Jarige Lindenhof voorlopig nog leeg Misverstand over aankoop van kunst Zijdeveld heeft zwaar overdreven" Nog een avondje stadsvernieuwing Posthoorn stelt onderzoek in Cultureel Centrum kost veel tijd Schiedamse steun voor Sri Lanka Bewoners over „ruzie uitverkoop Autobedrijf ERTAN Stroomstoring in Schiedam. Zonnepanelen op bejaardenflats? Woensdag 21 februari 1979, ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvcsl 3 - telefoon administratie 263091 rtMnrtii' 262566 Mach fond lenst 144144 SCHfEDAM EN KETHEL Schiedam Het voormalig weeshuis de Lindenhof zal voorlopig nog niet worden veranderd in een cultureel centrum. De technische kant van de plan nen voor zo'n centrum zijn wel bijna rond maar daarmee ben je er nog niet Eén van de struikelblok ken van het moment is toestemming die monumen tenzorg aan de plannen moet geven; de Lindenhof staat immers op de monumentenlijst. De wethouder van cultuur en recreatie, Herman Posthoorn, kon gisteren nog niet zeggen wanneer de plannen zullen worden uitgevoerd. Daarvoor stonden, volgens de wethouder, nog te weinig dingen vast In de plannen van de dienst gemeentewerken wordt rekening gehouden met ruimte voor het museum, een informatiecentrum van de bibliotheek, een creatieve werk plaats, een koffiehuisje, studiezalen en ruimtes voor bijvoor beeld toneelverenigingen. De twee stijlkamers van het voormalige weeshuis zullen waarschijnlijk worden ingericht als museumzaaltjes, waarin het historisch materiaal, dat het museum wegens ruimtegebrek heeft moeten opslaan, kan worden tentoongesteld. Ook voor maatschappelijk en sociaal cultureel werk wordt ruimte gereserveerd in De Lindenhof. Het gebouw aan de Lange Achterweg staat intussen al acht jaar leeg. In 1973 werd het voormalige weeshuis gesloten. Het jaar daarop boog een ad hoe commissie van de gemeente zich over de vraag wat er met het gebouw moest gebeuren. De resultaten van het overleg in de commissie zijn nooit aan de openbaarheid prijs gegeven, maar wel staat vast dat de adviezen die door de commissie zijn uitgebracht, niet door de gemeente zijn overgenomen- Na twee jaar werk is de commissie opgeheven. In 1978 kwam het voormalige weeshuis weer in het nieuws: het pand was gekraakt èn bezet door het Komité Jongeren- huisvesting Schiedam en actiegroep de Laan. De bezetting Schiedam De Schiedammers Hans van den Broek, Ria Wil- lemseen Petra SchrevelLus heb ben samen met de Sarvodaya- beweging een opbouwplan ont worpen voor het dorp Sippima- dnwa. Het dorpje in Sri Lanka is door een cycloon totaal ver woest. Door een kleine bijdrage per maand kunnen de bewoners van het dorpje in het vroeger geheten Ceylon, minder afhan kelijk worden en kunnen velen nog net van de dood gered worden. De Sarvodaya-beweging heeft een opbouwplan voor het dorp, dat door de bewoners zelf kan "worden uitgevoerd. Het leveren van de financiële bijdragen, de zogenaamde koppeling, zal en kele jaren gaan duren, zodat alles kan worden afgebouwd en het projekt niet halverwege zal moeten stoppen. Tijdens de i koppeling zal er contact zijn met i bewoners van het dorp en met mensen van de Sarvodava-bew- ging. Hierdoor blijft iedereen op de hoogte van de wijze van geldbesteding, maar kunnen be langstellenden tevens te weten komen hoe men leeft in een dorp in Sri Lanka en hoe de mensen aan de ontwikkeling werken. Alle informatie, die Hans, Kia en Petra krijgen, wordt verwerkt in een rond- schrijfbrief, die alle steunleden dan weer in de bus krijgen. Met een kleine bijdrage van een Solden per maand, gedurende één jaar, is iemand steunlid. voor 250 kan een huis van een dak worden voorzien. De Organisatoren zouden tien da ken willen bedekken. Voor een lidmaatschap kan iedereen bel ten naar één van de volgende nummers: 715763. 746202 of -51174. Wie wil storten: giro nummer 9399 van de Neder landse Middenstandsbank, ten name van rekening 683718509 Jjan G. J. van den Broek, project Sarvodaya of direct op die ban krekening. was één van de acties die werden ondernomen om de aandacht te vestigen op de noodzaak van goede jongeren huisvesting. „Tenminste één vleugel van het gebouw moet worden gereserveerd voor woningen voor kleine huishou dens", spraken de actievoerders. Herman Posthoorn legde half 1978 in een vergadering van de Schiedamse gemeenschap uit hoe een cultureel centrum in de Lindenhof eruit zou moeten gaan zien. burgemeester en wethouders namen het besluit dat er inderdaad zo'n cultureel centrum zal gaan komen. Het voormalig weeshuis de Lindenhof bestaat nu tweehon derd jaar. De instelling dateert al uit 1605, maar het huidige gebouw werd in 1779 neergezet. Hoe dat in zijn werk ging kunt u lezen op pagina 5. Het jarige weeshuis (anno 1779) staat voorlopig nog leeg. De dienst gemeentewerken is bezig aan de plannen vooreen cultureel centrum in het gebouw. V Schiedam „De contactcommissie van de Delflandseweg heeft in het gesprek met wethouder Zijdeveld helemaal geen ruzie gemaakt. Als de wethouder dat in de commissie ruimtelijke ordening wel zo heeft voorgespiegeld dan heeft hij de zaken schromelijk overdreven". toor. Aan de wethouder werd Mevrouw Schaeffer, één van de bewoners van de Delflandseweg; die naar het stadskantoor is geweest om met de wethouder te praten over de verkeersproblemen in de straat, is zeer ver baasd. „Er is zelfs geen me ningsverschil geweest tus sen de bewoners- Nadat één van ons aan de wethouder had uitgelegd hoe de zaken er voor stonden, heb ik al leen maar iets aangevuld- Als je dat al ruzie noemt—". Op 30 november was de afvaar diging van de bewoners van dö Delflandseweg op het stadskan- S0ENDALAAN30 TEL 010-349644 V; Voor Grote Kerk: v Schiedam Cultuurwethouder Her man Posthoorn gaat een intern onder zoek Instellen, nu gebleken is dat museumdirecteur Hans Paalman re centelijk kunst heeft aangekocht on danks een bevriezing van het aankoop budget. Dat kwam gisteravond in het stedelijk museum tot uiting tijdens een vergadering van de museumcommls- sie. Het gaat om een gering bedrag, dat aan kunstaankopen is besteed, maar hoeveel is onbekend. Niet omdat twee be stuursleden van de Pv- dASchiedam willen dat de kunstcollectie van hef stedelijk mu seum wordt opgedoekt, maar om een financiële bijdrage te leveren aan de restauratie van de Grote Kerk, zullen en kele voorwerpen uit bet muscumdepot aan par ticulieren worden ver kocht Dat is gister avond besloten door de museumcommissie. Het gaat om enkele altaar- fragmenten, die vol gens museumdirecteur Hans Paalman geen en kele museale waarde meer hebben, maar die misschien nog wel in trek zijn bij Schiedam mers die er een fraai stukje antiek in zien. De oude onderdelen van een altaar lagen al jaren opgeslagen in het museumen daar had men er niets meer aan. De opbrengst kan ech ter bet herstel van bet dak van de Grote Kerk van Schiedam wel be vorderen Lex de Her der fotografeerde de kerk. Paalman, en met hem com missieleden Trees Moolhuij- sen en Sjef Henderickx, keek echter stomverbaasd op toen hij hoorde dat hij van het hele aankoopbudget af had moeten blijven. Hij dacht, dat tot een bepaald bedrag nog wel aankopen mochten worden gedaan. Volgens andere commissieleden echter is vorig jaar het keiharde standpunt ingenomen, dat geen geld meer voor aankoop van kunst mag worden uitgetrok ken, zolang de museumdirec teur niet met een beleidsnota op tafel komt Reden daarvan was, dat de commissie de aan kopen aan dat beleid moet kun nen toetsen - „en zolang er geen duidelijk beleid is, kan dat niet gebeuren", sprak Ton de Vos toen al, als lid van de museum- cammissie. De verbazing van Paalman sloeg gisteravond over op de goed bezette publieke „tribune", maar daar was er verbazing omdat de museumdirecteur niets wist van de bevriezing van het gehele aankoopbudget. Toen Cees van der Geer infor meerde hoe dat toch mogelijk is, antwoordde wethouder Post hoorn dat dat intern onderzocht gaat worden. Sjef Henderickx, Schiedam D '66 gaat rich donderdag bezighouden met stadsvernieuwing. Om acht uur komen daarvoor de Schiedamse democraten en andere belang stellenden bij elkaar in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven 155. Naast een behandeling van de twee grootste hangijzers van de Schiedamse stadsvernieuwing, de Binnenstad en Woudhoek- Noord. wil men ook van ge dachten wisselen over stads vernieuwing in bredere zin. Problemen die spelen rond re novatie, rekonstruktie en reha bilitatie komen daarbij aan bod, maar ook het probleem van de wisselwoningen, waarin bewo ners gedurende de renovatie kunnen worden ondergebracht, staat op de agenda morgen avond. Het avondje van de democraten is het tweede avondje dat op korte termijn over stadsver nieuwing wordt gehouden in Schiedam. Vorige week bogen de Jonge Socialisten in de PvdA zich over de materie, althans dat was de bedoeling van de jonge socialisten, het avondje draaide uit op een gesprek over huisves tingsproblemen; stadsvernieu wing kwam nagenoeg niet aan bod. En toch was het aangekon digd als „een avondje stadsver nieuwing". Net zo mm ais de Jonge Socialis ten dat deden, zullen de demo craten morgenavond over de materie „vergaderen". In de aankondiging is vermeld dat D '66 „praat" over stadsvernieu wing. die evenals Paalman hoogst ver wonderd deed, merkte op; „Be hoor vanavond toch wel gekke dingen, hoor!" De vergadering had gisteren eens te meer het karakter van een spannend kat-en-muls-speL Ook bij het punt over het ten toonstel lings pro gramma wer den wel vinnige opmerkingen geplaatst. Al werd met geen woord gerept over de gisteren gepubliceerde notitie van PvdA-bestuursleden Hans Bakker en Hans Konings, die zeer drastische maatregelen voorstaan zoals het opdoeken van de waardevolle kunstverza meling van het stedelijk mu seum, toch kwam de politieke wrevel die er allang in de com missie is, weer naar voren naar aanleiding van brieven van de wethouder voor stadsontwikke ling en milieuzaken, Chris Zij develd. Deze heeft enige tijd geleden Paalman benaderd met de vraag of in het museum een expositie zou kunnen worden gehouden over warmte-isolaiie. Volgens Zijdeveld kan daar door over milieu-omstandighe den nuttige voorlichting worden gegeven. Daarom schreef hij ook aan zijn collega Posthoorn het verzoek, of deze het houden van een dergelijke tentoonstel ling kon bepleiten. Gisteravond waren de menin gen hierover verdeeld. Ton de Vos ging met de strekking van Zijdevelds brief mee door de entreezaal van het museum voor de expositie aan te willen wijzen, Sjef Henderickx bepleit te het bovenzaaltje dat door gaans in het tentoonstelling sprogramma minder meetelt, en Trees Moolhuijsen was vierkant tegen. Zij toonde zich zelfs „diep geschokt" door de inmenging van Zijdeveld, en greep daarbij terug naar een speech die de wethouder twee jaar geleden afstak tijdens de opening van de expositie Energie Educatief. Het bezwaar van Paalman tegen de tentoonstelling over warm te- isolatie was, dat het met kunst niets heeft uit te staan en dus eigenlijk niet in het museum thuishoort. Van der Geer kwam met een suggestie om dan alsnog te zor gen voor een kunstzinnig as pect, waarbij de eventuele extra kosten vooral uit de portefeuille van Zijdeveld zouden moeten worden gedekt Die suggestie nam Posthoorn over. uitgelegd dat de parkeerover last op de Delflandseweg zo langzamerhand de spuigaten uitliep. De werknemers van de kantoorpanden in de buurt par keren hun auto's op de Delf landseweg, en zijn volgens de bewoners te lui om even een klein stukje verder naar de gro te parkeerplaats op de Horvath- weg te lopen. Daar moest veraivr dering in komen, en in een eerste aanzetje hebben de bewo ners twee plannetjes naar voren gebracht. Allereerst dacht men aan en doorgetrokken geïé streep langs de trottoirrand, om aan te geven dat parkeren vér boden is Cop het moment is dat wèl toegestaan). Mevrouw Schaeffer vulde dat op hét stadskantoor aan met een voor stel tot parkeerkommen. Zijde veld sprak in de commissiever gadering, veel later, van ruzie. Eventuele oplossingen voor de verkeersproblematiek op de Delflandseweg zijn er vanuit de gemeente nog niet aangedragen. „Zijdeveld heeft beloofd dat wij spoedig iets over eventuele maatregelen zouden horen. Die belofte is gedaan op 3 november van het vorige jaar. Tot op dit moment hebben we nog niets van de gemeente mogen horen", klaagt mevrouw Schaeffer, „en dat heeft ons zeer teleurge steld". Omdat antwoord zo lang uitbleef zijn in de commissie voor ruimtelijke ordening vra gen gesteld. voor betrouwbare BovagKtccasions met 12 mnd. garantie.- VAN DEVENTERSTRAAT 17 TEL: 731144 SCHIEDAM Koopavond geopend Schiedam De vergadering van de commissie voor ruimte lijke ordening gaat vanavond niet door. De commissieleden, die elkaar om acht uur in bei oude stadhuis op de Grote Markt zouden treffen, geven de voorkeur aan de toespraak die bet kamerlid Hans Kombrink (PvdA), vanavond in Irene houdt Schiedam Een groot ge deelte van Schiedam heeft vanmorgen vroeg zonder stroom gezeten. Het centrum, het oosten en een groot ge deelte van het westen van de stad hadden in alle vroegte geen cl cc tra. Stoplichten, straat klokken, verlichting op straat, in huizen, winkels en fabrieken functioneerden niet meer. Ook machines van be drijven stonden stil. De oor zaak van de stroomuitval was vanmorgen vroeg nog niet bekend. Wel stond al vast dat er ergens in het oos ten tegen half negen Iets mis moest zijn gegaan. Met man en macht is het efectrisch be drijf aan het werfc geslagen om te pogen het defect te verhelpen. Schiedam Als de onderzoe ken van het ingenieursbedrijf Van Heugten positief zijn, zul len de bejaard en woningen van de Emma/lat en de Nieuwland- flat over een tijdje van zonne panelen op het dak worden voorzien. De flats moeten hoog nodig een opknapbeurt hebban. en wethouder Chris Zijdeveld ziet hier veel positieve kanten zitten aan wat minder conven tionele methodes. In de bejaardenflats zijn ook de alarminstaUgtie, keukens en douches aan een opknapbeurt toe. Om de bewoners geen onge wilde modernisatie op te leggen zal alles in overleg met het Gemeentelijk Woningbedrijf en de bewoners gebeuren- Er zul len enquêtes gehouden worden en de gemeente zal informatie avonden organiseren. Bewoners kunnen in een projectteam plaatsnémen. deze krant, waarin u a! het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdamse!) Nieuwsblad ^noteer voor mij m.Kv, 'IJ abonnement per kwartaal f42,20 abonnement a f14,33 per maand, dan geef Ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijn gïro/banknr. is da eerste twee weken ontvang Ik de krant gratis adres: code/woonplaats: telefoon: o ik wil liever eerst een proel van 14 dagen, daama zal ik beslissen stuur deze bon In open envelop, zonder postzegel naar antwoordnummer834. 3000VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1