„Het belangrijkste is het gevoel vaii veiligheid" •Inspraak met maquette lijkt een groot sneees Ophaaldienst rommelmarkt Turkse kinderboeken in bibliotheek kindercursussen hij Vrije Academie Ortho-pedagoge Annie Huisinga-Beeksma over opvoeden: Thuis emanciperen Nieuwe Gevaarlijke ijspegels 'MAAsrX Feest en muziek bij eerste paal VRIJDAG 16 FEBRUARI 1S79 SC/VD/WW3 Een Kinderleven lijkt zo eenvoudig soms. Toch koimeo kinderen het kaap moeilijk hebben. Met zichzelf, hun ouders, de school, hun vriendjes. lo moeilijk dat ze er zelf niet meer uit komen en volledig in de knoei gera ken. In een onthullend en ontroerend artikel in het kerstnummer van de Haagse Post wordt ver teld over zelfmoorden bij kinderen. Wie het artikel leest is voorgoed genezen van het idee dat kinderen maar kinderen zijn en hun problemen dus niet jo serieus genomen hoe ven te worden. (Bovendien hield een vooraan staand kinderpsychologe in Ne derland, professor Wiihelmina Bladergroen, een afscheidsre- dsvoering die er ook niet om Icog. Volgens haar zulten kinde- Vlaardingen - Morgenavond vindt in het vrouwencafé een diskussie plaats over „thuis emanciperen". Het eigen gezin, schrijft het vrouwencafé, is éen van de moeilijkste plaatsen om emancipatiegedachten in prak tijk te brengen. Vrijdagavond zal het gesprek over dit onder lip gaan. Daarbij komen con crete gesprekpunten aan de or de. De avond begint om negen uur en wordt gehouden in het Weeshuis. ren het in de toekomst alleen nog maar moeilijker krijgen. Het toenemend aantal echt scheidingen, de televisie die zich steeds meer in het gezin, binnen dringt en het verschijnsel van „de werkende moeder" zouden er de oorzaak van zijn dat kin deren in deze tijd steeds meer in de kreukels raken. Een pessi misme om van te schrikken. In elk geval, redenen genoeg om eens te praten met iemand die dagelijks in aanraking komt met kinderen en niet te verge ten, hun ouders! die in de problemen zitten. Annie Huism- ga is als ortho-pedagoge verbon den aan de Onderwijsbegelei dingsdienst Nieuwe Waterweg Noord. Ze is het „eigenlijk heel erg oneens" met de onheilspro fetie van Bladergroen, vindt dat je ouders met dergelijke uit spraken een onnodig schuldge voel aanpraat. Waar het naar haar mening op aan komt is niet dat moeders perse thuis moeten blijven of dat man en vrouw die niet meer samen kunnen leven toch maar vanwege de 1 dn deren bij elkaar blijven, maar het gevoel van veiligheid dat een kind moet hebben. Ba sisveiligheid, noemt ze dat. Uitgestoken hand „Het is zoals bij een kind dat rijn eerste stapje gaat doen. Dat durft het beter als er iemand in de buurt is die het kent en bij wie het zich veilig voelt, meestal de ouders. Want waar om durft dat kind die eerste stapjes te zeten? Omdat er een hand naar hem uitgestoken wordt Daar kan het heen lopen en zich aan vastgrijpen!" Annie Huisinga ontmoet in de praktijk van haar werk dage lijks kinderen die stotteren, ner veuze tics vertonen, onzeker zijn en onrustig. Regelmatig blijken het symptomen te zijn van een stille strijd tussen ouders en kind. Een gevecht voor ruimte. „Voor sommige ouders is het zo ontzettend moeilijk hun kind los te laten. Ze doen van alles voor zo'n kind terwijl het veel dingen al best zelf zou kunnen. Ze brengen het naar school, ze kleden het aan, uit en noem maar op. Dat is een vorm van overbezorgdheid die een kind door Jan Hendrik Bakker soms helemaal met ten goede komt" „Maar wat gebeurt er vaak als een kind niet voldoende ruimte krijgt? Dat gaat op den duur denken: hee, ik kan ook niks, dus ben ik niet goed, niemand mag mij eigenlijk. Dan gaat het twijfelen aan zichzelf en verliest het het gevoel van veiligheid, basisveiligheid." Wat die basisveiligheid nu pre cies is, is moeilijk onder woor den te brengen, vertelt ze. Ze omschrijft het als een „gevoel van vanzelfsprekende veilig heid." Heeft een kind dat gevoel van veiligheid dan durft het de hem omringende wereld te verken nen. Is het gevoel niet aanwezig, of in veel mindere mate, dan zal het niet zo makkelijk op ontdekking uitgaan. Het gevolg is soms dat het nerveus wordt, op school angstig is om fouten te maken en problemen krijgt met zijn vriendjes. „Het gevoel van vanzelfspre kende veiligheid betekent voor een kind dat het niet hoeft te twijfelen. Het weet: ze houden van me, ze waarderen me, ik mag zijn zoals ik ben." Een bijkomend probleem wordt gevormd door het feit dat kinde ren niet in de gaten hebben dat als vader of moeder boos is dat nog niet hoeft te betekenen dat ze niet van hem houden. Een boze of kribbige opmerking als „Verdorrie, veeg je voeten nu eens een keer!" legt een kind, wanneer het vaak op die manier aangesproken wordt, al gauw uit als: o, ze houden niet van me. Durven De uitspraken die Bladergroen deed ter gelegenheid van haar afscheid als hoogleraar zouden uitgelegd kunnen worden als argumenten tegen emancipatie. Zoals: zie je nu wel dat het slecht is als moeders werken, zie je nu wel dat een vrouw thuis hoort, bij de kinderen. Al die echtscheidingen, dat kan niet goed zijn voor een kind. Annie Huisinga denkt er heel wat genuanceerder over. Over het buitenshuis werken van vrouwen bijvoorbeeld. „Laat ik voorop stellen dat er wel iemand thuis moet zijn om de kinderen op te vangen, dan zeg ik: wat goed is voor de moeder is goed voor het kind. Je moet niet vergeten dat een moeder vaak dag en nacht in de weer is om het natje en droogje van de kinderen te ver zorgen. Voor heel veel moeders is het goed er eens uit te zijn. Hoe vaak hoor je niet: göh, wij wilden uit vanavond, maar ja, het kind voelde zich niet lekker. Moeders hebben vaak schuldge voelens tegenover hun kinde ren, Ze durven niet naar de moedermavo, hoewel ze het graag zouden willen. Zoiets is niet goed. Ik wil niet zeggen dat elke vrouw zonodig moet gaan werken of naar de moederma- v,o nee, het is een voortdurend afwegen. Heel belangrijk is de vraag: heb je er voor kunnen kiezen of zit je noodgedwongen thuis? Kinderen hebben veel meer aan een moeder die toe durft te geven aan haar eigen gevoelens dan aan iemand die dat allemaal maar onderdrukt Iemand die voor zijn eigen ge voelens durft uit te komen, kan ook de gevoelens van een kind veel beter accepteren. Maar nogmaals, het mag er niet op neer komen dat je een kind aan zijn lot overlaat." Over echtscheidingen: „Zo'n ontzettend probleem hoeft het nu ook niet altijd te zijn, als je een kind maar het gevoel blijft geven dat het veilig is. Kijk, als pappa opeens ver dwenen is, dat accepteert een kind niet. Het heeft het gevoel dat er achter zijn -ug om allerlei dingen geregeld zijn. Je moet er gewoon over doen, het kind uitleggen dat pappa ergens an ders gaat wonen en waarom. Natuurlijk rijn spanningen on vermijdelijk, maar het kind moet het gevoel houden dat het ergens terecht kan." „Veiligheid wil ook zeggen: een kind niet voor verrassingen zet ten. Je moet dingen bespreken met kinderen, argumenten ge ven, uitleggen waarom. Als je 's avonds, ook als alleenstaande ouder eens een keer weg wilt, hoef je heus niet altijd schuldge voelens te hebben. Maar zeg dan gewoon tegen zo'n kind voordat het slapen gaat: luister eens, als jij vanavond wakker wordt dan ben ik er niet. Maar ik kom terug! En als er wat is dan kun je dit of dat telefoonnummer draaien. Zo bespaar je een kind een panische angstaanval als het in een leeg huis wakker wordt." Ik was fout „Een kind is heel gevoelig. Vol wassenen onderschatten die ge voelens vaak. Dat heeft ook met het accepteren van onze eigen gevoelens te maken. Wij als volwassenen hebben slecht ge leerd met onze gevoelens om te gaan. Soms eisen we dat ook van kinderen. Als een kind geen zin heeft om naar school te gaan, nou, dan zwaait er wat- Maar als een volwassene eerlijk tegenover zichzelf staat, dan zal ie toe moeten geven dat hij zelf ook wel eens denkt: gatsie, ik heb vandaag helemaal geen zin om te werken. Nou mag eens kind dan ook eens?" Een kwestie van eerlijkheid. Ouders hoeven niet perfekt te zijn. Het gaat om menselijkheid, eerlijkheid, niet om de perfekte opvoeding. Populaire tijdschrif ten over kind en opvoeding drukken soms overzichten af van de ontwikkeling van een kind. Met twee maanden moet het dit kunnen, met drie dat enzovoorts. Vaak wekt zoiets veel angst en onzekerheid bij ouders en andere opvoeders. Doe ik het wel goed? vragen veel ouders zich vertwijfeld af. Als er één ding uit het gesprek met Annie Huiftinga bbjt han gen is het wel dat niet de perfek te opvoeding het belangrijkste is, maar het gevoel van veilig heid dat een kind nodig heeft. Dat is geen kwestie van weetjes, maar van mensenlijkheid, van elkaar als mens accepteren. „Daarom mag een kind ook best eens voelen dat een volwassene het niet bij het rechte eind had. Daarom mag je als ouder best eens zeggen: o, ik heb er zo'n spijt van dat ik jou geslagen heb, Ik had het niet moeten doen, maar we houden wel van elkaar!" o Annie Hulsinga-Beeksma: „Wat goed is voor de moeder, is goed voor het kind en omgekeerd." Vlaardingen de Vrije Acade mie begint binnenkort met een tweetal nieuwe creatieve cur sussen voor kinderen van 10 tot en met 13 jaar. Het gaat om «n cursus, waarin aandacht wordt besteed aan boetseren, tthrijl een andere groep kinde ren 2ich gaat bezighouden met tekenen, schilderen en allerlei druktechnieken. Marieke Brouwer is leidster van de boetseercursus. Zij zal de jonge deelnemers laten ontdek ken, wat er met klei ais creatief Waardingen Op verzoek van surveillerende agenten heeft de brandweer woensdagochtend een flink aantal ijspegels ver wijderd, die aan het Liesveld- waduct hingen. De pegels lever den gevaar op voor voetgan gers, die langs het viaduct he pen. materiaal allemaal te doen is. Natuurlijk wordt de kteï-oven intensief gebruikt, terwijl in een later stadium ook met glazuur- technieken gewerkt wordt De tekencursus wordt gegeven door Cisca Stam. Zij zal, naast het laten maken van tekeningen of werkstukken van verf, ook aandacht besteden en linosne den en dergelijke zaken. De tekencursus begint op 20 februari. Iedere dinsdagmiddag tussen 16.15 en 17.45 uur kan de tekengroep aan het werk. De boetseercursus start op 21 fe bruari en wordt iedere woens dagmiddag tussen 14 en 15.30 uur gehouden. Plaats van han deling is steeds het Hollandiage- bouw aan de Oosthavenkade 42. De beide cursussen duren 12 weken. Deelname kost 20.-. Men kan zich telefonisch opge ven via 35.62.25 of voor aanvang van de cursus in het Hollandia- gebouw. Creatief bezig zijn: het» kan bij de Vrije Academie. Schiedam „Daar in het hoek je komt de antieke stoel, in het midden van de kamer wil ik de tafel hebben en de televisie komt links in de boekenkast, hebben we tenminste geen last van hinderlijk invallend licht". Als je de mensen vraagt hoe de binnenkant van hun buis moet worden ingericht weten ze het wel, iedereen heeft daar een uitgesproken mening over. Zodra het echter gaat om in richten van de woonomgeving buiten de voordeur, staan veel mensen met de mond vol tan den. Ze hebben geen idee hoe zoiets moet In het verleden is het ook altijd een stilzwijgende afspraak ge- De gemeente experimen teert met inspraak in de IJsselmondesestraat. Dit is de maquette, die door de bewoners moet worden aangekleed met autootjes, drempeltjes en ander grote mensen-speelgoed weest dat de gemeente zorg zou dragen voor de zaken buiten de huisdeuren, en de bewoners voor de inrichting van de bin nenkant Veel problemen tra den daarbij niet op. Een straat was rechttoe rechtaan, en dien de slechts voor het vervoer van voornamelijk gemotoriseerd verkeer. Nu meer en meer de overtuiging toeneemt dat het leven niet bij de voordeur op houdt, gaat de gemeente de straat wat aantrekkelijker op zetten. De bewoners hebben daarbij beperkte inspraak. Over kleine veranderingen mo gen ze meepraten. Op die manier werd tot voor kort de inspraak bij herbestra- ting geregeld. Sinds kort is de gemeente echter met een nieu we manier bezig. In plaats van complete tekeningen met eerste gemeenteplannen, wordt ge bruik gemaakt van een maquet te van de buurt. Alleen de hui zen rijn in die maquette opgeno men. De straten rijn letterlijk blank gehouden, en met speel- góedautootjes, speelgoed- boompjes, speelgoed-stoepen en speelgaedverkeersdrempeltjes kunnen de bewoners 2elf ideeen aandragen voor het inrichten van de straat. „Zo dan komt hier een parkeerplaatsje, kunnen we daar een leuk verkeersdrempel- tje leggen en kunnen we ook wel een asverspringing aan brengen hebben we geen last van door de straat racend ver keer. De nieuwe methode, die de be woners veel meer lijkt aan te spreken dan het praten overeen voorgekookt papiertje, heeft voorlopig nog een experimen teel karakter. De bewonersver eniging Schiedam-Zuid heeft al laten weten erg enthousiast over de methode te rijn en ook ande re bewonersverenigingen heb ben belangstelling getoond Hoewel het nog slechts een ex periment heet te rijn is de vraag overal zelfs gerechtvaardigd of de gemeente nog wel terug kan, zo zij dat zou willen. Iedereen is zo gecharmeerd van de aan pak dat een terugschroeven we ieens op grote weerstanden zou kunnen stuiten. VlaardingenVijfhonderd Turkse kinderboeken zullen in de jeugdbibliotheek aan de Fransenstraat van maandag 26 februari tot en met vrijdag 9 maart tentoon worden gesteld. De tentoonstelling borduurt voort op een succes dat de Rotterdamse bibliotheek vorig jaar met een dergelijke exposi tie boekte. De collectie die in Vlaardingen te bezichtigen is werd samenge steld door mevrouw Merel AI- pay, medewerkster van de uni- yersiteit van Istanbul, en de neer Robert Anhegger, mede werker van het ministerie van cultuur te Istanbul. De collectie is in bezit van de „Internationa le jeugdbibliotheek" uit Mun- chen. De boeken die de Vlaardïngse bibliotheek zal laten zien, zijn niet bestemd voor uitlening, wel kunnen, ze door iedereen ter plaatse gelezen en bekeken wor den. De openingstijden zijn: alle middagen van twee tot half zes, bovendien woensdagavond van half zeven tot negen uur en zaterdagmorgen van tien tot twaalf. Vlaardingen—Ten behoeve van de grote fancy-fair annex rommelmarkt, die volgende week donderdag, vrijdag en za terdag in de Vlaardïngse Vette- noordsepolder wordt gehou den, wordt door de wijkbelan genvereniging morgen een op haaldienst door de wijk gehou den. Tussen 13 en 18 uur rijdt een speciale fancy-fairauto door dc wijk, die zal proberen zoveel mogelijk oude, maar nog bruik bare spullen te verzamelen die tijdens de rommelmarkt ver kocht kunnen worden. Bewo ners van de VCP die nog mate riaal hebben, dat voor dit doel geschikt zou rijn, kunnen dit dus bij die ophaaldienst kwijt Wie de wagen niet door de straat ziet komen, omdat men op dat tijdstip net even boodschappen aan het doen was kan zijn spul len ook afgeven bij De Rommel pot, Stationsstraat 32. De opbrengst van de fancy-fair in de VOP is bestemd voor de aankoop van een nieuwe geluid sinstallatie. De oude installatie werd onlangs na een inbraak door onbekende bezoekers mee genomen. Vlaardingen De Vettenoord- sepolder gaat een klein feestje bouwen. Morgen, zaterdag 17 februari, wordt de eerste paal geslagen voor het nieuwe wijk centrum, dat in de wijk zal verrijzen. Dat is reden genoeg voor wat festiviteiten. Vooral de kinderen in de wijk zullen nauw bij het gebeuren worden betrokken. Vanavond wordt vanaf 19 uur een lampio noptocht door de wijk gehou den, die tot ongeveer half negen zal duren. De wtjkbelangenver- enigmg Vettenoordsepolder heeft voor voldoende lampion nen gezorgd. Het slaan van de eerste paal zal morgen muzikaal worden on dersteund. Om negen uur gaat een muziekkorps van start bij De Rommelpot in de Stations straat, waar alle kinderen uit de wijk weer worden verwacht. Na een tocht door de wijk gaat men naar de Willem Pijper straat, waar rond tien uur de eerste officiële paal zal worden geslagen door zes kinderen uit de wijk. Na afloop van dit ge beuren staat in De Rommelpot koffie en limonade klaar en kan iedereen weer een beetje op temperatuur komen. Niet alleen alle kinderen, maar ook de vol wassenen uit de VOP zijn wel kom. ADVERTENTIE ^Spaansepolder bokahwhBi00achk»dam tal.010-154540 carrossiar van huis uit

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3