SPORT "We moeten beginnen bij de jeugd" Nu al met derde sporthal beginnen ,Een ideaal en veilig toestel9 SPORT PIT Sportagenda Jan Kooiman de nieuwe trainer van DHS; Klaas Kaïfsbeek, voorzitter van Refoba: Cursusleider Van Kan over de circuittrainer: Piet de Visser doceert op J)e Vij fsluizen 99 Handbaltoernooi Handbal toernooi van DWS PRIJSKLAVERJASSEN v.v. ZWALUWEN VKIJDAG 23 FEBRUARI 1979 VD/SC/WWtt Vlaardingen „DHS is een hoofdklasser", zegt nieuwe trainer Jan Kooi man. „De heb in mijn lange loopbaan al heel wat clubs onder mijn hoede gehad, dus een hoofdklasser kan er ook nog wel bij. De mensen moeten echt niet denken dat ik goedkoop ben, want ik wil ook het ren dement van de door mij geleverde arbeid en tijd vertaald zien in geld. Ik vind een vereniging als een huis waar je als trai ner het cement van bent." „Kijk", vervolgt de 43-jarige Jan Kooiman zijn verhaal, „het Ne derlandse voetbal gaat op het ogenblik kapot doordat de clubs alleen geld wensen uit te trek ken voor de selectie, het eerste elftal dus. Ik zeg dat je als trainer ook naar de jeugd moet kijken en je daar ook mee moet bemoeien. Ik heb in mijn trai nersloopbaan, waar ik clubs als VFC, COAL, Animo Hoogvliet en Quick Steps (Den Haag) heb getramd, ervaren dat de jeugd er bekaaid af komt." „Begrijp me goed", zegt Jan Kooiman, die maar liefst 12 jaar als contractspeler bij Fortuna Vlaardingen heeft gespeeld, „het eerste elftal is natuurlijk het oogmerk, maar als je een speler uit eigen kweek daar in wil krijgen, en ik dacht dat DHS zo'n amateurclub pur sang is, dan moet je vanaf het moment dat het proces naar volwassen heid in werking treedt, hem stap voor stap goed begeleiden. Je kan hem dan alles bewust mee laten maken. De vreugde bij een overwinning, maar ook de te leurstelling van een nederlaag, en hoe hij die moet verwerken. Verdomme, in feite moet je zo'n knul ook rijp maken voor de maatschappij waarin hij later zijn brood moet verdienen." Werkstuk Jan Kooiman, die op een boek houding werkt in Rotterdam, houdt er specifieke denkwijzen omtrent het trainersschap op na. Als bestuurslid van de WON rayon Rotterdam, heeft de Vlaardinger zelfs een werk stuk vervaardigd dat moet bij dragen in het oplossen van het trainersprobleem in Neder land. „Ik moet voorop stellen dat ik bij alle clubs die ik heb getraind, zo kan terugkomen. Dat is waar! Maar waar het mij om gaat is de minachting, die overigens vanuit Zeist wordt gepropageerd, om als trainer met een A- of B-diploma een jeugdeJftal onder je hoede te nemen." „Iedereen wil en moet zo snel mogelijk een zó sterk mogelijke club, waar hij zo goed mogelijk naam kan maken. Wat ik wil is een bundeling van trainers die zich gaan inzetten voor de voetbalsport in het algemeen. Want je ziet waar we na 25 jaar voetbal zijn beland: er zit geen kip op de tribune. En als je dan kijkt op een zaterdagmorgen in Schiedam wat een talent er loopt, dan vraag je je af waarom wordt er nü juist zo weinig voor die groep gedaan. Ddar moet de investering plaats vinden en niet in het eerste elftal. Maar dan natuurlijk niet in jezus- naam met een speciale cursus voor jeugdtrainers, zoals men nu in Zeist ineens wil." Jan Kooiman: „Ze zijn ineens tot de ontdekking gekomen dat de jeugd verwaarloosd is. Maar door Emile Schelvis geen speciale cursus, laat al die gestudeerde bollen gewoon i doen. Er zijn maar twee catego- rieén trainers: goede en slechte, i Die eerste groep kan net zo J gemakkelijk een eerste elftal als een jeugdteam begeleiden. Als 1 je dat met kan, dan kom je ook niet zo hoog. Daarom zie ik de 1 toekomst bij DHS met veel ver- trouwen tegemoet. Overal zit het talent! Een Martin de Zwart j kan ook bij DHS zitten. Natuur- j lijk vind ik het geweldig dat de I selectiegroep als één man ach- ter Rob Jacobs is gaan staan. Dat bewijst alleen maar een goede mentaliteit. Ik hoop dat j ze na een tijdje ook zo achter mij zullen staan." mm Vlaardingen Hcfewel de gemeente Vlaardingen een sporthal in het middengedeelte van Holy /Noord in het bestemmingsplan heeft opgenomen, volgen een aantal binnensporteïabs de ontwikkelingen met weinig vertrouwen. Eén ervan is Refoba, Klaas Kaïfsbeek, voorzitter van deze snelgroeiende bad mintonclub, wil eindelijk eens een uitspraak over' -de realisering van deze sporthal én zekerheid over 'de toekomst van zijn club. Klaas Kaïfsbeek, die tevens zi ting heeft in de sectie binnen sporten van de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie, legt uit: „In de nota modellen Voorontwerp structuurplan 'heeft de gemeente al gesproken over de bouw van een derde sporthal. Omdat de bouw van de tweede hal, die in het investe- 1 ringsprogramma van dit jaar 'tot en met 1981 past, financieel misschien niet op te brengen is, zal zo'n hal best wel eens kun nen worden uitgesteld. Dat zou ook verband kunnen houden met de aanleg van een trambaan in Holy/Noord waar van sprake is. In verband met de vorst heeft men nu al een achterstand op de bouw van de metro. „Het mooiste zou zijn", aldus Kaïfsbeek, die verder chef van de gemeentelijke plantsoe nendienst, afdelingvelden is, „dat de gemeente met de bouw van een derde sporthal gaat beginnen. Want het ruimtege brek wordt steeds nijpender. Ik begrijp heus wel dat het financieel een moeilijke zaak is. Alleen als de badmintonclub langer van ruimte verstoken door Emile Schelvis blijft, lijdt de sport daaronder. Want om een sluitende begro ting te krijgen, kunnen we maar een beperkt aantal mensen, als nieuwe leden aannemen. En ik kan je verzekeren dat er een aardige wachtlijst is". Groei De badmintonsport groeit nog steeds. Maar de sportieve re creanten, een groep die juist in Vlaardingen steeds groter wordt kunnen wij niet plaat sen. En dan de begeleiding! In een sporthal zijn verenigings- mensen nog wel eens bereid de begeleiding van de wat minde re spelers op zich te nonen. Maar in de gymnastieklokalen gaat dat niet op, dan hoeven die begeleiders niet zelf te trai nen. Ze doen het in feite alleen als het hun uitkomt Een jam merlijke zaak natuurlijk". „Daarbij komen nog eens de kleine problemen die zoTn gym nastieklokaal oplevert", gaat Kaïfsbeek verder. „Bijvoor beeld de gelegenheid aan de Delftseveerweg, waar je maar één kleedkamer en een aantal douches tot je beschikking hebt. Met dames en heren tegelijk was dat uiteraard wel even wen nen, zelfs deze tijd. Het mooiste voorbeeld vind ik dat we op trainingen altijd in dubbels moeten spelen, vanwege de be schikbare ruimte. Je kan dan nagaan, dat wij in de week nog 13 uur in de Westwij khal tot onze beschikking hebben." „Dat is eigenlijk het volgende punt", zegt Klaas Kaïfsbeek ineens met een felle blik in zijn ogen. „In verhouding met ande re binnensporten is dat nog best reëel, hoewel we de specifieke badmintontraining wel kunnen vergeten. Ik vraag me af, als ik zie dat in de sectie binnen sporten een aantal leden nooit verschijnen of slechts inciden teel, of ze wel weten waar je Klaas Kaïfsbeek:ruimtegbreksteeds nijpender. mee bezig bent. Ik vind dat je ook naar eikaars problemen moet luisteren, ook al slaat het (en dat gebeurt vanwege de veelzijdigheid van de sectie no gal eens) met direct op je eigen situatie. In deze ingewikkelde materie moet je samen toch een blok kunnen vormen". Delft „De circuittrai ner is een ideale machine om je lichamelijke condi tie op te vijzelen". Aan het woord is Roland van Kan, die in de sportzaal aan de Nieuwelaan een cursus krachtsport geeft. Bij deze, door de gemeen te Delft uitgeschreven cursus worden de voor delen van dit toestel vol ledig benut. nJe moet niet denken dat je na afloop enorme bi ceps hebt" vervolgt Van Kan. „Een echte body builder wordt je er niet van. Het is echter wel enorm goed voor je alge hele conditie". De circuittrainer is een kost baar apparaat. Het toestel kost ongeveer tienduizend gulden. De gemeente Delft heeft het zo'n driejaar geleden gekocht, hi het begin was er niet zoveel belangstelling voor. De machine immers nog vrij onbekend. De Delftse krachtsportvereni- ging Sandovv maakte er als eer ste gebruik van. Kort daarna schreef de gc-meente extra cur sussen uit. Deze werden' aan vankelijk niet al te best bezocht, maar daar kwam verandering in, toen het begnp circuittrainer bekender werd. Toch zijn er nog steeds enorm vee! mensen, die niet weten wat voor toestel het nu eigenlijk is. Roland van Kan: „Dat is ook moeilijk uit te leggen. Eigenlijk zou je het moeten zien. Het is een groot apparaat, een com pact geheel met diverse moge- ij jkheden". door Guïdo Bindeis „Het bestaat uit elf stations. Bij elk station kun je andere oefe ningen doen. -Op die manier komen al je spieren aan de beurt. Je kunt bijvoorbeeld op een stoel gaan zitten met een hefboom voor je, die je met je benen moet opdrukken. Of je gaat op een schuine plank lig gen, waarna je moet proberen met de neus de knieen aan te raken". „Zo zit er aan het toestel ook een stok waaraan je je kunt optrekken en een stang die je achter of voor je hoofd door kunt trekken. Je kunt ook met je buik op een rol gaan liggen, je voeten „vastbinden" en dan telkens proberen op te komen. Op die manier kun je dus op elk van de elf stations een ande re oefening doen. Als je het hele toestel bent rondgeweest, heb ben al je belangrijke spieren een beurt gehad." De afgelopen drie jaar - zijn steeds meer mensen de voorde len van een circuittrainer gaan ontdekken. De diverse vereni gingen maken er ook steeds meer gebruik van. Van Kan: „Het toestel is makkelijk te han teren. Als je bijvoorbeeld tach tig kilo getild hebt en je wil er tien kilo bovenop doen, dan hoef je er alleen maar een pen netje uit te trekken. Dat gaat dus vlug en eenvoudig". „Alles zit goed vast, waardoor het uit veiligheidsoverwegingen ook ideaal is. Een ander groot voordeel is, dat je geen techniek nodig hebt. Als je die bsj bij voorbeeld haltertrainingen met hebt, is de kans op rugklachten erg groot. Dat kan je nu niet gebeuren. Ook kun je nu met vrij veel mensen in een beperkte ruimte bezig zijn". De cursussen die de gemeente geeft, zijn meestal volgeboekt. Iedereen kan er zich voor in schrijven mits hij tenminste op tijd is Van Kan: „Het is pure krachttraining, maar de mensen moeten niet gaan denken, dat ze na afloop krachtpantsers zijn. Daarvoor is de intensiviteit (een uurtje per week) te kort. Ik begin met te kijken wat het maximum is, dat elke persoon individueel kan halen". „Daarna stel ik een programma samen. Ik laat dan bijvoorbeeld iedereen op elk stationnetje acht tot twaalf keer een bepaal, de oefening doen, waarbij hij telkens 75 procent van zijn ma ximale kracht moet kunnen ha len. Het is de bedoeling dat het hele circuit twee of drie keer wordt afgelegd." Er bestaat ook nog de mogelijk heid om individueel aan hel toestei te trainen. Bij de ge meente Delft kun je passe-par- touts kopen. Met zo'n kaart kun je overdag meestal terecht. Van het circuitapparaat wordt dus steeds intensiever gebruik ge maakt. Meestal zijn het echter alleen maar mannen, die hun kracht daaraan gaan oefenen. r Roland van Kan 20U op de cursus ook graag eens enkele dames zien verschijnen. „Ik zou de oefeningen dan wel aanpassen", zegt hij. „Jammer genoeg is er nog geen vrouw hier geweest. Ik geloof dat ze bang zijn om te erk te worden. Misschien denken ze dat het vrouwelijke er dan een beetje af gaat. Wat dat betreft kan ik ze gerust stellen, het is alleen ma a r goed voor ze". Vlaardingen Het rayonbestuur van de WON (Vereniging van Voetbal Oefenmeesters in Nederland) houdt maandag 5 maart een rayonbijeenkomst op het sportpark „De Vijfsluizen" In Vlaardingen. De docent op deze avond, die om 19.30 uur aanvangt, is Piet de Visser, de trainer van FC Den Haag, die een conditietraining zal verzorgen met behulp van de selectie van TSB. Later zal Piet de Visser een nadere toelichting geven en gelegenheid bieden om enkele vragen te stellen. Vrijdag: Ledenvergadering Reddingsbrigade,. febouw Chr. Soc. Belangen, 20 uur. Broleco. ■Beursgroep/A (cl), Westwijkhal, 20,15 uurRowi- do-Broleco 2 (h) (beker). Zaterdag: Oranje Nassau-Weidevogels, WW-hal, 22 uur; Spirit-De Spartaan 2, WW-hal, 21 uur; Maassluis-Nieuwerkerk, Olympiahal, 14 uur; Al- batros-Harga; Jeugdtoernooi NOAD, De Koren beurs, 10 uur; De Ooievaars-Hengelo, Margriet hal, 18.30 uur; Receptie Thor, De Rank, Kethel, 14 uur; Juventus-Aüacus (d), Marg.» iethal, 20 uur; Juventus-Fokai (h), Margriethal, 20 uur; TCS-Ra- dio Molebaar; HVO-Monster (oef), Zwanensingel, 34.30 uur; Excelsior P-Vlaardingen; NSW-Ex- celsior M; Willem II-FC Vlaardingen; Schevin- gen-PPSC. Zondag: SW-Excelsior, Harga, 14 uur; Spar- taan-DWS <d); Hoogviiet-WIK (h); Roda-WF (h); HVK-DWS 3 (h), Margriethal, 11.20 uur; HVK-Ac- tief 3 (h), Margriethal, 13.30 uur; ADO-HVK (d); Achilles-WIK (d); Succes-Velox, Margriethal. 14 uur; Jeugdtoernooi NOAD, De Korenbeurs, 10 uur; Atomium-Unitas (h); RKWIK-Aeolus (oef), 't Nieuwelant, 14.30 uur. Zaterdag 3 maart houdt de voetbalvereniging: Sunlight een groot klaverjastoemooi. Deel nemende teams zijn Fortuna, CION, DVO 32 en Vlaardingen. Aanvang li uur in de kantine. O In verband met uitbreiding van de jeugd zoekt Fortuna kandidaten voor bestuursleden om uit de impasse te raken. Omdat enkele commissieleden aan het einde van dit seizoen hun functie zullen neerleggen, is er eveneens aanvulling ge won sL O Zwaluwen houdt roorgeiv middag prijsklaverjasscn in zijn clubgebouw aan de Zwalu wen! aan. Aanvang 14.30 uur. Vlaardingen De VRSR, afdeling schoolsport, organiseert op 26 en 27 februari een handbaltoernooi voor jongens en meisjes van het Vlaardingse basis-onderwijs. Plaats van handeling is de Westwijkhal. Schiedam De handbalvereni ging DWS houdt met de pink steren een groot toernooi om de Rijnmond wisselbeker. Het toernooi voor zevenhandbal lers op de acht velden in het sportpark Thurlede past in het kader van het veertig jarig bestaan. De inschrijving staat open voor meisjes en jongens aspiranten, pupillen en welpen (op zaterdag) en op zondag voor de landelijke eerste, tweede en derde divisie en de afdeling. ADVERTENTIE A.S. ZATERDAGMIDDAG inde kantine van deV.V.Zwaluwen voor leden en donateurs. Aanvang 14.30 uur

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 11