was zeer ontsteld over deze mededeling en is dan ook vastbesloten het er „niet bij te laten zitten". Ook van de kant van de bewo ners van het centrum rees ver zet, dit uitte zich in brieven en petities aan het bestuur, die echter weinig invloed op de genomen beslissing uitoefen den. Er werd een bijeenkomst georganiseerd waarop de beer Krabbenbos een verklaring aflegde en onderstreepte dat hij zijn gedwongen vertrek een aanvechtbare zaak vond. Het bestuur was op die bijeenkomst niet aanwerig. Het eigenlijke meningsverschil tussen Krabbenbos en het me rendeel van de de bewoners van het centrum enerzijds en het bestuur anderzijds is volgens de heer Waardenburg gelegen in het feit, dat de heer Krabbenbos daad goed met de mensen over weg kan, maar voor deze baan komt nu eenmaal meer kijken". Het bestuur heeft op de protest bijeenkomst een verklaring uit gegeven waarin zij uitlegden niet aanwezig te zijn omdat zij meerdere malen hun beweegre denen hadden toegelicht en bang waren de belangen van de heer Krabbenbos te schaden wanneer zij daarover in detail moesten truien. Bovendien stelt het bestuur in de brief dat zij het betreurt dat de bijeenkomst het karakter van een protestak- tie gekregen had. Tenslotte wijst het bestuur de heer Krabbenbos in de brief op de mogelijkheden die hij heeft om in beroep te gaan tegen de beslissing. De heer Waardenburg: „Het is niet goed om in je eigen belang zo'n onrust binnen een diensten centrum te stoken. Zo'n bijeen komst die hij heeft georgani seerd komt de rust niet ten goede. En dan ook nog met handtekeningen langs de deu ren gaan. Vijfentwintig van de drieënzestig inwoners van het centrum zijn ouder dan tachtig jaar. Neemt u maar van mij aan dat het niet zo moeilijk is om die over le halen een handteke ning te zetten. Trouwens, niet alleen het bestuur heeft proble men met een vaste aanstelling, ook CRM heeft er in het verle den duidelijk blijk van gegeven niet erg overtuigd te zijn van de capaciteiten van Krabben bos". Voorlopig is het voor de bejaar den in het dienstencentrum een onbegrijpelijke zaak. Zij horen dat er een andere leider zal komen, terwijl het merendeel goed met Krabbenbos op kan schieten- Zij sturen brieven en handtekeningen naar het be- stuur en merken dat dat geen effect sorteert. Afgezien van het feit of het ontslag van Krabbenbos al of niet terecht is, is het toch op zijn minst verwonderlijk te noe men dat het bestuur van een dienstencentrum er blijkbaar van uitgaat dat oudere mensen niet in staat moeten worden geacht zelfstandig beslissingen te nemen. De bejaarden zelf: „Voor ons is belangrijker dat hij het bin nen het centrum goed doet dan daarbuiten. Dat meneer Krab benbos niet zoveel de gemeente intrekt als zijn voorganger is wel waar, maar dat komt ook omdat hij al die tijd heeft gestu deerd om zijn papieren van de sociale academie te halen die heeft hij nodig voor zijn vaste aanstelling". Nog- even, en dan wonen in Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis alleen nog maar mensen, die oorspronkelijk in een van de twee andere ste den thuishoren. Die ietwat overdreven constatering is te maken als men cijfermateriaal bestudeert, dat aangeeft naar welke gemeenten bewoners van de ge noemde plaatsen verhui zen Er blijkt tussen de drie steden in het noord westelijke Waterweg-ge bied een grote onderlinge uitwisseling van inwo nersplaats te vinden. In 1976 verlieten 1446 Vlaardin gers hun stad. om zich elders in het Rijnmond-gebied te vesti gen. Van dit aantal verhuisden. 294 personen naar Maassluis, terwijl 294 Vlaardingers zich tegenwoordig Schiedammer kunnen noemen. Het aantal Vlaardingers dat op de2o ma nier naar eon van de zuster ge meenten vertrok was daarmee groter dan het aantal migranten naar Rotterdam: daarheem ver trokken in 1976 583 personen. Wat Schiedam betreft: inwoners van die gemeente die een andere woonplaats zoeken denken in eerste instantie vooral aan Vlaardingen of Rotterdam. Naar de haringstad gingen in 1976 765 personen, naar Rotter dam zelfs 828. Maassluis was slechts bij 188 verhuizende Schiedammers in trek. De inwoners van Maassluis blijken in meerderheid niet zo veel voor Schiedam te voelen (waarheen slechts 52 personen verhuisden) en ook Rotterdam trekt de Maassluizer duidelijk minder aan. Van de Eerste naar de Grootste stad aan de Water weg gingen in totaal 133 inwo ners. Rozenburg Overigens blijkt een flink deel van de migranten uit Vlaardin gen, Maassluis en Schiedam een behoorlijke belangstelling te hebben voor het gebied aan de andere kant van de Waterweg. Zeshonderd van de vroegere inwoners van deze drie steden hebben momenteel een woning in een van de twaalf gemeenten op Voome/Putten-Rozenburg, Interessant is ook om te zien, waar de nieuwe inwoners van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis vandaan komen. Als men ook hier de cijfers van 1976 hanteert, dan blijkt voor Vlaar dingen en Schiedam toch nog altijd Rotterdam de grootste leverancier van nieuwe inwo ners te zijn. In Vlaardingen vestigden zich 1183 Rotterdam mers, terwijl Schiedam er zelfs 1195 Maasstedelingen bij kreeg. Maassluis ligt niet zo lekker in de ogen van de Rotterdammer. Slechts 462 personen tut üe Maasstad waagden de overstap naar deze gemeente. Maassluis moet het vooral hebben van Schiedam en Vlaardingen, als hel om nieuwe inwoners gaat. Intern Bij al dit cijfermateriaal is over igens uitsluitend rekening ge houden met verhuizingen, die zich binnen Rijnmond afspeel den: „interne" Rijnmond-migra tie dus. Een vergelijking met de totale migratiecijfers leert, dat de meeste mensen die hun stad verlaten, toch in het Rijnmond gebied blijven. In aantallen uit gedrukt: van de drie gemeenten in Vlaardingen, Maassluis en Schiedam samen vertrokken 5104 personen naar een gemeen te elders in het Rijnmondge bied, terwijl 4562 personen zich elders ïn Zuid-Holland, elders in Nederland of zelfs in het buitenland vestigden. De mees te „verhuizers" blijven dus dui delijk in de buurt. met de meeste bejaarden een p goed contact heeft en binnen het i dienstencentrum uitstekend i funktioneert: „Echter, zijn taak ligt niet alleen binnen het een- i trum, maar ook daarbuiten. Krabbenbos wordt niet alleen j geacht het dienstencentrum te beheren, maar ook de gemeente in te gaan. Wij vinden dat hij op dit punt duidelijk te kort is geschoten en daarom hebben wij gezegd als we meneer Krab benbos vast in dienst nemen is dat voor het leven. Wij hebben grote twijfels of dat wel goed j was blijven gaan. j Het is echt niet de eerste keer 1 dat er moeilijkheden zijn met j meneer Krabbenbos. Wij meen den dat hij de kans moest krij gen zich te bewijzen. Daarom ook heeft hij de maximale proeftijd van twee jaar vol kun nen maken. Nu dan de overgang naar een vaste aanstelling voor de deur staat zijn we nog altijd niet overtuigd van zijn capaci teiten ais leider van het dienst encentrum. Wij hebben hem aangeraden iets te zoeken binnen een be jaardenhuis, omdat hij inder- Schiedam Uit twee woningen in Schiedam zijn gouden siera den, met een gezamenlijke waarde van bijna 5000 gulden, door inbrekers gestolen. In de J. C. van Markenstraat in N'ieuwJand had de dader het wel zeer gemakkelijk, want de 65-jarige bewoner N. S. had zijn huissleutel onder de deurmat voor de ingang gelegd bij zijn vertrek. Behalve de juwelen werden een radio en een wand bord ontvreemd. In de Rembrand tl a an is men de woning van de 32-jarige C. P. B. met vermoedelijk een valse sleutel binnengekomen. Bij een derde inbraak, in de elektrotechnische handels maatschappij van Van Ham BV aan de Noordvest, werd een geldbedrag van honderd gulden gestolen. Hier gingen de inbre kers echter flink te keer: bu reaus werden omgekiept, diver se machines werden grondig vernield. Die ravage betekent voor Van Ham een schadepost van 5000 gulden. Curiositeiten en prutseltjcs uit de verzameling van Jan Anderson, te zien in een bank-fUiaai op het Veerplein. Vlaardingen Om de hoofdvestiging van de Vlaar dingse AMRO-bank aan het Veerplein wordt van 15 februari tot en met 29 maart een expositie gehouden van curiositeiten en voorwerpen die rond de eeuwwisseling werden gebruikt. De geëxposeerde stukken komem uit de verzameling van Jan Anders on. De expositie heeft de titel „Van ouwe sok naar jubileumpenning van Unie van Utrecht". Wat die ouwe sok betreft: die werd in vroeger tijden immers veelvuldig gebruikt om spaarcenten in op te bergen. Verder zijn er petiefletjes van kraaiwerk met een zilveren sluitig, de kouseband, prachtig bewerkte sieraden, eau de cologneflesjes, breipendoppen en •dozen, snuifdoosjes en nog tal van aardige voorwer- Pen, die je tegenwoordig niet zo veel meer ziet Ook kinderspeelgoed is op de expositie aanwezig. Op die manier ontstaat een interessant beeld van de manier van leven van onze voorouders. Tijdens de opening stijden van de bank is de curieuze tentoonstelling gra tis te beldjken. Hoek van Holland De deel raadcommissie voor ruimtelij ke ordening en economische ontwikkeling vergadert van avond om half acht in de ge meentesecretarie aan de Prins Hendrikstraat. De commissie leden moeten advies uitbren gen over de bestemming van de grond rond de Hervormde Kerk ten behoeve van uitbrei dingsplannen. Ook zal er ge sproken worden over bestem ming van gronden ten noorden van de Kaapweg en verdichting van de woningbouw in enkele delen van Hoek van Holland. De vergadering is openbaar. Vlaardingen Tegen de 22-ja- rige CjCB. uit Spijkenisse is door de Vlaardingse politie za terdagnacht proces-verbaal op gemaakt wegens het besturen van zijn auto onder invloed van sterke drank- De bloedproef werd genomen. Zijn wagen moest hij voor een technisch onderzoek laten staan. Schiedam Een maand lang heeft de plantsoenendienst weinig te doen gehad, maar nu de vorst voorbij is, wordt met extra snelheid gewerkt om enkele honderden bomen in de stad te redden. Het onderhoud was noodgedwongen iets achtergebleven, en in een aantaï gevallen bleek dat de bijl erin gezet moest worden. Zo zijn de afgelopen dagen minstens vijftig straatbomen in Schiedam gekapt. Vooral Italiaanse populieren zijn gesneuveld. Een zevental bomen maakte deel uit van een rij tussen het Julianapark en de tennisvelden van Van Vliet; het waren jonge bomen, tien jaar slechts, maar het feit dat zij er als „windscherm" stonden, heeft de levensvatbaarheid niet bevorderd. Hetzelfde geldt voor populieren, die op het school tuinencomplex bij de Vijf Slui zen stonden. En twee populieren van 25 jaar. die op het terrein van de gemeentelijke techni sche bedrijven aan de Dwars straat staan, worden gevaarlijk door het overhellen. Twaalf essen op de Parkweg waren ernstig ziek en zijn omge hakt. De bedoeling is dat er 70 nieuwe bomen worden geplant in dit deel van Nieuwland, waar overigens flink wat groen is, er Vlaardingen Uit een weiland in de Vlaardingse Dampolder aan de Maassluisdijk worden twee ooien vermist De dieren vertegenwoordigen een waarde van in totaal 700 gulden. Vlaardingen In de raadzaal van het Vlaardingse stadhuis vergadert vanavond vanaf 20 uur de Schoolraad. De leden van de raad behandelen onder andere de nota Educatie inzake het Milieu van Fokko Win ter terp, waarover een advies aan het college van b en w zal moeten worden uitgebracht Vanaf 19.30 uur krijgt het pu bliek de gelegenheid tot het stellen van vragen die op de Schoolraad of haar werkterrein bestrekking hebben. staan al 245 bomen in dit gebied je. Behalve in de Schiedamse stra ten moesten ook bomen in par ken en plantsoenen sneuvelen. In jonge beplanting langs de Poldervaart, in park Blijdorp en in het Volkspark (eens het groenste stuk van Schiedam, dal de naam Slerrebos waardig was) heeft een geringe uitdun ning plaatsgevonden. Dit dun nen gebeurde ook in het oudere bosplantsoen van Kclhel-Oost, vooral bij essen en vulhout in wal men bij de plantsoenen dienst de struikelage noemt. Ook wordt deze week weer op grote schaal gesnoeid. Dat is vergelijkbaar met het knotten van wilgen cn in elk geval minder drastiseh dan omhak ken. Door het snoeien wordt vaak een grotere lichtval moge lijk, en dat Is vooral bij de Vijf Sluizen het geval. Het snoeien gebeurt daar ook om de water merkziekte te voorkomen, en bij een aantal bomen om het voortwoekeren van boomkan ker tegen te gaan. Door het snoeien krijgen de bomen juist een impuls, waardoor de kan kercellen overwoekerd zullen worden door die groeistimu lans. De plantsoenendienst noemt dat op het ogenblik de beste bestrijding, In de Vogclbuurt, en dan vooral in de Zwaluwlaan, worden po pulieren „opgekruind". Daarbij worden de laagste takken ver wijderd, waardoor de kruin de kans krijgt „groter te groeien". Hetzelfde gebeurt met iepen op de algemene begraafplaats, aan de Havendijk en daar in het Prinses Beatrixpark waar de Tussen het Julianapark en het Volkspark heeft een „windscherm" van bomen veel schade geleden. Nadat houthakkers vele jaren geleden in het vroegere Sterrebos aan het werk werden gezet, in verband met vestigingen van industrie, doen nu ook minder gunstige ,,natuur"-om- standigheden de bomen sneuvelen. Parkweg eindigt Dat zijn de meest ingrijpende snociwerk- zaamheden. Ook worden nog bomen ver plant. Pas ging de kastanje van de Put aan de Rotterdamsedijk over naar de Hoofdstraat bij de Buitensluis, en ook wordt een iep die op de hoek van Schie- damseweg en Nieuwe Damlaan staat verplaatst; dat maakt ech ter maar een paar meter uit. De boom heeft nogal laaghan gende takken en hindert fietsers en voetgangers wel eens. Zijn nieuwe plekje is iets dichterbij de Ri jnmond-mis. In de Eduard van Beinumlaan worden tien iepen overgezet naar een nog niet beplant deel van deze laan, en in feite hangt die verhuizing alleen samen met de herbestraling van de Van Beinum. ADVERTENTIE Hoek van Holland In het Hoekse wijkgebouw De Hoek stee wordt vandaag een ten toonstelling van politieke strips geopend. Tot en met 27 februari kan men dagelijks, uit gezonderd de zondagen terécht. Het verschijnsel van de politie ke strip is ai zo oud ais de drukkunst zelf. Al in de midde leeuwen werden opruiende prentjes en spottekeningen on der het volk verspreid. Zelfs „normale"stripverhaJen blijken achteraf en dikwijls zonder bij bedoeling een kritische noot te bevatten onder invloed van de tijd waarin men leeft. Uit al die strips is, onder de titel „Beel denstorm", een gevarieerde keus gemaakt. De expositie be gint met strips, die afstammen van de zeventiende eeuwse kari katuur en de maatschappij-kri tische „centsprent" en loopt via allerlei stromingen naar beeld verhalen, die de uitdrukkelijke bedoeling hadden politiek te bedrijven. Schiedam De jonge autokra ker, die vorig weekend op de Grote Markt op heterdaad werd betrapt, heeft na langdurig ver hoor nog een flink aantal zaken tegenover de politie bekend. De 22-jarige F. van B., die overi gens nog niet is voorgeleid aan de officier van justitie, stal en kele weken geleden een comple te vrachtauto in Schiedam en brak de laatste tijd ook in acht wagens in die op verschillende plaatsen van de stad gepar keerd waren. Zijn buit had ïn totaal een waarde van 3800 gul den. Schiedam In de kamer van burgemeester en wethouders, op de zesde etage in het stads kantoor, zullen aanstaande woensdag zes helden bij elkaar komen. Zes Schiedammers die door moedig gedrag een aantal drenkelingen wisten te redden van de verdrinkingsdood in de zomer van het jaar 1977. Namens het Cafnegie Helden fonds zal de loco-burgemeester van Schiedam, wethouder Rei- nicr Scheeres, aan de redders een diploma met het bijbeho rende herinneringsgeschenk overhandigen. Wie de helden zijn wordt nog angstvallig ge heim gehouden. Woensdag om half vijf 's middags zullen de zes in het stadskantoor aanwe zig zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3