„Bejaarden hebben ook reel h t of» eigen zelfstandigheid" m m I Paul van Mansum van de Raad voor het Bejaardenwerk iysissii^ VRIJDAG 23 FEBRUARI 1979 VD/SC/WW Paul van Mansum: „Als men opbelt, is men al een stukje minder eenzaam". „Als iemand belt om hulp, is hij al een stukje minder een zaam." Schiedam Bejaarden. Dat zijn oude mensen, denkt iedereeen dan. Ou- den-van-dagen, zo wor den ze ook wel genoemd. Een groot deel van de schoolkinderen denkt dat het oude mensen ziin die wat mankeren; of dat ze in een speciaal groot huls wonen, een bejaar dentehuis. „De jongeren van nu zijn de ouderen van de toekomst", zegt Paul van Mansum. Hij is directeur en projectleider van de Baad van Bejaar denwerk. Veel ouderen kennen hem nog wel van dien stencentrum De 4 Mo lens, of omdat ze eens bij hem op z'n spreekuur zijn geweest om raad te vragen- De raad voor het bejaardenwerk is een in stelling die tot doel heeft een bijdrage te Leveren aan het bevorderen van het welzijn van Schie- damse bejaarden. Dat wordt gedaan in samen werking met andere or ganisaties die op dit ge bied werkzaam zijn. De raad tracht naar doel te bereiken door in de dienstencentra De Woud- hoek en De 4 Molens al lerlei activiteiten te orga niseren en uit te voeren, zowel op medisch-sociaal terrein als in de cultu reel-recreatieve sfeer, het organiseren van hulp en dienstverlening voor alle bejaarden die daarvoor in aanmerking willen of kunnen komen. Het bu reau, van waaruit dat al lemaal geregeld wordt ligt aan de Grote Markt nummer 15, het oude po litiebureau. In een gezellige kamer huist Paul van Mansum. Een hoge, vrolijk inge richte ruimte met hoge, grote ramen en een enor me hoeveelheid planten. „Vorige maand zat ik vier jaar in het bejaar denwerk. Ik ben net klaar met een soort twee de kans-onderwijs; de so ciale academie. Die aca demische opleiding is dus echt gericht op mensen die werken. Ik denk dat je er met een andere in stelling naar toe gaat, want je past zoveel mo gelijk toe op je eigen si tuatie en werk. Ja, het welzijn voor de ouderen in de wijk en de contac ten tussen die bejaarden. En natuurlijk het contact tussen jongeren en oude ren." Luisteren Paul is gewend te luiste ren naar andere mensen. Dat merk je aan de ma nier waarop hij gaat zit ten als je hem iets vraagt, aan de manier waarop hij zijn lichte filtersigaretjes rookt en zijn oogopslag. Een don kere baard, kortgeknipt haar en donkere ogen, af en toe, na een vraag die hij moeilijk vindt, een brede glimlach. „In 1978 zijn er ongeveer 80 mensen aan een één persoonswoning geholpen en ongeveer 30 echtparen aan een tweepersoonswo ning. Ja, er wachten nog veel mensen op een wo ning in een bejaardente huis. Zo'n tien jaar gele den werden de verzor gingstehuizen uit de grond gestampt, maar of die dingen wel zo goed m elkaar zaten, wisten we nog niet Zoveel erva ring op dat gebied had nog niemand." Paul hecht veel waarde aan het zelfstandig funk- tioneren van de bejaar- "Alik nu zelf oud was? Gut, wat een moeilijke vraag." Ook aan sport kan door bejaarden wor den gedaan. Biljar ten, bijvoorbeeld door Janet van Huisstede den. Hij schrok zich dan ook rot toen hij de uit slagen hoorde van de en- quete die hij hield over bejaarden op een middel bare school. Er waren kinderen die vonden dat het mensen waren die ei genlijk afgeschreven of heel zielig waren. Over bejaardenhuizen: „dat zijn huizen waarin oude mensen pas mogen wo nen als ze hun kat of hond weg doen". „Erg, hè? En dan ben je zo nard mogelijk bezig om bejaarden zelfstandig te laten zijn. En sociale zekerheden te geven. Heel vroeger werden be jaarden opgenomen in de gezinnen van hun kinde ren. Dat was een brok zekerheid. In dat gezin behield iemand een taak, iets om mee bezig te zijn. Ja, misschien hangt de groep die nu oud is er wel een beetje lussen." Bezig blijven „Als ik nu zelf oud was? Gut, wat een moeilijke vraag." Er volgt een be dachtzame stilte. Laat z'n ogen langs het pla fond glijden, langzaam een grote glimlach, „Jee tje, dat hangt er ook vanaf of je vitaal bent of niet. Er kan zoveel gebeuren." „Ik denk dat ik veel aan mijn hobbies zou doen, Een beetje fotograferen, vrijwilligerswerk doen, of in mijn tuintje werken. Als ik een huis met een tuintje had, natuurlijk. Daar hoop ik wel op. Maar in ieder geval bezig zijn. Daar ben ik nu mee bezig. Om mensen de ruimte te geven om bezig te zijn met dingen die ze leuk vinden. In De 4 Mo lens kunnen ouderen kaarten, biljarten, aan gymnastiek doen, en ga zo maar door. Dat moet kunnen." Toch gaat het er donker voor ons uit zien in de toekomst Be stek '81, bezuinigingen op allerlei gebieden, econo mische achteruitgang, fi nanciële onzekerheid. „Tja, nu worden ook al de welzijnsvoorzieningen ingekrompen. Je vraagt je af waar dat naar toe gaat. Als je ziet dat de ziekenhuizen slechts geld gaan overhouden om zui ver verzorgend personeel te kunnen betalen. Het brengt allerlei sociale on zekerheden met zich mee." „Het huisvestingspro bleem is in Schiedam wel erg groot, ja. Schiedam vergnjst enorm, méér dan VI aardingen en Maassluis. In Woudhoek en Nieuwland hebben we wel de beschikking over dienstencentra, maar de andere wijken vallen er buiten. Daar zijn wel so ciëteiten opgericht, waar ouderen eens in de zo veel tijd bij elkaar ko men en andere mensen leren kennen, maar dat is niet genoeg. En een ander punt bij dat huis vestingsprobleem blijft de vraag, wat nou eigenlijk een specifieke beiaarden woning is. Door de recla me, door vervelende be richten in de kranten en zovoorts worden die men sen opgescheept met een beeldvorming. Zo van, bejaarden zijn mensen die alsmaar hulp nodig hebben. Dat is van mens tot mens verschillend." Onpersoonlijk „Wij, bij de raad van be jaardenwerk, ritten met net probleem van de „in stitutionalisering". Dat je zo veel moet verwijzen naar instanties. Als er mensen met problemen bij mij komen, kan ik die nooit allemaal zelf oplossen. Bij andere in stellingen zitten er men sen die niets anders doen dan dat specifieke pro bleem aanpakken. Dan zeg ik: .Mevrouw, als u dat en dat nummer draait, krijgt u mensen aan de lijn die er alles over kunnen vertellen1." Het is zo onpersoonlijk soms, hè? Natuurlijk ligt het probleem niet altijd echt op dat terrein. Som migen hebben contact no dig, willen eens met ie mand praten. Zomaar, over koetjes en kalfjes, of juist over moeilijkhe den, waar ze niet meer uit komen. Friendly Visi ting is de organisatie die bezoeken aflegt. Mannen en vrouwen die eens bij een ouder iemand op vi site gaan, om de zoveel tijd." Friendly Visiting is een afdeling van de noofdsec- tie Maatschappelijke Dienstverlening. Ze pro beert vereenzaamde of eenzame bejaarden in een vriendelijk contact van mens tot mens te be naderen. Als uit de be zoeken blijkt dat de gast vrouw of gastheer ook hulp nodig heeft van een andere organisatie, dan wordt dat doorgegeven. „Het deed me zo goed", vertelt Paul verder, „dat met dit slechte weer zo veel contacten rijn ont staan. Die schoolkinde ren, die zomaar bood schappen gingen doen voor ouderen, ik heb ge hoord dat er kinderen zijn die nu geregeld naar die mensen toe gaan. Omdat ze het er gezellig vonden. Kinderen die geen opa of oma meer nebben, vinden het best leuk om eens gruwelijk verwend te worden, of om verhalen over vroeger te horen. Maar dat merk je nu pas. Als die men- maar ook denkspor ten worden intensief bedreven. sen zichtbaar in nood ko men. Nu wordt de een zaamheid zichtbaar. In veel gevallen is die verla tenheid zo moeilijk op te sporen. Kijk, als iemand opbelt en zegt: Meneer, ik ben zo alleen", dan is zo ie mand al een stukje min der eenzaam. Dan heeft die man of vrouw ge tracht contact te leggen. Ais iemand naar een dienstencentrum toestapt is hij of rij al bezig met een positieve verande ring." Behoefte „Wij gaan af op de be hoefte van de bejaarden. Je kan zelf wel allemaal leuke dingen gaan orga niseren, maar dan rit je er vaak naast. De men sen moeten zelf met sug gesties komen, dan kun nen wij de wensen gaan verwezenlijken. Een goed voorbeeld is de kaartver koop van die speciale re- ductieritten van de RET. Die waren nog niet over al verkrijgbaar. Wij heb ben toen een grote hoe veelheid van die kaarten ingekocht, zodat bejaar den bij ons terecht kon den. Zodra alle verkoopa dressen die kaarten bin nen hebben, kan je er mee ophouden. Ais de si garenzaak vijftien meter verderop daar ook in wil handelen zou je die man in de wielen gaan rijden. Dat is de bedoeling niet." In het dienstencentrum De 4 Molens wordt méér gedaan dan kaarten, bil jarten en babbelen. Het dienstencentrum houdt zich bezig met creatieve en recreatieve activiteiten waarbij de participatie van de ouder wordende mens centraal staat. Ver der verleent het diensten centrum service aan groepen die hulp behoe ven door middel van de Warme Maaltijdendienst. De 4 Molens ligt aan de Nieuwe Damlaan 766. De Woudhoek dient als tref punt en als centraal punt van waaruit zoveel moge lijk in de behoeften van zelfstandig wonende ou deren en gehandicapte wijkbewoners van Scnie- d am-Noord wordt voor zien. De Woudhoek is te vinden aan het Heyer- mansplein 38. Boukje Stijldansen in het dien stencentrum: activi teiten die velen op prijs stellen. „Die bezuinigingen zorgen voor sociale onzekerheden!" In dienstencentrum De 4 Molens is het elke dag een vrolijke boel. Boukje Keulen's hoofd loopt om met het beantwoorden van de meest uiteenlo pende vragen. Waarom die brandwacht nou ei genlijk rondloopt. Het ge bouw is toch met gevaar lijk? „Nee, de blussers rijn bijgevuld en die man kijkt of dat goed is ge daan en of de uitgangen van het slot af rijn." Of het goed is dat de bar dienst door een ander wordt overgenomen. En ga zo maar door. Onder wijl blijft ze lachen. Groet deze en gene en maakt grapjes over het klaverjassen. Boukje: „Deze mensen kunnen hier elke dag te recht. En iedere middag hebben we een speciale attractie. Stijldansen, een spelletje. Er wordt hier bridge, dammen, schaken en klaverjassen gespeeld. Fysiotherapeuten doen hier hun werk. We heb ben een pedicure, er oe fent een zangkoor, we hebben douches voor mensen die thuis niet kunnen baden, er is een heren- en dameskapper, een bibliotheek, een bar'. Wie ook eens een kijkje wil nemen in het dien stencentrum is natuurlijk van harte welkom. „Schiedam vergrijst enorm, meer dan Vlaardingen en Maassluis."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5