Callenburg-proj eet nadert voltooiing ooie hap voor 't laatst bijeen Weer onder witte deken Redelijke interesse i Europa-informatiebus 99Voorschriften beperken inspraak99 r"'/2^K's' Denk (nog) aan de vogels! Buurtkrant Hoevenbuurt fflft Rechtshulp in de Bever NNV 75 jaar Man bloedt hevig na val Jk fi f-l DONDERDAG 15 FEBRUARI 1979 Vlaardingen Nog dit jaar moet die nieuwbouw aan de Callenburgstraat, een van de stadsvemieu- wingsprojecten in de binnenstad, worden opgele verd. De eerste paal voor de viji premiekoopwonin gen zal geslagen worden op 20 april. Het Vlaardings bouwbedrijf Van der Waal, dat de woningen zal neerzetten, denkt een maand of zes nodig te hebben. In oktober of november kunnen de toekomstige bewoners dus de verhuiswagen bestellen. Het nieuwbouwproject aan de Callenburgstraat, gepland op de plaats waar momenteel nog de oude bedrijfspanden van de wasserij van Overmans staan, is eigenlijk een van de weinige stukjes stadsvernieuwing, die zonder problemen tot stand ko men. Binnen het projectteam, dat ook hier ten behoeve van de inspraak is samengesteld, hebben zich nauwelijks moei lijkheden voorgedaan met de gemeente, zoals dat binnen zo vele andere projectteams (Oost- wijk, MUWI) wél het geval is. Jules Peppelaar, één van de ambtenaren op de gemeentelij ke afdeling Stadsvernieuwing en nauw bij het functioneren van de projectteams betrokken, is dan ook zeer tevreden over de gang van zaken rond de Callenburgstraat. Meedenken Dat geldt zeker ook voor de toekomstige bewoners van de vijf premiekoopwoningen. Zij zijn zoveel mogelijk vanaf het begin bij de nieuwbouw betrok, ken en hebben de mogelijkheid gehad, mee te denken bij de planvorming, voor zover dat binnen de grenzen van de voor schriften voor nieuwbouw en de financiële ruimte mogelijk was. Het is zoals een van de toekom stige bewoners, Peter Ooster holt, het uitdrukt: „Echt al je wensen naar voren brengen over hoe je zo'n huis zou willen hebben kan natuurlijk niet, want je bent bij het ontwerpen van een woning met handen en voeten gebonden aan de voor schriften, zoals die tegenwoor dig gelden. Verder word je ook beperkt door het feit, dat die huizen niet duurder mogen wor den dan gepland, omdat ze bin nen de premiegrenzen moeten blijven. Die factoren beperken de inspraak natuurlijk wel". Toch is Peter Oosterholt, die samen met zijn vrouw Getty en zijn zoon Patrick van anderhalf jaar naar de Callenburgstraat gaat verhuizen, best tevreden over de gang van zaken rond de nieuwbouw. „Het worden leuke huizen en ik geloof dat we het daar best naar ons zin zullen hebben". Voor de Oosterholts begonnen de nieuwbouwtoestanden in mei of juni vorig jaar, toen in een advertentie gegadigden werden opgeroepen voor één van de vijf woningen. Kort na die advertentie werd een eerste bijeenkomst gehouden, waarop door middel van loting de wo ningen werden toegewezen. „We trokken toen nummer zes, zodat we net uit deboot vielen. IVIaar aangezien er gedurende zon voorbereidingsfase altijd nog wel mensen afvallen, was ik er toch wel van overtuigd, dat we één van die huizen zouden kunnen krijgen. Goede ervaringen Het eerste dat door het project team, waarin alle toekomstige bewoners ook zitting hadden, geregeld moest worden was het kiezen van een architect Dat werd uiteindelijk het architec tenbureau Ridder en Vermeer uit Naaldwijk. „De gemeente kwam voor die keuze gemaakt werd, met enkele namen, die wellicht in aanmerking konden komen. Met Ridder en Vermeer had men inmiddels goede erva ringen opgedaan. Hij is het ui teindelijk geworden. Op de eer ste vergadering, die we in het bijzijn van de architect hebben gehouden, werden al de nodige wensen genoteerd, die op de eerste tekeningen zoveel moge lijk zijn gehonoreerd", vertelt Peter Oosterholt Het architectenbureau maakte het de toekomstige bewoners overigens niet gemakkelijk. Het bureau kwam met een viertal varianten, die met name wat de benedenverdiepingen betreft, nogal van elkaar verschilden, In eerste instantie waren de me ningen over de ontwerpen sterk verdeeld, hetgeen de nodige problemen opleverde omdat uit kostenoogpunt vijf dezelfde wo ningen moeten worden ge bouwd. Uiteindelijk werd men het, na lang praten, toch eens. Oosterholt: „Gekozen werd voor een variant, waarbij de keuken aan de achterzijde van de woning was geprojecteerd. Persoonlijk had ik die keuken liever aan de voorzijde gehad, omdat de woonkamer dan wat groter was geweest. Maar de meerderheid voelde daar niet zoveel voor, dus hebben we ons bij de keuze neergelegd". Bekend Ook bij de keuze van de aanne» mer, die de woningen zou moe ten gaan bouwen, hebben de bewoners in het projectteam mee kunnen beslissen. Het werd uiteindelijk het Vlaardingse bouwbedrijf Van der Waal. „Op de eerste plaats, omdat dat een bekend bedrijf is in de stad en omdat hij zich altijd houdt aan de prijs, die van tevoren is afgesproken", zo vertelt Peter Oosterholt. Veel premie zal op de koopwo ningen niet gegeven worden. De voorlopige calculaties hebben uitgewezen, dat de bouwprijs in de buurt van de 130.000 gulden komt, als de grond niet wordt meegerekend. Dat zou een jaar lijkse premie opleveren van zes tot achthonderd gulden per jaar. „Dat bedrag is natuurlijk te verwaarlozen. Daarom wordt op de volgende vergadering be keken of het mogelijk is, nog wat extra voorzieningen aan te brengen, zoals hardhouten ko zijnen en dubbele beglazing op de benedenverdieping. Dan gaat de prijs natuurlijk omhoog en krijgen we helemaal geen premie meer, maar dat maakt in feite niet meer uit". o Peteren Getty Oosterholt: „Inspraak beperkt door voorschriften...' In de eerste week van maart zal begonnen worden met de sloop van de oude wasserij. Wie die sloop precies gaat uitvoeren is nog niet bekend, maar dat zou ook Van der Waal kunnen zijn, als hij het vooreen redelij ke prijs kan doen. De eerste paal wordt vervolgens geslagen door Bas Goudriaan. Dat doet hij mede op verzoek van de toekomstige bewoners. „Vier grote populieren zwiepen statig moe in de ijzige wind. Dikke sneeuwvlokken dwarre- len voor het raam naar beneden en verdwijnen in de witte deken. De kerktoren vormt een donker cn onaantastbaar silhouet tegen de achtergrond van een sombe re, grijze lucht". Het lijkt het begin van een dikke streekro man. maar het is gewoon de beschrijving van een foto van fotograaf Jaap Rozema. Een koude middag m Schic- dam-Kethel. Ook het Wilhelmi- naplem aan de andere kant van de stad was best een plaatje waard. Een flauw zonnetje geeft het besneeuwde plein een vro- lijk gezicht. En een stel hongeri ge eenden die van een grote en een piepkleine natuurliefhebber een smakelijk middagmaal aan geboden krijgen, tovert onwille keurig een glimlach op ieders gezicht. De vorst die plotseling weer zijn strenge gezicht laat zien, maakt het de gevleugelde vrienden be paald niet gemakkelijk. Veel vogels zijn al erg verzwakt en tegen de aanhoudende kou is zelfs zo'n vet en warm verenpak met bestand. We zijn te snol gestopt met de voederactie. Juist nu hebben de vogels een extra hap nodig. De dooi, die vorige en begin deze week wat aar zelend begon door te zet ten. heeft als effect ge had dat vele mensen, die er een gewoonte van had den gemaakt de vogels te voederen, daarmee zijn gestopt. Onder het mom van ..het wordt weer beter weer" werd door velen niet meer, zoals in de afgelopen we ken, gezorgd voor oud brood, wat aardappels of nndcre zaken, die nor maal m de vuilniszak zouden verdwijnen, maar die voor vogels nog uitstekend dienst kun nen doen. Sterker nog: waar ze meer dan ooit behoefte aan hebben! Nu de weersomstandig heden weer duidelijk zijn omgeslagen wordt die noodzaak weer extra duidelijk. Nog altijd geldt echter: voeder ver standig. Doe het bij voor keur niet als het donker wordt, omdat de vogels er dan niet van eten en het neergezette voedsel ratten en ander onge dierte zou kunnen aan trekken En haal voedsel, dat „teveel" was, weg, als de vogels er met meer van willen eten. Vlaardingen - De wijk vereni ging Hoevenbuurt, die tij dens een druk bezochte ver gadering op 29 november of ficieel werd opgericht, heeft een eerste wijkkrant uitgege ven: de Hoeve Buurtkrant. Dit eerste officiële nummer, dal onlangs werd voorafge gaan door een „nulnummer" in een iets andere vorm, ziet er uitstekend uit. In 34 pagi na's A 4-formaat wordt de bewoners heel wat informa tie gegeven over wat de ver eniging in de afgelopen pe riode heeft gedaan cn welke zaken men binnen afzienbare tijd wil gaan aanpakken. Veel aandacht wordt besteed aan het besprokene tijdens de eerste buurtvergadenng, waarin onder andere enkele —werkgroepen werden ge- 4 vormd, die zich met specifie ke taken zullen gaan bezig houden. Er is een dergelijke groep, die zich gaat bezighou den met verkeerszaken, ter wijl andere zich richten op groen, recreatie, woningen en de buurtkrant. Die laatste werkgroep, onder wiens ver antwoordelijkheid de buurt krant verschijnt, staat onder leiding van D. Tempelaar. Natuurlijk is er bij zo'n eer ste echte uitgave heel wat te vertellen. Niemand zal het do wijkvereniging kwalijk ne men, als een volgende uitga ve wat minder uitgebreide informatie zal geven, als er wellicht wat minder tc vertel len is. De redactie verdient echter wel degelijk een aan moediging: ga door met dit soort buurtkranten op deze manier, want het ziet er erg lekker uit! Vlaartlin gen/Maassluis - Vijftien meter informa tie over de Europese verkiezingen, die in juni van dit jaar in alle EEG-landen worden gehou den: daarover hebben dc Vlaardingers en Maas- si uizers gisteren en eergisteren kunnen beschik ken. Vijftien meter informatie, verpakt in een fikse tTekker-rnet-oplegger, die gedurende een dag in de stad heeft gestaan. De expositiebus is momenteel op tournee door geheel Nederland om te proberen, de inwoners wat meer te motiveren voor die verkiezingen. In drie maanden tijd doet do Europese expositie 75 plaatsen in het land aan, voornamelijk m de regio. De tocht begon op 1 februari m Oisterwijk en za! op Koninginnedag eindigen in Maastricht. In Vlaardingen en Maassluis bestond een redelij ke belangstelling voor de informatie, die de rijdende tentoonstelling te bieden had. Aardig wat mensen kwamen dinsdag naar het Vlaar dingse Veerplem, terwijl gisteren ook heel wat Maassluizers de bus bezochten toen hij bij het winkelcentrum Koningshoek een plaatsje had gekregen. Op grote panelen en door middel van een videoshow werd de bezoekers duidelijk gemaakt hoe het „bestuur" van Europa functio neert en wat de verkiezingen van juni precies inhouden. Twee voorlichters konden geïnteres seerden. die nog net iets meer wilden weten, nader wegwijs maken en van foldermateriaal voorzien. Het zou aardig zijn om in de gaten te houden, of het opkomstpercentage bij de Europese ver- kiczingen groter is in die plaatsen, waar de Europa-bus is geweest. Gemeenten in Nederland die van de informatie verstoken zijn gebleven zouden als vergelijking kunnen dienen. --C De Europese bus stond gisteren bij Koningshoek in Maassluis. Schiedam De rechtswinkel Schiedam is deze week begon nen met een spreekuur in wijk centrum De Bever in West. Iede re tweede en vierde dinsdag van de maand zal dit nieuwe spree kuur worden gehouden tussen 'en 9 uur. De eerste twee maanden gaat de rechtswinkel Proefdraaien met dit initiatief. Als blijkt dat er behoefte be gaat aan zo'n spreekuur, zal Wk na die maanden worden Mienekc Zonneveld en Peter vau Leeuwen van de stichting rechtswinkel Schiedam vertel len waarom ook in West nu activitehen zullen worden on dernomen. „De rechtswinkel streeft er naar om de hulpverle ning zoveel mogelijk te decen traliseren. We willen door dit initiatief wat dichter bij het publiek staan. Daardoor kun nen we waarschijnlijk meer mensen bereiken die normaal moeilijk of geen rechtshulp kunnen krijgen." Vanaf nu kan men dus terecht op twee adressen als rechtshulp noodzakelijk is: op het Broers- veld 140 woensdagmiddag tus sen 2 en 4 uur en donderdag avond tussen 7 en 9. In wijkcen trum De Bever iedere tweede en vierde dinsdag van de maand tussen zeven en negen uur. Schiedam Hevig bloedend is «e 22-jarige Schiedammer P.R. aa^r het ziekenhuis gebracht, hij door een deurruit in ain huis aan de Boerhaavelaan gevallen. In het gemeen te- j-ckenhuis werd een slagaderlij ke bloeding geconstateerd en belten ook de pezen van zijn arm door het glas te rijn door gesneden. Na een eerste behan deling in het Schiedamse ge meenteziekenhuis is R. overge bracht naar het Dijkngtzieken- huis in Rotterdam, waar de artsen rich verder met zijn ver wondingen zullen bezig houden. Schiedam Je hóórt de weemoed in hun stemmen doorklinken als de bestuursleden van de afdeling Schiedam van de NW het hebben over het laatste jubileum, dat ze als NNV zullen vieren. Nog één keer komt de oude NW-club bijeen om elkaar de hand te drukken in verband met het 75-jarig bestaan. Daarna is de samenwerking met de andere vakbond in FNV-verband een feit, en vallen er „alleen maar" FNV-jubilea te vieren. Het is een beetje een vreemde gedachte dat het honderdjarige jubileum dan niet over vijfentwintig jaar, maar al over vijftien jaar wordt gevierd. Bij het samengaan in het FNV wordt immers de leeftijd van de oudste als uitgangspunt genomen, en het NKV bestaat nu vijfentachtig jaar, precies tien jaar langer dan het NW. Om de ploeg nog één keer bijeen te krijgen zijn dc bestuurders druk in de weer geweest met het opsporen van oude leden. Een enkele keer leverde dat plezierige verrassingen op: „Ik wist waar Vroonbout, ook een oud-NW'er, in Schiedam had gewoond. Ik kwam er vroeger wel eens in huis. Toen ik aanbel de en ik vertelde dat ik de NW'er Vroonbout moest heb ben zei de man die open deed: dat ben ik. Blijkt nu dat zowel vader als zoon acüef zijn ge weest binnen de bond. Hoewel ik er toch een aantal malen thuis ben geweest, heb ik dat nooit geweten", vertelt één van de bestuursleden. Meer moeite moest er worden gedaan om oud-bestuursleden op te sporen die het Schiedamse al een tijd terug hebben verla ten. Tot in Zwolle en Winscho ten bleken ze te wonen. Zaterdag komt de ploeg weer bij elkaar. In Novate!; oude herinneringen ophalen. Stakin gen, waarbij Wilton vaak als eerste "plat" ging, zullen weer m geuren en kleuren worden beschreven. De verschillen met vanclaag-de-dag zullen worden besproken, en..Excelsior komt, om de oude strijdliederen weer te laten klinken. Op de receptie, van drie tot vijf in een Novotel-zaal, zijn verder alle leden van de NVV en aanver wante verenigingen welkom, 's Avonds zullen de bestuursleden zich onderling verpozen. Met z'n tachtigen (veertig bestuurders plus echtgenotes en echtgeno ten) gaan ze aan tafel voor de maaltijd, en drinken daarna een reünie-borrel of -sherry, „Het zijn altijd dezelfde mensen die als vrijwilliger ergens voor op draaien", verklaart Piet Plooy van de jubileumcommissie al vast de selecte samenkomst. „De mensen die hier in het bestuur zitten, doen vaak het zelfde werk in sportverenigin gen of andere organisaties. Dat kost veel tijd, ze zijn vaak van huis, en dat is ook voor de echtgenoot of echtgenote een hele opgave. Vandaar de samen komst van die mensen". Op 19 februari 1904 werd de bond opgericht Men begon toen met vier afdelingen. Vijfentwin tig jaar later, was het aantal afdelingen uitgegroeid tot ze ven, en telde de bond 3100 leden (de naam was toen nog Schie damse bcstuursbond). Het vijf tigjarige jubileum werd met tien afdelingen gevierd en het leden tal was tot 5458 leden gestegen. De herinnering aan het grandio ze jubileumfeest in het Passage theater doet nog de glimlachen verschijnen op de gezichten van de NW-bonzen: het theater was tweemaal uitverkocht; daar moet je vandaag-de-dag eens om komen. „Nog geen honderd zou je er krijgen". De NW is begonnen met belas tinghulp. Steeds meer leden kwamen voor te grote proble men te staan bij het invullen van het bekende aangifte-biljet. Zelfs met alle in ons land ver schijnende belastinggidsen, de oudpapierman vreet er het vol gende jaar rijn vingers bij op, blijft het zo voordelig mogelijk invullen van het formuliertje een probleem. Ruim zeshonderd mensen zijn in 1977 door het NW met invullen geholpen. Op het moment telt de NW 6410 leden. „De groei van de laatste jaren is vooral te danken aan het aantal ambtenaren dat hd van de bond is geworden. Abva neemt dan ook een grote plaats in binnen de vakvereni ging". Het eerste punt op het program ma van de NW, als het jubi leumfeest voorbij is, is de sa menwerking met de NKV. Over twee jaar denkt men tot FNV te zijn versmolten; dit jaar zal men al zes maal bijeen zijn in, vergadering, dus er is gerxoeg" gelegenheid om elkaar te leren kennen. Zoals bekend, is de samenwerking landelijk en re gionaal al een feit Alleen plaat selijk bestaat er nog een NW. En dat zullen ze zaterdag vieren ook!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3