Recreatie tussen de koeien of: legt de hoer het loodje? d 'Mensen dachten echt, dat ze eruit getrapt zouden worden' <ss^ Met twee wetten in de hand9 kom je niet uit Midden-Delfland: Steden groeien naar elkaar toe Over rijksweg 19 is nog helemaal niet gepraatI VRIJDAG 16 FEBRUARI 1979 SC/VDAVW5 Hetsluipyerkeer in de polder is een actueel probleem bij provincie en gemeenten, en druk overleg is gzande tussen Schiedam, Vlaardingen, Delft en Schipluiden en gedeputeerde staten. Een bereikbaar heidsplan is in de maak om motorgeronk te beper ken. Maar, dat rustverstorende element is eigenlijk nog een kleine zorg vergeleken met wat er verder in Midden-Delfland allemaal speelt. Op het land, waar het leven zo goed is, heerst een en al onzekerheid. De afgelopen jaren keerden tientallen agrariërs hun boerderij de rug toe, be droefd en in de veronderstelling dat zij anders op een later tijdstip toch wel tot vertrek gedwongen zouden worden en nog steeds doet de boer die overbleef maar al te vertwijfeld zijn werk. Voor tweehonderd agrarische bedrijfjes is de toe komst somber, en door onachtzaam over onteigening te praten doet de stichting beheer landbouwgronden (SBL) daar nog een schepje bovenop. Het probleem is niet een herverkaveling zoals die elders in Zuid-Hol land, op de „eilanden", tot moeilijke discussies leidt; het probleem is een reconstructie waardoor goed boerenland verloren gaat. Hoeveel, dat is de vraag. Moet de Foppenpolder onder water worden gezet omdat recreanten anders de Vlietlanden gaan stukva ren (want immers, door ruimtegebrek op het water raken zij venzeild Ln dit natuurgebied bij uitstek)? Alleen dat al is zo'n vraagstuk waardoor een paar honderd hectaren puike landbouwgrond de mist in kan gaan. En natuurlijk is er meer. Over de Lickebaert had Rijnmond het notabene woensdag nog, en met name de PvdA dubt over de verhouding woningen/bomen in de Broekpolder. Jo Borgman, gedeputeerde van de provincie, sprak pas nog fantaserend over een compleet bos tussen Delft en Schiedam en het zal duidelijk zijn dat al die plannen voor Midden- Delftland stuk voor stuk te maken hebben met recreatie: ontspanning voor de stedeling, die de drukte van alledag volgaarne eens mag ruilen voor een ouderwetse polderweï, die nog vlakbij huis ligt ook. Recreatie is wel de grootste bedreiging voor de boer, die in Midden-Delfland de stadse fratsen al gewoon is. Steden rukken naar hem op. Schiedam gaat Woudhoek volbouwen en Delft is bezig met Tanthof, Vlaardingen is nog niet uit die Broekpolder en met Rozemarijn breidt Schipluiden zich uit Maasland slaat palen in de Commandeurspolder en voorbij Delft ligt het Hoorns Kwadrant. In het oosten wil Rotterdam meer industrie: daarvoor ligt de Oostabt- spolder er als een woestijn van havensiib bij, nog niet eens zo ver van Kethel en Oversehie. Eigenlijk is alleen Maassluis voor Midden-Delfland geen directe bedreiging, want die gemeente bouwt alleen richting Hoek van Holland (die aardige vennetjes in de Steendijkpolder zijn er warempel nog). Het zal duidelijk zijn dat al die woningbouw bewoners met zich meebrengt, en dezen zijn de recreanten in spe. Extra drukte in de stad geeft dat straks, en ook dus in de polder. De boer snapt het wel: een stuk speelterrein höórt naast die huizen en een golfbaan vraagt nu eenmaal meer ruimte dan een parkeergarage onder de grond. Recreatiegebied is dus nodig. Maar hoeveel? Daarover, en over meer knelpunten rond de herindeling van de polder, gaat bijgaand interview. Delftenaar, lid van de reconstructiecommissie Mid den-Delfland en daarin vertegenwoordiger van de Mid den-Delfland Vereniging die in maart 1977 werd opgericht en inmiddels vierhonderd leden telt. Gerard Peet: „Die reconstructiewet, daar deugt niets van!" SCHIEDAM Een globaal overzichtje van Midden-Delfland: de witte pfak wordt van alle kanten bedreigd. Midden-Delfland is een bijzonder landschap. Niet is dit gebied alleen wat in ambtelijke schrijftaal heet: een groene bufferzone, een streek dus die zo veel mogelijk gespaard moet blijven van stedelijke ver ontreiniging maar ook is dit gebied in zeker opzicht uniek, omdat er twee verschillende wetten voor gelden. En ja hoor! Zoals wel meer gebeurt: Se ene wet werkt de volgende in de hand, zo ook ia Midden-Delfland. Maar gaat dat zo wel goed? Daar geldt de wet op de ruimte lijke ordening, kortweg de wet RO. Sinds twee jaar is er ook <te reconstructiewet voor Mid den-Delfland. Welnu: die twee wetten botsen, en de boeren zijn er de dupe van. Gerard Peet: „Het is echt zot, hoor! Alleen door die situatie is de onzekerheid ander de agra- rirs al voor een flink deel te begrijpen. De verschillende ge meenten in en rond Midden- Delfland maken zo elk hun ei gen bestemmingsplannen, lo gisch natuurlijk, en voor een deelhebben die plannen betrek- king op allemaal stukjes Mid- den-Delfland. Op grond van die bestemmingsplannen is het mo gelijk, dat een aantal boeren kan uitbreiden, en in veel geval len is zo'n uitbreiding best no dig. Maar wat zie je dan? Enkele bestemmingsplannen vallen binnen het gele gebied, dat is dat gebied in Midden-Delfland dat voor onteigening is aange wezen, en het is natuurlijk nogal klaar dat bedrijfsvergroting en onteigening twee heel verschil- 1 lende dingen zijn. Dus, ziedaar: bestemmingsplannen worden ftmaakt op grond van en aan de hand van de wet op de ruimtelijke ordening, en de on teigening is een kwestie die te ttaken heeft met de reconstruc tiewet". Dat kan dus niet. „Daaruit blijkt", zegt Gerard Peet, „uït on enkele passage, dat er iets °let klopt. Dat is die econ- ^ctlewet, daar deugt niets ran!" Bet euvel Dat euvel is wel zeer recent de ^trokken commissie opgeval- wt In de reconstructiecommis- Midden-Delfland zijn alle bdanghebbenden verenigd. Om enkelen te noemen: de agra- veehouders en glastuin- «ets, de natuurbeschermers en fecreanten, de gemeenten, de provincie, het openbaar li raaam Rijnmond, hoogheem- radschap Delfland en de Mid- ten-Delfland Vereniging, welke «atste op zich weer een bunde ls is van belanghebbenden, «oor deze vereniging zit Peet ®ce reconstructiecommissie. kyiKUde wel lang. Veel tijd JrWe het, sinds de Tweede in "76 over Midden-Delf- [j sprak, om de reconstruc- "«ammissle in te stellen; r®* inmiddels Is dan toch j*0® zes malen vergaderd. niet waarover! Waar- ^w.Peet? Üfr er zijn in ieder geval veel tolen, heel veel, om notities organisatie en planning en instructies over hoe subcom- r*®*® eruit moeten zien hoe- ^1 niet te springen. Er zijn Alleen de Kroon kan nog zeggenwelke wet nu voorrang krijgt er veel, en in verschillende ver sies. Nou, en dat is de oogst van nog geen half jaar. Er zijn geen idee-ontwikkelende rapporten gemaakt, inventiviteit was er niet bij, alleen vanuit de agra riërs komen concrete deelpro blemen die echt om een snelle oplossing vragen. Maar al met al was eigenlijk de Foppenpol der de enige zaak, die behoorlijk onder de aandacht kwam, en overigens nóg lang niet uitge breid genoeg". Dat in ogenschouw genomen mag het dus een wonder heten, dat het euvel van die twee bot sende wetten al opgevallen is. Twee wetten voor één gebied daar komt een boel ambtena rij voor kijken. Eén voorbeeld is er duidelijk, en twee PvdA'er s in provinciale staten hebben daar wel oog voor. Hans van der Vlist uit Schiedam en Frits Andrioli uit Voorburg voelden al een span ning tussen streekplan Rijn mond en streekplan Zuid-Hol- lana-West wat betreft rijksweg 19, w.aarvan de aanleg volgens het en<? plan niet zo nodig hoeft en volgens het andere toch vrij drvnger>d wenselijk is. Zo gaat het, als er twee streekplannen worden gemaakt die allebei voor een deel op één gebiedje betrekking hebben. Zulke overlapping is er ook in de rest van Midden-Delfland, aan weerszijden van het dijkli- chaam dat er voor rijksweg 19 al zo'n beetje ligt Gerard Peet: „De boeren weten het dus niet In theorie kunnen zij volgens de wet RO wel uitbreiden, om dat een bestemmingsplan zoiets toestaat maar aan de hand van de reconstructiewet gaat de SBL tegelijkertijd overal pa niek zaaien in de trant van: het wordt hier toch allemaal recrea tief, boeren, dus geef het maar op. Ja, de SBL is heel slordig te werk gegaan, mensen dach ten echt dat ze eruitgetrapt zou den worden. De SBL is wel in opdracht van het ministerie be zig met de grondverwerving, maar als er grond als het ware gepakt gaat worden, vind ik dat dat wel even in overleg met de reconstructiecommissie moet". Zoals Van der Vlist en Andrioli was opgevallen dat gedeputeer de staten zich liever op de vlakte houden wat rijksweg 19 aan gaat, zo valt Gerard Peet op dat hetzelfde college van GS zich in de persoon van gedeputeerde Borgman tactisch opstelt wat Gerard Peet aan de Vlaardingse vaart aenm aen-Delf- argumen- ten van de boeren zijn wegen gen de be langen van water sporters. omdat argumen ten zo hee anders aard zijn Borgman heeft nog met door, dat de inspraak vergeten wordt Midden-Delfland betreft. „Borgman zit aan het eind van beide lijnen", zegt Peet „Hij is voorzitter van de reconstructie commissie die met de recon structiewet in de hand werkt, en als gedeputeerde moet hij ervoor zorgen dat het streek plan voor Zuid-Holland-West helemaal wordt ingevuld, en dat Is dan het aspect van de wet RO dat op een zelfde gebied betrekking heeft". Woudhoek-Noord Oh, voorbeelden te over van hoe het mis kan gaan; Het Schiedamse bestemmingsplan voor Woudhoek-Noord (1900 woningen) is er zo een. Zwaarwegende bezwaren wa ren ertegen, omdat het bestem mingsplan reikte tot over de grens van Midden-Delfland heen (en officieel kan dat, want elke omliggende gemeente bezit wel een lap grond in dit polder gebied). Volgens de bezwaren maakte Schiedam al een plan voor een aantal hectare, dat in feite aan de reconstructiecom missie was toegewezen. Gerard Peet: „Maar de provin cie moest het Schiedamse plan wel goedkeuren, leuk of niet. Het bestemmingsplan moest na melijk getoetst worden aan het streekplan Zuid-Holland-West, nou, en dat gaf geen problemen. De provincie moest dus goed keuring geven. In die formele procedure komt de reconstruc tiecommissie niet voor. Een uit spraak van die commissie had anders kunnen uitpakken, om dat de wet waarmee zij werkt tenslotte op een deeltje van Woudhoek betrekking had. Dat maakt het zo leuk om te zien hoe die twee wetten zich tot elkaar verhouden. Alleen de Kroon kan nog zeggen welke nu voorrang knjgt, Er was toch inspraak? Met de reconstructie zoals nu is men op de verkeerde weg, volgens Gerard Peet, te meer omdat het in de bedoeling ligt een structuurschets te maken voor het poldergebied, die wel belangrijk is maar die, gezien de verwikkelingen nu, alleen maar meer verwikkelingen geeft straks. „Over rijksweg 19 is in de recon structiecommissie nog helemaal niet gepraat! Nou zeg, bij het maken van een structuurschets lijkt het mij toch wel belangrijk om te weten of dat ding er komt, en of je het zelf wilt of met". Gerard Peet vertelt vol vaart, en als je rekening houdt met hoe pittig de materie feitelijk door Kor Kegel foto Jacques Zorgman is, zou het best kunnen verbazen dat hij er olijk over blijft doen. Peet is een categorische lacher, hij ziet er dromerig en uitgesla pen tegelijk uit. Pittig, inderdaad, is de materie. „Zo procedureel, dat niet eens te peilen is hoe de meningen zo ongeveer liggen binnen de reconstructiecommissie" Die uitspraak maakt twee vra gen nodig: waar gaat het pre cies om, en, er waren toch al meningen bekend? Precies gaat het om ongeveer 2500 hectare grond tn het polderlandschap tussen de Nieuwe Waterweg en Delft. Daar heerst de onzekerheid: on geveer 200 agrarische bedrijven staan in een mogelijk te onteige nen gebied, het „gele" gebied, waar al memge boer vertrok. Is 200 niet veel? Daarmee ko men we bij de tweede vraag en inderdaad, die meningen wa ren al bekend. Sinds 1976, Er was eens een inspraakproce dure, opgezet door een club met ervaring, werkgroep 2000, in samenwerking met de provin ciale raad voor de ruimtelijke ordening (PRRO). De inspraak kwam pas goed op gang in Schiedams Stedelijk Museum, en een paar honderd mensen deden er aan mee: boeren, re creanten, milieugroepen en po litici. En gewoon geïnteresseer den. Gerard Peet, die de inspraak in die tijd coördineerde, herinnert zich: „De hoofdlijn van de in spraak was dat er voor recreatie niet meer dan 600 hectare nodig zou zijn. Dat betekent dat er in dat geval maar 40 bedrijven op het spel staan, als met de inspraak rekening wordt gehou den, En van die 40 bedrijven kan je dan nog zonder meer stellen, dat het via natuurlijk verloop zich allemaal oplost". Voor de agrariërs zou het wen- senlijker zijn, benadrukt Ge rard Peet. „Borgman heeft niet zo in de gaten, dat er door zijn ambtenaren geen rekening met de inspraak wordt gehouden. Extra kans „Al dat gepraat over een struc tuurschets toont aan, dat nog niemand weet wat het is. Daarin komt waarschijnlijk te staan hoeveel hectare er in Midden- Delfland is voor agrarische be drijfsvoering, hoeveel hectare voor recreatie, hoeveel hectare voor natuur en hoeveel hectare voor een vermenging van re creatie en agrarische bedrijfs voering. In dat laatste geval kan je als landbouwer blijven, zij het met enkele beperkingen. De in tegratie van recreatie -is het belangrijkste in het geheel. Dat hoort in het structuurplan, daaraan heeft de landbouwer houvast. Maar de bevolking moet erachter kunnen staan, en daarom was er die inspraakpro cedure. Overigens pleit ik er voor om als er meer op papier uitgewerkt is, alsnog een korte inspraak te geven, een extra kans voor de belanghebbenden. Dat zou in één maand kunnen, en dat moet mogelijk zijn als je ziet hoeveel tijd de recon structiecommissie momenteel uittrekt". Het zal dit jaar niet meer zijn, dat de officiële eerste spa de grond in gestoken wordt. En er zijn nog volop belangen af te wegen. Recreatie krijgt daarbij relatief veel aandacht: de golf course in de Vlaardingse Broek polder, fietspaden en een zwem bad in de Delftse Kerkpolder, een oeverbos m de Lickebaert, sportvelden in Woudhoek- Noord en het meest ingrij pend haast de inundatie van de Foppenpolder, Inundatie, dat is overstroming maar dan met opzet. „Ondanks de inspraak is het moeilijk om voor zo'n Foppen polder een besluit te nemen. Bij de inspraak kwam het er niet duidelijk uit, in de reconstruc tiecommissie ook niet. De argu menten van de boeren wegen gewoon ontzettend zwaar, tuur- fijk, maar zij zijn met af te wegen tegen de belangen van de watersporters, omdat die ar gumenten. zo heel anders van aard zijn". Juist. Wat ook bij de Foppen polder meespeelt, is die span ning tussen de wet op de ruim telijke ordening en de recon structiewet. Dat maakt het spel nog aardiger al zien de boe ren het zeker niet als lolletje. De gemeente Maasland is tegen het onder water zetten van de Foppenpolder Burgemeester Jan van den Brink, Ud van de reconstructiecommissie trou wens, weet wel dat de provincie er anders over denkt (zeker nu het hoogheemraadschap Delf land een ommezwaai heeft ge maakt door plotseling ook voor inundatie te wezen) en er is dus de kans dat Maasland zijn zin niet knjgt. Slim is het dan van Van den Brink om doodgewoon voor de Foppenpolder geen be stemmingsplan te maken. Dan kan de provincie er ook niks mee aan. want zo luidt het in de wet op de ruimtelijke orde ning. Maar met de reconstructiewet kan de provincie wèl gaan pro beren om aldaar een giganti sche plas water te creëren, wet RO of niet. Als er wat te reconstrueren valt, zijn het die wetten om mee te beginnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5